in

Kumpirci Dükkanı Açmak | Kumpirci Açma Maliyeti ve Kazancı

Kumpir, Türkiye kökenli ve tüm dünya ülkeleri tarafından çeşitli tariflerle tüketimi yapılan bir patates yemeği. Ülkemizin sevilen tatları arasındadır. Evlerde fırınlaşmış patatesle ve  klasik biçimde yapılan kumpirin farklı malzemelerle çeşitlendirilmesi, lezzete ilgiyi de arttırdı. Artan ilgiyle birlikte kumpirci işletmek girişimcilik sektöründe parlak iş fikirleri arasındaki yerini aldı. Kumpirci dükkanı açmak gıda sektörü içinde piyasaya atılmak isteyenler için iyi bir altarnetif diyebiliriz. Bu patates yemeğini lezzetli, temiz ve sağlıklı biçimde satarak iyi paralar kazananlar bir hayli fazla. Kumpirci nasıl açılır sorusu ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Ayrıca ticari sektörde iş fikirleri araştırırken elindeki sermayeyi de düşünenler, yazımızın devamında  kumpirci açma maliyeti hakkında bilgi alabilirler.

Kumpirci Dükkanı Açmak
Kumpirci Dükkanı Açmak

Kumpirci dükkanı açmak istiyorsanız, işin başında  gıda sektöründe yer işletmenin bazı kurallarını karşınıza almanızda fayda var:

 • Lezzetli kumpirler hazırlamalısınız,
 • Mutfağınız hijyenik olmalı, insan sağlığını öncelemeli ve işinizi temiz yapmalısınız,
 • Aldığınız malzemeler, taze olmalı. Bu yüzden tedarikçilerinizi iyi seçmelisiniz.
 • Günümüzde ne çeşit olursa olsun, insanlar için mekanlara girişte ilk izlenim çok önemli. Mekanınız sade ve hoş bir dekora sahip olmalı, temiz görünmelidir.
 • Mekanınızda günlük akşam temizliğinden, sabah yapılacak hijyene, gıdaların kontrolünden, malzemelerin tazeliğine dek planlamanızı iyi yapmalısınız. Kalite konusunda dizginleri asla elden bırakmamalısınız. Çünkü insanlar, damak tatları söz konusu olduğunda nereye para verip nereye vermemeleri gerektiği konusunda hassas davranıyor!

Fırınlanmış patates yemeği, hemen hemen herkesin sevdiği bir tat. Bu nedenle kumpircilerin doğal bir müşteri potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Yine de kumpir salonlarının en önemli müdavimleri öğrenciler ve gençlik grupları. Öğrenciler için müşteri odaklı hizmetleri, kaliteden ödün vermeyen bütçe dostu bir anlayışla  kazanç getiren bir işe dönüştürmek olası.

Kumpirci Dükkanı Açmak

Kumpir salonları günümüzde oldukça popüler işletmeler. Öyleki bundan 20 yıl önce tek tük bulabildiğimiz ve genellikle ayaküstü anlayışı ile hizmet veren kupirciler artık nezih mekanlarda, oldukça kaliteli hizmet anlayışı ile karşımıza çıkıyor. Kumpirci dükkanı açmak tek bir ürün çeşidine yöneleceğiniz için direk lezzete odaklanmanızı gerekli kılıyor. bu konuda çok titiz olmalısınız çünkü ürün çeşitliliğiniz de yoksa insanlar  size  yalnızca kumpiriniz lezzetliyse gelecek.

Kumpirci dükkanı açmak gereken yasal prosedürler için ciddi bir engel görülmediği, evraklarınızı devletin istediği biçimde teslim ettiğiniz sürece zor değildir. İşin zorluğu işletmenizi kar marjı yüksek biçimde yönetebilmektedir. Bunun yolu da bu rekabet ortamında ve her tür ürünün çok ciddi kalitelerde pazarlandığı bir ticari dünyada rakiplerinize fark atabilmenizden geçer. İşin en başında akıllıca ve doğru bir planlama ile bunu başarabilirsiniz.

