Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Manipülasyon Tekniği

İnsanları bencil hedefler doğrultusunda farkında olmadan ikna etme taktiğidir.Manipülasyon istediklerinizi karşısınızdaki insana otomatik olarak kabul ettirmenizi sağlamaktadır.İş yaşamında insanları kolay yönden ikna etmenizi sağlayacak olan bu teknikleri gelin birlikte inceleyelim.Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Manipülasyon Tekniği

1-Özgüven Eksikliğini Kullanmak

Karşınızdaki insan eğer dış görünüşleyle ilgili bir özgüven eksikliği duyuyorsa sizin bundan bahsetmeniz karşısınızdaki insanın rencide olmasını sağlıycaktır.Tabi rencide olan kişi konuyu saptırmak için kendini sevdirmeye çalışıcak ve bocalıycaktır.O zaman onan bir ricada rahatlıkla bulunabilirsiniz.

2-Tek Çare Yöntemini Kullanmak

 

Bir problem üretin ve karşınızdaki insanın tepkisini ölçün.Daha sonra yardım istemesini sağlayın ve tek çözümün siz olduğunuzu söyleyin.Bu sayede panikle size sığınacaktır.

3-Mahrum Bırakmak

Önce karşısınızdaki insanı yavaş yavaş bir şeye alıştırın.Onun işine gelen bir şey olsun tabi.Daha sonra o kişi alıştıktan sonra bir anda yardımınızı kesin.Mahrum kalmak zor durumda olduğu hissine kapılmasını sağlıycaktır.Sonra da mahrumiyetinin çözülmesi için size ihtiyaç duyacaktır.

4-Daha Fazlasını İstemek

Burda isteyeceğiniz şeyden daha büyük bir şey istemeniz gerekemektedir.Buna parayla ilgili bir örnek verelim.Birisinden 20 bin tl borç istiycekseniz önce ondan 50 bin tl isteyin.O kişi yok derse bari 20 bin tl ver diyin.Karşınızdaki kişi ilk başta hayır dediği için, hayırcı olarak lanse edilmek istemediğinden 20 bin vermeyi kabul edecektir.Bu yöntem genelde tutar.Özellikle pazarlık yaparken uygulamanızı tavsiye ederim.

5-Müttefik Duruş

Konuşmanızı sürekli uzlaşma içerisinde yaparsınız ve karşı tarafla uyumlu gidersiniz.Daha sonra tanınmış insanların sözleriyle örnekler vererek ikna etmeye başlarsınız.Mesela Atatürk de böyle yapıyormuş demek gibi.

6-Benjamin Franklin Taktiği

Karşı taraf yeni tanışmanıza rağmen sizden hoşlanmamışsa ondan reddedemeyeceği bir iyilik isteyin.O da bunu yaptığı için sizden bir iyilik bekleyecektir ve sizi düşünecektir.İyi bir iletişim kurmaya başlayabilirsiniz o beklenti halindeyken.

7-Korkut ve Rahatlat

Karşı tarafın önce korkmasını ve gerilmesini sağlarsın.Daha sonra ise rahat olmasını çözümün kendinde olduğunu rahatlaması gerektiğini söylersin.Rahatlayan kişi naifleşmiş olur ve kontrolünüz altını girmiş olur.Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Manipülasyon Tekniği

Anasayfa için tıklayınız.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir