2022’de Devlet Tarafından Verilen Kaymakamlık Yardımları

Kaymakamlık yardımları

Yaşam koşullarının her geçen gün biraz daha zorlaşması ve kişilerin geçim sıkıntısı sorununu çözememesi devlet tarafından yapılacak yardımları zorunlu hale getirdi. Günümüzde birçok kişi kaymakamlık yardımları alarak hayatını biraz daha kolay şekilde idame ettirmeye çalışıyor. Ancak kaymakamlık yardımlarından nasıl ve kimlerin yararlanacağının bilinmesi büyük bir önem taşıyor. Bu yardımlar günümüzde herkese verilmiyor. Özellikle ihtiyaç sahipleri araştırılarak gerçekten yardıma gereksinim duyan kişilerin yararlanmasına imkan tanınıyor.

Kaymakamlık Yardımları

Kaymakamlık yardımları
Kaymakamlık yardımları

Kaymakamlık yardımları tek bir isim altında verilmiyor. Birçok ihtiyaç sahibinin yararlanabilmesi açısından bu yardımların farklı isimler altında da verilmesi sağlanıyor. Sosyal devlet anlayışının önemli bir gereği olarak bu yardımların kaymakamlıklar eli ile halka ulaştırılması sağlanıyor. Gelir düzeyi düşük, çocuk sahibi olan ve geliri yeterli gelmeyen birçok kişi bu yardımlardan geniş ölçüde yararlanabilme şansına sahip olabiliyor. Kaymakamlıklar tarafından 2022 yılında halka ulaştırılan yardım çeşitleri şunlardır:

 

Nakit (Para) Yardımı

Geçim sıkıntısı olan kişilerin başvurduğu bir yardım şeklidir. Kaymakamlık yardımları arasında birçok kişinin yararlandığı bu destek sayesinde kişilere nakit olarak para verilir. Bu yardıma başvurmak istiyorsanız ilk olarak kendi bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasına gitmeniz gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuru yaparak nakit yardımından yararlanabilirsiniz.

Ancak bu yardımı alabilmek için gelir düzeyinizin düşük olması gerekiyor. Ailenizde çalışan kişilerin toplam gelirinin belirli bir gelir düzeyinin altında olması nakit yardımından yararlanabilmeniz açısından önemli bir kriter olarak değerlendirilebilir. Bu ardımdan yararlanabilmek için para yardımı başvuru formunu doldurmalı ve diğer evraklarla birlikte kuruma teslim etmelisiniz. Bunların yanında hanede yaşayan ve 18 yaş üzerinde olan bireylerin de kimlik belgelerinin aslı ile fotokopilerini de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Muhtarın imza ve kaşesi olan fakirlik belgesini de yanınızda bulundurmalısınız. Sonuçlar en geç bir ay içerisinde açıklanıyor.

Yeterli şartları sağlıyorsanız nakit yardımı almaya hak kazanırsınız. Bu hakka erişen vatandaşların başvuru sırasında IBAN numaralarını da belirtmiş olmaları gerekiyor. Belirtilen banka hesaplarına ya da PTT kartlarına yardım paraları kurumlar tarafından yatırılmaktadır. E devlet üzerinden bu yardımı alıp almama hakkına sahip olduğunuzu sorgulayabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

 

Erzak Yardımı

Kaymakamlık yardımları arasında erzak yardımı da çok fazla kişinin yararlandığı yardım türleri arasında yer alıyor. Bu yardım sayesinde ihtiyaç sahibi aileler gıda yardımı alırlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı alabilmek için belirli şartları taşımanız gerekiyor.

Bu yardımlardan yararlanmadan önce kaymakamlıklar ilk olarak sizi araştırıyorlar. Şartları taşıyıp taşımadığınız görevliler tarafından inceleniyor ve sonrasında yardımı alıp almayacağınıza karar veriliyor. Erzak yardımı kapsamında kuru gıda, yiyecek ve meşrubat gibi konularda sizlere yardım paketleri gönderilmektedir.

 

Çocuk Yardımı

Çocuk yardımı da kaymakamlık yardımları arasında yer alıyor. Bu yardımlardan da birçok kişi yararlanıyor. Çocuk büyütmenin son derece zor olduğu günümüzde dünyaya gelen bebekler için devlet tarafından dağıtılan oldukça önemli yardımlar bulunuyor. Bu yardımlar arasında çocuklar için mama, giyim ürünleri ve bez gibi gereksinimlerin karşılanması sağlanıyor. Bu gereksinimlerin karşılanması için belli miktarda sizlere ödemeler yapılır. Çocuk yardımının alınabilmesi için ilgili kurumlara başvuruların yapılması gerekiyor.

Çocuk yardımı üçüncü çocuğa kadar alınabiliyor. Devlet tarafından verilen bu yardımı alabilmek için şartlarını taşımanız ve uygun şekillerde de başvurusunu yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda yardımları PTT aracılığı ile çekebilirsiniz. Eğer başvuru sırasında bir banka hesap bilgisi verirseniz bu banka hesabına da yatırılmasını isteyebilirsiniz.

 

Kira Yardımı

Dar gelirli vatandaşlara yapılan en önemli yardımlar arasında kira yardımı da bulunuyor. Bu yardım kirada otura, üzerinde ev olmayan kişilerin kiralarını daha rahat ödeyebilmeleri için verilen bir yardım türüdür. Bu yardımlardan yararlanabilmek için şu şartları taşımanız gerekiyor:

 • Kira yardımı alabilmek için ilk şart hane halkının gelirinin belirlenen rakam altında olmasıdır.
 • Yardım parasına muhtaç durumda olunduğunun kanıtlanması gerekir.
 • Bunların yanında kira yardımı başvurusu yapanların dul, yetim, ölüm ya da emekli aylığı almaması gerekir.
 • Sigortalı olarak da bir yerde çalışmıyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları taşıyorsanız kira yardımı için gerekli başvurunuzu yapabilirsiniz. Kaymakamlık yardımları arasında yer alan kira yardımına başvuru yapmayı düşünüyorsanız yaşadığınız ilçenin kaymakamlığın bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmanız gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapılan yardımları inceliyor ve bu yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında kaymakamlıklardan destek alıyor. Bu yardıma e devlet üzerinden de başvuru yapabilme imkanı elde edebilirsiniz.

 

Yakacak ve Giyecek Yardımları

Kaymakamlık yardımları arasında önemli bir yardım türü de yakacak ve giyecek yardımları oluyor. Bu yardımdan da günümüzde birçok ihtiyaç sahibi yararlanabiliyor. Kış aylarının soğuk günlerinin gelmesi ile birlikte hem belediyeler hem de kaymakamlıklar harekete geçerek birçok kişiye çeşitli yardımlar yapıyor. Bu yardımlar arasında yakacak ve giyecek yardımları kış günlerinde en önemli devlet destekleri arasında yer alıyor.

Soğuk havalar gelmeden önce bu yardımlara başvuru yapılması son derece önemlidir. Başvurular Eylül ve Ekim aylarında da yapılabiliyor. Bu yardımlara başvuru yaptığınızda sizlerden beklenen şartları yerine getirmeniz büyük bir önem taşıyor. Yakacak yardımı kapsamında kişilere kömür yardımı yapılmaktadır. Bazı illerde bu yardımlar elektrik ya da doğalgaz faturalarının karşılanması şeklinde de yapılabilmektedir. Bu yardımda 30 torba kömür yardımı yapılır. Araştırma olumlu sonuçlanır ise 15 gün içerisinde yardımlarınız bağlanır. Ekim ve kasım aylarında bu yardımları dağıtımları yapılır. Bu yardım için diğer evraklar yanında gelir belgesini de eklemeniz gerekir.

Okuyunuz: 2022 Devletin Verdiği Korona Yardımları Neler?

Eğitim Yardımları

Çocuğu olan dar gelirli aileler başvuru yaptıkları taktirde eğitim yardımlarından yararlanabilirler. Bu yardımlar sayesinde çocukların okul masraflarının karşılanması sağlanır. Kırtasiye masrafları ve eğitim giderleri gibi giderlerin karşılanması bu yardımlarla mümkün olabilir. Kaymakamlık yardımları arasında bulunur ve birçok maddi durumu olmayan aile bu yardımlardan yararlanabilir. Her sene verilen bu yardımlardan yararlanabilmek için kurumların şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor. Maddi yardım başvuruları için ilgili kurumlara şahsen başvuru yapmanız gerekir. Devlet tarafından verilen eğitim yardımları arasında şunlar da yer alıyor:

 • Kıyafet yardımı
 • Yurt yardımı
 • Maddi yardım
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Servis yardımı
 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Eğitim materyali yardımı

Gibi birçok farklı yardım türü bulunuyor. Bunların yanında maddi durumu yetersiz ola öğrenciler içi para yardımı da yapılıyor. Para yardımları aylık ya da iki aylık süreçlerle ödenir. Bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile gerçekleştirilir. Bulunduğunuz il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvurular yapıldıktan sonra kaymakamlıklar sizleri araştırır ve gerekli yardımlar konusunda vakıflara bilgi verir.

 

Proje Destek Yardımları

Proje destek yardımları da kaymakamlık yardımları arasında bulunur. Bu yardıma başvurabilmek için belirli yaş sınırlamaları mevcuttur. 18 yaş ile 60 yaş arasındaki kişilere verilen bu yardım birtakım şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız sizin ya da eşinizin aktif olarak SGK kaydınızın olmaması gerekiyor. Aynı zamanda belirtile yaş aralığı içerisinde olmanız gerekiyor.

Başvuru sahibi erkek bir aday ise askerliğini de fiilen yapmış olması önemli bir kriterdir. Eğer askerlik yapmadıysanız askerlik ile ilişik olmamalıdır. Bununla birlikte belirtile yardım bölgesinde ikamet ediyor olmanız gerekiyor. Bu yardıma başvuran kişiler kimlikleri ile birlikte kaymakamlıklara giderek başvuru formunu doldurmalıdırlar. Sonrasında yapıla araştırmalar neticesinde bu yardımı almaya hak kazanırsanız başvurunuz onaylanır ve yardımı alabilirsiniz.

 

Özürlü İhtiyaç Yardımı

Kaymakamlık yardımları arasında en önemlilerinden birisi de özürlü ihtiyaç yardımıdır. Bu yardımı alabilmek için belirtilen nitelikte bir bedensel özrünüz olması gerekiyor. Özürlü ihtiyaç yardımı engelli vatandaşların gereksinimlerini karşılayabilmesi için verilen bir yardım türüdür. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yardımı alabilmek için en az %40 ve üzerinde engeliniz bulunması gerekiyor.

Özürlü ihtiyaç yardımını alabilmek için SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile hiçbir şekilde bir bağınız olmaması gerekiyor. Bunun yanında bu hak 18 yaş üzerinde olan engellilere ve 18 yaş altı engeli olan yakını bulunanlara verilen yardımdır. Bu yardımda her sene güncellemeler getirilmektedir. Engel oranının boyutu alınan yardımın da boyutlarını belirleyen unsurlar arasındadır. Bu kişilerin yanlarında muhtar tarafından imzalanan ve kaşesi bulunan fakirlik belgesinin olması gerekiyor. Bu başvuruların sonuçları da açıklandıktan sonra yardımlar 20 gün sonra bağlanmaktadır.

 

Yaşlılık Yardımları

Yaşlılar da kaymakamlık yardımları kapsamından yararlanabiliyorlar. Bu yardımı alabilmek için 65 yaş ve üzerinde olmanız gerekiyor. Bu yardım da birçok yardım türünde olduğu gibi her sene çeşitli güncellemeler ile artırılabiliyor. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz ve maddi anlamda yardıma muhtaç durumdaysanız yaşlılık yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Yaşlılık yardımından yararlanmak isteyen kişileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gereklidir. Yardımlar 65 yaşını dolduran ve hiçbir yerden sosyal güvencesi olmayan kişilere veriliyor. Alınma süresi de muhtaçlık halinin devamına göre belirleniyor. Başvuru yaptıktan sonra tüm işlemler başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde tamamlanır. Hak kazandığınız taktirde başvurunuzu takip eden ay içerisinde ödemelerin yapılması sağlanır.

Bu yardım başvurusu sırasında yanlış gelir beyanında bulunmak, sahtecilik yapmak ya da usulsüzlük yapmak 65 aylığın kesilmesine neden oluyor. Aynı zamanda yersiz ve fazla ödenen tutarlara yönelik olarak da gerekli tahsil işlemlerinin yapılması sağlanıyor.

 

Sağlık Yardımı

Sağlık yardımı günümüzde birçok kişinin daha sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için aldığı yardım türleri arasında yer alıyor. Sıhhat emniyeti olmayan vatandaşlar bu yardımlardan geniş ölçüde yararlanabilirler. Bu yardımdan herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler yararlanabiliyor.

Ekonomik anlamda ciddi bir sıkıntı içerisinde olan herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara devlet tarafından verilen bir yardım türüdür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ailelerin çocuklarını düzenli bir şekilde hastaneye götürebilmeleri için bu yardımı sunmaktadır. E Devlet üzerinden başvurusunun takibini rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda kurumlara şahsen başvuru yaparak da bu yardımı alabilirsiniz.

Şartlı sağlık yardımını almaya hak kazanan vatandaşlar bu yardımları PTT üzerinden çekebilirler. Gerekli başvuru takip işlemlerini de yine bu web site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapabilmek için kimlik, pasaport ya da ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. Aynı zamanda bir başvuru formu da yine tarafınızca doldurulmalıdır.

 

Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin Yapılan Yardımlar

Eşi vefat eden kadınların da kaymakamlık yardımlarından yararlanabilmesi sağlanıyor. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen kadınları şu detaylara dikkat etmesi gerekiyor:

 • Eşinin öldüğünü gösteren bir ölüm raporu almalıdırlar.
 • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi gereklidir.
 • Başvuru dilekçesi yazılmalıdır.
 • Muhtar tarafından imzalanan ve kaşelenen bir fakirlik belgesi alınmalıdır.

Başvuruyu yaptıktan sonra araştırma yapılarak bir karara varılır. Eğer yardımdan yararlanmaya hak kazanırsanız yardımlar 15 gün içerisinde sizlere bağlanır. Bu sü

 

Kaymakamlık Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabiliyor?

Kaymakamlıklar her sene yüzlerce hatta binlerce kişiye çeşitli kriterlerde yardımlarda bulunuyor. Bu yardımları alabilmek için hem kurumların belirlediği şartları taşımanız gerekiyor hem de başvuru sırasında birtakım evraklar hazırlamalısınız. Başvuruları yapabilecek olan kişiler de açık bir şekilde kurumlar tarafından belirtilmektedir. Bir başvuru yapıldığında kaymakamlık tarafından detaylı olarak araştırılıyorsunuz. Eğer şartları taşıyorsanız kaymakamlıklar sizlere bu yardımları kısa süre içerisinde veriyor. Kaymakamlık yardımları başvurusu yapabilecek olan kişiler arasında ise şu kişileri saymak mümkün olabiliyor:

 • Dar gelirli kişiler
 • Yoksullar
 • Yaşlılar
 • Yetim kalan çocuklar
 • Dul kala kişiler
 • Sıhhat sorunu olanlar
 • Geçim sorunu nedeniyle hayatını idame ettirmekte zorlananlar

