Parfümcü Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Kazancı

   Günümüzde pek çok insan kendine yeni iş imkanları yaratmak ve geçimini bir şekilde sağlamak istemektedir. Bu isteğe sahip kişilerin de seçeneklerinden biri olarak parfümcü dükkanı açmak gibi bir seçenek ön plana çıkmaktadır. 

Parfümcü Dükkanı Açmak
Parfümcü Dükkanı Açmak – Parfümcü Açmak

   Parfümcü dükkanı açmak, özellikle parfüm ve deodorant kokusunu sevenler ve bu konuda bilgisi olduğunu düşünen kişiler için gayet güzel bir meslek desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Başta kadınlar olmak üzere günümüz dünyasında hemen hemen herkes parfüm satın almakta ve kullanmaktadır. Bu sebeple de parfümcü açmak gayet mantıklı bir iş tercihi olacaktır. 

Parfümcü Dükkanı Nasıl Açılır? 

   Her işin kendine göre elbette ki belli bir zorluğu vardır. Parfümcü açmak da sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Yani öyle açıyorum demekle olacak iş değildir. Parfümcü dükkanı nasıl açılır sorusunun cevabı da bu yüzden merak edilmektedir. 

   Öncelikle parfüm dükkanı açmak için bazı gerekli belgeler vardır. Bu belgelerden en önemlisi nüfus cüzdanıdır. Parfümcü açmayı düşünen kişiler nüfus cüzdanını kesinlikle yanında getirmelidir. Bunun yanı sıra ikametgah belgesi de gerekli belgelerdendir. Yine gerekli belgelerden bir diğeri ise adli sicil kaydıdır. 

   Bu belgeler dışında işletici kimlik belgesi ve SGK kayıt belgesi de olmak zorundadır. Tüm bu şartları sağlayan kişiler parfümcü dükkanını açabilir. 

   Koku ve esans denince akıllara parfüm gelir. Bu oldukça önemli parfümlerin satışı için de dükkan açmak şarttır denebilir. Yukarıda yer alan belgelere sahip kişiler de rahatlıkla parfümcü açabilir. 

Parfümcü Açma Maliyeti 

   Hayatta her şeyden önemli olan şeyin para olduğunu neredeyse herkes bilir. Bazıları para önemsiz dese de para her işin temelidir. Parfümcü açmak isteyenler için de bu böyledir. Parfümcü açma maliyeti oldukça önemli bir konudur. Böyle bir girişimi olan kişi ne kadar para harcaması gerektiğini bilmek ister. 

   Bu konuda etkili olan bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar maliyete kuşkusuz etki eder. Bu unsurlardan başlıcaları şunlardır: 

> Parfümlerin çeşidinin ne olduğu 
> Dükkanın sahip olacağı dekorasyon
> Dükkanın görünürlük durumu
> Dükkanın kirası ve benzeri ödemeler 

   Bu tarz unsurlar elbette ki maliyeti epeyce etkileyen başlıca unsurlardır. Bu unsurlar da olaya katıldığında en az 20 bin lira sermaye gerektiği söylenebilir. Gereken en yüksek miktar ise 50 bin olarak söylenebilir. Maliyet, dükkanın büyüklüğüne göre doğal olarak değişecektir. 

   Elbette ki bunlar dışında da maliyete etki eden durumlar vardır. Bunlar kısacası iç dizaynlardır diyebiliriz. Bu iç dizayn maliyetleri raflar, masalar, vitrinler ve benzeridir. Bunlar için de belli bir bütçe yaratmak gerekir. 

   İç dizayn maliyetinde cebinizden en az 4 bin lira çıkacaktır. Bunun dışında parfümcü için tabela gibi çalışmalar için de en az 3 bin liraya ihtiyacınız olacak. Tüm bunların maliyeti sonucunda ise parfümcü açmak mümkün olacaktır. 

   Yine parfümcü açarken etkili olan şeylerden birisi de dükkanın konumudur. Örneğin şehrin tam merkezinde bir dükkan açmak oldukça farklıdır. Bunun için çok daha büyük paraları gözden çıkarmanız gerekecek. Neredeyse 2 ile 3 kat arası bir miktar değişkenlik gösterecektir. Kısacası parfümcü açmanın maliyeti bu şekilde açıklanabilir. 

Parfümcü Dükkanı Aylık Kazancı 

   Yine bu meslekte çalışmak isteyen kişiler için önemli noktalardan biri aylık kazançtır. Parfümcü dükkanı aylık kazancı yüksek olan bir meslektir. Fakat bunun için belli önemli noktalar olacaktır. Bu durumlar aylık kazancı belirlemede kritik bir konumdadır. 

   Dükkan açmak kadar dükkanın açıldığı konum daha önemlidir. Örneğin Beşiktaş, Karşıyaka, Kızılay gibi yerlerde parfümcü açmak daha masraflıdır. Bunun götürüsü olduğu kadar da getirisi olur. Çünkü buralarda yapılacak kâr da aylık kazanç da daha fazla olacaktır. Bu tip büyük ve yoğun yerlerde aylık 40 bin lira kâr yapabilirsiniz. 

   Bu tarz yerlerde dükkan açtıktan sonrası da önem arz etmektedir. Ayda 200 bine yakın parfüm alış verişi yapmanız bu kazançları kazanmanızı sağlayacaktır. Kısacası devamlı ürün satışı da aylık kazanç için gereklidir. Yine bu kazançları elde etmeniz için 1 ya da 2 sene beklemeniz olağandır. 

   Şehir merkezi değil de mahallelerde açılan dükkanlarda aynı kazanç söz konusu değildir. Bu tarz yerlerde kazanılacak aylık kazanç 15 bin lirayı geçmeyecektir. Kısacası aylık kazanç durumu böyledir ve oldukça değişkendir. 

Okuyunuz: Dükkan Açma Fikirleri

Parfümcü Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler 

   Parfümcü dükkanı açmak, açıyorum demekle hemen olacak iş değildir. Parfümcü açmak için kuşkusuz maliyet kadar gerekli belgelerde önemlidir. Bu belgelerin birinin bile eksik olması dükkanı açmanıza engel olacaktır. 

   Dükkânı açmak için gerekli belgeler şunlardır: 

> Biyometrik/ Vesikalık Fotoğraf ( 2 adet )
> Tapunun fotokopisi
> Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
> Dükkan kiralıksa kiralık olduğunu gösteren sözleşme 
> Vergi levhasının fotokopisi 
> Itfaiye’den alınmış bir rapor 
> Bağkur veya Sigorta Belgesi 
> Ticaret Odasına Kayıt Belgesi 
> Esnaf Odasına Kayıt Belgesi 

   Bu belgeler parfümcü açmanız için yeterli olacaktır. Sadece önemli bir husus daha bulunmaktadır. Eğer sizden önce dükkan için bir açma ruhsatı alındıysa yapmanız gereken bir detay olacaktır. Bu açma ruhsatı böyle bir durum varsa geri iade edilmelidir. Açma ruhsatının iade edilmesi gereken yer belediyedir. 

   Yine birkaç farklı belge de bazı durumlarda geçerli olacaktır. Bu belgeler genellikle şirket işletmesi kuruyorsanız gereklidir. Bu gerekli belgelerden biri imza sirküleridir. Bu olmadan parfümcü açmak mümkün değildir. Buna ek olarak Ticaret Sicil Gazatesi Fotokopisi de gerekli belgelerden birisidir. Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan Sabıka Kaydı ile birlikte belgeleriniz eksiksiz olacaktır. Kısacası bu belgeler parfümcü açma isteği olanların bulundurması gereken belgelerdir. 

Parfümcü Açmak İsteyenlere Öneriler 

   Parfümcü açma her şeye rağmen o kadar da kolay bir iş değildir. Dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Parfümcü dükkanı açmak isteyenlere öneriler bu konuda devreye giriyor ve işleri kolaylaştırıyor. 

   Verilebilecek başlıca önerilerden birisi ne olursa olsun parfümcü açmaya yönelik bir düşünceniz varsa bilgi sahibi olmanızdır. Yani parfüm, esans ve koku gibi konularda belli bir bilgi birikiminiz olmalıdır. Müşterilerin parfümler hakkındaki soruları karşısında afallayıp kalmamalısınız. Bu nedenle bilgi sahibi olmak oldukça önemli olacaktır. 

   Yine parfümcü ve benzeri bir dükkan açma isteği olanların parfüm piyasasına hakim olması da önemli olacaktır. Yani parfümün en iyi fiyatla ve güvenilir şekilde nereden alınması gerektiği mühimdir. Bu sebeple parfüm fiyatları hakkında da bilgi sahibi olunması gereklidir.
   
   Parfümcü dükkanı açmak isteyenlere verilecek önerilerden biri de güvenilir kişilerle çalışmaktır. Pek çok kişi yanlış kişilerle çalıştığı için işini kaybetmektedir. Yanlış hesaplamalar, müşterilere kötü davranmak gibi sebeplerin sonucunda işten kazanç azalmaktadır. Kimi durumda ise işler o kadar kötüleşir ki bildiğin batabilirsiniz. Bu sebeple güvenilir kişilerle çalışmak oldukça önemli bir durumdur. 

   Yine bir diğer öneri olarak daha işlek bir caddede dükkanı açmanız gerektiği söylenebilir. Daha göz önünde olan bir dükkan sayesinde çok daha fazla müşteriniz olacaktır. Bu nedenle de daha iyi kazançlar elde etme şansınız artacaktır. Kısacası işlek bir yerde dükkan açmanız da faydanıza olacaktır denebilir.

Scroll to Top