Devletin Verdiği Korona Yardımları Neler 2022

Devletin vatandaşa verdiği Korona yardımları için kişilerin gerekli şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu sebeple vatandaş için yapılan yardımlar farklı kitleler için hazırlanmaktadır. Devlet kişilerin çocuk sayısına, aylık gelirine, medeni durumuna göre farklı faktörlere göre vatandaşa yardım paketleri verir. Kişilerin ayırt edilebilmesi için kişilerin yardımlardan faydalanabilmesi adına başvuruda bulunmalıdır. Bazı başvurular için kişilerin başvuruda bulunması gerekmese de devlet genel olarak Online ya da kâğıt üzerinde kişilerden başvuru formu talep eder. Yapılan başvuruların onaylanmaması halinde kişi devletin yardımlarından faydalanamamaktadır. Bu sebeple başvuru yapmak, devletin verdiği Korona yardımları almak için yeterli değildir. Kişinin devlet tarafından belirlenen zorunlu şartları sağlaması gerekmektedir. Herkesin en çok talep ettiği destek paketlerinin başında 1000 TL’lik maddi destek gelmektedir.

Okuyunuz: Acil Para Bulmanın Yolları

Devletin Verdiği Korona Yardımları

devletin verdigi korona yardimlari
devletin verdigi korona yardimlari

Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketi

Pandemi sosyal destek yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaş için hazırlanan 1000 TL’lik bir maddi yardımdır. Kişilerin bu yardım paketinden yararlanabilmesi için gerekli şartları sağlayarak verilmesi gereken tüm bilgileri ilgili kuruma iletmesi gerekmektedir. Fakat yardımdan kamu işçileri ve 5510 sayılı kanunun 4/C maddesine göre memurluk yapan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamamaktadır. Hane içerisinde memur ya da kamu işçisi bulunması halinde de aileye Pandemi yardımı verilmemektedir. Bunun sebebi maddi destek parasının kişilere değil hanelere verilmesidir. Bunun yanı sıra her haneye yalnızca bir kez 1000 TL verilmektedir. Ayrıca hane içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir elde eden kişiler (Emekli vatandaşlar) de bu maddi destek paketinden faydalanamamaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı alan vatandaşların da bu yardım paketinden faydalanması mümkün değildir. Bu şartların dışında kalan kişilerin başvuru esnasında devlete vermesi gereken bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  • T.C. Kimlik Numarası,
  • Hanede yaşayan kişilerin T.C. Kimlik Numarası,
  • Son bir aya ait su faturası,
  • Son bir aya ait doğalgaz faturası,
  • Son bir aya ait elektrik faturası,
  • Kişinin aylık gelir bilgisi,
  • Evin aylık gelir durumu,
  • Varsa IBAN numarası ve diğer birkaç gerekli bilgi gerekebilir.

 

Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sosyal destek yardım paketinden faydalanmak isteyen kişilerin yapması gereken şey e-Devlet hesabını kullanarak başvuru sayfasına gitmektir. Bunun üzerine devletin vatandaşa sunduğu Korona yardımlarından bir tanesi olan Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketi için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin T.C. Kimlik numaralarının son rakamına göre belirlenen tarihler içinde başvuru işlemini tamamlaması gerekmektedir. Buna göre T.C. Kimlik Numarasının son rakamı 0 olan kişilerin Pazartesi günleri başvuru işlemini tamamlaması gerekmektedir. Son rakamı 2 olan kişiler Salı, 4 olan kişiler Çarşamba, 6 olan kişiler Perşembe ve 8 olan kişiler Cuma günü başvuru işlemini gerekli bilgileri vererek tamamlayacaktır. Cumartesi ve Pazar günleri ise T.C. kimlik numarasının son rakamı önemli olmaksızın herkes başvuru işlemini tamamlayabilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin hafta sonunu ya da T.C. Kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen günü beklemesi gerekmektedir.

 

Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketinden Kimler Faydalanamaz?

Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketinden yararlanamayacak olan kişiler bakanlığın kararlarına göre düzenlenerek belirlenmektedir. Kamu işçisi ya da memur olan kişiler devletin vatandaşa sunduğu yardım paketinden faydalanamamaktadır. Bunun yanı sıra emeklilik maaşı alan kişilere de Pandemi Sosyal Destek Yardım Paketi verilmemektedir. Ayrıca aynı hanede yaşayan iki kişinin aynı anda bu yardımdan faydalanması da mümkün değildir. Aynı yardım paketinden hanedeki birden fazla kişinin faydalanamamasının sebebi, yardımın kişisel yapılmamasıdır. Yapılan bu yardım her hane için tek seferlik hazırlanmaktadır ve gerekli şartların sağlanmaması halinde yardım verilmemektedir. Tüm bunların dışında kişiler gerekli bilgileri e-Devlet üzerinde yer alan formda bildirerek pandemi başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sahiplerinin verdiği bilgiler doğrultusunda yardım paketinin kişiye ulaştırılıp ulaştırılmaması ile ilgili de bildirim mesajı kişilere devlet tarafından iletilmektedir. Bu bildirim yaklaşık 3 gün içerisinde SMS yolu ile yapılmaktadır.

Okuyunuz: Evde Para Kazandıran işler

Ücretsiz Cerrahi Maske Dağıtımı

Kişilere ücretsiz dağıtılan cerrahi maskeler, kişilerin kayıtlı cep telefon numarasına kod gönderilerek verilmektedir. Kişilerin ücretsiz cerrahi maske sahibi olabilmesi için devlet tarafından gönderilecek olan SMS bildirimini beklemesi ve gelen kod ile birlikte herhangi bir eczaneye başvurarak maskelerini temin etmesi gerekmektedir. Kişilere verilen maskeler 5 adettir ve bireysel olarak verilmektedir. Kişilerin bu maske dağıtımından faydalanabilmesi için 20 yaş üzeri ve 65 yaş altı olması gerekmektedir. Devlet tarafından ücretsiz dağıtılan bu maskeler, yapılan kısıtlamalar sebebi ile 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere verilmemektedir. Kişilerin bu cerrahi maske paketinden faydalanabilmesi için yapması gereken herhangi bir başvuru bulunmamaktadır. Bu SMS ve kodlar kişilere otomatik olarak sistem tarafından yönlendirilmektedir.

 

Cerrahi Maskeler İçin Belirlenen Ücretler

Cerrahi maske ücretleri son yapılan açıklamalara göre, bir tane maske için 1 TL olarak belirlendi. Fakat kişilerin maskeleri bir adet olarak satın almasına izin verilmemektedir. Kişiler maske satın alabilmek için en az 50 adetlik paketler satın alması gerekmektedir. Buna göre 50 adet barındıran bir maske paketinin fiyatı da 50 TL olacaktır. Bu nedenle devletin Korona yardımları kapsamında ücretsiz dağıttığı maskelerden yararlanamayan ya da SMS bilgilendirmesinin henüz yapılmadığı kişiler herhangi bir eczaneye giderek ücret karşılığı minimum 50 adet olmak üzere maske satın alabilmektedir.

 

e-Devlet Maske Başvurusu

e-Devlet maske başvuruları, kişilerin e-Devlet sistemine giriş yaparak alabildiği bir hizmettir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin ev adres bilgilerini girerek 5 adet ücretsiz cerrahi maske yardımından faydalanması mümkündür. Bunun dışında 20 yaş üstü ve 65 yaş altı vatandaşlar gelecek olan SMS bilgilendirmesini bekleyerek ücretsiz bir biçimde eczanelerden 5 adet cerrahi maske temin edebilmektedir.

Okuyunuz: Evde Üretilip Satılabilecek Ürünler

Belediyelerin Hazırladığı Erzak Yardımı Kolileri

Kişilerin erzak yardım kolilerinden faydalanmak istemeleri durumunda ikamet ettikleri belediyelere giderek talepte bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin bu erzak yardımından faydalanabilmesi için belediyelere resmi başvuru formu temin etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra başvuruda bulunan kişilerin gerekli koşulları sağlaması da gerekmektedir. Bunun sebebi maddi durumu yerinde olmayan ya da bu yardıma muhtaç olan kişilerin faydalanmasını sağlamak ve durumu iyi olan kişilerin diğer kişilerin önüne geçmesini sağlamaktır. Böylelikle tüm yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşması için gerekli adımlar atılmış olmaktadır Kişilerin erzak paketlerinden faydalanabilmesi için belediyelerden detaylı bilgileri temin etmesi ve gerekli formları teslim etmesi gerekmektedir. Bu erzak yardımı tamamen ücretsiz bir biçimde vatandaşlara verilmektedir.

Not: Pandemi Yardım Başvuru ekranına girerek yardım için başvuru yapabilirsiniz.

Belediyelerin Hazırladığı Erzak Kolisinin İçerisinde Ne Var?

Devlet tarafından dar gelirli ailelere sunulan erzak kolisinin içinde pek çok farklı türde yiyecek yer almaktadır. Bu kolilerin içerisinde çay, salça, sıvı yağ, makarna, bakliyat çeşitleri, tuz, şeker, reçel gibi vatandaşların temel ihtiyacını karşılayan erzaklar içermektedir. Bu gıdalar sayesinde kişilerin bir süreliğine rahatlıkla gıda ihtiyacını karşılaması hedeflenmektedir. Kişiler ihtiyaçlarının artması ve temel ihtiyacı olan gıdaların tükenmesi durumunda belediyelerle tekrar iletişime geçebilmektedir. Devletin Korona yardımları arasında yer alan pek çok yardımdan en çok talep gören de erzak yardımıdır.

 

Devletin Verdiği Korona Yardımları ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top