Metin Yazarlığı Nedir | Editör Nasıl Olunur 2022

   Metin yazarlığı internet sektörünün hayatımıza girmesiyle daha çok karşımıza çıkmaya başlamıştır.Reklam, dergi, gazete, makale ya da web sitelerinin farklı mecralarında yazı oluşturan edebi yönü güçlü kişilere metin yazarı denir.Metin yazarlığı için herhangi bir bölüm okumaktan ziyade, düşüncelerini iyi bir şekilde anlatmak ve deyim sahibi olmak çok önemli.Editörlük, İçerik yazarlığı ve makale yazarlığı gibi farklı isimlerle de adlandırılır.Ancak birbirinden farklı olduğu durumlarda mevcut.

   Metin yazarlığı

   Metin yazarlığı

   Örneğin; editör bir yazının tamamının düzenlenmesi, resim eklenmesi, seo odaklı hale getirilmesi gibi tüm aşamaları ile ilgilenir.Metin yazarının görevi ise genellikle sadece içeriği oluşturmaktan ibarettir.Redaksiyon ya da görsel düzenleme gibi kısımları tamamen farklı birimlere aittir.

    

   Online mecralarda metin yazarlığı ilanları ile sürekli karşılaşabilirsiniz.Tüm web sitelerinin yanı sıra, görsel yayıncılık yapan kurumlarında sürekli içeriğe ihtiyacı vardır.Kaliteli olan içerikler her zaman okunur.Kalitesiz olanlar ise, Google arama motorunun çöplüğünde yer alır.Bu nedenle bir çok kaliteli içerik yazarları ile çalışmak istemektedirler.

    

   Not: Metin yazarlığı dışında farklı meslekler hakkında bilgi almak için önü açık olan geleceğin meslekleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

    

   Metin Yazarlığı Nedir

   Metin yazarlığı nedir

   Metin yazarlığı nedir

   Metin yazarlığı her alanda içerik üretmek, üretilen içeriğin tüketilmesini sağlayan kişidir.Özellikle medya, görse yayıncılık ve dijital alanlarda içerik üretimi metin yazarları tarafından sağlanır.Metin yazarı olmak için Gazetecelik bölümünün bitirilmesi gerekir.

    

   Ancak bu alanda kendini geliştirenler için Gazetecilik bölümünün okunmuş olması şart koşulmaz.Nedeni ise metin yazarlığının tamamen yetenekten ibaret olması.Herkes düşündüklerini yazıya dökemez.Genellikle edebi yönü güçlü olanlar, kitap okumayı sevenler ve içe kapanık insanların içerik yönü güçlüdür.

    

   Dijital mecraların içerik yazarlarından beklentisi, okunacak makaleler yazılmasıdır.Makalelerin Google üzerinden sıralanması tamamen okunma süresine ve kullanıcı ile etkileşim kurmasına bağlıdır.Eğer bir içerik yorum almıyorsa, okuyucu ilk paragrafı okuduktan sonra o içeriği terk ediyorsa, maalesef Google çöplüğünde yerini alacaktır.

    

   Peki metin yazarı olmak isteyen kişiler başarılı olmak için ne yapmalı? Seo odaklı yazmak için nelere dikkat etmeli.Tüm bu soruların cevabını makalemizde ayrıntılı olarak açıklayacağız.Örneğin; okuduğunuz bu yazı hem arama motorlarına, hem de okuyucuya hitap ederek hazırlanmıştır.Evet doğru duydunuz.Sadece okuyucuya hitap etmek dışında arama motorlarına da hitap etmeniz gerekiyor.

    

   Yazdığınız makalede sizden istenilen anahtar kelimenin odaklanması, alt başlıklar, paragraf sayısı, cümle uzunlukları, bold odaklanmalar, alıntılar, kaynak gösterme gibi konular arama motorları tarafından kalite yönergeleri içerisinde yer alır.Tabi bunların hepsi kullanıcılara en iyi içeriği sunmak adına yapılır.İyi bir metin yazarı olmak için tüm bu bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

    

   Editör Nasıl Olunur

   Editör nasıl olunur

   Editör nasıl olunur

   Editörlük, paylaşılacak olan içeriğin tüm hatlarından sorumlu olunması anlamına gelir.Tabi bu sadece dijital mecrada paylaşılan bir içerik değil, kitaplar, dergiler ve gazete yazılarında da geçerlidir.Editörlük hem yazma hem denetleme hem de düzenleme görevleri de içerir.

    

   Editörlük metin yazarlığına göre daha kapsamlı sorumluluk içermektedir.Ancak bir çok içerik yazarı ilanlarından genelde editleme yeteneğine sahip olan kişiler ile çalışmak istenildiğini görebilirsiniz.Yani bir metin yazarı hem edebi yönü güçlü, hem seo odaklı hem de görsel düzenleme açısından bilgi sahibi olmalıdır.

    

   Bir çok metin yazarına, yazılan içeriklere görsel eklemek ekstra bir yük olarak görülmektedir.Ancak kimisi de metin yazarlarının içeriği yazdığı için, eklenecek görseli en iyi onların belirleyebileceğini düşünmektedir.Kurumsal firmalarda ise tüm görevler ayrı kişiler tarafından yapılmaktadır.

    

   Freelance Metin Yazarlığı Yapmak

   Freelance metin yazarlığı yapmak

   Freelance metin yazarlığı yapmak

   Metin yazarlığı mesleğinin en güzel yanı ise home office yani evde freelance yazı yazarak para kazanma imkanının olmasıdır.Makale yazma siteleri üzerinden bir çok ilan verildiğini görebilirsiniz.Orada kendinize bir hesap açarak gelen ilanlara teklif verip iş almayı deneyebilirsiniz.

    

   İlk başlarda profilinizde herhangi bir yorum olmadığı için iş almanız zor olacaktır.Ancak profilinizde olumlu yorumlar yer aldıkça, sizlere iş vermek isteyen dijital platform sahiplerinin sayısı da artacaktır.Tabi bu tarz olumlu yorumlar almak için okunacak makaleler oluşturmanız gerekiyor.

    

   Freelance metin yazarları 100 kelimesi 2 TL’den başlayarak içerik oluşturmaktadırlar.Ancak bu rakam piyasa ortalamasının en düşük rakamıdır.İyi bir yazar 100 kelimesi 4 TL’de aşağı içerik oluşturmamakla birlikte, İngilizce içerik oluşturanlar bu rakamın 2 katı kazanmaktadırlar.

    

   Başlangıç aşamasında ne kadar kaliteli yazarsanız yazın, uygun fiyatlara hizmet sunmanız size avantaj sağlayacaktır.Sizin için önemli olan olumlu yorum almaktır.Tabi bunu tek bir sitede gerçekleştirmeyin.Yukarıda size verdiğimiz makale yazma sitelerinin hepsinde üyelik açarak bir olumlu yorumların yer aldığı profiller oluşturun.

    

   Profiliniz olumlu yorumlar aldıktan sonra makale ilanlarına minimum 100 kelimesi 3 TL ve üzeri teklifler verin.Bu sizin kaliteli bir yazar olduğunuz anlamına gelecektir.Bir çok ilan veren dijital platform sahibi, kaliteli içerik için daha yüksek paralar ödemeye razıdır.Sonuçta sizin yazdığınız içerik üzerinden platform sahipleri de para kazanacaktır.

   Okuyunuz: Evde Para Kazandıracak İş Fikirleri

    

   Editör ve Metin Yazarı Olarak İş Bulmak

   Metin yazarı olmak isteyenlere tavsiyeler

   Metin yazarı olmak isteyenlere tavsiyeler

   • Sadece Google search alanına metin yazarlığı ilanları yazdığınız zaman karşınıza yüzlerce ilan çıkacaktır.
   • Karşınıza çıkan ilanlarda istenilen özellikler oldukça kapsamlı olabilir.Ancak sizlerden olması gerektiğinden fazlasını talep eden ilanlara taviz vermeyiniz.Bir metin yazarı editörlük yapabilir, ancak sosyal medya danışmanlığı yapmak zorunda değildir.
   • Herhangi bir şirkette iş bulamıyorsanız, freelance içerik yazabileceğiniz platformlar üzerinden sürekli işler alabilirsiniz.Kaliteli içerik oluşturduğunuz taktide geliriniz şirkette kazanacağınızın kat ve kat üstüne çıkabilir.
   • isbul.net, kariyer.net ve yenibiris.com en çok metin yazarı ilanlarının paylaşıldığı sitelerdir.Bu siteler üzerinden iş bulmanız sizler için daha kolay olacaktır.
   • Eğer ilanlara başvuruyor ve sonuç alamıyorsanız, bunun en büyük nedeni ek yeteneklerinizin olmayışıdır.Metin yazarlığının yanında photoshop bilen bir editör asla işsiz kalmayacaktır.
   • Eğer İngilizce bilmiyorsanız, mutlaka öğrenmeye çalışın.Freelancer gibi yurtdışı siteler üzerinde 1000 kelimesi 15 dolara makale yazdırılmaktadır.İngilizce içerik yazmak daha çok kazanmanızı sağlayacaktır.

    

   Metin Yazarları Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

   • Metin yazarı olmak istiyorsanız, bolca kitap okuyup, ileri de okumanız için denemeler yazmalısınız.Bu sizin yazma yeteneğinizi geliştirecektir.
   • Daha çok kazanmak için daha çok yazmanız gerekir.Ancak ne kadar çok yazmak isterseniz ve hızlı olursanız, kalite puanınız o derece düşmeye başlayacaktır.Bu nedenle kalite puanını düşürmek yerine verdiğiniz hizmetin bedelini yükseltin.
   • Uygun fiyatlara, ucuz fiyatlara hizmet vermeyin.Bu sizin marka değerinizi düşürecektir.Adınız sektörde marka olarak geçer.İyi yazdığnız sürece sürekli tavsiye edileceksiniz.
   • Tüm dijital platformlar tarafından açılan ilanlarda genellikle seo uyumlu makale yazan editörler aranız.Seo kurallarını öğrenmeniz fazla bir zamanınızı almayacaktır.Dğer türlü iş bulmanız oldukça zor olacaktır.
   • Makale yazarlığı konusunda karşınıza bir çok eğitim materyali çıkabilir.Bu eğitimlerin hepsini alıp okuyun, ya da eğitim videolarını izleyin.
   • Edebi yönünüzü güçlü tutmak için kitap okuyun.Okuduğunuz kitaplarda yazarların hangi dili kullandığını ölçün.Tabi bunu aynı zamanda profesyonel blog yazıları için de yapmalısınız.
   • Bir çok kişi cep telefonu üzerinden makale yazabilir miyim gibi sorular sormakta.Evet bu mümkün, ancak yeterli değil.Metin yazarlığı sizin işiniz ise gerekli yatırımları yapın.Orta özellikte bir bilgisayar işinizi görecektir.
   • Klavye ile aranızı iyi tutun.Tek parmaklar ile makale yazmaya çalışacaksanız hiç başlamayın.Bu nedenle 10 parmak yazım eğitimi her şeyden önemlidir.

    

   Metin Yazarlığı Nedir, Editör Nasıl Olunur ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Sizde metin yazarı olmak istiyorsanız, detalı sorularınız için yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

    

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.