Oyuncu Olmak İstiyorum | Nasıl Oyuncu Olunur 2022

Oyuncu olarak adlandırılan kişilerde belirli bir yeteneğin olması koşul gibi görünse de tek başına yetenek sahibi olmak iyi bir oyuncu olmak için yeterli değildir. Oyuncu Olmak İstiyorum Nasıl Oyuncu Olunur? Merak edenler için öğrenilmesi gereken birçok detay söz konusudur. Her meslekte olduğu gibi oyunculuk mesleğinde de kişisel gelişimin tamamlanması ve iyi bir eğitim alınması şarttır.

Oyuncu nasıl Olunur
Oyuncu nasıl Olunur

Kişi yeteneklerini doğru tahlil etmeli ve ilgi alanlarını bu doğrultuda belirlemelidir. Sadece oyuncu olmayı istemekle oyuncu olunamamaktadır. Dışarıdan bakıldığında kolay bir iş kolu gibi algılanan oyunculuk mesleği içinde birçok zorluğu da barındırmaktadır. Oyuncu Olmak isteyenler için birçok kriteri taşımak bir zorunluluktur. Aksi halde elde edilecek başarı kısa süreli olacaktır.

Film ya da dizi oyuncusu olma, tiyatroda görev yapmak oyuncu adayları tarafından tercih edilebilecek seçenekler arasındadır. Oyuncu olmak isteyenlerin sahip olması gereken bazı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Oyuncu adayında öncelikle bir yetenek aranacaktır
 • Oyuncu olmaya karar veren kişiler bunun eğitimini almalıdırlar
 • Çalışkan kişiler belirledikleri hedeflere daha kolay ulaşırlar
 • Gözlem yeteneği bir oyuncu için çok önemli bir özelliktir
 • Oyuncu adayı aldığı eğitimler sonucunda beden dilini kullanmayı, diksiyonunu ayarlamayı öğreneceğinden bu konular ihmal edilmemelidir
 • İyi bir oyuncu güçlü bir iletişim becerisine sahip olmalıdır
 • Bir oyuncu daima öğrenmeye açık olmalı ve araştırmacı yönünü hep canlı tutmalıdır
 • Analiz etme yeteneği her oyuncuda olması gereken bir kabiliyettir
 • Algılama becerilerinin üst seviyede olması oyuncunun kariyer planlarını hızlandıracaktır

Farklı meslekler ile ilgili bilgi edinmek için Önü açık olan geleceğin meslekleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Oyuncu Olmak

Oyuncu Olmak
Oyuncu Olmak

Oyunculuk, meslek olarak tercih edileceği zaman kişilerin kendilerini çok iyi tanıması gerekecektir. Oyunculuk bir meslek olarak tercih edileceğinde kişiler popüler olmak, kısa sürede şöhreti yakalamak gibi eğilimlerde olmamalıdırlar. Bunu gerçekten isteyip istemediğini anlamak mutlu olmak için de gerekli bir kuraldır. Oyuncu Olmak özveri gerektiren bir durumdur. Meslek tercihini bu yönde kullanan kişiler fedakâr ve azimli kişiler olmalıdırlar. Aksi halde bu mesleğin zorluklarına tahammül edemezler.

Bu yolda ilerlemek isteyecek kişilerin çok okuması, izlemesi ve analiz etmesi gerekir. Merak duygusuna sahip olmayan ya da sabırsız olan kişiler meslekte başarı gösterememektedir. İyi bir oyuncu hem tiyatro konusunda hem de sinema konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Günümüzde oldukça popüler hale gelen oyunculuk mesleği için yapılması gereken en doğru adım nitelikli bir eğitim almaktır. Bu sebeple kişiler erken yaşta kendilerini tanımalı ve mesleki yatkınlıklarını belirlemelidirler.

Nasıl Oyuncu Olunur?

