Nasıl ünlü Olunur ?İnternetten Ünlü Olmak

 

Nasıl ünlü olunur?” sorusu her bireyin, zaman zaman kendisine sorduğu sorulardan birisidir. Ünlü olmak, her bireyin hayalini kurduğu süslü bir dünyadır. Fakat bu amaca ulaşabilen oldukça sayılı kişi vardır. Ünlü olabilmek için kişinin, diğer insanlardan farklı bir özelliğe sahip olabilmesi gerekmektedir. Bu özellikler; müzik için oldukça güçlü ve farklı bir tonda ses, sanat için el becerisi, resim sanatı için resim yeteneği, spor için genç yaşlardan beri edinilebilecek tecrübeler, tiyatro ve sinema için gerçekçi oyunculuk yetenekleri, yazarlık konusunda üstün bir hayal gücü bunlara örnek olarak gösterilebilir.

 

Nasıl Ünlü Olunur ?

nasıl ünlü olunur

nasıl ünlü olunur

Peki nasıl ünlü olunur? Ünlü olabilmek için neler yapılmalıdır? Aslında tüm soruların cevabı, bireyin kendisine olan güveni denebilir. Çünkü özgüven, şöhret için en önemli olgulardan birisidir. Bir kişinin kendisine özgüveni yok ise, sadece şöhret dolu bir yaşamda değil, normal yaşantıda da sıkıntılı dönemler yaşayabilir. Özgüven, kişinin iç dünyasında yer alan tüm duyguları ve alışkanlıkları besler.

 

Kişi, bir şeyi başardığında veya o işi iyi yaptığında, bir ego sahibi olur. Fakat bu ego, kötü anlamda değildir. Her birey ego sahibidir, ancak bazı insanlarda bu ego kavramı oldukça şişkindir. Bu şişkinlik de kişileri kibire ve bencilliğe sürükler. Kendisini yükseklerde görmesini sağlar. Böylece kişinin egosu tavan yaptığında, yükseldiği gibi bir düşüşe de geçer. Kişi, ünlü olduğunda naifliğini korumalı ve şöhretli dünyanın büyüsüne kapılmamalıdır.

 

İnternette Nasıl Ünlü Olunur?

 

“İnternette nasıl ünlü olunur?” sorusuna verilebilecek cevaplar, oldukça fazladır. Şu anda dünya, bir teknoloji dünyasındadır. Bu teknoloji sayesinde kişiler, istedikleri bilgiye anında ulaşabilmektedir. Tabii ki bunu da internet sayesinde gerçekleştirebilmektedirler. Herhangi bir bilgi için internete girildiğinde yüzlerce hatta binlerce kaynaktan aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz. Sadece bilgi için değil, insanların kendilerinin akıl ederek ürettikleri içeriklere de ulaşabilirsiniz. Bundan yaklaşık 5 sene önce, “Vine” adında bir kısa video trendi vardı. İnsanlar, günlük yaşantılarında karşılaştıkları komik görüntüleri, 6 saniye gibi kısa bir süre içine sıkıştırarak, kendilerini takip eden insanlar ile bu site üzerinden paylaştılar. Böylece bazı bireyler için “nasıl ünlü olunur?” sorusunun cevabı bulunmuş oldu.

 

Zaman geçtikçe bu isim, sitenin ismi olmaktan çıkarak, videonun kendi ismi oldu. Türkiye’nin de dahil olduğu tüm dünyada, büyük bir trend haline geldi ve insanlar artık günlük yaşantılarında karşılaştıkları komik anıları değil, çeşitli taklitler ve alışkanlıklar yolu ile de bu videolara kaynak oluşturdular. Türkiye’de bu videoları çekerek, tüm ülkede tanınan bazı kişiler de halen bu işi devam ettirmektedir. Bu kişilere “vine fenomeni” denmiştir. Aykut Elmas, Halil İbrahim Göker, Erkan Aker, Uğurcan Akgül, İrem Sak ve Eylül Öztürk, bu işi en güzel şekilde yapan kişilerden bazılarıdır. Zaman içerisinde unutulmaya yüz tutmuş bu akım, son zamanlarda oldukça düşüşe geçti. Fakat tamamen kaybolmuş olsa dahi, kişiler bu akım sayesinde kendi isimlerini ülkemize duyurmuşlar ve farklı işlere yönelmişlerdir.

 

Çağımızın en büyük video platformu olan “Youtube” da bu akımın yayılmasında oldukça büyük bir rol oynamıştır. Günde yaklaşık 100 milyona yakın video izlenmesine sahip olan bu platform, bazı insanlar için kar amacı gütmeyen eğlence ortamı, bazıları için ise tam bir iş ortamı olmuştur. ”Nasıl ünlü olunur?” sorusunun günümüzdeki en belirgin cevabı da, aslında bu internet sitesi olmuştur. Kişinin bu platformda kendi videosunu paylaşması durumunda, belli bir rakama ulaşıldığında, video sahibi kişilere cüzi bir rakam verilmektedir. Ortalama olarak 50.000 izlenme oranında sahip olan bir videodan, 130 dolar para kazanılmaktadır.

 

Bu platformda ayrıca abonelik sekmeleri de yer almaktadır. Kanal sahibi kişiler ürettikleri içerikleri, kendi kanallarında paylaşarak takipçilerine bir ürün sunmaktadır. Bu ürünler sayesinde de kanal sahibi kişi, para kazanma aşamasının ilk adımı atmış bulunmaktadır. Fakat bu “abonelik” denilen bir kavram sayesinde gerçekleşmektedir. Güzel içerikler üreten kişilere abone olmak isteyen takipçiler, bu butona tıklayarak paylaşımlarından haberdar olabiliyorlar. Tabii ki bu abonelik ücretsizdir. Herhangi bir parasal boyutu yoktur. Ancak kanal sahibi kişi, ürettiği içeriklerin izlenme sayısı ve sahip olduğu abone sayısına göre maddi kazanç sağlamaktadır. El becerisi gerektiren uğraşlar için çekilen videolar, mizah içerikli videolar, video oyunlarının tanıtımı için çekilen videolar, reklam videoları bu içeriklerden bazılarıdır. Türkiye’de bu platformda büyük işlere imza atan kişiler de mevcuttur. Enes Batur, Burak Oyunda, Jahrein, ZeoNNN, PintiPanda TV, OyunBros, Oyun Delisi bu platformda yer alan kanallardan bazılarıdır. Türkiye’de yer alan Youtube kanallarının çoğunluğu, video oyunları üzerine kurulmuştur. Bu kişiler normalde bir yayın platformu olan “Twitch TV” üzerinden canlı yayın gerçekleştiren kişilerdir. Yayınlarından bazı kesitleri, çeşitli programlar vasıtasıyla montaj yaparak kanallarında paylaşıyorlar. Örneğin Enes Batur, Türkiye’de önde gelen internet ünlülerinden birisidir. Youtube kanalında paylaştığı içerikler 1.5 milyon civarında bir izlenme sayısına ulaşırken, sahip olduğu abone sayısı da 4 milyonu aşmaktadır.

 

Kısa Yoldan Nasıl Ünlü Olunur?

 

Çağımız, bir teknoloji çağı olduğundan, bireyler normal çözümler yerine, daha pratik ve daha kolay ulaşılabilir çözümler aramaktadır. Bunlardan birisi de “kısa yoldan nasıl ünlü olunur?” sorusudur. Bu sorunun cevabı ise aslında basittir. Eğer günlük yaşantınızda vaktiniz var ise ve video oyunları ile aranız oldukça iyiyse, “Twitch TV” en büyük fırsat olarak değerlendirilebilir.

 

Nasıl ünlü olunur?” sorusu için ikincil bir cevap ise, bahsi geçen yayın sitesidir.“Twitch TV”, müzik, film ve video oyunları için oluşturulmuş bir sosyal platformdur. Kişilerin her türlü içeriğe ulaşabileceği büyük bir ağa sahiptir. Bu içerikler, yaş sınırlaması ile sınıflandırılıp, zararlı içerik içermemesi için, sitenin yöneticileri tarafından sürekli denetim altında tutulmaktadır. Kanal sahibi kişiler; argo, şiddet gibi kötü yollara başvurduklarında, ceza işlemleri uygulanmaktadır. Cezalar ilk olarak ihtar şeklinde yapılır, ikinci seferde para cezası olarak uygulanır, üçüncü seferde ise para cezası ile birlikte kanal kapatılır. İçeriklerin çoğunluğu video oyunlarına dayalı olan bu platform, kişilerin uğraştıkları şeyleri canlı yayın yoluyla takipçileri ile paylaşmasından doğmaktadır. Öncesinde “Justin TV” olarak adlandırılan bu platformda, video oyunlarının yanı sıra, kablolu televizyonlarda yayınlanmayan çeşitli spor müsabakalarının yayınlarını da bulabilmek mümkündü. 2004 senesinde “Twitch” şirketi tarafından satın alınan bu platform, şimdiki ismini almıştır.

 

”Nasıl ünlü olunur?” sorusu kapsamında, aynı Yotube’da olduğu gibi bu platformda da abonelikler mevcuttur. Ancak bu platformda abonelikler para ile gerçekleştirilmektedir. Kişi, abone olduğu kanalda çeşitli farklılıklara sahip olmaktadır. Ayrıca “donation(bağış)” adı verilen bir sistem mevcuttur. İzleyici kitle, bir yayıncının canlı yayınını beğenirse ve sürekli içerik üretmesini isterse, bu yayıncı kişiye bağış atarak ona destek olabilir. Belirtilen bağışın herhangi bir sınırı yoktur. Ayrıca dünya üzerinde yer alan tüm para birimleri de geçerlidir. Fakat ağırlıklı olarak Amerikan Doları, Euro ve Türk Lirası kullanılmaktadır. Bağışlar en az 3 Türk Lirası olup en fazla da 500.000 Türk Lirası’na kadar ulaşmaktadır. Fakat bu platformda başarılı olmak, herkesin elde edebileceği bir başarı değildir. Çünkü bu platformda özgünlük ve yapılan işte başarı en üst düzeyde olmalıdır. Taklit veya benzer içerik üretimi, bu platformda kişinin isminin çabucak karalanmasına yol açmaktadır. Örneğin; video oyunlarından biri olan “League of Legends”, bu platformda canlı yayını en çok gerçekleştirilen oyunlardan bir tanesidir. Bu oyunu iyi bir seviyede oynayan kişiler, diğer yayıncılara göre her zaman daha büyük bir avantaja sahiptir.

 

 

Ayrıca bu sitede, belirli bir abone sayısına ulaşıldığında “partnerlik” adı verilen bir şeye sahip olunmaktadır. Partnerlik sayesinde, yayıncı kişi; dilediği süre boyunca yayın açabiliyor, dilediği bağış limitini ayarlayabiliyor ve sitenin ana sayfasında çıkma şansı elde ediyor. Bu da yayıncının işini daha da iyi yapabilmesi ve daha iyi para kazanabilmesi için çok büyük bir fırsat sağlıyor. 100.000 abone sayısı veya herhangi bir yayın kesitinin 500.000 izlenme sayısına sahip olması ile yayıncı kişi, bu unvanın sahibi olabiliyor. Bu işin olumlu yönlerin yanı sıra olumsuz yönleri de vardır. En başta yayıncı kişinin kendisine ayırdığı özel zaman, oldukça kısalıyor. Çünkü bu işten para kazanmak isteyen birey, gününün yaklaşık 9-10 saatini bu işe vermek zorunda kalıyor. Obezite gibi sağlık sorunları veya asosyallik gibi psikolojik sorunlar, kişileri olumsuz etkileyebiliyor.

 

Ünlü Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

 

“Nasıl ünlü olunur?” sorusunun cevabını arıyor iseniz, internet size en güzel cevap olacaktır. Çünkü internet, sınırları neredeyse olmayan çok büyük bir dünya konumundadır. Her türden bilgiye ve içeriğe sahip bu sanal ağ, size ünlü olabilmek için birçok avantaj sunuyor. El beceriniz, çeşitli sanat veya spor dallarında yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, internette bulunan siteler, video platformları, sosyal medya siteleri size büyük bir fırsat sağlayacaktır.

 

Büyük şirketlerin, sinema, oyun, müzik dünyasının yakın bir şekilde takip ettiği bu siteler, sizin aradığınız cevabı verebilecek niteliktedir. Sanat dalında kendisini geliştirmek isteyen kişiler, Youtube üzerinden ürettikleri içerikleri paylaşabilir, kendi ismini oldukça hızlı bir şekilde duyurabilir. Spor alanında uzmanlaşmak veya bu yol ile ünlü olmak isteyen kişiler, kendi videolarını çekebilir veya bu spor dalıyla ilgilenen kurumlar ile irtibata geçebilirler. Oyun dalında ünlü olmak isteyen kişiler ise, “e-spor” dalına yönelebilirler. Elektronik spor, dünyada hızla gelişen bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle video oyunları için tasarlanan bu spor dalı, büyük turnuvalar ve müsabakalar ile büyük gelirler sağlıyor.

 

Ayrıca profesyonel oyunculuğa adım atmış kişiler de hem şöhret sahibi oluyor, hem de büyük miktarlarda paralar kazanabiliyorlar. Türkiye’de henüz gelişmekte olan bir sektör olsa da, İstanbul’da bulunan Ülker Sports Arena, bu tür müsabakalara ev sahipliği yapan en büyük yerlerden birisidir.

 

“Nasıl ünlü olunur” sorusu kapsamında sadece internet değil, dünya çapında düzenlenen yetenek yarışmaları da, kendi isminizi duyurabileceğiniz yerlerden birisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan “America’s Got Talent” veya Türkiye’de yayınlanan “Yetenek Sizsiniz” bu yarışmalara örnek olarak gösterilebilir. Müzik, resim, dans, kişiye özel beceriler, taklit, oyunculuk gibi birçok dala sahip olan yarışmalar, size uygun olabilir. Ancak her şeyden önce özgüven sahibi olmayı unutmayın. Çünkü bunun gibi yarışmalar, internet ortamında yer alan platformlar, sizi teşvik edecek bazı fırsatlar taşımaktadır. Ancak başarınızı gölgeye düşürebilecek veya sizi kötülemeye çalışacak bireylerin de varlığını göz ardı etmeyin. Bu tip insanlar, dünyada her alanda yer almaktadır. Sahip olduğunuz özgüven ve kendinizi geliştirme eğiliminiz, bu insanların sizin hakkınızda kötü düşünmemesine yardımcı olacak ve şöhretinize şöhret katmış olacaksınız. Sürekli kendinizi geliştirmeniz, sahip olduğunuz bilgilere yenilerini katmanız, sizi diğer bireylerden daha üst noktalara taşıyacaktır.

 

NASIL YOUTUBER OLUNUR?

 

EN ÇOK PARA KAZANAN YOUTUBERLAR?

 

YOUTUBE’DAN NASIL PARA KAZANILIR?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir