Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl 2018-2019

Kredi kartı borcumuzu ödemediğimiz zaman banka ve avukatlık büroları tarafından yapılacak baskılardan, bir önceki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur başlıklı yazımızda bahsetmiştik.Süreçleri hakkında, mal sahibi olabilir miyiz, hapse girer miyiz, maaşlarımız ne olur gibi bir takım bilgiler verdik.Tabi bir de zaman aşımı gibi bankanın belirli bir sürede tahsil edemediği borçlar için neler yaptığını inceleyeceğiz.Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl?

 

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl Detaylı Anlatım

 

kredi kartı borcu zaman aşımı kaç yıl

kredi kartı borcu zaman aşımı kaç yıl

 

Avukatlar evinize haciz için gelmiş ve alacak bir şey bulamayıp gittikten sonra bir kaç defa daha size taksitlendirmeler yapabilmek için kapınızı çalacaklardır.Tabi sizin hiç ödemeyeceğinizi varsayarak anlatalım.Sizinde bunun için durumunuzun olmadığını bildirerek sürekli ödeyecek durumum yok demeniz gerekmektedir.

 

Kanuni olarak 5 yıl dediğimiz borç zaman aşımı döneminde banka artık sizden borçlarınızı tahsil edemeyeceğini anlayarak hesabında zarar olarak göstermeye başlar.Bu var olan alacağını ise harhangi bir varlık şirketine ucuz bir miktara satışını yapar.Bu şirketler dediğim tefeci tarzı mafya vari şirketler değildir.Bir factoring şirketi de olabilir.Bankalar bu borçları ihale usulü satar.Siz işinizi kanuni yoldan hallettikten sonra hiç bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

 

Örneğin bankaya 100 bin TL gibi bir borcunuz var diyelim.Banka ihale sonucu bu alacağını 3 bin TL gibi komik bir rakama varlık şirketine satar.Daha sonra ise varlık şirketi size ulaşır.Yapacağınız anlaşmaya göre varlık şirketine 5 bin veya 10 bin TL ödeyerek bu borcunuzu kapatabilirsiniz.Ancak yine ödeyecek durumum yok diyorsanız aşağıda yazılanları okuyun.

 

Ben borcumu yine ödemek istemiyorum gibi bir durumunuz olursa?

 

Bu durumda ikinci bir 5 yılda bu borcunuzda şirket tarafından zarar gösterilip kapatılacaktır.

 

Yani işin özeti 10 yıllık bir zaman aşımı sürecinde borçsuz bir siciliniz olacaktır.Bundan sonraki aşamada kredi kartı ve kredi çekme gibi ek kazanımlarınız geri gelecektir.Ancak biz yine de varlık şirketi ile anlaşma yapmanızı tavsiye ederiz.Tabi ucuz bir şekilde borcunuzu kapatabiliyor iseniz.

 

Böyle durumlarda mutlaka bir avukatlık bürolarına veya bir tanıdığınıza  başvurun.Yardımlarını isteyiniz.Sizi sıkıntıya sokabilecek olan tek durum borçlu olduğunuz şirketlerin evrak oyunu yapıp size bir şeyler imzalatmak istemesi olabilir.Bu gibi durumlarda borcunuzun zaman aşımı süresi uzayacaktır.

 

Avukatlık Şirketlerine Karşı Dikkatli Olun

 

Ya da şirketler ailelerinizi sıkıştırma yoluna gidebilir.Onlara borcu sizden tahsil edeceğiz diye yalanlar söyleyebilirler.Bu durumda cesur olun.Avukatlara gösterebildiğiniz kadar sert tepki gösterin.Haklarınızı bildiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.Kredi kartı borcu zaman aşımı kaç yıl sorunuza elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık.Aklınıza takılan sorular olursa yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular ?

 

Soru 1 : Bu zaman aşımı süresince kaçsam iyi olur mu?

Hiç bir şekilde kimseden kaçmanıza gerek yok.Borcunuzdan dolayı hapis yatma gibi bir durumunuz olamaz.Önceki yazımızda bundan detaylı bir şekilde bahsettik.Siz sadece mal beyanı verin.Ondan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 

Soru 2 : İkamet Adresimi değiştirmeli miyim?

Aileniz ile birlikte oturuyorsanız, ikamet adresinizi değiştirmenizde fayda var.Aksi halde aileniz borçlarınızdan dolayı rahatsız edilecektir.Ancak emin olun sizin borçlarınızı ailenizden tahsil edemezler.Borç ehliyeti sahibi olan bir birey olduğunuzdan, borcunuz sadece sizi ilgilendirir.

 

Soru 3 :Kredi kartı borcu zaman aşımı kaç yıl da biter?

Bankalar tarafından 5 yıl + varlık şirketi tarafından 5 yıl toplamda 10 yıl da biter.Detaylı sorularınız için yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

kaynak : resmi gazete mevzuat

 

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl? 

15 Yorumlar

 1. Mustafa
 2. Uğur
   • Oya
 3. Hakan
 4. oktay
 5. oktay
 6. OKTAY
 7. Mustafa
 8. Ahmet
 9. Nilay
 10. Mustafa
 11. Serdal

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir