Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiren Kazanıyor

Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiren Kazanıyor

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili önceki yazılarımızda bir kaç mantar türünden size bahsetmiştik.Ancak mantar türleri arasında kuzu göbeği mantarı en çok kazandıran mantarların başında gelmektedir.Kuzu Göbeği mantarı morchella familyasına ait zehirsiz bir mantardır.Avrupa da ise morel ismiyle karşımıza çıkmaktadır.Özellikle fransız mutfağında kullanılmaktadır.Peki kuzu göbeği mantarı yetiştiren kazanıyor mu gerçekten?

Kuzu göbeği mantarı orman yangınlarından sonra tek veya gruplar halinde ağaç diplerinde bulunmaktadır.Diğer türlü olarak ise çürümeye yüz tutmuş çam veya kavak ağaçlarının diplerinde bulunmaktadır.Ülkemizde ise ihracaatta büyük bir payı vardır.Şimdi Kuzu göbeği mantarı yetiştiren nasıl kazanıyor maddeler halinde inceleyelim.

1-Kuzu Göbeği Mantarı Nerelerde Hangi İllerde ve Yörelerde Bulunur?

Kuzu göbeği mantarı en çok Muğla ilçemizde bulunmaktadır.Peki sadece Muğla mı? Aslında kavak ve çam ormanlarının bulunduğu her yerde bulmak mümkündür.Bu nedenle Muğla, Tokat, Çorum, Akseki, Kastamonu, Çanakkale, Ege ve Akdeniz gibi bir çok bölgede bulmak mümkündür.Köylüler bu bölgelerde bulunan ormanlarda ağaç diplerinden topladıkları Kuzu Göbeği Mantarı ile geçimlerini sağlamaktadırlar.

2-Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarının faydaları saymakla bitmez.Özellikle yerel halk tarafından bu mantarı yiyenlerin herhangi bir hastalığa yakalanmayacağı belirtilmektedir.Onlarında dediği gibi kuzu göbeği mantarı mutfak dışında ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.Kuzu göbeği mantarı içerisinde B1, B2, C Vitamini, Kalsiyum, Potasyum ve Demir yüksek oranlarda bulunmaktadır.Ayrıca kanser, anemi, yorgunluk, mide ve bağısaklara iyi geldiği söylenmektedir.

3-Kuzu Göbeği Mantarı Üretimi Ve Yetiştiriciliği

Diğer mantar türleri gibi sporlar sayesinde sera ortamında üretim yapmanız mümkündür.Hazır olarak kuzu göbeği mantarı miseli satılmaktadır.Ya da siz bu mantarlardan spor elde edebilirsiniz.Tabi hazır almanız sizin içn daha tasarruflu olacaktır.Normalde bahar aylarında toplanılan kuzu göbeği mantarını sera ortamında sürekli yetiştirebilmek gibi olanağınız olacaktır.

Ekim kısmını ise istiridye mantarı üretirken talaş kullanmanız gerekliydi.Kuzu göbeği mantarında ise toprak ve talaş kullanmanız gerekir.Sporları toprak ve talaş karışımının içerisine 5 er cm lik aralıklarla ekip nemlendirmeye bıramalasınız.Tabi bunu kapalı bir naylon torpa içersinde yapmanız gerekir.Yada saksılarda da yetiştirebilirsiniz.

4-Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği Video

Aşağıda bulunan video yu izleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

5-Kuzu Göbeği Mantarı Alan Firmalar

Kuzu göbeği mantarı toplantığı ilçelerde tacirler tarafından satın alınmaktadır.Tabi mevsimine ve üretime göre bir borsa oluşmaktadır.Kuzu göbeği mantarının 100 gramı avrupa da 50 euro iken ülkemizde kilosu 40-100 tl arasında toplanmaktadır.Haliyle çiftçilerimiz başka firmalara yönelmek istemektedir.Bunun için size Marmara Mantar Ltd ŞTi tavsie edebilirim.

6-Kuzu Göbeği Mantarı Ne Zaman Hangi Aylarda Çıkar?

Kuzu göbeği mantarı toplanma zamanı çeşitli bölgelere göre değişiklik göstermektedir.Aynı zamanda jandarma genel komutanlığı tarafından da denetlemeler yapılmaktadır.Nedeni ise zamanından erken toplanan mantarların sporları düşmediğinden bir sonraki sene mantar üretiminin düşmesidir.Ancak özet olarak Nisan ve Mayıs aralığında toplandığını söyleyebiliriz.

7-Kuzu Göbeği Mantarı Serada Yetişir mi?

Bu soru uzun yıllar ülkemizde sorulmuştur ve cevabı bulunamamıştır.Ancak son yıllarda bu mantar çeşidi için üretilen sporlar sayesinde serada üretimi mümkündür.Örneği ise muğlada bir köylümüz tarafından saksıda yetiştirilen mantarlar ile kanıtlanmıştır.

8-Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı

Kuzu Göbeği Mantarı’nın borsa gibi olduğunu söylemiştik size.Ancak güncel olarak 80-150 tl arasında taze olanları toplanmaktadır.Kurutulmuş olanları ise 300 tl ye kadar alıcı bulabilmektedir.Tabi bunun satışını yapabilmeniz için ‘‘çnaem radyasyon raporu’‘ almanız şarttır.Ayrıcı her sene nisan aylarında Muğla’da kuzu göbeği festivali yapılmaktadır.Katılmanızı tavsiye ederiz.

İstiridye Mantarı Yetiştiren Kazanıyor Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir