Makale Yazarak Para Kazanmak | Makale Yazma Siteleri

İnternetten para kazanmak istiyorsanız, makale yazmak en iyi fikirler arasında yer alır. Özellikle herhangi bir tecrübeniz yok ise, yazı yazmayı öğrenmek çok kısa bir zamanınızı alacaktır. Gerekli eğitim sonrasında makale yazarak para kazanmak mümkün olacaktır. Tabi bu noktada hangi siteler üzerinden hizmet vereceğinizde önemli. Zira yazı içerisinde sizlerle bir çok makale yazma sitesini paylaştık. Bu siteler üzerinden SEO uyumlu makale yazarak 100 kelimesi 5 TL’den başlayarak makale yazabilir ve para kazanabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak
Makale yazarak para kazanmak

Şimdi makale yazarak para kazanmak için hiç acele etmeyiniz. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda aklınızdaki tüm soru işaretleri cevaplandırılmış olacaktır.. Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken her şeyi size ayrıntılı ve detaylı olarak anlatacağız. Çünkü makale yazarlığı aktif olarak içerisinde olduğumuz bir sektör. Makale yazarlığı, online metin yazarlığı, makale editörlüğü gibi konularda aklınızda kalan her soruyu cevaplandıracağız. Yalnız bu işten gerçekten para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken önemli konular var.

Makale yazarak para kazanan veya makale yazarlığı yapan çok sayıda freelance editör var. Bu yazarların arasında yerinizi almak istiyorsanız, mutlaka bu konuda bilgili olmanız gerekmektedir. Çünkü makalenizi sattığınız kişiler bu makalelere sitelerinde trafik oluşturmak için para ödemektedirler. Onların işine yarayacak SEO içerikle makale oluşturmanız lazım ki onlarda sizden sürekli alışveriş yapsın. Hiç merak etmeyin size bu yazımızda SEO içerikli makale nasıl yazılır, makale yazmak için ne yapılır her şeyi A’dan Z’ye anlatacağız. Şimdi arkanıza yaslanın ve sırasıyla okumaya devam edin.

Not: Makale yazarak para kazanmak dışında farklı fikirler edinmek için yeni iş fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale nasıl yazılır
Makale nasıl yazılır

Bizim müşterilerimiz yani makalelerimizi sattığımız kişiler genellikle web sitesi sahibi insanlar olacak. Çünkü büyük şirketlerin çoğunun kendilerine ait editörleri  bulunmaktadır. Web siteleri sahipleri arasında ise kişi başı nereden baksanız 50 tane sitesi olanlar dahi mevcut. Bundan dolayı bu site sahipleri makale yazma işini dışarıdan ekstra olarak almak zorundalar. Bunun içinde en iyi seçenek makale yazma siteleri olmaktadır.

Makale siteleri ise makale yazarları ile makale alıcılarını bir araya getirmektedir. Sizin yazdığınız makaleler veya site sahiplerinin verdiği siparişler bir platformda listelenir. Siz aranızda alışverişinizi yaparsınız makale sitesi de alışverişten doğan komisyonu almakla ilgilenir. Metin yazarlığı ücretleri de genellikle makale siteleri tarafından belirlenir. Tabi makale yazma fiyatlarını siz de belirleyebilirsiniz. Sitelerde bu tarz seçenekler mevcut bulunmaktadır.

Makale yazmakla ilgili her şeyi anladığınızı varsayalım. Diğer önemli olan konu ise makale yazma siteleri. Makale yazarlığı konusunda talep o kadar fazla olduğundan, yani para kazanıldığından dolayı dolandırıcı makale siteleri de kendini hemen göstermektedirler. Bu konuda mutlaka dikkatli olmanız gerekmektedir. Biz de yazımızı bu konuda daima güncelleyip sizinle dolandırıcı makale sitelerini sürekli paylaşacağız. Şimdi maddeler halinde internetten makale yazarak para kazanmak için bilmeniz gerekenleri açıklayalım.

 

1)Makale Yazarlığı Ücretleri (Makale Yazma Fiyatları)

Makale yazarlığı ücretleri aslında çoğu sitede standarttır. Makale fiyatları için anlaşmalar ise her 100 kelime için yapılır. Güncel olarak 100 kelimelik bir makalenin fiyatı ise 1,25 TL’dir ve 5 TL ye kadar çıkmaktadır. Peki bu aradaki fark neden diye sorabilirsiniz. Bu aradaki fark makalenin kalitesi ve makale yazarının popülerliği ile alakalıdır. Genelde bu 100 kelime başına 5-10 TL gibi kazanan yazarlar en iyi makale yazarları diye makale sitelerinin ana sayfasında sergilenirler. 

Bu sizin gözünüzü korkutmasın. Emin olun yazılanları harfiyen uygularsanız ve bu konuda kendinizi geliştirirseniz en iyi makale yazarlarından olmanız hiçte zor değildir. Çünkü bazı editörler bu işi iyice ticarete döktüğünden makalelere fazla dikkat etmemektedirler. Yani makaleler sadece kelimelerden ibaret, anlam bütünlüğü ve yazı kalitesi sıfır diyebiliriz. Örneğin bizde bazen makale yazarları aramaktayız. Bu konuda da gerçekten sıkıntı yaşamaktayız. Bazı makale yazarları günde 3 tane sağlam yazı yazmak yerine, 5-10 tane yazıp fazla kazanmak adına laf  kalabalığı olan yazılar yazmaktadır. Halbuki 3 tane kaliteli bilgi içerikli yazılar yazsa onunla sürekli çalışmak isteyeceğiz ve aylık olarak anlaşma yapacağız. Ancak gerçekten bu tarzda yazarlık bulmak çok zor. Çünkü iyi bir yazar olduğunuz zaman hemen büyük şirketler tarafından mercek altına alınırsınız ve size anlaşma önerirler.

 

2)Evde Makale Yazarak Para Kazanma

Aslında herkesin ilgisini çeken kısım burası. Evde makale yazarak para kazanmak. Gerçekten kulağa çok hoş geliyor. Çünkü çayınız, kahveniz önünüzde oldukça rahatsınız bu konuda. Çalışma saatlerinizi belirlemek ise tamamen size ait. Yeter ki sipariş aldığınız makaleleri kaliteli bir biçimde istenilen sürede yetiştirin.

Peki makale yazarak para kazanmak gerçek mi? Bu yazımızı okuyorsanız bunu mutlaka kendinize sormuşsunuzdur. Bu sorunuzun cevabını çoğu makale sitesinde bulabilirsiniz. Bazı siteler bazı yazarların ne kadar kazandığını ne kadar satış yaptığını kendi sitelerinde açıklamaktadırlar. Bizim gördüğümüz 4000-5000 tl arasında kazanan yazarlar dahi olmuştur. Evde yapılabilecek bir meslek için inanın çok iyi bir para. Tabi bu rakamları kazanabilmeniz için biraz profesyonel olmanız lazım. Yani normal bir işte çalışıyormuş gibi sabah 7 de kalkıp işinize başlamanız ve gerekli vakitte teslim etmeniz gerekmektedir.

 

3)Ücretli Makale Yazdıran Siteler (Makale Yazma Siteleri)

Size en kaliteli makale nasıl yazılır konusunda bilgi vereceğiz arkadaşlar. Ancak öncelikle herkesin merak ettiği konuları cevaplandırmamız gerekiyor. Bunlardan biriside öncelikle olarak  makale yazarak para kazandıran siteler yani ücretli makale yazdıran siteler. Bu alt başlığa öncelik vermemizin nedeni bu siteleri incelemenizi istiyoruz. Siz yeter ki makale yazmaya karar verin. Yazmanın için gerekli olan her şeyi bu yazımızda kolaylıkla öğreneceksiniz. Makale yazarak para kazandıran siteler listesi aşağıdadır.

 

Yazı yazma Siteleri

 

Yukarıda yazdığımız 7 sitede gönül rahatlığıyla makalelerinizi yazıp satışını gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ekstra bir durum daha var. Eğer İngilizce biliyorsanız yazdığınız her 100 kelime için minimum 5 TL ile 25 TL arası para kazabilirsiniz. İngilizce makaleler daha çok kazandırdığı için haliyle piyasası da çok fazla. Bu nedenle sizinle İngilizce makale yazıp paylaşabileceğiniz bir kaç site paylaşacağız onlara da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

İnternetten makale yazarak para kazanmak için daha bir çok site mevcuttur. Bunun için Google dan biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü her geçen gün yüzlerce kazanma modelleri yayınlanmaktadır. Tabi güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Makale yazma siteleri arasında bazı siteler vardır ki size yazı yazdırır ve ilk bir kaç dönem ödeme yapar. Sonrasında ise büyük sipariş verirler size. Sizde büyük siparişleri teslim ettikten sonra o siteden daha haber alamazsınız. Makale yazma fiyatları, en iyi makale sitelerinde daha ortalama 1,25 tl den başlamaktadır. Bu konuda büyük kazançlar vaatlerine aldanmayınız.

Okuyunuz: Ek İş Yapmak İsiyorum

Makale Nasıl Yazılır?

İnternetten makale yazarak para kazanmak
İnternetten makale yazarak para kazanmak

Şimdi en önemli konumuza geldik arkadaşlar. Makale nasıl yazılır konusunu sıfırdan A’dan Z’ye kadar detaylı olarak beraber işleyelim. Tabi bunları maddeler halinde detaylandırmamız gerekiyor. Makale yazmak kimisine göre sanat kimisine göre yetenektir. Bize göre ise makale yazmak daha çok teknikten ibarettir. Yani gerekli teknikleri bilin önemli olan budur. Şimdi size bu teknikleri sırasıyla açıklayalım.

 

Makale Nedir?

Herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla uzman kişiler tarafından yazılan, bir düşünceyi savunmak amaçlı oluşturulmuş cümleler bütünüdür. Makale de ki amaç belirli bir veri topluluğu oluşturmaktır. Tabi bu verileri oluştururken amacınız karşı tarafa bilgi vermek olmalıdır. Makaleler ana başlık ve alt başlıklardan oluşur. Kısa, öz, açıklayıcı, okunur ve bilgi verici olması o makaleyi kaliteli kılmaktadır.

Yazdığınız makalenin bilgi verici makale olması çok önemlidir. Makale yazmaya başlamadan önce mutlaka yazdığınız yazıyla ilgili bilgi toplamanız gerekmektedir. Okuyucuyu sıkmadan akıcı bir şekilde gerekli bilgiyi vermeniz gerekmektedir.

 

Makale Nasıl Yazılır?

İlk öğretimde veya lisede kompozisyon ödevleri verilirdi bize sürekli. Aslında her kompozisyon bir makaledir. Makalede kompozisyon gibi giriş gelişme ve sonuç bölümünden oluşur. Önce giriş bölümünde ne hakkında bilgi vereceğinizle ilgili bir iki paragraflık bir yazı yazarsınız. Makalenizde neler olacak neler bitecek gibisinden. Sonrası ise gelişme bölümü. En can alıcı kısım. Makalenin gelişme kısmında anlatmak istediğiniz her şeyi bir çırpıda dökmeniz gerekmektedir. Vermeniz gereken bilgiler bol paragraflı, maddeli ve akıcı olmadır. Son olarak ise sonuç bölümü. Bu bölümde de okuyucuya son olarak vermek istediğiniz mesajları aktarırsınız. Son sözlerinizi söylersiniz. 

 

SEO Uyumlu Makale Nedir?

seo uyumlu makale nasıl yazılır
SEO uyumlu makale nasıl yazılır

Size yukarıda web sitesi sahipleri için yazı yazdığınızdan bahsetmiştik. Web siteleri sahipleri sizden makaleleri satın alırlar ve sonrasında kendi sitelerinde yayınlamaya başlar. Google ise sizin yazdığını makaleleri index’lemeye yani kendi sayfalarına almaya başlar. Burada SEO uyumlu makale devreye girmektedir. Bir makalenin seo uyumlu olması demek Google tarafından istenen kriterleri yerine getirmiş bir makale demektir. Bir makale ne kadar seo uyumlu olursa google tarafından o derece üst sıralara çıkarılır.

Bu nedenle web sitesi sahipleri için makalelerin SEO uyumlu olması çok önemlidir. Eğer siz SEO uyumlu makale yazabiliyorsanız en iyi makale yazarları arasında yerinizi almaya hazırlanın. Makale yazarak para kazanmak için mutlaka SEO uyumlu makale nasıl yazılır bilmeniz gerekmektedir. Ancak bu konuda emin olun ki size SEO uyumlu makale nasıl yazılır çok basit bir biçimde anlatacağız .Siz yeter ki normal bir konu hakkında bilgi verebilecek bir yazı, makale yazabiliyorum deyin.

 

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İnternetten makale yazarak para kazanmak için  tek şansınız SEO uyumlu makale yazmaktır. SEO uyumlu makale nasıl yazılır size maddeler halinde açıklayalım.

 

Makale Yazım Teknikleri (SEO uyumlu makale)

###  Yazdığınız makalelerin bol paragraflı olması Google açısından önemli bir kriterdir. Bol paragraflı makaleler genelde daha çok okunma potansiyeline sahiptir ve okuyucuyu yormaz.

###  Yazdığınız makalelerin mutlaka alt başlıklara sahip olması gerekiyor. Alt başlıkları olan makaleler Google botları tarafından daha detaycı bir yazı olarak algılanıyor.

###  Yazdığınız makalelerde size verilen anahtar kelime oranı toplam kelimenin en az %1’ini en fazla %2’sini oluşturmalıdır. Anahtar kelime demek makalede en fazla geçmesi istenen makalenin konusu olan kelimedir.

Not: Anahtar kelime konusu çok önemli. Anahtar kelime demek makalenin konusu demektedir. Örneğin size kırlangıç kuşları ile ilgili bir yazı yazın dediler. Burada ”kırlangıç kuşları” kelimesi sizin anahtar kelimenizi oluşturmaktadır.

###  Anahtar kelimeleriniz mutlaka yazı başlığında yer almalıdır.

###  Anahtar kelimeleriniz mutlaka yazının ilk paragrafında ve son paragrafında yer almalıdır. Google botları buna özellikle dikkat etmektedir.

###  Çoğu sitelerde anahtar kelimelerin altı çizili olması ve kalın harflerle yazılması gerektiğini söylemektedirler. Bizim görüşümüz bu şekilde bir yazı hiç bir samimiyet içermeyecektir. Sonuçta siz bu yazıyı sadece Google’a değil aynı zamanda bir okuyucu kitlesine yazıyorsunuz.

###  Google için bir makalelerin uzunluğu önemli bir kriterdir. Tabi makalenin uzunluğu aldığınız siparişe bağlıdır. Ancak bu konuda sizi fikir vermiş olalım. Kaliteli bir makale en az 1000 kelime olmadır.

###  Yazılarınızın özgün olması çok önemlidir. Kopyala yapıştır içerikler yapmamaya özen gösteriniz.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusunda Youtube üzerinden binlerce videoya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Google Dijital Atölye üzerinde bu konuda kurs alabilirsiniz(ücretsizdir).

