Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

İş ve çalışma çalışma stresini üzerimizden atmak için farklı arayışlar içerisine girmekteyiz.Kimimiz bedenen kimimiz ise zihnen yorgunluk yaşarız.Bu yorgunluklarımızı atmamızı sağlayan yöntem ise masajdır.Kendi içerisinde çeşitli dallara ayrılmaktadır.Ancak hepsinin amacı insan bedenini ve zihnini rahatlatmaktadır.Masaj salonu açmak isteyenler ise bu sektördeki ihtiyacın farkında.Sizler için masaj salonu açma yönetmeliği ve masaj salonu açmak için gerekli evraklar konusunda detaylı bir yazı hazırladık.Masaj salonu nasıl açılır yapılması gerekenler nelerdir tüm sorularınızın cevabını yazı içerisinde bulabilirsiniz.

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir
Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

Günümüzde yorgunlukların fazla olması nedeniyle masaja olan ihtiyaç artmış bulunmaktadır.Buna paralel olarak da masaj salonları sayısında artış yaşanmaktadır.Ancak hala yeterli düzeyde değildir.Dışarıdan bakıldığı zaman masaj yapmakta, yaptırmakta zevkli bir iş olarak görülmektedir.Masaj yaptıran kişi rahatladığı gibi yapan kişide maddi olarak rahatlamaktadır.

 

Masör veya masözlerin maaşları aylık 3 bin ile 7 bin TL arası değişiklik göstermektedir.Masaj salonları sahipleri ise minimum 10 bin TL gibi bir gelir sahibi olabilmektedir.Masaj yapabilmek için 608 saatlik milli eğitim bakanlığı sertifikasına ihtiyacınız vardır.Eğer bir salon açacaksanız bu sertifikaya sahip olan masör ya da masözler sizin için yeterlidir.Onların sahip oldukları sertifikaları kiralayarak masaj salonu açmanız mümkün.Ya da masaj salonu bayiliği alarak sizin adınıza ihtiyacınız olacak tüm belgelerin ve evrakların alınmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yüksek oranlarda kar edebileceğiniz  En Karlı iş fikirleri başlıklı yazımızı okuyarak, diğer işletme fikirleri ile ilgili kıyaslama yapabilirsiniz.

 

Masaj Salonu Açma Maliyeti Ne kadar?

Tabi bu işte açacağınız merkezin büyüklüğü ve kirası sizin maliyetinizi belirleyecektir.Nedeni ise masaj malzemeleri pek bir mali değer ifade etmemektedir.Stoksuz çalıştığınız zaman maksimum 5 bin TL’lik bir envanter ihtiyacınızı karşılayacaktır.Demirbaş olarak ise masaj yatağı ve dekorlar işinizi görecek.

5 Odalı bir masaj salonu açmayı düşünüyorsanız maksimum 50-60 bin TL gibi bir sermaye sizin için yeterli olacaktır.İş planınızı oluşturduktan sonra elemanlarınızı işe almaya başlayabilirsiniz.Tabi kısa zamanda masaj salonu ile para kazanmak istiyorum diyorsanız, reklam yapmanız gerekiyor.Bunun için en ideal mecralar, internet reklamları ve fırsat siteleri.Google’a masaj salonu yazdığınız zaman direkt reklam yapanlar ile karşılaşacaksınız.Sizde bu firmaların arasında yer alarak müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

 

 

Masaj Salonu Açmak İçin Gerekli Evraklar

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir
Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

Sağlık bakanlığı sitesinde gerekli evraklar yer almaktadır.Kültür ve Turizm bakanlığı masaj salonu açma yönetmeliği de ayrıca belirtilmiş.Bunlar 18 yaş sınırı ve bazı masaj çeşitlerinin hariç tutulması gibi maddelerden ibarettir.Tabi denetlemelerden geçmek için bir kaç prosedürü de uygulamanız gerekecektir.Bu prosedürler aşağıda yer almaktadır.

 

  • İşletme duvarlarının yağlı boya ile boyanması zorunluluğu,
  • Çalıştırılacak olan personellerin gerekli eğitimi aldığına dair sertifika,
  • Sıcak su, duş, ısıtma, kalorifer, havalandırma ve klima gibi demirbaş zorunluluğu,
  • Masaj salonu için hazırlayacağınız odalar 6 m²’den küçük olamaz.
  • Çalışanlarınız ve görevli olanlar üniforma giymek zorunda,
  • İhtiyaç duyulacak tüm hijyen ve kozmetik malzemeler bulundurulacak,
  • Tüm malzemelerin sterilizasyonunu yapmak için gerekli envanter  bulunmalı,

 

 

Bu şartlar konusunda zorlanacağınızı düşünüyorsanız 75+ Yeni İş Fikri başlıklı yazımızı okuyarak, daha yaratıcı ve karlı işler bulabilirsiniz.

 

 

Masaj Salonu Kazandırır mı?

Masaj salonları ülkemizde oldukça popüler.Bunun nedeni talebin fazla olması.Biz bununla ilgili fırsat sitelerinden bir araştırma yaptık.Masaj ile ilgili kampanya açan şirketlerin minimum satış miktarları 1000-2000 düzeyindedir.İnternet üzerinden yapılacak reklamlar, müşteri memnuniyeti ve broşür çalışmaları müşteri sayınızı arttıracaktır.Tabi bunun yanında abonelik hizmetleri de sunabilirsiniz.Tahmini olarak bir masaj salonu aylık kazancı  ortalama 15-20 bin TL seviyesindedir.

 

Bunların yanında anket ve telefon yoluyla müşteri katılımları sağlayabilirsiniz.Müşterilerinize telefon ile onlara özel kampanyalar oluşturabilir ve onlar tarafından işletmenizin pazarlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Masaj Salonu Eleman Temini

Hizmet ettiğiniz kitleye özel eleman temini yapmanızı tavsiye ederiz.Erkekler tercihiniz ise masörlerinizi yabancı olarak transfer edebilirsiniz.Bunları yapabileceğiniz ajanslar yer almaktadır.Hemde maaş olarak yerli masörlere göre daha düşük maliyet içermektedirler.Tabi iş ahlak ve prosedürlerini uygun yapmanız her şeyden önce gelir.

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir, başlıklı yazımızın sonuna geldik.Daha detaylı bilgi almak için yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 

Dükkan Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir