Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur, Detaylı Anlatım 2018

Bankalar hayatımıza girdiğinden beri bir çoğumuzun kredi veya kredi kartı borcu vardır.Yeterli nakit bulunmadığı zamanlarda kredi veya kredi kartı hepimize ilaç gibi gelmektedir.Ödeyebileceğimiz duygusuyla bu araçları kullanırız.Ancak hayatın gidişatı elimizde olmayan sebeplerden dolayı ödeyememe gibi durumlarımız olabilir.Peki Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur 2018?

 

Kredi Kartı Borcu Kredi Borcu Ödenmezse Ne olur

Kredi Kartı Borcu Kredi Borcu Ödenmezse Ne olur

 

Kredi Kartı Borcu  Ödenmezse Ne Olur ?

 

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye merak ediyorsunuz.Büyük ihtimal ödeme gücünüzün olmadığından kaynaklanıyor bu.Size öncelikle bu konuda panik yapmamanızı tavsiye ediyoruz.Borcunuzu ödeyemediğiniz için utanılacak ve sıkılacak bir durum yok.Kanunlarımız da belirtildiği şekilde nelerle karşılaşacağınızı size detaylı olarak anlatacağız.Öncelikle borçlardan dolayı hapse girmek bir durumun olmadığını bilmenizi isteriz.Kişinin borçlarından dolayı özgürlüğü kısıtlanamaz.Şimdi kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, aşama aşama anlatalım size.

 

İlk 1 aylık Dönem

 

Borcumuzu ödemediğimiz 1 ay içerisinde bankalardan mesajlar almaya ve aranmaya başlarız.Bu aramaların nedeni borcunuzu ne zaman ödersiniz veya unuttunuz mu gibi klasik sorular olur.Borçluların en çok panik yaptığı kısım burası.Hiç korkmanıza gerek yok.Sadece ödemediğiniz her gün için kredi kartı borcunuza faiz eklenecektir.Bu faiz de günlük reel faiz oranı üzerinden hesaplanır.Ayrıca kredi kartı borcu için bankaların istisnai bir bakış açısı vardır:

 

Not: Bankalar kredi kartı borcunu ödemeyen müşterisini çok sever.Tabi tamamen ödemeyeni değil.Kredi kartı borcu ödenmediği zaman bankalar faiz yolu ile para kazanmaya başlar.Bankaların Kredi Kartı ile en büyük gelir kaynağı borç faizidir.Sizin verdiğiniz aidatlar sadece müşteri masraflarını karşılamaktadır.Bu nedenle ilk 1 ay ödemediğiniz taktirde çoğu banka sizi aramaz.Sadece hatırlatma yapar!!!

 

 

2. Aya giriş Dönemi

 

İkinci ayımızda ise bankalara mesaj atmaz direk tehditkar konuşmalar yapar sizinle.Burada korkutma taktikleri devreye girer avukata vericeğiz gibi.Tabi sizin korkmanıza gerek yoktur.Yine gelişigüzel bir bahane uydurabilirsiniz.

 

Ya da telefonu açmayın hiç.Banka emin olun 2. ayında da borcu sizden tahsil etmek için çok bir zahmete katlanmaz.Çünkü hala sizden faiz geliri elde ediyordur.Dediğimiz gibi borçlu iseniz ve borcu ödeyemiyorsanız utanılacak bir şey yok.Normal rutin yaşantınıza devam edin.Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye panik yapmanıza gerek yok.

 

3.Aya giriş Dönemi- Son 40 Gün

 

Buna son ayımız diyebiliriz.Banka 3. ay bittiği zaman sizin için avukat yoluna başvuracaktır.Tabi 3. ay bittikten sonra son 10 günlük  bir döneminiz olur.Tabi bu son 40 gün sürekli olarak banka tarafından çağrılar gelir.Hatta size taksitlendirme gibi avantajlar sunmaya da çalışacaklardır.Çünkü avukata gitmesini onlarda istemez.Avukata verdikleri zaman borçlu için extra masrafa girmiş olacaklar.Ayrıca bilançolarında tahsil edilemeyen borç olarak görünmeye başlayacaksınız.Bankalar bunu istemez.Gerekirse borcunuzu 36 taksite böler, ancak avukata en son çare sizi verirler.

 

Bu son 40 günlük dönemde  yani 3 ay + 10 günlük dönemde borcunuzu ödemediğinizde evraklarınız avukatlık bürosuna verilir.Avukatlık bürosu önce dava açmadan tahsil etme yoluna gider.Sizi sürekli aramaya başlar.Hatta görüşme talep ederler size.

Ayrıca avukatlar sizi en çok korkutmaya çalışan kişilerdir.Hapse girebilirsiniz veya hemen hacize geliriz gibi tehditkar konuşabilirler.Bu söylediğimiz gibi dava açılmadan önceki ilk aşama.Ama rahat olun korkmanıza gerek yok.Eğer borcu gerçekten ödeyecek durumda değilseniz, aşağıda anlattıklarımızı harfiyen uygulayın.

 

Not 1: Aylık ödeme tablosu oluşturalım derseler sakına sakın kabul etmeyin.Ödeyecek durumunuzun olmadığınız bildiriniz.Aksi takdirde taahhüdüne aykırılıktan 1 aylık bir hapse girme durumunuz olabilir.Yani ödeme taahhüdünde asla bulunmayınız.

 

Not 2: Gelir beyanınızla ilgili bildirimde bulunmanız mutlak şarttır.Bunun herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğine emin olabilirsiniz.Beyanda bulunmazsanız 15 günlük bir hapisle baş başa kalabilirsiniz.Bu normal bir prosedürdür.

 

 Cevabını bulamadığınız sorularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

SORULAR

 

Soru 1:Evime haciz gelir mi?

Üzerinize bir şey yoksa hacze geldikleri zaman evde bulunan tv, buzdolabı, çamaşırmakinası v.s hiç bir eşyaya haciz getirilemez.Çünkü bunlar zorunlu kullanım eşyalarıdır.Geldikleri gibi giderler.

 

 

Soru 2: Hapise Girer miyim?

Yukarıda yazdığım iki not’a dikkat ettiğiniz sürece asla hapis cezasına çarptılamazsınız.Yürürlüğe giren kanunlar dolayısı ile borçlar insanın özgürlüğünü engelleyemez.

 

 

Soru 3: Maaşlı işte çalışsam ne olur?

Çalıştığınız iş sigortasız ise yine maaşınıza haciz konulamaz.Ancak sigortalı bir işte çalışıyorsanız maaşınızın 4 te 1 ine kadar banka tarafından el konulur.

 

 

Soru4:Siz ne tavsiye edersiniz.

Bizim size tavsiyemiz kesinlikle avukatlardan veya bankalardan korkmamanız ve cesur olmanızdır.Ödeyecek durumunuz yoksa rahat olun.Kimse sizi hapse atamaz veya aile bireylerine ulaşamaz.Sadece üzerinize banka hesabınız ve kredi kartını olmayacaktır.Ev veya herhangi bir şey alamayacaksınız.Tabi zaman aşımına kadar.5 yıllık bir zaman aşımı sonrası borçlarınız silinecektir.Bunun için kredi-kredi kartı borcu zaman aşımı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorunuz ile ilgili aklınıza takılanlar var ise yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kredi Kartı Borcu  Ödenmezse Ne olur 2018

kaynak: mevzuat

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir