in

Kuru Temizleme Dükkânı Açmak

Giyim, yediden yetmişe hayatımızda yer eden önemli bir unsurdur. Kuru temizleme dükkânı açmak, insanların temiz görünümlü bir dış görünüşe sahip olmasını sağlayan meslek dallarındandır. Kıyafetlerimizin temiz pak olması ile birlikte sosyal yaşantıda daha verimli hale gelir.  Bir insanla tanışırken öncelik olarak kıyafetlerine odaklanırız. Kıyafetlerin temiz ve kusursuz olması o insan hakkındaki düşüncelerimizi olumlu yönde etkilemektedir. Kuru temizlemeler eskimiş, lekeli kıyafetlerimizin tertemiz ve kusursuz olmasına yarayan temizlik hizmetlerinden biridir.  Birçok insan gerek özel yaşantısının yoğunluğundan gerekse çıkmayan inatçı lekeler karşısında kıyafetlerini kuru temizlemeye vermektedir. Kuru temizleme buhar ve kimyasal madde kullanılarak kıyafetleri ilk günkü haline getiren etkili bir temizleme yöntemidir. Sizin evde kırk yıl uğraşamadığınız lekeleri bir saatte çıkararak yepyeni hale getirir.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak
Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Bu açıdan baktığımızda kuru temizleme dükkânı açmak, son derece akıllı bir iş girişimidir. Herkesin evinde mutlaka kuru temizleme tarafından temizlenmesi gereken bir giyim eşyası mutlak bulunmaktadır. Ayrıca kuru temizleme dükkanlarında ütü yapılması birçok kişinin adeta kurtarıcısı olmaktadır. Kuru temizleme açma maliyeti diğer meslek dallarına kıyasla baktığımızda daha masraflı gibi görünebilir. Ancak işin kar yönüne baktığımızda iş başlangıcında verdiğiniz sermaye size fazlası ile geri dönecektir. Kuru temizleme bir ihtiyaçtır. Evde tek başınıza asla çıkaramayacağınız lekeleri buhar ve kimyasal aracılığı ile hiçbir sorun yaşamadan temizler. Leke yüzünden giyemediğiniz kıyafetler kuru temizleme sayesinde yepyeni hale gelir.

 

Kuru temizleme dükkânı açmak, isteyen kişilerin öncelikle işi iyi araştırıp, enine boyuna düşünmesi gerekir. Sonuç itibari ile kuru temizleye hakkında hiçbir fikir sahibi olmayan bir insan, bu işi yapmakta zorlanabilir. Çünkü kuru temizlemenin aslı kimyasal madde kullanımına dayanır. Bu yüzden kumaşlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra kimyasal madde kullanımın da doz ayarı yapabilmekte bu işin püf noktasıdır. Kaş yaparken göz çıkarmamak adına öncesinde iş hakkında deneyim sahibi olmak kıymetlidir. Kuru temizleme açmak isteyenlere öneriler vererek iş verimini arttırmak mümkündür.

 

Her işin önemli püf noktası vardır. Bu yüzden meslek hayatına başlarken önerilere kulak vermek her insanın yararınadır. Öte yandan bu alanda kendini geliştirip iş sahibi olmayı planlayanlar için ilk adım kuru temizleme açmak için gerekli belgeler hazırlamak işi hızlandırmada etkili olacaktır.

 

Kuru Temizleme Açmak İsteyenlere Öneriler

Kuru temizleme işinde başarılı bir yol izlemek için öncelikle bu işin işleyişi hakkında bilgi almak çok akıllıca olacaktır. Bilinmeden çıkılan yol her zaman, zor ve dikenlidir. İşte zorlukları kolaylaştırmanızı sağlayıp, dikenleri yol üstünden kaldırmanıza yarayacak etkili önerileri paylaşmak meslek hayatınızı olumlu anlamda etkileyecektir. Kuru temizleme dükkânı açmak, için izlenecek yolda öncelikle kararlı olmak ve işinizi sevgi ile yapmak her şeyden önemli olacaktır.

 • Öncelikle işin püf noktalarını bildiğinize emin olun.  Eğer kuru temizlemeye dair hiçbir bilginiz yoksa kendinizi bu iş alanında geliştirecek eğitimler almak sizin için çok yararlı olacaktır.
 • Kuru temizleme işine girişim yapabilmek için net karar alabilmek çok önemlidir. Ne istediğinizi bilerek kendi işinizi oluşturmak meslek hayatınızı verimli kılacaktır.
 • Bir iş kurabilmek adına elinizde belirli bir miktarda para kaynağınızın olması her zaman için sizi avantajlı konumda yapar. Bütçe değerlendirmesi yaparak bir sonraki adımınız için planlama yapın.
 • Kuru temizleme dükkânı açmak için hazırlanırken özellikle dükkân konusunda titiz davranmanız gerekir. Dükkânın kuru temizleme için elverişli alanı olması size konforlu bir çalışma alanı sunacaktır.
 • Dükkân seçerken herkesin rahatlıkla ulaşabileceği, işlek yerde olmasına özen gösterin. Bununla birlikte etrafta size rakip kuru temizlemecilerin olmaması büyük şans olacaktır. Bu yüzden civarda tek olabilmenin avantajını değerlendirin.
 • Dükkân ayarlaması yaparken satın almaktan çok kiralık bir dükkân tercih etmeniz, bütçenizi yarar sağlayacaktır.  Bu anlamda dükkânın ihtiyaçları daha kolay karşılanacaktır.
 • Genel olarak kuru temizleme işi kimyasallar ve buhar makineleri ile yürütülmektedir. Dükkanınıza konulacak temel iş makinelerini belirlemek ve bunları en uygun şekilde satın alabilmeniz sizi avantaja geçireceğini unutmayın.
 • Kuru temizleme dükkânı açmak bazen bireysel olarak yetersiz kalabilmenize neden olabilir. Bu yüzden deneyimli elemanlar iş yükünüzü hafifletecektir.
 • Her işte olduğu gibi kuru temizleme işinde de reklam, el ilanları civarda tanınmanıza neden olacaktır. Bir esnaf olarak müşteri çekebilmek için haber kaynağı kullanmak yararınıza olacaktır.
 • Artık pek çok insan işlerini internet aracılığı ile sağlamaktadır. Kendi işlerinizi arttırmak için sosyal medyadan yardım alabilirsiniz.  Sosyal medya aracılığı ile pek çok insana ulaşabilmek mümkündür. Bu vesile ile kendinize müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. Günümüz çağında internetin gücü kusursuz işlemektedir.
 • Hayalinizi kurduğunuz mesleğe adımınızı atarken açılış düzenlemek insanların ilgisini çekecektir.  Bu hem dikkati çekecek hem de anın heyecanını yaşamanıza neden olacak müthiş bir deneyim olacaktır.

 

Kuru Temizleme Açma Maliyeti

Kuru temizleme dükkânı açmak, diğer iş alanlarına göre daha maliyetli olduğunu söylemiştik. Bunun sebebi kullanılan makineler ve dükkân dekorasyonları olmaktadır. Elbette ki doğru seçimlerle maddi yükleri en aza indirmek mümkündür. Ancak iyi bir kuru temizleme dükkânı kurabilmek için iki yüz bin liralık bir masrafı göze almak gerekir.  Tabi ki masrafları daha aza çekebilmek kararlarınız doğrultusunda mümkündür. Kullanacak ürünleri planlayıp kıyas yapabilmek, gerekirse pazarlık yapmak maliyet açısından avantaj sağlayabilmektedir.

 

Kuru Temizleme Açmak İçin Gerekli Belgeler

İş kurmaya karar vermek çok kolaydır. Ancak istikrar sağlayabilmek daha önemlidir. Kuru temizleme dükkânı açmak istediğinize göre maddi manevi kendinizi hazır hissediyorsunuz demektir.  Her ne dükkânı açmak istiyorsanız mutlaka gereken birtakım belgeleri elinizde bulundurmanız gerekir. Belediye tarafından liste halinde sunulan belgelerin alınması resmen işinizi kurduğunuz anlamına gelmektedir. Gereken belgelerin eksikliği halinden ne yazık ki ceza uygulanmaktadır. Böyle bir duruma düşmemek adına geciktirmeden belgelerin alınmasında fayda vardır.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • 2 adet yeni çekilmiş fotoğraf
 • Sabıka kaydı belgesi
 • Vergi levhası belgesi
 • Ticaret oda kaydı
 • SGK belgesi
 • Tapu ya da kira kontratı
 • İzin belgesi
 • Eğitim ruhsatı
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İşyeri krokisi

 

Bu belgeleri hazırladıktan sonra çok rahatlıkla işinizin başında emek verebilirsiniz. Kuru temizleme dükkânı açmak isteyenler için en önemli tavsiye belgelerin düzenlenmesidir. Gözden kaçan belgeler gereksiz yere zor durumda kalmanıza neden olacaktır. Böyle tatsız sorunlar yaşamamak adına ilk iş belgeleri tamamlayabilmek olmalıdır. Bu hem zamandan tasarruf sağlayacak hem de gönül rahatlığı ile işlerin yürütülmesine neden olacaktır.

Kuru temizleme dükkânı açmak, isteyen kişiler bu meslekte kendilerine sağlam yer edilebilmek adına ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekir. Sonuç itibari ile müşteriler giysi temizliğine önem verir. Kusursuz bir temizlik müşterilerinizin devamlılığını sağlayarak sizi tavsiye edilen bir kuru temizlemeci haline dönüştürür.  Her meslekte olduğu gibi iyi ve kötü kavramı olacaktır. Bu yüzden her zaman müşteriye güven verici işler yapmak ideal olandır. Baştan savma ve sıkıntı ile yapılan işler müşteri kaybına yol açacaktır.  Bu yüzden müşteri memnuniyetine özen göstermeniz gerekmektedir.  Herkese kuracağı işte hayırlı olsun dileklerimizle.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım Şirketi Kurmak

Yazılım Şirketi Kurmak | Maliyeti ve Yönetimi

Yufkacı Açmak

Yufkacı Dükkânı Açmak | Yufkacı Açma Maliyeti