Günümüz sektöründe iyi rekabetin kurallarından biri de yaptığınız işi iyi pazarlayabilmek. Bu nedenle kumpir dükkanı açarak para kazanılır mı diye sorarsanız;

 • yeriniz müşteri potansiyelinizi çekebilecek bir lokasyonda ise
 •  İnternet dünyasının hızına da ayak uydurabilirseniz, reklamınızı sosyal medya sitelerine dek yapabilirseniz, bu işte para kazanabilirsiniz.

Kumpirci Nasıl Açılır

Kumpirci dükkanı açmak istiyorsanız kişisel olarak yapacağınız hazırlıklar ve bir de yasal biçimde çalışmanız için bir takım evrak işleri sizi bekliyor. Kişisel olarak işe müşteri potansiyelinizi belirleyerek başlamalısınız:

 • Kumpir dükkanınızda kime hizmet vermek istiyorsunuz; öğrenciler, aileler,  daha çok hastasonu uğrayacak arkadaş grupları, çocuklar…  Müşteri merkeziniz lokasyonunuzdan tedarikçilerinize kadar her detayı etkileyeceği için öncelikle bunun kararını  vermelisiniz.
 • Müşteri odaklı olarak çalışmak istiyorsanız, lokasyonunuzu iyi seçmelisiniz. Öğrenci odaklı bir kumpir dükkanının lüks bir semtte, lüks lokantalar arasında satış marjının yüksek olmayacağı kesin! Üniversite yurtlarına, okullara yakın lokasyonlarda ise beklentinizin üzerinde satış yapabilirsiniz. Müşteri odağınız karma bir profilse, alışveriş bölgelerinin yoğun olduğu, işlek yerlerde  işyerinizi açabilirsiniz.
 • Müşteri odağı ve lokasyon seçildikten sonra sıra kumpir dükkanınızı kiralamaya gelir. Bütçenize, kazanç hedefinize göre metrekare olarak yeterli bir yer belirleyip kira sözleşmenizi yapmalısınız.
 • Yerinizi belirledikten sonra adres bilgilerinizle birlikte vergi levhası almanız gerekir. Bunun için de bir mali müşavirle anlaşmalı ve gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Vergi levhanızı elinize aldıktan sonra kumpirci dükkanı açmak için işyeri çalıştırma ruhsatı almak  zorundasınız.
 • Gıda sektöründe dükkan işletmek için ruhsatınız olmalıdır. Öyle her istediğiniz yerde işyeri açıp para kazanamıyorsunuz. Bu işin yasal kuralları var ve vergi dairesi, SGK, belediyelerle  evrak prosedürlerini yerine getirip devletten çalışma izni almalısınız.

Bu noktada kumripci dükkanı açmak için gerekli belgeler sorusu da sorulabilir. Belgeler, genel olarak şu şekildedir:

 • Kimlik fotokopisi,
 • İşyerinizin kira kontratı ile su, doğalgaz gibi faturaların işyerine  kaydı,
 • Personelin SGK kayıtları ve bilgileri,
 • Mekanınız size aitse tapu kaydı,
 • Esnaf ve zanaatkarlar odası kaydı,

Kumpirci Açma Maliyeti

Kumpirci  dükkanı açmak sermaye olarak iş fikirleri içinde en düşük maliyet isteyen girişimcilik örneklerinden biri. Yine de işin içine malzeme tedariki, kira masrafları, çalışan maaşları, mekanın dekoru, mobilyalar da girince en az 50 bin lirayı gözden çıkartmanız gerekiyor. Tabi mütevazi bir işletme için bu şekilde. Ortalama bir kumpir dükkanı açma maliyeti ise minumum 70 bin civarında.

Kumpir dükkanı açarken hedefleriniz yüksekse, bölgede en iyi ya da ilk ve tek işletme olmayı istiyorsanız, lezzet konusunda kendinizden eminseniz, lokasyonunuz uygunsa en az 100 bin lira için keseyi açmanızı öneririz. Nezih, şık bir mekanda, donanımlı bir mutfakla bir yer işletmek istiyorsanız günümüz mali koşullarında durum bu şekilde.

Kumpir Kar marjı

Kumpir kar marjı yaptığınız işe göre değişir. Çok iyi, temiz ve uygun lokasyonda işlettiğiniz kumpir salonu size ayda ortalama  30 bin Lira gibi bir kazanç sağlayabilir. Ortalama bir işletmelerde ayda 5 ile 10 bin lira arasında bir kazanç sağlamak da olası. Müşteri potansiyeliniz ne derece zenginse o derece kazanırsınız. Bu nedenle kazanç odaklı çalışacaksanız  hizmetinizi İnternet olanaklarına ve İnternet üzerinden siparişe de açmalısınız.

Kumpirci dükkanı açmak günümüzde işletmenizin kalitesine de bağlı olarak akıllıca yatırımlar arasındadır. Çarşıda ve işlek yerlerde kumpir salonları, bu lezzete herkesin aşina olması nedeniyle müşteri potansiyeli zengin yerlerdir. Ancak kumpir salonlarının artması, rekabet ortamı için zorlayıcı olabilmekte. bu rekabet ortamında farkınızı ortaya koyarak akılloıca planlamalarla kar marjınızı da yükseltebilirsiniz.

Okuyunuz: Yeni İŞ Fikirleri

Kumpirci Açmak İsteyenlere Öneriler

Aktif bir girişimcilik sektöründe rekabet piyasası zorlayıcı olabiliyor. Eğer siz de gıda sektöründe girişimcilik düşünüyorsanız  kumpirci açmak isteyenlere öneriler konusunu inceleyerek işe başlayabilirsiniz:

 • Lezzetli bir kumpir yapmak çok da zor değil. Ancak özellikle yağ ve peynirde tedarik ettiğiniz ürünün çok taze ve sağlıklı olması gerekiyor. Bu nedenle tedarikçilerinizi iyi seçin.
 • Müşteri odağınıza en baştan karar vermeniz çok önemli. Bu kararı vermeden önce bölgenizdeki kumpirci salonlarını araştırabilirsiniz. Daha çok kime hizmet veriyorlar, hangi ürünleri sunuyorlar, ne kadar müşteri potansiyelleri var? Bu soruların yanıtlarını çıkartarak kendiniz için en iyi planlamaları yapabilirsiniz. Şehrin bir yakasından sırf kumpir yemek için özellikle haftasonları müşteri akınına uğrayan bir kumpircinin tam karşısına küçük bir kumpirci açmak hiç de mantıklı bir iş değil.
 • Kumpir dükkanınızı küçük de olsa renkli ve hoş dekore etmeye çalışın. Yeşil ve turuncu renklerin iştah açısı özelliğinden yararlanarak,  küçük bir mekanda harika dekorlar yaratabilirsiniz. Müşteri odağınız öğrenci ise şirin yerler sizin için daha hoş bir dekor olur. İşlek bir alışveriş bölgesinde karma bir profil müşteri odağınız ise mekanınıza  bir çocuk oyun alanı yerleştirerek  alışverişe çıkmış annelerin en çok tercih ettiği işletme olabilirsiniz.
 • Kumpir, öğün olarak da aparatif olarak da  tercih edildiğinden biz size çok öğlene kalmadan servisine başlamanızı öneririz. Tabi lokasyonunuz da müsaitse.
 • Lezzetli kumpir tarifleri konusunda araştırmalar yaparak, menünüzü zenginleştitmeye de çalışabilirsiniz. Türkiye kökenli kumpir, dünya mutfaklarında değişik biçimlerde yer buluyor ayrıca bazı yörelerde kumpirin kendine özgün bir lezzeti var, Bu konularda araştırma yaparak menünüzde yer alan özgün bir tatla rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozmetik Dükkanı Açmak

Kozmetik Dükkanı Açmak | Kozmetik Dükkanı Açma Maliyeti

Ayakkabı Dükkanı Açmak 2

Ayakkabı Dükkânı Açmak | Ayakkabıcı Açma Maliyeti