 

 Seo Uyumlu Makale Örneği

SEO uyumlu makale örneği görmek istiyorsanız bizim sitemizdeki tüm yazılara bakabilirsiniz. Hepsinde yukarıda bahsedilen yazım stillerine dikkat edilmiştir. Bu sayede çoğu makalemizde Google tarafından birinci sıraya layık görüldük. Sizde müşterilerinize birinci sıraya çıkma fırsatı verirseniz, onlarda sizinle sürekli çalışmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

 

Makale Yazma Programı

Makale yazma programı işinizi çok kolaylaştıracak bir programdır. Bu program sayesinde yukarıda yazdığımız makale yazım tekniklerini daha kolay uygulamanızı sağlayacaktır. Bunun için ücretli ve ücretsiz programlar mevcuttur. Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız bu programlardan birisine mutlaka sahip olmalısınız. Size bu konuda makale sihirbazı adlı siteyi tavsiye ederiz. Diğer programlar için Google’ı biraz karıştırmanız gerekmektedir.

En İyi Makaleler ve En İyi Makale Yazarları

en iyi makaleler
en iyi makaleler

En iyi makaleler mutlaka yukarıda yazdığımız kriterlere sahip olmadır. Kalite bugün size belki az kazandırabilir ancak mutlaka bir gün ödülünüzü alırsınız. Bu şekilde makale yazarlığına başlayıp büyük sitelerde makale yazan bir çok yazar örneği vardır. En iyi makale yazarları kaliteyi ihmal etmeyenler ve yazılarına gerekli değeri verenlerdir. Unutmayın bir ressamın tablosunda imzası olması gibi o yazılarda sizin de imzanız olabilir. Bu yüzden isminize layık yazılar yazmaya özen gösteriniz.

 

İnternette Makale Yazarlığı- Makale Yazarak Para Kazanmak

Size elimizden geldiğince internetten makale yazarak para kazanmak konusunda bilgi vermeye çalıştık. Verdiğimiz bu bilgiler için yerli ve yabancı bir çok kaynaktan bilgi aldık. Tabi bu konuda tecrübeli olduğumuz için yazdığımız en rahat ve en hassas makale oldu diyebiliriz.

Makale yazarak para kazanmak için önce bir plan yapın kendiniz için. Aylık ne kadar kazanmak istiyorum diye. Bir hedef belirleyin ve bu hedeften sapmayın. Siparişlerinizi zamanında teslim etmeniz çok önemlidir arkadaşlar. Umarız hepiniz kaliteli bir online metin yazarı olursunuz diyelim. Aklınıza takılan sorular için yorumlardan bize ulaşabilirsiniz. Mümkün olduğunca cevaplamaya ve yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Makale Yazarlığı Yapmak İsteyenlere Öneriler

Bugüne kadar binlerce makale oluşturmuş ve bu konuda iş veren birisi olarak sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Zira bir çok kişi makale yazarak para kazanmaya çalışıyor. Ancak bu kişilerin %95’i daha işin başında pes etmeye başlıyorlar. En büyük nedeni ise kendilerini eğitmek için yeterli zamanı harcamıyor olmalarıdır. Eğitimsiz bir şekilde makale yazmaya çalıştığınızda, emin olun sizin görmediğiniz bir çok hatanız olacaktır.

Normal bir makale yazmak web sitesi sahipleri için yeterli değildir. Yazmış olduğunuz makalelerin mutlaka SEO uyumlu olması gerekiyor. Bunun yanında akıcı ve okunabilir makale sağladığınız zaman 100 kelimesi 30 TL bile kazanabilirsiniz. 2022 yılında ortalama makale yazma ücretleri 100 kelimesi 5 TL civarında seyretmektedir. Ancak kaliteli hizmet verdiğiniz sürece bu fiyatlar 3-4 kat artabilir.

2. önemli konu ise sıfır bir profil ile makale yazma sitelerine girmenizdir. Profilinizde daha önce herhangi bir yorum olmadığı için, iş verenler çekinmeye başlar. Bu nedenle olumlu yorumlar almaya çalışın. İlk zamanlar ucuz hizmet vermekten çekinmeyin. Eğer kaliteli yazılar oluşturursanız, iş verenler ücretlerinizi hemen arttıracaktır.

Scroll to Top