Hangi Mesleği Tercih Etmeliyim?

Meslek tercihi yapmak, herkesin bireysel istek ve ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Mesleklere yönelik tercih yapmadan önce kişilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda tercihlerini yaparken yeterlilik düzeylerini de belirlemeleri gerekmektedir.

Hangi mesleği tercih etmeliyim sorusuna cevap ararken dikkat edilmesi gerek bir diğer konu iste toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda talep gören mesleklerin tercih edilmesi de kazanç oranlarını arttırması sebebiyle meslek doyumunun alınmasını sağlamaktadır.

En çok para kazandıran meslekler hangileri? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Meslek Tercihi Nasıl Yapılır?

Meslek tercihinin yapılma süreci içerisinde bir takım kariyer testleri uygulanmaktadır. Bu kariyer testleri dâhilinde; çalışma ortamı, mesleki yeterlilikler ve ilgi alanlarına yönelik sorular yöneltilmekte ve akabinde hangi sektörde uyumlu çalışılacağının sonucu paylaşılmaktadır.

Meslek tercihi yapılırken mesleki yönelim ve mesleki uygunluk testleri yapılabilmektedir. Buna ek olarak hangi mesleğe uygun olunduğuna ilişkin kariyer siteleri içerisinde farklı test uygulamaları bulunmaktadır.

Meslek tercihi yapılırken özel yeti ve yetenekler de dikkate alınmalıdır. Bu yeterlilikler kişinin kendini keşfetmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Özel yeteneklere dair herhangi bir fikri olmayanlar için ilgiler doğrultusunda bir keşif yapılması gerekmektedir.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Son yılın yükselen meslekleri, öncelikle teknolojik gelişmelerin ışığında ihtiyaç duyulan alanlar içerisinde yükselmektedir. Bunlara ek olarak hizmet sektörü dahilinde talep görmekte olan danışmanlık hizmetleri de incelenen meslek alanlarından biri olarak bilinmektedir.

Hangi mesleği tercih etmeliyim sorusu cevabı aranırken toplumun mevcut ihtiyaçları ön görülmeli ve ona göre tercihler yapılmalıdır. Son yılın talep gören meslekleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğitim, sağlık, ekonomi gibi alanlarda sunulmakta olan danışmanlık hizmetleri
  • Bilişim alanında üretici olarak çalışmakta olan yazılım mühendisleri
  • Robotik ve kodlama alanında çalışan mühendislik hizmetleri
  • Yaşlı bakım ve evde bakım hizmetlerinde destek eleman olarak çalışmakta olanlar
  • Akıllı cihazlar için içerik üreticiler
  • Sosyal medya alanında danışmanlık ve içerik üretimi yapanlar
  • Uzay incelemeleri yapan birimler

Tüm bu alanların yanı sıra her yıl toplum içerisinde ihtiyaç duyulan yeni meslek alanları gündeme gelmektedir. Fakat buna ek olarak bazı meslek grupları da kayba uğramaktadır. Örneğin fabrikalardaki artışla birlikte üretim alanındaki butik işletmelerin meslek kaybına uğradıkları bilinmektedir.

Meslek grupları yok olurken bazı gruplar da dönüşüm göstermektedir. Örneğin berber mesleği kuaför konsepti içerisine yerleşerek bakım hizmetlerine yönelik çalışan bir sektöre dönüşmüştür. Böylelikle meslek grubu talep görmeye devam etmektedir.

Reklam izleyerek para kazandıran sitelere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Meslek Seçim Testi

Meslek analizleri içerisinde yer alan testlerden birisi de Holland meslek analizidir. Bu meslek testi içerisinde, meslek seçimi yapacak kişinin hangi sektörde çalışmaya daha uygun olduğu tespit edilebilmektedir.

Holland meslek analizi ile birlikte, kişilik özelliklerine yönelik tespitler yapılarak bu kişilik tipine uygun olan mesleğin hangi sektör içerisinde yer aldığına yönelik de bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

Meslek Seçimi İçin Öneriler

Meslek seçimi yapacaklara yönelik öneriler, her kişiye özel olarak verilse de genel olarak seçim yapacak olanlara yönelik sunulan bazı tavsiyeler bulunmaktadır. Şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Meslek seçimi yapacak olan kişinin ilgili mesleği sahasında incelemeleri önerilmektedir. Bu meslek grubunda olan çalışanların hangi şekilde çalıştıkları gözlemlenmelidir.
  • Meslek tercihi sürecinde hangi vasıflara ihtiyaç duyulduğu üzerinde durulmalıdır.
  • Meslek için plan yapılmalı ve ne şekilde bir ilerleme ile nasıl bir şey amaçlandığı de meslek seçimi öncesinde tespit edilmelidir.

Hangi mesleği tercih etmeliyim sorusunu sormakta olanların ilk olarak kendilerini doğru bir şekilde keşfetmeleri ve kendilerine en uygun olan mesleği tercih etmeleri önerilmektedir. Bu öneriler ışığında ihtiyaç halinde bir uzman danışman desteği alınabilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir