KOSGEB Kadın Kredi Desteği

KOSGEB kadın girişimci kredi desteği 2019 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi girişimci ve kendi işini kurmak isteyen kadınların araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde kendi işini kurup ekonomiye destek olmak isteyen kişilere KOSGEB’den finansman desteği sunulmaktadır. KOSGEB kadın kredi desteği de bu finansman destekleri arasında yer alan ve kadınların cesaretlenip kendi işlerini kurmalarını sağlamaları için başlatılmış bir programdır.

Türkiye’de nüfusun yarısından fazlasının kadın olmasına rağmen iş hayatında kadınların sayısı tatmin edici seviyede değildir. İş yaşamında kadın sayısının artmasına ve kadınların daha çok ekonomiye katkı vermesini sağlamak adına devlet destekli pek çok teşvik edici uygulama hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda KOSGEB, kendi işini kuracak kadınlara finansal destek yaratmak adına kadın girişimci kredi programlarını da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi devreye sokmaktadır.

Ayrıca KOSGEB kredi başvurusu için gerekli evraklara yazımızdan bakabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Kredi Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB kadın girişimci kredi destek tutarı, bu programdan yararlanarak kendi işini kurmak, ekonomiye bu sayede destek olup iş dünyasında yer almak isteyen kadınların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. KOSGEB 2019 kadın girişimci destek programı ile gerekli şartları sağlayan kadın girişimcilere 100 bin TL kredi desteğini sunmaktadır. Söz konusu finansman tutarı geçtiğimiz yıllarda 50 bin TL olarak belirlenmişti. Ancak devletin kadınların iş dünyasındaki istihdamını artırmaya yönelik teşvikleri ile birlikte bu uygulamada faizsiz geri ödeme olmadan destek tutarı 100 bin TL’ye kadar çıkarılmıştır.

KOSGEB kredi desteğinin yanı sıra gerekli şartları taşıyan kadın girişimcilere özel 50 bin TL tutarında hibe programı da düzenlemektedir. Yeni düzenleme ile birlikte 50.000 TL ye kadar hibe desteğinden yararlanılması mümkün olmaktadır.

KOSGEB Kadın Kredi Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci kredi ve hibe desteği şartları, girişimcilik eğitimi ile başlamaktadır. Söz konusu KOSGEB kadın kredi desteği programından faydalanmak isteyen kadın girişimciler, ilk olarak teorik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen bu eğitimler, ortalama 70 saat sürmektedir. Söz konusu eğitimlere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından KOSGEB başvurusu yapılabilir. Aksi halde başvurular değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Devlet destekli KOBİ kredisi nasıl alınır? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kadın Kredi Desteği Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

KOSGEB Kadın girişimci desteği başvurusu için gerekli evraklar, başvuru işlemleri sırasında en çok dikkat edilen konular arasında yer almaktadır. KOSGEB kadın kredi desteğinden yararlanmak için başvuru formunun yanında KOSGEB’e iletilmesi gereken belgeler şunlardan oluşmaktadır:

 • KOSGEB resmi internet sitesinden temin edilen başvuru formu
 • T.C. vatandaşlık numarası bulunan kimlik belgesi
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Gelir belgesi
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden başarılı bir şekilde mezun olduğunu gösterir sertifika

Söz konusu belgeler olamadan KOSGEB’in kadın girişimcilere sunduğu kadın kredi ve hibe desteğinden yararlanmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra ülkemizde kadınların iş dünyasında daha çok yer almasını sağlayan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlardan yararlanılarak kredi ve hibe desteklerinden faydalanabilirsiniz. Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • KOSGEB
 • KAGİDER Kadın Girişimciler Derneği
 • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
 • Kadın Girişimciler Kurulu
 • Grameen Mikro finans Programı

KOSGEB kadın girişimcilere özel işyeri açma desteği kapsamında iş kurmak isteyen kadınlara 50 bin TL hibe verilmektedir. KOSGEB kadın kredi desteği ayrıca işini kuran girişimcilere 1 yıl sonra işlerini büyütmek istediklerinde 100 bin TL tutarında sıfır faizli kredi fırsatını da kapsamaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir