Para Kazandıran Bitkiler Listesi 2022

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Bitkiler

Şehrin gürültüsünden, kalabalığından, karmaşasından sıkılıp köy ve doğa hayatı yaşamak isteyenler için tarım geçim kaynağı gibi gözükmektedir. Ancak yetiştirebileceğiniz öyle çok para kazandıran bitkiler vardır ki saymakla bitmez. Bırakın tarımla geçinmeyi bu bitkileri yetiştirerek kısa zamanda zengin dahi olabilirsiniz. Türkiye’de en çok para kazandıran bitkiler nelerdir peki?

Para Kazandıran Bitkiler
Para Kazandıran Bitkiler

Bitkilerimizi sıralamadan önce bahsetmemiz gereken önemli bir husus vardır. Bu bitkileri yetiştirerek aynı zamanda devlet desteğinden faydalanabilirsiniz. Yani faizsiz tarım kredisi veya tarım devlet desteği hibesi alabilirsiniz. Tabi bu alacağınız hibe miktarı yaş aralığınıza ve yapacağınız işe göre değişkenlik göstermektedir. Peki Türkiye’de en çok para kazandıran bitkiler hangileridir?

Not: Bu bitkiler dışında tarım ürünlerine yatırım yapmak isterseniz mutlaka En Karlı Tarım Ürünleri başlıklı yazımızı inceleyiniz.

Para Kazandıran Bitkiler

En Değerli Bitki Türleri
En Değerli Bitki Türleri

En çok para kazandıran pahalı bitki türlerini aşağıda sizler için sıraladık. Bu bitkilerin bir çoğu tıbbi ve endüstriyel sanayide kullanılmaktadır.

 

1-Safran Bitkisi Yetiştirmek

Dünyada en çok Afganistan ve Türkiye de yetişen bir bitkidir. Safran İlaç, boya ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir bitkidir. Safranın 1 gramı fabrikalarda işlenerek 1 ton boya hammaddesi olarak kullanılabilmektedir. Ülkemizde ise Safranbolu da yetiştirilebilmektedir. Siz isterseniz aynı iklim şartlarına uygun olan başka bir coğrafyada da yetiştirebilirsiniz. Bu muazzam bitkinin gramı ise 140 TL den alıcı bulmaktadır.

 

2-Aynısafa Bitkisi Yetiştirmek

Ülkemizde yetiştiricileri bir elin parmaklarını geçmemektedir. Doğada ise çok nadir görülen bir bitkidir. Ancak kansere, kansızlığa ve yorgunluğa karşı iyi geldiği bilinen bu bitkiye talep çok yüksektir. Hal böyle olunca da fiyat oldukça yüksektir. İnternet üzerinden araştırdığımız aynı safa bitkisinin ortalama kilogram fiyatı 1750 TL’dir.

 

3-Yoğurtotu Yetiştirmek

Adından da anlaşılacağı gibi lenflerle ve laktik ile ilgili bir bitkidir. Yani karaciğer, dalak, böbrek ve bağırsaklara iyi gelmektedir. Yine ender olarak üretilmektedir ve doğadan toplanmaktadır. Yoğurtçu otunun kilosu ise ortalama 1000 TL’dir. Aynı zamanda ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

 

4-Kuşkonmaz Yetiştirmek

Avrupa’da çok meşhur olan bir sebze türüdür. Mutlaka deneyenler size lezzetinden bahsedecektir. Zengin bitkisi dersek yeridir. Nedeni ise bir demet fiyatı 20 tl den alıcı bulmaktadır. Ülkemizde maalesef yabani olarak toplanmaktadır. Ticari olarak ekimini yapan yoktur. İnanın böyle bir kuşkonmaz bitkisinin ekimini yapan ilk mahsulünü kapış kapış ihraç edebilecektir.

5-Kakule Bitkisi Yetiştirmek

Kakule aslında bir baharat türüdür. Çaya, kahveye ve yemeklere tat vermek için kullanılmaktadır. Avrupa ve Hindistan’da çok meşhur bir bitkidir. Güzel bir kokusu vardır. Özellikle alkolü yok edici bir etkisi bulunmaktadır. Faydaları ise saymakla bitmez. Bu güzel bitkinin kilosu 250 TL’ye alıcı bulmaktadır.

6-Entele Bitkisi Yetiştirmek

Günümüzde sadece Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Entele bitkisinin saç uzatmak, saçları sıkılaştırmak ve dökülmeyi engelleme gibi faydaları vardır.Ülkemizde uygun olan iklim şartlarında yetiştirilebilmektedir. Bu muazzam bitkinin kilosu ise 1500 tl den alıcı bulmaktadır.

 

7- Adaçayı Bitkisi Yetiştirmek

Beyaz tüylü yaprakları ile parlayan ve mükemmel bir kokuya sahip olan bir bitkidir. Özellikle kokusu bakımından bir çok kozmetik endüstride kullanılır. Antiviral bitki olması da adaçayını ilaç sanayisinde vazgeçilmez kılmaktadır. Adaçayı doğada normal kendiliğinden yetişir ve mayıs haziran gibi toplanır. Tabi siz yetiştiriciliğini yapacağınız için hazır fide alıp kışa aylarında ekmeye başlayabilirsiniz.

 

8-AloeVera Yetiştirmek

Aloe vera güzellik ve yaşlanma karşıtı bitki olarak bilinmektedir. Bu bitki kaktüse benzer ve 3 katmandan oluşur. İç kısımda bulunan jel ise asıl işe yarayan kısmıdır. Bu jel kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılır. Dünya pazarında da büyük bir yeri vardır. Aloe vera yetiştirmek için büyük bir tür alarak bu işe başlayabilirsiniz.

 

9-Rezene Bitkisi Yetiştirmek

Hem baharat hem de bitki çayı olarak kullanılan bir bitki türüdür. Hem anne sütünü arttırması hem de iştah açıcı özelliği sahip olması toplum tarafından kullanımını arttırmıştır. Bunun yanında ilaç sanayi de bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Rezene bitkisi ekerek yüksek gelir etmeniz mümkün. Üstelik ekim yaptığınız rezeneyi, anlaşmalı olarak bitki çayı firmalarına satabilirsiniz.

 

10-Melisa Otu Yetiştirmek

Uyku ve stres için kullanılan melisa otuna son zamanlarda talep artmıştır. Nedeni ise aşırı stresli bir toplumda yaşıyor olmamız gösterilebilir. Genellikle Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Yatıştırıcı etkisi nedeniyle bir çok ilaç sanayide kullanılmaktadır. Melisa otu ekimi yaparak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca yukarıda yer alan bitkiler için devlet tarafından hibe programları, teşvik programları ve faizsiz kredi gibi imkanlar yer almaktadır. Yaşınıza ve yetiştireceğiniz ürünlere göre değişmektedir hibeler. Bunun için tarım destekleri linkine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top