Para ile İlgili Hiç Değişmeyen 10 Altın Kural

Parayı Lidya’lılar neden icar etti diye dert yakınmayın.Para toplumda en büyük düzenleyici ve uluslararası geçerliliği olan bir sözleşmedir.Herkes tarafından inanılır ve kabul görür.Toplumlarda ki düzeni oluşturan para ve onun insanlara sağladığı imkanlardır.Para ile ilgili kuralları bilmek ise, bu imkanlardan faydalanmayı sağlayacaktır.

 

İnsanların %5’lik kısmı geriye kalanların tüm servetinden daha fazla paraya sahip.Bunun nedeni bu insanların mevcut kuralları biliyor olmaları ya da bu kuralları bilen ailelerin bir mensubu olmaları.Uluslararası kabul görmüş bu kuralları maddeler halinde listeleyelim.

 

Para ile İlgili Kurallar

Para ile ilgili altın kurallar
Para ile ilgili altın kurallar

1. Para bazen adaletsiz olabilir, ancak onun kurallarına göre oynarsanız, onun yanında yer alırsınız.Paranın kurallarına saygı duyup, bu kuralları öğrenmek isiz para dolu bir dünyaya sürükleyecektir.

 

2.Para ile ilgili hiç bir şey sizi korkutmasın.Tam tersi para ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa öncelikli olarak yüzleşin.Hisse senetleri, yatırım araçları ve bazı finansal bilgiler için harekete geçin.Finasal konuda ne kadar bilgi sahibi olursanız, başarı oranınız o derece artacaktır.

 

3.Zengin olmanın en önemli kuralı para harcamaktır.Zengin insanlar ne zaman para harcayacağını ya da ne zaman para harcamayı durduracağını iyi bilirler.Sürekli harcamak ya da harcamayı tamamen kesmek yeterli değil.Gerektiği zaman para harcamaktan yatırım yapmaktan çekinmeyin.

 

4.Dünyadaki uyuşturucuların en büyüğü paradır.Uyuşturucu ile ilaç arasındaki fark sadece kullanılan doz miktarıdır.Para ile nasıl başa çıkacağınızı bilmezseniz, bu size bağımlılık kazandıracaktır.Bağımlılıkla baş edebilmek için finansal bilgiler edinmeniz gerekiyor.

 

5.Hiç bir zaman para için çalışmayın.Para için çalışırsanız bunu hayatınız boyunca yapmak zorunda kalırsınız.Bırakan paranız sizin için çalışsın.Bunun yolu da finansal bilgiler edinip yatırım yapmaktır.

 

6.Para kazanmaya başlamadan önce eğitiminize yatırım yapın.Bilgi sahibi olmadan, zengin olma hayali kurmayın.Kendi paranızı kazanıp zengin olmak için paranın nasıl kurallara sahip olduğunu öğrenin.

 

7.Ne olursa olsun, asla paranızın kontrolünü kaybetmeyin ya da başkasına vermeyin.Güven hiç bir zaman denetlemeye mani değildir.Bu nedenle harcama yaparken, tasarruf ederken ya da yatırım yaparken de kontrolün sizde olmasına dikkat ediniz.

 

8.Paranın olduğu yere koşmak gibi bir hata yapmayın.Bunun yerine finansal kuralları bilen bir bilge olun.Bu sayede para nerede olursa olsun, parayı kendinize çekebilirsiniz.

 

9.Paranın sizin hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin.Paranın efendisi olmaya çalışın.Aksi taktirde paranın size yaptıramayacağı kölelik yoktur.En büyük önceliğiniz finansal bağımsızlığınızı kazanmak olsun.

 

10.Paranın fazlalığı da azlığı da sorun olabilir.Önemli olan bunun farkına varmaktır.Probleminiz hiç bir zaman parasızlık olmasın.Ya da siz bunu bu şekilde algılamayın.Problem daime bir hedefinizin olmamasıdır.

Başarılı değilseniz, bu yeterince hata yapmadığınız anlamına gelir. (Robert Kiyosaki)

Para ile İlgili Hiç Değişmeyen 10 Altın Kural ” başlıklı incelememizin sonuna geldik.Bu kurallar  kişisel gelişim kitapları üzerinden alınmıştır.Şahsi görüş içermemektedir.Sizin de bu konuda düşünceleriniz ya da bildiğiniz kurallar var ise, paylaşmamız için yorumlar bölümünden yazınız.

Scroll to Top