Kaymakamlık yardımlarından en iyi şekilde yararlanabilirler. Bu yardımları alabilmek için kişilerin bir mal zenginliğinin olmaması gerekiyor. Aynı zamanda sigortalı olarak da bir işte çalışmıyor olmaları gerekiyor. Gerekli şartları sağladığınızı düşünüyorsanız gerekli belgeleri hazırlayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardımına Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kaymakamlık yardımlarına başvurmayı düşünüyorsanız mutlaka başvurduğunuz yardım alanında sizlerden istenilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Bu belgelerin güncel ve tam olmasına özen göstermelisiniz. Yanlış beyanda bulunmak yardımların kesilmesine neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda yapılan yardımları da geri alınmasına neden olur. Kişiler yardım başvuruları sırasında mutlaka kimlik belgelerini yanlarında bulundurmalıdırlar.

Kimlik belgesi yanında başvuru formunu da detaylı bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bunların yanında fakirlik yani muhtaçlık belgesi de almanız gerekiyor. Başvuru formunda yer alan kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, adres bilgisi, meslek ve gelir durumu gibi bilgilerin detaylı olarak doldurulduğundan emin olunmalıdır. Eğer engelli yardımına başvurulacak ise mutlaka hastaneden alınmış olan tam teşekküllü sağlık raporu yanınızda olmalıdır. Bunun yanında ailesini, velisini ya da vasisini yitirmiş olan vatandaşların da bu kişileri kaybettiklerini belirten belgeler mutlaka olmalıdır.

Başvurulan yardım türüne göre kişilerden birtakım ekstra belge de istenebiliyor. Heyet raporu ya da kira kontratı gibi belgeleri de başvurduğunuz yardım türüne göre hazırlayarak kurumlara teslim etmelisiniz. Eksik ve yanlış evrak beyanı başvurularınızın iptal edilmesine neden olabiliyor.

 

Kaymakamlık Yardımları İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Kaymakamlık yardımları için belli başlı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin taşınması durumunda gerekli evraklarla kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki ya da ilçedeki kaymakamlığın içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekiyor. Giderken yanınızda mutlaka kimlik, dilekçe ve başvuru formu ile diğer evrakları da götürmelisiniz. Bu yardımlardan yararlanabilmek için de şu şartları mutlaka taşıyor olmanız gerekiyor:

 • SGK veya Bağ-Kur tarafından bir emekli maaşı almıyor olmalısınız.
 • Herhangi bir yerden sosyal güvencenizin olmaması gerekiyor.
 • Hakkınızda yapılmış olan gelir testinden başarı ile geçmiş olmanız gerekiyor.
 • Bir gelirinizin olsa dahi bunun asgari ücretten fazla olmaması önemlidir.
 • Üzerinizde kayıtlı herhangi bir mal varlığının olmaması da önemlidir.
 • Bu şartları taşıyan kişilerin fakirlik belgesi de alması gerekiyor.

Tüm şartları taşıyan kişiler ilgili kurumlara gerekli belgeleri hazırlayarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru yapıldığında kaymakamlık çalışanları sizi araştırmaya alırlar. Bu araştırma neticesinde gereken bilgilere ulaşıldığında başvurunuz sonuçlandırılır. Araştırmalar sırasında ev ziyaretleri dahi yapılabilmektedir.

 

Kaymakamlık Yardım Başvuru Sonuçlarının Açıklanması

Kaymakamlık yardım başvuru sonuçlarının açıklanması kurumun yoğunluk derecesine göre değişebiliyor. Başvurularınızın kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Ancak sonuçlar genel olarak 2 hafta kadar sürmektedir. Olumlu bir yanıt almanız durumunda da yardımlardan hemen yararlanmanız mümkün olabiliyor.

Scroll to Top