Online Satış Yapılabilecek Siteler 2022 | Türk Satış Siteleri

2020 yılında online olarak ürün satışı yapılabilecek siteler hem küçük girişimciler hem de büyük firmalar için ürünlerini internetten satmak için önemli bir kaynak görevi görüyor. Son yıllarda online satış yapılabilecek siteler geleneksel satış kanallarının da önüne geçmeye başladı. Online satışın bu derece ön plana çıkmasının başlıca nedenleri şunlar:

 • İnternet teknolojilerinin hızlanması ve gelişmesi,
 • Akıllı telefonlar başta olmak üzere internete erişimin hem daha kolay hale gelmesi hem de insanların artık tüm işlemlerini mobil araçlar ile yapmaya başlaması,
 • Mobil ödeme sistemlerinin artık daha güvenli ve kolay kullanılır hale gelmesi,
 • Özellikle Türkiye gibi ülkelerde genç neslin nüfusa oranla artış göstermesi ve diğer yandan orta yaş ve üstü insanların da artık internet teknolojilerini aktif olarak kullanıyor olması.

Not: Online satış yapılabilecek siteler dışında, Yerli ve Yabancı Satış Siteleri başlıklı makalemizi de okuyarak farklı pazaryerlerini öğrenebilirsiniz.

Online Satış Yapılabilecek Siteler

Online Satış Yapılabilecek Siteler
Online Satış Yapılabilecek Siteler

Online satış yapmak için öncelikle satış yapmak üzere altyapı ve fiziksel olarak hazır olmalısınız. Online mağaza açmak fiziksel bir mağaza açmaya göre kolay görülebilir ancak yeterli hazırlığı yapmazsanız ileride çok büyük zorluklar ile karşı karşıya gelebilir ve kar etmek bir yana bu mağazayı kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle satış sonrası hizmet ve teslimat konularında kusursuz hizmet veremezseniz satış mağazanızın ömrü çok kısa olabilir.

Satış yaparken fiyatlama son derece önemlidir. Satış siteleri değişen oranlarda sizden komisyon alırlar. Bu sebeple satış fiyatınızın hem bu komisyonu, hem genel giderlerinizi karşılaması hem de size belli bir kar bırakması gerekir.

Satış sitelerinin özelliği gereği bazı sitelerde ödeme doğrudan satıcıya yapılmakta bazı sitelerde ise siteye yapılmakta ve site daha sonra komisyon keserek kalan tutarı satıcıya aktarmaktadır.

 

Online Satışın Avantajları Nelerdir?

Online satışın başlıca artıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Satış ile mağazanız online olduğu için istediğiniz her yerdeki insanlara ulaşabilirsiniz.
 • Mağaza kirası gibi bir masrafınız olmaz.
 • Ürün çeşidi konusunda bir sınırınız yoktur. Birden çok mağaza açıp örneğin hem bebek bezi hem de elektronik eşya satabilirsiniz.
 • Online mağazanızı kendi online ve sosyal medya reklamları ile destekleyip satışlarınızı arttırabilirsiniz. Deponuzu ve fiziki iş yerinizi çok düşük maliyetli bir yerde açıp buradan online satışlarınızı yönetebilirsiniz.

 

Online Satış Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Online Satış Yapılabilecek Siteler 2020
Online Satış Yapılabilecek Siteler 2020

Online satış yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

Satış yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlar:

 • Online satacağınız ürünlerin kargo planını iyi yapmalısınız. Şayet günlük yoğun bir kargo trafiği olacaksa mutlaka bir kargo şirketi ile anlaşmalısınız.
 • Satış yapan siteler farklı komisyon oranları uygularlar, kazancınızı azami seviyede tutmak için hangi sitenin ne kadar komisyon aldığına dikkat edin.
 • Satışını yapacağınız tüm ürünlerin aynen bir dükkandan satılır gibi yasal ürünler ve satışı izin verilen ürünler olmasına ve gerekli tüm yasal garanti belgesi veya sağlık sertifikası belgelerine sahip olmasına dikkat edin.
 • Online satışı yapılacak ürünlerin satış sitelerinin talep ettiği şekilde detaylı resimlerini çekip detaylı ürün açıklamalarını hazırlamanız gerekir.
 • Satış yaparken özellikle satış hacmi arttıkça bir satış ekibine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Hatta hacim yükseldikçe tahmin ettiğinizden çok daha fazla sayıda kargo hazırlama ve paketleme personeline ihtiyaç duyacaksınız.
 • Aylık satış tutarlarını toplu olarak ve belli bir süre sonra firmalara aktaran sitelerle çalışırken özellikle aylık gelir ve gider dengenize dikkat etmelisiniz. Bilhassa alışlarınıza yaptığınız ödemelerinizi tahsilatlarınıza göre ayarlamalısınız.

Okuyunuz: Evde Üretilip Satılabilecek Ürünler Listesi

Gittigidiyor.com Üzerinden Online Satış Nasıl Yapılır?

Online satış işlemlerini Gittigidiyor.com ile yapmak isteyen kişilerin ticari işletme bilgileri ile üye olması ve site üzerinde bir mağaza açması gerekir. Site üzerinden satış yapmak için ve sitenin çalışma koşulları ile ilgili önemli hususlar şunlardır:

 • Şirket bilgilerinizi siteye iletip bir online mağaza talebi iletmelisiniz.
 • Talebiniz kabul edilirse mağaza paketlerinden size uygun olanı alıp ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.
 • Site ödeme ve güvenlik konularına çok önem vermektedir. Satılan ürünlerin ödemeleri direkt size yapılır ancak alıcılar ödemeye onay vermeden para hesabınıza geçmez.
 • Ürüne göre değişen %5 ile %30 arası komisyonları ay sonunda toplu olarak siteye ödersiniz.

 

Aliexpress.com Üzerinden Online Satış Nasıl Yapılır?

Satış işlemlerini Aliexpress.com ile yapmak isteyen kişiler özellikle yurt dışına ürünlerini satmak isteyen farklı ölçekteki işletmeler olarak karşımıza çıkıyor. Aliexpress.com sitesi üzerinden online satış yapmanın en önemli avantajı buradan satış yarken ürünlerinizi tüm dünyaya ulaştırma şansınızın olmasıdır.

Aliexpress sitesinde satış yapmak için öncelikle üye olmanız ve burada bir online mağaza açmanız gereklidir. Daha sonra görselleri ve tüm ürün detaylarını siteye yükleyerek ürünlerini satmaya başlayabilirsiniz. Aliexpress üzerinden yapmış olduğunuz tüm satışlardan siteye %30 oranında komisyon vermek zorundasınız.

 

Hepsiburada.com Üzerinden Online Satış Nasıl Yapılır?

Online satış işlemlerini Hepsiburada.com ile yapmak  için sitede mağaza açmalı ve kayıt yaptırmalısınız. Site satışlar üzerinden sadece komisyon almakta ve bunun dışında ürünlerin gönderimi veya iadesi gibi konulara karışmamaktadır. Diğer yandan şayet müşterilerden bir talep veya şikayet gelirse size bu konuda sizinle iletişime geçebilmektedir.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri

Letgo Üzerinden Online Satış Nasıl Yapılır?

Online satış işlemlerini Letgo ile yapmak diğer online satış sitelerine kıyasla çok daha kolaydır. Öncellikle letgo bir ikinci el satış sitesi ve uygulaması olarak kurulduğu için burada satış yapmak için şirket olmanıza gerek yoktur. Dolayısıyla herkes elindeki ürünleri buradan satabilir. Letgo üzerinden ürün satışlarını arttırmak veya ürünlerinin reklamını yapmak isteyen kişiler için ise ürünleri üst sıralarda göstermek veya reklam yapmak gibi ücretli paket opsiyonları da söz konusudur.

Letgo ürün satışlarından hiçbir komisyon almamaktadır. Uygulamanın tek geliri sitede yayınlanan reklamlar ve üyelerin satın aldıkları reklam paketlerinin bedelleridir. Diğer yandan ürünlerin satışı sırasındaki para alışverişi veya ürün teslimi ile ilgili konular tamamen letgo nun bilgisi ve müdahalesi dışındadır. Bu konularda letgo hiçbir sorumluluk da almamaktadır.

 

Sahibinden.com Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

Online satış işlemlerini Sahibinden.com ile yapmak özellikle hizmet işletmeleri tarafından tercih edilmektedir. Sahibinden.com sitesinin bir ücretsiz ve bireysel kullanıcılar için bir de ücretli ve profesyonel kullanıcılar için olmak üzere iki paneli vardır. Profesyonel panelde satış yapmak için şirket olmalı ve burada mağaza açmanız gerekir. Diğer yandan sitede yapılan satışlar sebebiyle ödenen komisyon oranları çok düşüktür.

 

N11.com Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

Online satış işlemlerini N11.com ile yapmak sitenin bilhassa uygun fiyatlı ürün listeleme ve reklam ücretleri sebebiyle tercih edilmektedir. Bu sebeple son yıllarda online satış konusunda N11 çok fazla ön plana çıkmış ve tercih edilir bir site olmuştur. Firma satışlarda %5 ile %20 arasında değişen komisyonlar almaktadır. N11 den satış yapmak için aşağıdaki adımları tamamlamalısınız:

 • Ticari işletme bilgileriniz ile siteye kayıt olmalısınız.
 • Sitenin satış paketlerinden size ve ürün sayınıza uygun olan bir tanesini satın almalısınız.
 • Online mağazanız üzerinden ürünlerinizi listeleyip satış yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Aylık komisyon ödemelerinizi siteye online olarak yapabilirsiniz.

 

Online Satış Yapılabilecek Siteler ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Sizinde tavsiye edebileceğiniz siteler var ise yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Scroll to Top