Organik Tarım Yaparak Para Kazanmanın Püf Noktaları

Günümüzde tarım ilaçlarının kullanımının artması nedeni ile ger geçen gün organik tarıma olan ihtiyaç artış göstermektedir.Organik tarımın konvasyonel üretim yöntemlerine göre daha fazla maliyetli olmasının nedeni kimyasal ilaç, pestisit, suni gübre ve hormon kullanılmamasıdır.Bunun yanında daha fazla emek istemektedir.Organik Tarım Yaparak Para Kazanmanın Püf Noktaları nelerdir?

Sağlıklı olmanın olmazsa olmaz koşullarından olan organik tarım bu kadar zahmetli olması gözünüzü korkutmasın.Kazanç bakımından normla tarım metodlarına göre oldukça kazançlıdır.Mamülleriniz için aldığınız organik tarım sertifikasyonu kısa zamanda ürünlerinizi  pazarlamanızı sağlayacaktır.Organik tarım yaparak para kazanmanın püf noktaları’nı maddeler halinde inceleyelim.

1-Organik Tarım Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Organik tarım sertifikası tarım bakanlığı tarafından verilen bir sertifikadır.Topraklarda suni gübre, kimyasal ilaç, ddt pestisit kullanımı, hormon ve türevlerinin kullanılıp kullanılmadığını denetleyen sertifikadır.Denetlemeler bakanlık tarafından gönderilen ziraat mühendistleri tarafından yapılmaktadır.Bulunduğunuz ilçenin Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne müracat ederek gerekli denetlemelerden sonra organik tarım sertifikası alabilrisiniz.

2-Organik Tarım ürünleri Nelerdir?

Organik tarım ürünlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur.Genellikle yüksek talep gören meyve sebzeler tercih edilmektedir.Nedeni ise yüksek talep sonucu kimyasal ilaçlar ile üretilmesidir.Sizde bu talep edilen ürünlere karşı organik tarım yani ekolojik tarım yapabilirsiniz.Size daha fazla para kazandıracak tarım ürünleri için tıklayınız.

3-Organik Tarım Devlet Desteği Var mı?

Organik tarım dünya üzerinde 2. dünya savaşı sonrası büyük devlet tarafından teşvik edilmiştir.Ülkemiz tarım ülkesi olmasına rağmen bu konuda geç kalmıştır.Ancak Avrupa Birliği ve Dünya Tarım Birliği(FAO) tarafından oluşturulan proje desteğinden faydalanabilirsiniz.50 bin tl ye kadar kredi desteği için Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

4-Organik Tarım Avantajları Nelerdir?

Organik yani Ekolojik tarım tükecilere sağlıkl beslenme fırsatı sunmaktadır.Aynı zamanda yıllarca kimyasal ilaç kullanılmış olan  toprakların ıslahı içinde yapılması gerekmektedir.Kullanılan ddt pestisit ve suni gübreler kanserojen madde içermektedir.Bu da direk kanser riski taşımaktadır.

5-Ekolojik Tarım Nedir?

Ekolojik tarım organik tarım ile aynı anlama gelmektedir.İsmininden de anlaşılacağı gibi doğal yöntemlerle yapılan tarım demektir.Popülasyona ugun olarak doğal döngü içerisinde tohumların ve toprağın ıslahını içermektedir.

6-Organik Tarım Hibe Programları Nelerdir?

Avrupa Birliği ve tarım bakanlığı tarafından verilen hibelerdir.Ülkemizde genç tarımcılara devlet tarafından 30 bin tl gibi bir hibe verilmektedir.Aynı zamanda ürün tedariği içinde malzeme temini yapılmaktadır.Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

7-Organik Tarım Hangi Bölgelerde Yapılır?

Organik tarım normal tarım ürünlerinin yetiştiği her bölgede yapılabilir.Ancak önemli olan ve bize kar ettirecek konu iklime elverişli yerde yapılmasıdır.Yani Akdeniz ikliminde daha kolay yapılabilecekken doğu anadolu gibi konvasyonel tarım yapılan bölgelerde yapmak maliyetli olacaktır.

8-Organik Tarımdan Ne kadar Kazanılır?

Organik tarım kazançları günümüzde normlal tarım ürünlerinin 4 katı gibi bir kazanç sağlamaktadır.Aynı zamanda normal tarım ürünleri fazla talep görmezken organik olanlar  direk sosyete pazarlarında sergilenip tüketilmektedir.Dünya organik tarım lideri Avustralya’dır.Dünyadaki organik ekolojik tarımın %39 una sahiptir.Bu da Avustralya’nın ne kadar gelişmiş olduğunu göstermektedir.

Ayrıca daha detaylı organik tarım için buraya tıklayınız.

Organik Tarım Yaparak Para Kazanmanın Püf Noktaları

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir