Oto Ekspertiz Açmak | Oto Ekspertiz Gerekli Belgeler

Ulaşım olarak en çok kullanılan araçlardan biride otomobillerdir. Oto ekspertiz açmak gelişen bir sektörde ilk aranan kişi olması açısından çok akıllıca bir girişimdir. Bir otomobil için en güvenli bilgileri ancak bir oto ekspertiz tarafından sağlayabiliriz. Eğer oto ekspertizi olmak, bu yolda güvenilir bir şekilde ilerlemek istiyorsanız öncelikle işin işleyişini öğrenmek sizin için çok önemlidir. Özellikle hali hazırda bir iş sahibi olup sıfırdan yepyeni bir sektöre girmek oldukça cesaret isteyen bir iştir. Öncelikle oto ekspertizi açma maliyeti hakkında geniş kapsamlı bir bilgi sahibi olmak çok yerinde bir davranış olacaktır. Sonucunda sahip olunması pek kolay olmayan araçların muayenesini yapmak, varsa sorunlarını tespit etmek için elinizde çok kapsamlı cihazların olması gerekir.

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak
Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

Oto Ekspertizi açmak genel olarak maliyetli bir sektördür. Bu sektöre giriş yapabilmek için ayıracağınız sermayenin miktarı ne kadar büyük olursa, size geri dönüşü de o kadar büyük olacaktır. Bu yüzden önce sermayenizin bu iş için yeterli olup olmayacağını, kar ve zararını tespit edebilmeniz çok önemlidir. Mali durumunuz önünüzde hiçbir engel olmadan oto ekspertiz açmak için size gerekli teminatları sağlayabiliyorsa hiç vakit kaybetmeden gerekli işlemlere başlamak için başvurularda bulunmak gerekir.

Elbette ki iş kurmak ve onun doğru bir şekilde işleyişini sağlamak kolay değildir. Her şeyden önce emek ve sabır her işin altın kuralıdır. Oto ekspertizi olmak, bu işten kazanç sağlamak amacındaysanız öncelikle ilgili yerlere başvuru yapmanız gerekiyor.  Bu başvuruların onaylanabilmesi açısından gerekli belgeler listesi hazırlamak çok akıllıca olacaktır. Sizden istenen belgeleri elinizde hazır bulundurmak işleyişi hızlandırarak bir an önce kendi işinizin başında patron olmanızı sağlayacaktır.

Oto Ekspertizi Açma Maliyeti

Her ne kadar maliyetli bir sektör olsana, maliyetleri akıllıca bir şekilde düşürmek mümkündür. Öncelikle karar verilmesi gereken nokta bireysel olarak mı yoksa bayi olarak mı yola devam edeceğinizi netleştirmektir. Genel olarak oto ekspertizi açma maliyeti yüz elli bin ila dört yüz bin lira arasında değişkenlik göstermektedir. Açılacak dükkânın yeri, kullanılacak cihazlar, alınacak belgeler, çalıştırılacak elemanlar ne yazık ki bu maliyeti giderek yükseltmektedir.

Oto ekspertizi açma düşünceniz baskın bir şekilde hayallerinizi süslüyorsa, yapılması gerekenler hakkında geniş bir bilgi sahibi olmak gerekecektir. Aksi halde işleyişte aksiliklerin olması kaçınılmaz olacaktır. Yepyeni bir iş sektörüne giriş yaparken sizin daha doğru bir şekilde adım atmanızı sağlayacak birkaç altın kural vardır. Özellikle oto ekspertizi açmak konusunda kararınızı destekleyecek, size değerli ip uçları verecek bu kuralları göz ardı etmek çok yanlış olacaktır. Dilerseniz şimdi yeni çıkacağınız bu yolda neler yapıp neler yapmamanız gerekir kısaca bilgilendirelim.

 • Oto ekspertizi açmak konusunda istikrarlı bir girişim söz konusu ise öncelikle maliyet konusunda bütçenizi değerlendirmek çok akıllıca olacaktır.
 • Planlı projeli ilerlemek işleri her zaman daha kolaylıkla halletmenizi sağlar. Bu yüzden kuracağınız iş hakkında derinlemesine planlı olmak, hedeflerinizi belirlemek çıkacağınız yolda daha başarılı olmanızın bir parçasıdır.
 • Oto ekspertizi olabilmek için araçların rahatlıkla giriş çıkış yapabileceği bir dükkân olması şarttır. Bu yüzden çalışma alanı olacak rahat bir dükkân bulmak çok önemli konudur.  Ancak dükkânın konumu çok önemli bir detaydır. Dükkânın çevresinde galeri olması çok büyük bir dezavantajdır. İşlek yerde bir oto ekspertiz dükkânı oldukça avantajlı olacaktır.
 • Vergi levhası, çok ciddi bir durumdur. Mutlaka alınması gereken belgeler arasındadır. Ayrıca oto ekspertizi açmak için alacağınız araç gereçlerin şirket üzerinden faturalandırması bütçeye büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Dükkân için alınan araç ve gereçlerin, iyi ve kaliteli durumda olması analiz etmeniz açısından önemli bir kuraldır.  Alınan cihazların mutlaka kalite kontrolünden geçilip değerlendirilmesi gerekir. Usulüne uygun olarak alacağınız kalite kontrol cihazları işinizi hakkıyla yapmanızı sağlayacaktır.
 • Açtığınız dükkânın dizayn ve tasarımı da dikkat çekici unsurlardandır.  Bu yüzden açılışı yapmadan önce temsil edeceğiniz sektöre uygun olarak tasarım ve logo oluşturmak müşteri kitlesi oluşturmak için çok doğru olacaktır.
 • Ekip çalışması gerektiren bir sektör olduğundan yanınızda çalıştıracağınız elemanları seçmek iş yükünüzü azaltacaktır.
 • Yeni bir dükkân açıldığında müşteri kitlesinin ilk merak edeceği şey fiyatlandırmalardır. Kendinizi tanıtmak adına yapacağınız promosyon ve kampanyalar müşteri kitlesi oluşturmanızı sağlayacaktır.
 • Otomobil sektörünü elinde tutan galericilerle anlaşmalı olarak ilerlemek akıllıca bir tutum olacaktır. Anlaşabileceğiniz bir galeri ile iş birliği yaparak hem müşteri çekebilir hem de devamlılığınızı sağlarsınız.

 

Oto Ekspertiz Aylık Kazancı

Her oto ekspertizinin kendine ait aylık kazanç tablosu vardır. Oto ekspertiz aylık kazancı başarı oranlarına göre de değişkenlik gösterir.  Bunun nedeni de alınan iş sıklığı ve konuma bağlı olabilmektedir. Oto ekspertizi açmak isteyen kişilere önerimiz aylık kazançlarının yüksek olabilmesi adına günde en az beş adet araca hizmet sunması gerekir. Araç başına düşen genel fiyatlandırma üç yüz lira olduğundan, iyi müşteri sağlayan bir firma ortalama aylık kırk beş bin lira gelir sağlayabilmektedir. Elbette ki gelir olduğu kadar firmanın kendine has giderleri de olacağından bu miktarın düşmesi normal olacaktır. Maliyetleri en aza indirmek kendi gelir potansiyelini yükselteceğini belirtmek isteriz. Akıllıca yapılan bütçe planlaması kazancın zarını ve zararını dengelenmesinde çok yararlı olacaktır.

Oto ekspertizi açmak için zeki ve mantıklı olmak gerekir. Yenilikçi düşüncelere açık olmak işlerin daha iyi bir şekilde işleyişini sağlayacaktır. Özellikle online randevu sistemi kurmak hem müşteri açısından hem de iş sahibi açısından oldukça sağlıklı bir hizmet sunar. Bunun yanı her müşteri her an müsait konumda olmasını bekleyemeyiz. Hayatın akışlarında çıkan iş durumları, sağlık sorunları bazen araya engeller koyar. Bu yüzden ek hizmetler sunmak örneğin müşteriden araç teslim almak işlerin daha çok açılmasına etken olacaktır. Oto ekspertizi açmak değil, ilerletip geliştirmek önemlidir. Bunun anlayıp işleri oturttuğunuzda mükemmel bir iş konumuna sahip olabilirsiniz.

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri

Gerekli Belgeler Listesi

Oto ekspertizi açmak, için bir takım resmî belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgelerin temin edilebilmesi için öncelikle ikamet edilen belediyenin online olarak hazırladığı belgelere göz atmak gerekir. Belgeleriniz eksiksiz bir şekilde elinizde olduğu an artık oto ekspertiz hizmeti verebilecek konuma gelirsiniz. Gerekli belgeleri hazır ekmeniz çok kısa bir zamanınızı alacaktır. Vakit kaybetmeden belgeleri tamamlamak işlerinizin çabucak oluşmasına neden olacaktır. Aksi halde işlerinizin eksik olması aksiliklerin yaşanmasına sebebiyet verecektir. Gerekli belgeler listesi oluşturmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Bulunduğunuz belediyenin size vermiş olduğu belge listesini oto ekspertizi açmak için yeterlidir. Gelin birlikte bu belgeler neler kısaca göz atalım. Belgeleri ne kadar kısa zamanda ulaşırsanız dükkanınızı açmakta o kadar kısa sürer. Öncelikle mutlak suretle belediyeye başvurulmalıdır.

 • Vergi Levhası
 • Kimlik Belgesi Fotokopisi
 • Oto Ekspertiz TSE belgesi
 • Cokey Numarası
 • Ruhsat Belgesi
 • Sicil Kaydı
 • Yangın Envanteri Faturası
 • SGK giriş belgesi
 • Ustalık ve eğitim belgeleri

Bu belgelere sahip olduğunuzda, oto ekspertizi açmak için artık önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Hayallerinize bir adım daha yaklaşabilmek adına kariyeriniz için sağlıklı düşünüp girişim yapmak gerekir. Herkese hayırlı olması dileği ile.

Oto ekspertiz dükkanı açmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

 

Scroll to Top