Oyuncu Olmak 2
Oyuncu Olmak 2

Oyuncu adayları çeşitli teknikler konusunda kendisini geliştirmeli bu konuda kaynaklara ulaşarak araştırma yapmalıdırlar. Bazı durumlarda çeşitli kurslar vasıtası ile oyunculuk eğitimleri alınabilmektedir. Bu tür kurslarda çeşitli yaş gruplarına eğitimler verilebilmektedir. Nasıl Oyuncu Olunur? Bu konuda birden fazla seçenekten söz etmek mümkün olacaktır.

Böyle bir kurs tercih edecek olan oyuncu adayları çok iyi araştırma yapmak durumundadır Kursların bünyesinde eğitim veren sanatçıların akademik geçmişleri kursun başarısında etkili olacaktır. Bu tarz kurslardan eğitim alan kişiler bir katılım sertifikası alabilmektedir. Oyuncu Olmak isteyen bireyler bu tarz eğitimler aldıklarında kendilerini daha iyi ifade etme becerilerini geliştirmenin yanı sıra sosyal çevre de edinmiş olmaktadırlar.

Oyuncu Olmak için kat edilmesi gereken çeşitli yollar söz konusudur. Bu aşamaları tamamlayan oyuncu adayları cast ajanslarına ya da bir oyuncu ajansına kayıt yaptırmalıdır. Cast direktörü olarak görev alan çalışanlar bu adaylar arasından mülakat yapma yoluyla eleme yöntemini uygularlar.

Mülakattan elde edilecek sonuç doğrultusunda oyuncu adayının ihtiyacı olan eğitimler belirlenebilmektedir. Bazı durumlarda cast direktörü oyuncu adayına yönelik olarak kamera önü eğitimini gerekli görebilir.

Mülakat esnasında değerlendirilen kriterlerden bazıları şunlardır:

 • Oyuncu adayının kamera karşısında nasıl davrandığı
 • Diksiyonunun düzgün olup olmadığı
 • Oyunculuk eğitimine ihtiyacının olup olmadığı
 • Oyuncu adayı yetenekli mi?
 • Adayın öz güven duygusu yüksek mi?

Oyuncu Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Oyuncu olmak isteyenlere tavsiyeler
Oyuncu olmak isteyenlere tavsiyeler

Oyuncu olmak için kişilerin bazı önerilere ihtiyacı olabilmektedir. İyi bir oyuncu olmak ve başarıyı uzun yıllar sürdürmek her oyuncu için geçerli değildir. Oyuncu Olmak İsteyenlere Tavsiyeler vermek gerektiğinde bilinmesi gereken detaylar olacaktır. Bazı oyuncular kendilerini yaşam boyu eğitirler ve gelişime açık olurlar. Aynı zamanda böyle oyuncular sürekli kendilerini yenileyerek çağı yakalarlar. Bu tür oyuncuların başarı grafikleri her zaman daha yüksektir.

 • Oyuncu olmak isteyen adaylar kendilerini tanımalıdırlar
 • Hayattan ne istediklerini çok iyi bilmelidirler
 • Oyunculuk mesleğinin avantajlarını ve dezavantajlarını iyi tahlil etmelidirler
 • Oyuncu Olmak için hangi aşamalardan geçeceklerini araştırmalıdırlar
 • İyi bir oyuncu olmak ve sektörde kalıcı görevler almak için eğitimlerini tamamlamalıdırlar
 • Kendilerini geliştirmeli, dış dünyada olup bitenleri iyi kavramalıdırlar
 • Sadece yaşadıkları ülkenin değil Dünya’nın karşılaştığı sorunlar hakkında söyleyecek sözleri olmalıdır
 • Kendilerine yatırım yapmalı çağın gereklerine uyum sağlamalıdırlar
 • Hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını sürekli geliştirmelidirler

 

Oyuncu Olmak İçin Gerekenler

Oyunculuk mesleği bazı özelliklerin kişide olmasını gerekli kılar. Bu özelliklere ek olarak da eğitim gerekmektedir. Tek başına yetenek kalıcı bir sonuç vermeyeceğinden iyi bir oyuncu nitelikli bir eğitime ihtiyaç duyar. Oyuncu Olmak İçin Gerekenler konusunda bir liste yapmamız gerekirse şunları yazabiliriz:

 • Yetenek başlıca olması gereken koşullardan biridir
 • Eğitim sayesinde bir oyuncu kariyerini yükseltebilir
 • Gözlem ve analiz kabiliyeti her oyuncuda olması gereken bir özelliktir

 

Tiyatro ya da Dizi Oyuncusu Olmak

Tiyatro oyuncusu olmak için bu konuda eğitim almak bir zorunluluktur. Dizi oyunculuğu ise tiyatrodan bazı noktalarda ayrılmakla beraber oyunculuk yapmak isteyen herkesin bu konuda bir eğitim alması kaliteli işler çıkarmasında kendisine yardımcı olacaktır. Tiyatro ya da Dizi Oyuncusu Olmak arasında olan farklar şunlardır:

 • Dizi oyuncusu hata yaptığında tekrar çekim yapılabilir. Tiyatro oyuncusunun hiçbir zaman böyle bir şansı olmaz
 • Tiyatro oyuncusu canlı performans sergilerken dizi oyunculuğunda bu söz konusu değildir
 • Tiyatro oyuncusu direkt seyircisi ile etkileşim halindedir. Dizi oyuncusu kayıt altına alınan görüntüler aracılığıyla izleyici ile buluşur

Oyuncu Olmak açısından değerlendirdiğimizde tiyatro oyuncularının üstlendiği sorumluluk hem fazladır hem de çalışma koşulları daha zordur. Dizi oyunculuğunun da bazı zorlukları vardır fakat tiyatro ile kıyaslandığında tiyatronun daha meşakkatli çalışma şartlarına sahip olduğu gözlemlenmektedir.

Oyuncu Olmak İçin Nereye Başvurmalı?

Oyuncu olmak isteyen adaylar öncelikle bir cast ajansına müracaat ederler. Cast direktörleri oyuncu adayları arasından gerekli elemeleri yapan kişilerdir. Oyuncu Olmak İçin Nereye Başvurmalı? Sorusu oyuncu adayları tarafından sıklıkla araştırılan konular arasındadır.

Oyunculuk İçin İdeal Boy ve Yaş

Oyuncu olmak isteyenler için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Küçük yaşlarda da ebeveynlerinin rızası ile oyunculuk yapan kişiler vardır. Bunun yanı sıra ileri yaşlarda da oyunculuk kariyeri yapılabilmektedir. Bu durum şartlara ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişecektir. Oyunculuk İçin İdeal Boy ve Yaş söz konusu olduğunda belli bir boy sınırlaması da söz konusu değildir.

Her tür karaktere gereksinim duyulduğundan oyunculukta boy sınırlaması olmamaktadır. Boyun çok uzun ya da çok kısa olması durumları canlandırılacak karakterlere sınırlama getirmektedir.

Oyunculuk İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Oyunculuk mesleğine yönelmek için Güzel Sanatlar Fakülteleri gerekli eğitimi vermektedirler. Bazı devlet konservatuarlarında sahne sanatı bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerde yetenek sınavı ile okumaya hak kazanan adaylar oyunculuk eğitimi almış olurlar. Oyunculuk İçin Hangi Bölüm Okunmalı? Dendiğinde çeşitli oyunculuk kursları vasıtası ile de oyunculuk eğitimleri alınabilmektedir.

Oyuncu Olmak isteyenler Güzel Sanatlar Lisesi’ne yetenek sınavı ile girebilmekte ardından üniversite eğitimine yetenek sınavlarında başarı gösterdiğinde devam edebilmektedir. Kursların yanı sıra Müjdat Gezen Sanat Merkezi gibi okullarda da yetenek sınavında başarı gösteren adaylara oyunculuk eğitimi verilebilmektedir.

Scroll to Top