Masaj Salonu Nasıl Açılır – Yapılması Gerekenler Nelerdir 2022

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

İş ve çalışma çalışma stresini üzerimizden atmak için farklı arayışlar içerisine girmekteyiz. Kimimiz bedenen kimimiz ise zihnen yorgunluk yaşarız. Bu yorgunluğu atmak için en iyi adres masaj solanlarıdır. Talebin yüksek olması nedeniyle masaj salonu açmak isteyen kişi sayısı da bir o kadar yüksektir. Ancak bu tarz bir iş yapabilmek için izin almanız gereken bazı makamlar mevcut. İşletme ruhsatı, ustalık belgesi ve işyerinin sahip olması gereken özellikler masaj salonunu kolaylıkla açmanızı sağlayacaktır. Bu yazıda masaj salonu nasıl açılır, masaj salonu açmak için gerekli belgeleri ve tüm şartları sizler için sıralayacağız.

Masaj salonu açma
Masaj salonu açma

Masaj salonu açmak yapılabilecek en karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Düzenli olarak çalışacak bir masörünüz var ise bu konuda kendinizi avantajlı hissedebilirsiniz. Bir çok firma bu konuda personel ihtiyacını temin etmek için Bali, Endonezya ve Tayland gibi ülkelerden masaj uzmanları getiriyorlar. Tabi sizin o kadar uzağa gitmenize gerek yok. Online ilan vererek masör bulmanız oldukça kolay olacaktır.

Masaj salonu açmak aynı zamanda size sermayenizi kısa zamanda amorti etme şansı tanıyacaktır. Ortalama masaj seans ücreti 400 TL’den başlamaktadır. Burada sermayeniz sadece kullandığınız losyon ve iş gücüdür. Günlük 10 seans yaptığınız taktirde en az bir personel için 4000 TL kazancınız olacaktır.

Not: Masaj salonu açmak beklentilerinizi karşılamıyorsa, Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır?

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

Masaj Salonu Nasıl Açılır Yapılması Gerekenler Nelerdir

Günümüzde yorgunlukların fazla olması nedeniyle masaja olan ihtiyaç artmış bulunmaktadır. Buna paralel olarak da masaj salonları sayısında artış yaşanmaktadır. Ancak hala yeterli düzeyde değildir. Dışarıdan bakıldığı zaman masaj yapmakta, yaptırmakta zevkli bir iş olarak görülmektedir. Masaj yaptıran kişi rahatladığı gibi yapan kişide maddi olarak rahatlamaktadır.

Masör veya masözlerin maaşları aylık 3 bin ile 7 bin TL arası değişiklik göstermektedir. Masaj salonları sahipleri ise minimum 30 bin TL gibi bir gelir sahibi olabilmektedir. Masaj yapabilmek için 608 saatlik milli eğitim bakanlığı sertifikasına ihtiyacınız vardır. Eğer bir salon açacaksanız bu sertifikaya sahip olan masör ya da masözler sizin için yeterlidir. Onların sahip oldukları sertifikaları kiralayarak masaj salonu açmanız mümkün. Ya da masaj salonu bayiliği alarak sizin adınıza ihtiyacınız olacak tüm belgelerin ve evrakların alınmasını sağlayabilirsiniz.

Masaj salonlarının en büyük problemi sadece pazarlamadır. Görsel broşürlerin eskide kaldığı maalesef unutulmakta. Evet bazı firmalar otomobil camlarına broşür koyarak pazarlama faaliyetlerine devam ediyor. Ancak dönüşüm oranı inanılmaz düşük. Masaj salonu açmak isteyenlerin mutlaka online kanallar üzerinden reklam yapması ve aynı zamanda şehir fırsatlarına katılmaları büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

Masaj Salonu Açma Maliyeti Ne kadar?

Tabi bu işte açacağınız merkezin büyüklüğü ve kirası sizin maliyetinizi belirleyecektir. Nedeni ise masaj malzemeleri pek bir mali değer ifade etmemektedir. Stoksuz çalıştığınız zaman maksimum 30 bin TL’lik bir envanter ihtiyacınızı karşılayacaktır. Demirbaş olarak ise masaj yatağı ve dekorlar işinizi görecek.

Masaj salonu açma maliyeti
Masaj salonu açma maliyeti

5 Odalı bir masaj salonu açmayı düşünüyorsanız maksimum 50-60 bin TL gibi bir sermaye sizin için yeterli olacaktır. İş planınızı oluşturduktan sonra elemanlarınızı işe almaya başlayabilirsiniz. Tabi kısa zamanda masaj salonu ile para kazanmak istiyorum diyorsanız, reklam yapmanız gerekiyor. Bunun için en ideal mecralar, internet reklamları ve fırsat siteleri. Google’a masaj salonu yazdığınız zaman direkt reklam yapanlar ile karşılaşacaksınız. Sizde bu firmaların arasında yer alarak müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

 

Masaj Salonu Açmak İçin Gerekli Evraklar

Sağlık bakanlığı sitesinde gerekli evraklar yer almaktadır. Kültür ve Turizm bakanlığı masaj salonu açma yönetmeliği de ayrıca belirtilmiş. Bunlar 18 yaş sınırı ve bazı masaj çeşitlerinin hariç tutulması gibi maddelerden ibarettir. Tabi denetlemelerden geçmek için bir kaç prosedürü de uygulamanız gerekecektir. Bu prosedürler aşağıda yer almaktadır.

  • İşletme duvarlarının yağlı boya ile boyanması zorunluluğu,
  • Çalıştırılacak olan personellerin gerekli eğitimi aldığına dair sertifika,
  • Sıcak su, duş, ısıtma, kalorifer, havalandırma ve klima gibi demirbaş zorunluluğu,
  • Masaj salonu için hazırlayacağınız odalar 6 m²’den küçük olamaz.
  • Çalışanlarınız ve görevli olanlar üniforma giymek zorunda,
  • İhtiyaç duyulacak tüm hijyen ve kozmetik malzemeler bulundurulacak,
  • Tüm malzemelerin sterilizasyonunu yapmak için gerekli envanter  bulunmalı,

Bu şartlar konusunda zorlanacağınızı düşünüyorsanız Yeni iş fikirleri başlıklı yazımızı okuyarak, daha yaratıcı ve karlı işler bulabilirsiniz.

Masaj Salonu Kazandırır mı?

Masaj salonları ülkemizde oldukça popüler. Bunun nedeni talebin fazla olması. Biz bununla ilgili fırsat sitelerinden bir araştırma yaptık. Masaj ile ilgili kampanya açan şirketlerin minimum satış miktarları 1000-2000 düzeyindedir. İnternet üzerinden yapılacak reklamlar, müşteri memnuniyeti ve broşür çalışmaları müşteri sayınızı arttıracaktır. Tabi bunun yanında abonelik hizmetleri de sunabilirsiniz. Tahmini olarak bir masaj salonu aylık kazancı  ortalama 15-20 bin TL seviyesindedir.

Bunların yanında anket ve telefon yoluyla müşteri katılımları sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize telefon ile onlara özel kampanyalar oluşturabilir ve onlar tarafından işletmenizin pazarlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Masaj Salonu Masör ve Masöz Temini

Hizmet ettiğiniz kitleye özel eleman temini yapmanızı tavsiye ederiz. Erkekler tercihiniz ise masörlerinizi yabancı olarak transfer edebilirsiniz. Bunları yapabileceğiniz ajanslar yer almaktadır. Hem de maaş olarak yerli masörlere göre daha düşük maliyet içermektedirler. Tabi iş ahlak ve prosedürlerini uygun yapmanız her şeyden önce gelir.

Masaj Salonu Açmak İsteyenlere Öneriler

2022 yılında masaj salonu açmak bir önceki yıllara göre daha zor bir hal al diyebiliriz. Bu durumun en büyük nedeni hem ekonomik koşullar hem de izin almada yaşanan sıkıntılardır. Öncelikle mesul müdür bulmak sektördeki en büyük problemler arasındadır. Mesul müdür bulsanız dahi, belediye ruhsatı almak için  uygun koşullarda yer bulmalısınız. Yer bulsanız bile ruhsat almanız bazı belediyelere göre süreç açısından sıkıntılı olabiliyor.

Tabi bu durum sizin masaj salonu açmanıza engel değildir. Profesyonel bir şekilde bu sektörde yer almak istiyorsanız, gelir seviyesi yüksek semtleri veya turistik şehirleri tercih edebilirsiniz. Özellikle Alanya, Konyaaltı, Manavgat, Bodrum, Fethiye gibi yerlerde açacağınız masaj salonları ile kişi başı 100 Euro dahi kazanabilirsiniz. Eğer ruhsat almaktan yana çekinceleriniz var ise bir otelin masaj salonunu kiralamak en iyi tercih olacaktır. Kanun nezdinde detaylı bilgi almak için resmi gazete üzerinden tebliği inceleyebilirsiniz.

 

Masaj Salonu Nasıl Açılır, Yapılması Gerekenler Nelerdir 2022 ” başlıklı yazımızın sonun geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top