Kozmetik Dükkanı Açmak | Kozmetik Dükkanı Açma Maliyeti

Modern çağın en önemli tüketici ağına sahip olan sektörü kozmetik camiasıdır. Kozmetik dükkanı açmak bu nedenle müthiş bir kazanç piyasasıdır. Özellikle kadınların kozmetik ürünlerine karşı inanılmaz bir zaafı vardır.  Kozmetik sektörüne baktığımızda sürekli gelişen, değişen ve artan bir piyasaya şahit oluruz. Modern kozmetik ürünleri modaya ayak uydurarak gün be gün kendini yeniler buda bize birçok ürün seçeneği sunmaktadır. Bunun dışında modası hiç değişmeyen klasik ürünlerde kozmetiğin olmazsa olmaz unsurlarındandır. Kozmetik ürünleri çeşit olarak çok zengin bir sektör olduğundan makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri, el ve ayak bakımı ürünleri, saç ve hijyen malzemeleri ve parfüm genel ürünler arasında yer almaktadır. Sadece kadına yönelik değil aynı zamanda erkeğe de hitap eden ürünleri bulunur. Bu yüzden kozmetik dükkanları kadın ve erkeğin vazgeçilmez alışveriş durakları arasındadır.

Kozmetik Dükkanı Açmak
Kozmetik Dükkanı Açmak

Kozmetik dükkanı açmak her ne kadar maliyetli olsa da keyifli bir sektördür. Bununla birlikte açılan dükkânın zarar etmesi diye bir şey pek düşünülemez. Bunun nedeni her kesimden müşteriye hitap etmesidir. Örnek vermek gerekirse bir akne temizleyicisi ürünü birçok marka tarafından satışa sunulmuştur. Çok pahalı markaların yanı sıra her bütçeye hitap edici fiyatlarda göz önünde bulundurulduğundan kozmetik sektörü güçlü bir piyasadır. Eğer kozmetik dükkânı açmak gibi bir hayaliniz varsa pişmanlık yaşamayacağınızı belirtmeliyiz. Satışı kolay, alıcısı bol olan bu sektörde çalışmak oldukça eğlenceli bir iştir. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli hizmetleri vermek, eli güzelleşmek adına kaliteli ürünler sunmak oldukça hoş ve yaratıcıdır.

Aslında kozmetik sektörünü sadece kadın ve erkeğe bağlamamak gerekir. Bebe ve çocuk ürünleri olarakta birçok krem, yağ, kişisel hijyen ürünleri bulunmaktadır. Eğer ki Kozmetik dükkanı açmak istiyorsanız birçok kişiye hizmet sunabilmek çok önemlidir. Yediden yetmişe hemen herkes bu sektörün ürünlerini tüketme ihtiyacı duymaktadır. Bu yüzden öncelikle dükkân açma isteğinizin gerçekleşmesi için karar verme evresinin netleştirilmesi gerekir.  Akabinde hedef kitlenizi belirleyerek ürün envanteri sağlamanız gerekir.

Kozmetik Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Her sektörün kendine ait ince detayları vardır. Bu yüzden kozmetik dükkanı açmak isteyenlere öneriler vermek başarı oranını daha da arttıracaktır. Sonuç itibari ile bilinçli olarak hizmet verebilmek müşterilerin memnuniyetini yükseltecektir.

 • Öncelikle genel bir hedef kitlesi belirleyebilmek satacağınız ürünlerin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Kuşkusuz kozmetik dünyasının hedef kitlesi kadınlardır. Başlangıç için makyaj malzemeleri üzerinden kozmetik dükkanı açmak çok akıllıca olacaktır.
 • Eğer kendi markanızı oluşturmayacaksanız bayiliğini sağlayabileceğiniz bir kozmetik firması araştırmalı ve onun üzerinden kendinize kar sağlamalısınız.
 • Kozmetik sektörüne giriş yaparken iyi markaların satışını sağlayabilmek çok özel bir avantaj sağlar. Ayrıca dükkân içindeki elemanların ürünler hakkında müşterilerin soru ve sorunlarına tatmin edici cevaplar vermesi satışları arttıracaktır.
 • Kozmetik satışlarında özellikle reklamı yapılacak ürünlerin göz önünde bulunmasına ve yeterli bilgi vermesi hedef kitle tarafından dikkat çekecektir. Bu yüzden görsel ve sözlü bir hazırlık yapılmalı ve satış odaklı çalışılmalıdır.
 • Ürünlerinizin sizi zor durumda bırakmaması açısından sık sık son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir.
 • Satışını yapmak istediğiniz ürünleri iyi araştırmalı ve ürünü satan toptancılarla karlı ortaklıklarda bulunulmalıdır.
 • Satışını yaptığınız bir ürünü öncesinde denemeli ve ürün hakkında genel bir bilgiye sahip olmalısınız.
 • Kozmetik dükkanı açmak girişiminde bulunan kişiler mutlaka sağlık bakanlığınca onaylı ürünleri tercih etmelidir.
 • Açacağınız dükkân konumu bakımından herkesin rahatça ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. İşlek ve yayaya müsait caddeler bu iş için idealdir
 • Ne yazık ki her sektörde hırsızlık vakalarına rastlanmaktadır. Ancak kozmetik ürünlerinde bu vakalar artış göstermektedir. Bu yüzden elemanların dikkatli ancak kırıcı olmamaları konusunda eğitmeniz çok yerinde davranış olacaktır. Eğer kalabalık bir müşteri kitlesine hitap ediyorsanız dükkâna kamera sistemi taktırıp çalışma ortamınızı güvenilir hale getirebilirsiniz.

Kozmetik Dükkanı Açma Maliyeti

Elbette ki bir dükkân açabilmek kolay değildir. Enine boyuna düşünüldükten sonra adımları atmak gerekir.  Burada önemli olan tek şek kozmetik dükkanı açmak için yeterli bütçeye sahip olup olmadığınızdır. Gerçekçi olmak gerekirse kozmetik pazarı oldukça güçlü bir sektördür. Bu sektörde kendinize bir yer edinebilmek için öncelikle işlek bir yerde dükkân tutmanız gerekecektir. Daha sonraki adımınız ise satışını yapacağınız ürünleri temin edilmesi olmalıdır.

Kozmetik Dükkanı Açma Maliyeti yapacağınız ortaklıklara, bayiliklere göre değişkenlik gösterse de genel olarak yüksek miktarda bir sermayeyi gözden çıkarmanız gerekir. Özellikle yabancı markalara ait bayilikler için bir milyonluk bir sermaye gerekmektedir. Eğer ki bayilik olarak yerli bir marka bayilik ortaklığına girmeye kalkarsanız bunun maliyeti de aşağı yukarı iki yüz elli bin liralık bir bütçe kaynağınızın olması gerekir.

Ancak kozmetik dükkanı açmak için ben hiçbir ortakla çalışmak istemiyorum tamamen kendi bireysel dükkanımı açmak istiyorum derseniz yüz bin liralık bir bütçeye sahip olmanız başlangıç için size yeterli gelecektir. Açtığınız dükkân başarılı bir şekilde ilerlediği taktirde çeşitli markalar tarafından desteklenirsiniz buda markanızın değerlenmesinde önemli bir kapı açar.

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri

Kozmetikçi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Her işin bir başlangıç evresi vardır. Kozmetikçi açmak için gerekli belgeler sağlanması ve bunların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi çok önemlidir. Gereken belgeler elinize ne kadar hızlı bir şekilde ulaşırsa dükkânın faaliyete geçmesi de o kadar çabuk olur. Pratik olmak, belgeleri hızlı bir şekilde temin etmek işlerinizin yoluna girmesinde önemli bir adımdır. Kozmetik dükkanı açmak için hangi belgelere ihtiyaç duyacağınıza dair bilgilendirme yapmak süreci çok daha kolaylaştıracaktır.

 • Dükkânın sahibi veya kiracısı olduğunuza dair resmî belgeler
 • Maliye evrakları
 • Çalışma Ruhsatı
 • Noter tasdikli imza sirküleri
 • Ticaret ve Esnaf Oda kaydı
 • SGK kaydı
 • TSE yeterlilik belgesi
 • SB Onay belgesi
 • Eğitim ve uzmanlık belgeleri

Bu belgeleri sağladığınız takdirde artık o hayalini kurduğunuz dükkânı rahatlıkla işletebilirsiniz. Sıfırdan emekle kuracağınız bir iş için sabır göstermeniz önemlidir. Sonuçta bir dükkânın karlı bir şekilde işletmesini yapabilmek için belli bir zamanın geçmesi gerekir.  Birdenbire sektöre adapte olmak beklenmemelidir. Zaman geçtikçe işin artıları ve eksilerini daha iyi kavrayıp çözüm yolları üreteceksiniz. Buda başarılı olmanızı sağlayacak en güzel yoldur.

Kozmetik dükkanı açmak hem bir avantaj hem bir dezavantajdır. Rakiplerinizin çok olması sizin için korkutucu bir dezavantaj olsa da kozmetiğin renkli dünyasında herkes için bir seçenek mevcuttur. Bu yüzden kararlarınız sizi endişeye sürüklemesin.

Kendinizi geliştirmek, işlerinizi daha güçlendirmek adına aklınızda kozmetik dükkanı açmak gibi bir fikir varsa öncesinde destekleneceğiniz kurum ve kuruluşlara yönelmek, eğitim faaliyetlerine katılmak çok doğru olacaktır. Özellikle girişimcileri destekleyen KOSGEB girişimci olmanızda büyük katkı sağlayacaktır. Katılacağınız eğitimler neticesinde girişimci ruhunuz gelişecek ve girişim nasıl yapılır bilincine varacaksınız. Eğer KOSGEB tarafında başarılı bir girişimci kabul edilirseniz maddi olarak da desteklenebilirsiniz. Alacağınız bu maddi destek sayesinde kozmetik dükkânı açmak çok daha kolay ve kârlı olacaktır. Girişim için acele etmemek birtakım destekleri takip etmek ve kendinizi kuracağınız iş için yetiştirmek çok zekice olacağını vurgulamak isteriz. Hayırlı olsun dileklerimizle

Scroll to Top