in

Kırtasiye Dükkanı Açmak | Kırtasiye Açma Maliyeti Ve Kazancı

Türkiye’ de çok sayıda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi bulunmaktadır. Ayrıca okul öncesi eğitim ve üniversite öğrencisi sayısı da giderek artmaktadır. Bu nedenle kırtasiye dükkanı açmak iyi bir iş fikri olabilir.

Kırtasiye Dükkanı Açmak
Kırtasiye Dükkanı Açmak

Kırtasiye denilince akla genellikle kitap, defter, kalem, silgi gibi okul malzemeleri gelse de kırtasiye içerisinde bir çok ürün satılabilir. Hediye kutularından ofis malzemelerine, çantadan hediyelik eşyalara bir çok ürün kırtasiye içerisinde satılabilir. Bu ürün çeşitliliği de kırtasiye işletmecileri için karlı bir durumdur.

Kırtasiye dükkanı açmak için planlamanızı iyi yapmalısınız. Okulların yakın olduğu bir çevre uygun bir yer seçimi olabilir. Fotokopi makinesi, yazıcı, spiral makinesi gibi araçlar da kırtasiyede size yardımcı olacak araçlardır. Planlamanızı iyi yaptıktan ve bazı şartları yerine getirdikten sonra kırtasiyenizi açabilirsiniz.

 

Kırtasiye Dükkanı Nasıl Açılır?

Kırtasiye Dükkanı Nasıl Açılır
Kırtasiye Dükkanı Nasıl Açılır

Kırtasiye dükkanı açmak için öncelikle açacağınız yeri belirlemeniz gerekmektedir. Okullara yakın öğrenci yoğunluğunun çok olduğu yerler kırtasiye için uygun olacaktır. Satacağınız ürünleri ve neyden para kazanmak istediğinizi de iyi belirlemeniz gerekmektedir. Okul malzemeleri kırtasiyelerin olmazsa olmazıdır. Ancak hediyelik eşya gibi farklı ürünleri de bünyenizde barındırmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Kırtasiye açarken giderleriniz olacaktır. Bu giderlerin hesaplanıp düzenlenmesi için bir avukattan ya da muhasebeciden yardım almanız gerekebilir. Uygun finansmanı sağlamak için iş kredilerine iş planınızla beraber başvurabilirsiniz. Satacağınız ürünler için ise toptancılarla ve tedarikçilerle anlaşmanız gerekmektedir. Güvenilir satıcılarla uygun fiyatlara anlaşmanız bu durumda önemli olacaktır. Satış yerinizi kiralarken kiranız istediğiniz yerin büyüklüğüne ve konumuna göre değişiklik gösterecektir. Kırtasiyenizin büyüklüğüne ve müşteri yoğunluğuna göre çalışan almanız da gerekebilir.

Bazı kırtasiyeler öğrencilere not satarak, çıktı satarak hatta öğrencilerinin ödevlerini dahi yaparak para kazanmaktadır. Para kazanacağınız yolları düşünmeniz ve uygun teknolojik aletleri edinmeniz gerekmektedir. Örneğin yazıcı ya da fotokopi makinası gibi aletler sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Çıktı ve fotokopi de iyi bir kazanç sağlayacaktır.

Kırtasiye dükkanınızı açtıktan sonra hemen bir müşteri kitleniz oluşmayabilir. Bunun için reklam ve tanıtım çok önemlidir. İlk bir kaç ay kazancınız çok az olabilir hatta hiç kazanamayabilirsiniz. Kazancınız zaman içerisinde dükkanınızın adı duyuldukça ve müşteri kitleniz arttıkça artacaktır. Eğer uzun bir süre kazancınız düşük seyrederse reklam stilinizi değiştirmeyi ve çeşitli promosyonlar sunmayı deneyebilirsiniz.

 

Kırtasiye Aylık Kazancı Ne Kadardır?

Kirtasiye dükkanı açmak istiyorsanız kırtasiyenin aylık kazancını da merak ediyor olabilirsiniz. Kıratsiyede ürünlerin kâr oranları değişilik gösterir. Düşük fiyatlı ürünlerden yüzde yüze kadar kâr edebilirken daha yüksek fiyatlı ürünlerde kâr oranı düşer ancak kazanç artar. Kırtasiye ürünlerinden kazanacağınız kâr oranı ortalama yüzde kırk beş yüzde elli arasındadır.

Kazancınızı arttırmak için planlamanızı iyi yapmalısınız. Toptancınızın iyi ve güvenilir olmasına özen göstermelisiniz. Uygun fiyata aldığınız ürünleri yine uygun fiyata satarsanız satış miktarınız artacağı için sürümden kazanırsınız. Ürünleriniz direkt olarak fabrikadan almak da uygun fiyata alım yapmanızı sağlayacaktır. Ürünlerinizin marka ve kalitesini hitap ettiğiniz müşteri kitlesine göre ayarlamanız gerekmektedir. Ürün fiyatlarınızı da yine satış yaptığınız kesime göre ayarlamanız gerekir.

Yaklaşık 150 bin TL sermaye ile açılan bir kırtasiyenin aylık kazancı en az 15 bin TL olacaktır. Bu miktar kırtasiyenizin yerine, müşteri yoğunluğuna göre değişebilir. Kırtasiyeler günde 3 bin TL’ ye kadar ciro yapabilir. Özellikle okul döneminde bu ciro artış gösterecektir.

Kırtasiyelerin yoğunluğu ve kazancı dönem dönem değişiklik gösterecektir. Okul öncesi dönemlerde kırtasiyenizin yoğunluğ artacaktır. Sınav dönemlerinde de kitap satışlarınız artış gösterecektir. Bu nedenle kırtasiyenizin cirosu zaman zaman değişiklik gösterecektir. Kırtasiye açarken yüksek kâr beklentileriyle açılış yapmamalısınız. Kazancınızın artması için zaman gereklidir. İyi bir planlama ve iyi satış stratejileriyle kazancınızı arttırmanız mümkündür.

 

Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kırtasiye dükkanı açmak istiyorsanız kırtasiye dükkanı açmak için gerekli belgelere hakim olmanız gerekmektedir. Öncelikle çalışma izni ve işletme ruhsatı belgelerini edinmelisiniz. Bu belgeler için nerelere başvurmanız gerekiğini belediyenizin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Olası yangınlar için tedbir aldığınızı gösteren bir itfaiye belgesini de almanız gerekmektedir. Bu belgeyi itfaiyeden alabilirsiniz. Vergi borcunuzun olmadığını gösteren bir belge için de yine belediyeye başvurabilirsiniz.

Kiracı olacak iseniz iş yeri sahibinizle bir kira sözleşmesi yapmalısınız. Eğer iş yeriniz size ait ise bir tapu örneği edinmeniz gerekmektedir. Esnaf ve sanaatkarlar odasından alacağınız esnaf sicil kaydı belgesine de ihtiyacınız vardır. Kendi adınıza alacağınız iş yeri açme ve çalıştırma belgesi için de bir adet vesikalık fotoğrafa ihtiyacınız vardır. Sanılanın aksine kırtasiye açmak için ustalık belgesine ihtiyacınız yoktur. Ayrıca açacağınız yerin planını ve metrekaresini belirten belgelere de ihtiyacınız vardır.

Bütün belgeleri toparladıktan sonra işletme ruhsatınızı almak için başvuru yapmalısınız. Bazı toptancılar ve tedarikçiler vergi levhası isteyebilir. Vergi levhasını almak için vergi dairesine gidebilirsiniz. Kırtasiye dükkanı açmak için gerekli belgeler zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bunun için önceden araştırma yapmanız ve tecrübeli kişilerden fikir almanız gerekebilir.

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri Listesi

Kırtasiye Dükkanı Açacak Olanlara Tavsiyeler

Kırtasiye dükanı açmak için karar verdiyseniz işinizi daha da büyütmek ve kazanç sağlamak için bazı tavsiyelere ihtiyacınız olabilir. Kırtasiye dükkanı açacak olanlara tavsiyeler vermek gerekirse şunları sıralayabiliriz:

  • Kırtasiye işinde öncelikle lokasyonunuz çok önemlidir. Okul ve iş yerlerinin yoğun olduğu cadde üzerindeki yerlerde kazancınız daha çok olacaktır. Aynı zamanda rekabet de çok önemlidir. Rekabetin bol olduğu terlerde tutunmanız biraz zor olabilir. Yer tercihi yaparken rekabetin olmadığı yerleri tercih etmeniz doğru olacaktır.
  • Daha önce kırtasiye dükkanı işletmemiş olabilirsiniz. Ancak bu işi doğru yapmak ve iyi kazanc elde etmek istiyorsanız işiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için piyasayı araştırmalı ve kırtasiyecilik işi hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu işi yapan insanlardan fikir almanız da size yardımcı olabilir.
  • Diğer kırtasiyelerden bir adım öne geçmek için hobi malzemeleri, hediyelik eşyalar gibi ürünleri bünyenizde bulundurabilirsiniz. Hediyelik eşya sektörü günden güne değişen bir sektör olduğu için gündemi takip etmeniz ve sürekli değişen yeni ürünler getirmeniz gerekmektedir. Kırtasiyenizde oyuca dahi satabilirsiniz hatta özel baskılı ürünler de yapıp satabilirsiniz.
  • Rakiplerinizden öne geçmek istiyorsanız ürünlerin fıyatını düşük tutup sürümden kazanmayı deneyebilirsiniz. Diğer dükkanlarda bulunmayan marka ve ürünleri bünyenizde bulundurduğunuz da müşteri çekersiniz. Bol çeşitli uygun fiyatlı ürünlerin satıldığı bir kırtasiye dükkanı müşterilerin ilgisini çekecektir. Bu şekilde daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.
  • Kırtasiye açınca kâr yapmak hemen mümkün olmayabilir. Kazancınız konusunda gerçekçi ve sabırlı olmalısınız. Zaman içerisinde markanız duyulacak ve kazancınız artacaktır. Reklam kampanyalarınızı ve satış stratejilerinizi iyi geliştirmelisiniz. Dükkanınız tanındıkça kazancınız artacaktır. Ilk aylarda kazanç yapmak mümkün olamayabilir. Kırtasiye dükkanı açmak riskli bir iştir. Bunun için öncesinde büyük borçlara girmemeniz önemlidir.
  • Müşterilerinizin memnuniyeti ve sizden hoşnut kalmaları için her zaman güler yüzlü olmanız gerekmektedir. Müşterileriniz çoğu zaman çocuklardan oluşacağı için onlara karşı hoşgörülü ve sabırlı olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şarküteri Dükkanı Açmak

Şarküteri Dükkanı Açmak | Şarküteri Açma Maliyeti Ve Kazancı

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

Oto Ekspertiz Açmak | Oto Ekspertiz Gerekli Belgeler