Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği | Nerede Yetişir 2022

Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiren Kazanıyor

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili önceki yazılarımızda bir kaç mantar türünden size bahsetmiştik. Ancak mantar türleri arasında kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği en çok para kazandıran mantarların başında gelmektedir. Kuzu Göbeği mantarı morchella familyasına ait zehirsiz bir mantardır. Avrupa da ise morel ismiyle karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Fransız mutfağında kullanılmaktadır. Peki kuzu göbeği mantarı nerede yetişir, tohumu mevcut mu?

kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği
kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği

Bu soruya tartışmasız bir şekilde evet cevabı verebiliriz. Bir çok şefin mutfağından vazgeçemediği ürünler arasında yer alır. Avrupa’da özellikle kurutulmuş hali kullanılmaktadır. Kuzu göbeği mantarı kg fiyatı 200 TL ile 1500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu yazımızı detaylıca okuduğunuzda sizde kuzu göbeği mantarı yetiştirmek ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Not: Kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği beklentilerinizi karşılamıyorsa, En Karlı Tarım Ürünleri başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği

Kuzu göbeği mantarı orman yangınlarından sonra tek veya gruplar halinde ağaç diplerinde bulunmaktadır. Diğer türlü olarak ise çürümeye yüz tutmuş çam veya kavak ağaçlarının diplerinde bulunmaktadır. Ülkemizde ise ihracatta büyük bir payı vardır.

kuzu göbeği mantarı 2
kuzu göbeği mantarı 2

Tabi sadece doğal formda mantar yetiştiriciliği yapılmaz. İstenilen ortamı sağladığınızda sizde kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Hem hazır torf, hem de misel satın alarak gerekli aşamaları tamamladıktan sonra mantar yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Şimdi Kuzu göbeği mantarı yetiştiren nasıl kazanıyor maddeler halinde inceleyelim.

1-Kuzu Göbeği Mantarı Nerelerde Hangi İllerde ve Yörelerde Bulunur?

kuzu göbeği mantarı nerelerde bulunur
kuzu göbeği mantarı nerelerde bulunur

Kuzu göbeği mantarı en çok Muğla ilçemizde bulunmaktadır. Peki sadece Muğla mı? Aslında kavak ve çam ormanlarının bulunduğu her yerde bulmak mümkündür. Bu nedenle Muğla, Tokat, Çorum, Akseki, Kastamonu, Çanakkale, Ege ve Akdeniz gibi bir çok bölgede bulmak mümkündür. Köylüler bu bölgelerde bulunan ormanlarda ağaç diplerinden topladıkları Kuzu Göbeği Mantarı ile geçimlerini sağlamaktadırlar.

2-Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarının faydaları saymakla bitmez. Özellikle yerel halk tarafından bu mantarı yiyenlerin herhangi bir hastalığa yakalanmayacağı belirtilmektedir. Onlarında dediği gibi kuzu göbeği mantarı mutfak dışında ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Kuzu göbeği mantarı içerisinde B1, B2, C Vitamini, Kalsiyum, Potasyum ve Demir yüksek oranlarda bulunmaktadır. Ayrıca kanser, anemi, yorgunluk, mide ve bağırsaklara iyi geldiği söylenmektedir.

Okuyunuz: Getirisi Yüksek Tarım Ürünleri

3-Kuzu Göbeği Mantarı Üretimi Ve Yetiştiriciliği

kuzu göbeği mantarı üretimi
kuzu göbeği mantarı üretimi

Diğer mantar türleri gibi sporlar sayesinde sera ortamında üretim yapmanız mümkündür. Hazır olarak kuzu göbeği mantarı miseli satılmaktadır. Ya da siz bu mantarlardan spor elde edebilirsiniz. Tabi hazır almanız sizin için daha tasarruflu olacaktır. Normalde bahar aylarında toplanılan kuzu göbeği mantarını sera ortamında sürekli yetiştirebilmek gibi olanağınız olacaktır.

Ekim kısmını ise istiridye mantarı üretirken talaş kullanmanız gerekliydi. Kuzu göbeği mantarında ise toprak ve talaş kullanmanız gerekir. Sporları toprak ve talaş karışımının içerisine 5’er santimlik aralıklarla ekip nemlendirmeye bırakmalısınız. Tabi bunu kapalı bir naylon torba içerisinde yapmanız gerekir. Yada saksılarda da yetiştirebilirsiniz.

Okuyunuz: Topraksız Tarım Nasıl Yapılır

4-Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği Video

Aşağıda bulunan videoyu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Youtube üzerinde kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği ile ilgili farklı videolar bulmanızda mümkün.

5-Kuzu Göbeği Mantarı Alan Firmalar

Kuzu göbeği mantarı toplandığı ilçelerde tacirler tarafından satın alınmaktadır. Tabi mevsimine ve üretime göre bir borsa oluşmaktadır. Kuzu göbeği mantarının 100 gramı Avrupa da 50 euro iken ülkemizde kilosu 40-100 tl arasında toplanmaktadır. Haliyle çiftçilerimiz başka firmalara yönelmek istemektedir. Bunun için size Marmara Mantar Ltd. ŞTİ. tavsiye edebilirim.

6-Kuzu Göbeği Mantarı Ne Zaman Hangi Aylarda Çıkar?

Kuzu göbeği mantarı toplanma zamanı çeşitli bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda jandarma genel komutanlığı tarafından da denetlemeler yapılmaktadır. Nedeni ise zamanından erken toplanan mantarların sporları düşmediğinden bir sonraki sene mantar üretiminin düşmesidir. Ancak özet olarak Nisan ve Mayıs aralığında toplandığını söyleyebiliriz.

7-Kuzu Göbeği Mantarı Serada Yetişir mi?

Serada kuzu göbeği mantarı
Serada kuzu göbeği mantarı

Bu soru uzun yıllar ülkemizde sorulmuştur ve cevabı bulunamamıştır. Ancak son yıllarda bu mantar çeşidi için üretilen sporlar sayesinde serada üretimi mümkündür. Örneği ise Muğla’da bir köylümüz tarafından saksıda yetiştirilen mantarlar ile kanıtlanmıştır.

Okuyunuz: Ginseng Yetiştiriciliği

8-Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı

Kuzu Göbeği Mantarının borsa gibi olduğunu söylemiştik size. Ancak güncel olarak 80-150 TL arasında taze olanları toplanmaktadır. Kurutulmuş olanları ise 300 TL’ye kadar alıcı bulabilmektedir. Tabi bunun satışını yapabilmeniz için ‘‘ÇNAEM radyasyon raporu’‘ almanız şarttır. Ayrıcı her sene nisan aylarında Muğla’da kuzu göbeği festivali yapılmaktadır. Katılmanızı tavsiye ederiz.

Kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Morchella

Scroll to Top