Manipülatörlerin Sömürdüğü Kurbanların Özellikleri

Bir önceki yazımızda en etkili 7 manipülasyon tekniğinden bahsetmiştik size.İnsanları manüple ederken peki biz manüple oluyormuyuz diye kendimizi sorgulamamız gerekemektedir.Bunun cevabı büyük bir olasılıkla evet.Neden ise bazı insanlar doğuştan manüple etme özelliği taşır ve hayatımızın her yerinde manüplasyon vardır.Çünkü hayat evet hayır oyunları üzerine kuruludur.Bizim verdiğimiz bu evet hayır cevabı hayatımzı şekillendirmemizi sağlamaktadır.Peki manipülatörlerin sömürdüğü kurbanların özellikleri nelerdir? gelin birlikte bakalım.

 

1-Memnun Etme Hastalığı Olanlar

 

Bu insanlar hayatlarını başkalarını mutlu etme üzerine kurmuşlardır.Karşısındaki insanları mutlu etmek için sürekli bişeyler yapma çabasına girişirler.Çünkü kendilerini var olan ortama kabullendirme gereksinimi duyarlar.

 

2-Başkalarından Kabul ve Onay Görme Bağımlılığı

 

Bu insanlar anne ve babalarının onayı ile hayatlarını şekillendirmiş kişilerdir.Bişeyler yaptıkları zaman karşısındaki insanların suratlarına bakarlar ve onların tepkilerine göre şekillenirler.Kendilerini onların onayına bağlı hissederler.

 

3-Olumsuz Duygu Korkusu

 

Olumsuz bişeyler olmasından korkup bunlarla mücadele ettiklerinde kaybedeceklerinden korkan insanlardır.

 

4-İddaa Etme Eksikliği ve Hayır Diyememe

 

Bu kişilerin sabit bir fikirleri yoktur.İddaa ettikleri şeylerin ne kadar doğru olduğundan emin olsalarda özgüven eksiklerinden dolayı kesin bir şekilde söyleyemezler.Aynı zamanda karşısındaki insanı kırma korkusuylada hayır diyememe hastalığına kapılırlar.

 

5-Net Olmayan Kişilik Duygusu

 

Bu kişiler nereye çekersen oraya uzayacak kişilerdir.Karşılarındaki insanları memnun etmek için onlarla aynı düşünüyormuş gibi yapmaktadırlar.Buna aynı zamanda yumuşak kişilikte denilebilir.

 

6- Düşük Özgüven

 

Düşük özgüvenli kişiler o kadar kendilerine karşı güven sorunu yaşarlar ki karşılarındaki insanlarda bunu anlamasın diye bocalamaya başlarlar.Onları memnun etme hastalığına kapılırlar.

 

7-Kontrolü Başkalarından Bekleme

 

Kendileri bir karar verdikleri zaman yanlış olucağından korkarlar.Verdikleri kararın doğru olmaması onları korkutur.Bu nedenle hep karşı tarafın hayatlarını yönlendirmesini beklerler.

 

Büyük Not:İç huzuru yakaladığınızda ve kendinizle ilgili hisleriniz gerçekten önemli olduğunda, başkaları tarafından kontrol ya da manüpile edilmeniz imkansızdır.

Anasayfa için tıklayınız

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir