Makademya Fındığı Yetiştirmek | Nerede Yetişir 2022

   Makademya Fındığı(cevizi) ilk olarak okyanusya kıtasında bulunmuştur. Proteacea familyasına aittir ve yeni kaledonya’da da bulunmaktadır. Adını ise john Macadam‘dan almıştır. Kajuya benzer bir tadı olduğu söylense de lezzet bakımından daha üstün diyebiliriz. Hafif tuzlu ve tatlı bir tadı vardır. İçerisinde %70 oranında yağ barındırmaktadır. Başta Amerika olmak üzere Avrupada da tüketimi yaygındır. Kilosu 250 TL olan Makademya Fındığı yetiştirmek oldukça kazançlı.

   Makademya Fındığı Yetiştiriciliği

   Makademya Fındığı Yetiştirimek

   Makedemya fındğı yetiştirmek isteyenler için bir çok ansiklopediden detaylı olarak bilgi araştırması yaptık. Sizde bu ürünü ekip ihraç ederek yüksek gelir elde etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Makademya fındığı ekimi, büyütme, çoğaltma ve bakımı ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

   Okuyunuz: Getirisi Yüksek Tarım Ürünleri

   Makademya Fındığı Yetiştirmek

   Makademya Fındığı(Cevizi) Para Kazandırıyor

   Makademya Fındığı Yetiştirmek

   Makademya Fındığı(Cevizi) Faydaları Nelerdir?

   Makademia fındığının özellikle yağından faydalanılmaktadır. Cilde iyi geldiği ve kırışıkları giderici etkisi olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda makademya fındığı vitamin deposudur. Normla fındığa göre 2 kat vitamin içermektedir. Özellikle Avustralya da aktarlarda yağ halinde satışı yapılmaktadır.

   Makademya Fındığı Nerelerde Yetişir?

   Dünyanın en pahalı fındığı veya cevizi desek yeridir. Ağaçlar 8 yaşından sonra olgunlaşmaya başlamaktadır. Yağışın çok olduğu ve toprakların verimliği olduğu yerlerde yetişmektedir. Türkiye’de makademya fındığı yetiştirmek için en uygun yer Karadeniz bölgesidir.

   Makademya Fındığı Türkiye ?

   Türkiye de üretimi yapılmamaktadır. Ülkemize Palladium malatya pazarı ve peyman tropicano mix ile giriş yapmıştır. Beğenen tüketicilerin sayısı oldukça fazladır. Tabi bu ürünler ithal edilerek ülkemize getirilmektedir. Avrupa da 20 Euro,  Amerikada ise 15-30 dolar arasında satılmaktadır. Ülkemizde bu miktar 80 dolara kadar çıkmaktadır.

   Makademya Fındığı(Cevizi) Fiyatı Ne Kadar?

   Türkiye de bahsettiğimiz gibi Palladium Malatya Pazarında satılmaktadır. İlk satışa başlandığında 190 tl gibi bir fiyatla pazara giren makademya fındığı şuan 250TL den alıcı bulmaktadır. Fiyatının bu kadar yüksek olmasının nedeni ithal edilip bir çok vergiye tabi tutulmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda Peyman Dorleo firması tarafından da tropicano mix adı verilen ambalaj paketlerde satılmaktadır.150 gramlık paketlerde  en fazla 10 adet çıkmaktadır. Bu paketlerin fiyatı ise 17-20 tl civarıdır.

   Makademya Fındığı Vitamin Değerleri

   Makademya fındığı özellikle omega 7 ve omega 3 içermektedir. Protein bakımından değerleri yüksektir. Aynı zamanda kalsiyum, potasyum, fosfor ve selenyum bakımında oldukça zengindir. Köpekler için öldürücü, zehirleyici etkisi bulunmaktadır.

   Okuyunuz: Topraksız Tarım Nasıl Yapılır

   Makademya Fındığı Nerede Satılır?

   Makademya fıdığı

   Makademya fıdığı

   Makademya fındığını aynı zamanda internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Büyük Macro Center marketlerde de satılmaya başlanmıştır. Kilogram fiyatı 250 TL’dir.

   Makademya Fındığı Yetiştirmek İçin Hibe Alınabilir mi?

   Ülkemizde ilk defa yetiştirilmesi yapılacak bu ürün hibe teşvikleri kapsamında bulunmaktadır. Özellikle genç çiftçilere 30 bin TL gibi bir destekte bulunulmaktadır. Ayrıca tarım ürünleri için demirbaş desteği de verilmektedir. Detaylı bilgi için buradan destek alabilirsiniz. Aynı zamanda makademya fındığı yetiştirmek için Wikipedia sitesinden de faydalanabilirsiniz.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
   1. Cem dedi ki:

    Merhaba 15 güne kadar 150 adet makademya fındığı fidesi gelecek Avustralya dan. Ilgilenen arkadaşlar 0546 221 9329 nolu telefon dan ulaşabilir.

    1. frd dedi ki:

     bunun turkiyede alıcı firmasi varmi kime saticaz

    2. Turgut dedi ki:

     Cem bey fidanlar geldimi ne dir durumları? selamlar

    3. Gul dedi ki:

     Nasıl fide alabilirim

     1. Erhan dedi ki:

      Online olarak fide alabileceğiniz bir çok web sitesi mevcut.