in

Oto Yıkama Açmak | Oto Yıkama Açma Maliyeti 2021

Pek çok kişi farklı iş arayışlarına girmekte ve zamanı geldiğinde de kendi işini kurmayı istemektedir. Farklı iş fikirleri arayan kişiler oto yıkama açmak konusunda araştırmalar da gerçekleştirmektedir. Oto yıkama açmak da elbette diğer iş sektörlerinde olduğu gibi belli maliyetler gerektirmektedir. Bu nedenle de kişiler detay araştırması sağlamakta ve sonunda kuruluş aşamasına geçmektedir. Bu işi yapabilmek için öncelikli olarak kişilerin vergi mükellefi olması ve diğer prosedürleri de yerine getirmesi gerekmektedir.

oto yıkama açmak
oto yıkama açmak

Oto yıkama açmak için yapılması gerekenleri bu yazımızda detaylıca sıraladık.Yapılması gerekenler sadece vergi levhası almak değil.Bu işi yaparak başarılı olan işletmeci de var, başarısız olanlarda.Sizler başarılı bir  oto kuaförü açmak istiyorsanız, yazımızı detaylıca okumanızı tavsiye ederiz.

Not: Oto yıkama açmak dışında farklı fikirler edinmek için En Yeni 75+ İş Fikri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Oto Yıkama Açmak

Oto yıkama açma 2
Oto yıkama açma 2

Oto yıkama açmak için aslında belli bir tecrübeye sahip olmaya gerek yoktur. Oto yıkama dükkanlarında bulunan ekipmanların kullanımını bilmek ise bu işi devam ettirebilmek için yeterli olmaktadır. Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren pek çok firma da bulunmaktadır. Çok kazandıran meslekler arasında yer alan oto yıkama, elbette nerede açılacağına bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Bu nedenle de kişilerin işletmelerini nerede açacakları büyük önem arz etmektedir.

 

Başlarda müşterilerin güven kazanması ve işlerini kalıcı olarak aynı firmaya yaptırması için kaliteli hizmet vermek gerekmektedir. Zaman içinde firmanın tanınması ile işler daha da büyümekte ve sektörde tanınırlık da oluşmaktadır. Oto yıkama açmak için de makinelerin ve ekipmanların kalitesi de yine müşteri potansiyeli elde edebilmek için önemli olan unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Oto Yıkama Makinesi Fiyatları

oto yıkama açmak
oto yıkama açmak

Oto yıkama açmak isteyen kişilerin önce bir fizibilite çalışması yapmaları ve ekipmanların fiyatlarını araştırmaları gerekmektedir. Çünkü iş kurma maliyetleri içinde ekipmanlar büyük yer tutmaktadır. Kişiler oto yıkama makinelerini sıfır alabilecekleri gibi 2. El olarak da temin edip kullanmaya başlayabilmektedir. Fiyatlar ise ürünlerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Basit bir oto yıkama makinesini 1000 TL’den temin etmek mümkün iken, 7000 TL’ye de ekipman satın alınabilmektedir. Oto yıkama açmak ve kaliteli ekipmanlar ile devamlılığını sağlamak isteyen kişiler ise kaliteli ürünler tercih etmek durumundadır. Aksi takdirde belli sorunlar ile karşı karşıya kalınmakta, bu durum da işlerin aksamasına sebebiyet vermektedir.

Okuyunuz: 30+ Adet Dükkan Açma Fikri

Oto Yıkama Malzemeleri

Oto yıkama malzemeleri
Oto yıkama malzemeleri

Oto yıkama işine girmek ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilerin aynı zamanda belli malzemeleri de temin etmeleri gerekmektedir. Sıcak ya da soğuk basınçlı olan oto yıkama cihazları bu ürünlerin başında gelmektedir. Bu ürünler kaliteli iş ortaya koyabilmek için en gerekli ürünler arasında yer almaktadır. Kişiler oto yıkama seti olarak bilinen malzemelerden temin edebilmekte ve bu ürünlerin hepsini birlikte satın alabilmektedir.

 

Islak kuru süpürge, köpük tankı, hava tabancası, hava hortumu, yıkama makinesi ve araç parfümü oto yıkama açmak isteyen kişilerin mutlaka temin etmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Garantili olarak satılan bu ürünler kullanıcıları uzun vadede götürmekte ve ekipman açısından herhangi bir sorun çıkmasına da neden olmamaktadır.

 

Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?

Oto yıkama açmak isteyen kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de oto yıkama ne kadar kazandırır sorusudur. Özellikle oto yıkama işine yeni başlayan kişiler bu sorunun cevabını merak etmektedir. Bu noktada net bir rakam söylemek elbette imkansızdır. Çünkü kişilerin taban fiyat olarak ne belirleyeceği ya da günde kaç araca hizmet edeceği büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda oto yıkamanın nasıl bir yere konumlandırılacağı da önemli bir konudur.

 

Pek çok oto yıkama firması filo işi almaya çalışmakta ve bu iş ile yatırım maliyetlerini amorti etmeye çalışmaktadır. Pek çok firma kiralık olan araçlarının bakım ve yıkama işlerini tek bir firmaya vermekte ve anlaşma sağlamaktadır. Bu nedenle de filo anlaşması yapmak kişilere yüksek oranda kar getirmektedir.

 

Oto yıkama açmak ve yüksek gelir elde etmek isteyen kişilerin oto yıkamayı işlek bir yere açması da oldukça önemlidir. Tanınırlığın ve bilinirliğin oluşması için bu konu oldukça önemlidir. Oto yıkama açmak ve bu işi uzun vadeli olacak şekilde sürdürmek isteyen kişiler pek çok noktaya dikkat etmeli ve oto yıkamanın açılacağı yeri iyi saptamalıdır.

Okuyunuz: Para Kazanma Yöntemleri

Oto Yıkama Açma Maliyeti

oto yıkama açmak

Oto yıkama açmak isteyen kişilerin belli maliyetleri de gözden çıkarması gerekmektedir. Her işletmede olduğu gibi oto yıkamada da belli rakamlar ayrılmalı ve iyi bir maliyet çalışması gerçekleştirilmelidir. Elbette bir oto yıkamada olması gereken özellikler de bulunmalıdır. Bu özellikler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

 • Oto yıkama, araçların yerleşebileceği genişlikte olması gerekmektedir.
 • Oto yıkamada çalışacak olan personellerin rahat hareket edebileceği alanlar bulunmalıdır.
 • Oto yıkama açmak isteyen kişilerin pis suyu atabilecekleri geniş bir giderlerinin bulunması ve bu giderlerin kontrollerinin de düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
 • Oto yıkama dükkanında müşterilerin diğer ihtiyaçlarının karşılanabileceği küçük bir ofis yer almalıdır.
 • Ekipmanların ve makinelerin muhafaza edilebileceği küçük bir depoya yer verilmelidir.
 • Kaç araçlık bir oto yıkama alanı olacağına önceden karar verilmeli ve alan belirlemesi de bu faktörlere göre gerçekleştirilmelidir.

 

Örnek Fizibilite Çalışması

oto yıkama örnek fizibilite
oto yıkama örnek fizibilite

Oto yıkama açmak için karar veren kişilerin öncelikle alan belirlemesi gerçekleştirmesi gerekmektedir. İnşaat alanı en az 100 metrekare olmalıdır. Hatta geniş bir arazi bu iş için uygun olacaktır. Boş arsa satın alarak ya da kiralayarak bu işe başlamak da diğer maliyetlerden kısmaya olanak sağlayacaktır. Pek çok kişi artezyen kuyusu açarak su giderlerini ortadan kaldırmakta ve sadece bu işi yapabilmek için tek seferlik bir bütçe planlaması yapmaktadır.

 

Oto yıkama açmak isteyen kişiler için bir diğer alternatif, oto yıkama bayiliğinin alınmasıdır. Bu alanda faaliyet gösteren pek çok büyük firma bulunmaktadır. Bu sayede sadece bayilik bedeli ödenerek işletmenin kurulması sağlanabilmektedir.

 

Oto yıkama açarken kiralanacak ya da satın alınacak alanın maliyetlerine göre fizibilite çalışması da değişikliğe uğramaktadır. Kiralama ile açılacak bir oto yıkama için çalışma yapacak olursak;

 

En az 2.000 TL oto yıkama alanı için kiralanan arsaya ödenecektir.

 

Üzerine yapılacak olan ofis ve ekipman alanı için kişilerin en az 3000 TL’yi gözden çıkarmaları gerekmektedir. Bu alan sadece ekipmanların, personel eşyalarının ve ofis malzemelerinin duracağı yer olarak belirlenmektedir.

 

Bir diğer husus işletmeye alınacak olan ekipmanlardır. Oto yıkama firmasında bir müşterinin ihtiyacı olan tüm malzemeler bulunmalıdır. Set halinde malzeme satın alınacağı düşünülürse 6000 TL gibi bir rakam malzemeler için harcanmaktadır.

 

Oto yıkama açmak isteyen kişilerin masrafları dahilinde vergi levhası, faaliyet belgesi ve ruhsat da yer almaktadır. Bu işlemler için ise en az 2000 TL gibi bir rakam ayrılmalıdır. Kısacası ortalama bir oto yıkama açmak için harcanacak tutar 15.000 TL gibi bir rakamdır. Kişilerin ne kadar gelir elde edeceği ise yapacağı fiyatlandırmalara ve arsanın metrekaresine göre değişiklik gösterecektir.

Okuyunuz: Para Kazandıran iş Fikirleri 

Oto Yıkama Ruhsatı Almak

Her işletmede olduğu gibi, oto yıkamada da ruhsat alınması gerekmektedir. Ruhsat işlemleri tamamlandıktan sonra işletme faaliyete geçmekte ve gelir elde edilmeye başlanmaktadır. Oto yıkama ruhsatları hangi ilde yaşanılıyor ise o ilin belediyelerinden alınmaktadır. Kişilerin ruhsat alabilmesi için ise ilgili belediyelere başvuru yapması gerekmektedir. Oto yıkama açmak ve ruhsat almak için izlenmesi gereken yollar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Oto yıkama ruhsatı başvurularında her belediye farklı taleplerde bulunabilmektedir. Bu nedenle de kişilerin öncelikli olarak bağlı oldukları belediyenin resmi sitesine girerek ilgili evrakları öğrenmeleri gerekmektedir. Genellikle oto yıkama ruhsatı almak için kişilerden aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

 

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • Muvafakatname (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası) (işyeri 60 m² ve üzerinde ise)

Oto yıkama açmak isteyen kişilerin tüm bu belgeleri temin etmesi ve ilgili belediyelere teslim etmesi gerekmektedir. Belediyeler ise incelemeleri sağladıktan sonra yetkilileri iş yerine yönlendirmekte ve gerekli incelemeler sağlanmaktadır. Sonrasında ise uygun olduğuna dair rapor verilmekte ve ruhsat çıkarılmaktadır.

 

Ruhsatsız iş yeri çalıştırmanın cezası oldukça büyüktür. Bu nedenle kişilerin sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi için mutlaka ruhsat işlemlerini kısa bir süre içinde almaları önerilmektedir.

 

Oto yıkama açmak isteyen kişiler ne şekilde faaliyet gösterecekleri ve adlarını ne şekilde duyuracakları konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır. Her işletmede olduğu gibi oto yıkamacılık sektöründe de reklam faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hem internetten, hem sosyal platformlardan hem de afişlerden yararlanarak ciddi reklamlar ile tanıtım sağlanabilmektedir. Bu reklamlar ise, kişilerin kısa bir süre içinde oto yıkama alanında tanınmasına da olanak sağlamaktadır. Hem fiziki hem de internet reklamcılığı, kişilerin gelirlerini de belirleyen faktörler arasında yer almaktadır.

 

Oto yıkama açmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise mutlak suret ile fizibilite çalışmasının dikkatli yapılması ve kişilerin en doğru alanları tercih etmesidir. Tüm araçların rahatlıkla sığabileceği oto yıkama alanları, filoları için anlaşma yapacak olan şirketler tarafından tercih edilmektedir. Kişiler de bu kriterlere uygun oto yıkama işletmeleri açtıkları takdirde hem sektörde bilinmekte hem de kazanç konusunda avantaj yakalamış olmaktadır.

 

Oto yıkama açmak isteyen kişiler için sunulan bu bilgiler, yeni başlayan kişiler için bir kılavuz niteliği taşımaktadır. Kişiler bu noktalara dikkat ederek faaliyete başladıkları takdirde ise büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Özellikle uzun vadeli bir iş düşüncesinde olan kişiler için bu unsurlar çok büyük önem arz etmektedir. Fizibilite, ekipmanlar, personel, konum ve buna benzer pek çok nokta, kişilerin oto yıkama alanında ne kadar başarılı olabileceklerini ortaya koymaktadır.

 

SERMAYESİZ YAPILACAK İŞ FİKİRLERİ LİSTESİ

EN ÇOK KAZANDIRAN GÜNCEL SEKTÖRLER LİSTESİ

 

oto yıkama açmak
oto yıkama açmak

kaynak: https://www.carwashcountry.com/starting-car-wash-business-beginners/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evde yapılabilecek hobiler

Evde Yapılabilecek Hobiler | Evde Hobi Fikirleri 2021

Japon Kağıt Katlama Sanatı | Origami Nasıl Yapılır 2020