Kanadaya Nasıl Gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu 2018

Kanada son 10 yıldır tası tarağı toplayıp yurt dışına yerleşmek isteyenlerin gündeminde olan bir ülkedir.Kanada ekonomik, siyasal, kültürel, yaşamsal ve coğrafi açıdan gerçekten ilgi çekici ve refah seviyesi çok yüksek olan bir ülkedir.Sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden göç etmek isteyen insanların ilgisini çekmektedir.Haliyle Kanadaya Nasıl Gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu nasıl yapılır, Kanadaya gitmenin en kolay yolu nedir gibi sorularla karşılaşmaktayız.

kanadaya nasıl gidilir

kanadaya nasıl gidilir

Şimdi sıkı durun.Sizler için A’dan  Z’ye Kanadaya nasıl gidilir sorunuza cevap olacak bir makale hazırladık.Bu makalemizi sonuna kadar okuduğunuz zaman Kanada Göçmenlik Başvurusu ile ilgli aklınızdaki bütün soru işaretlerini gidermiş olacaksınız.Makalemiz maddeler halinde Kanada ile ilgili en çok sorulan sorular ve konulardan oluşmaktadır.Aklınıza takılan herhangi bir soruda yorumlardan bizimle irtibata geçmeyi unutmayınız.Hep bizler hem de diğer ziyaretçilerimiz sorularınızı ellerinden geldiğince yanıtlamaya çalışacaktır.

 

Kanadaya Nasıl Gidilir? Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada bir nevi göçmenler ülkesi denilebilir.Dünyanın hemen hemen her ülkesinden göçmen kabul etmektedir.Tabi bunun yanında Kanada’ya olan talepte çok fazladır.Sadece Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden değil, Amerika, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerden dahi Kanada göçmenlik başvurusu almaktadır.Haliyle talep çok fazla olduğundan dolayı Kanada hükümeti de şartları belirli bir prosedür haline getirmiştir.Kanada göçmenlik şartlarını size belirtmeden önce Kanada’ya gitme yollarını maddeler halinde yazalım.

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

a)Kanada Göçmenlik Başvuru Prosedürü

Bu prosedür Kanada devleti tarafından oluşturulmuş bir sistemdir.Kanadaya nasıl gidilir sorunuza cevap niteliğindedir.Kanada halkının %98 i üniversite mezunudur.Bu üniversite mezunu olan insanaların çoğu masa başı işlerde ve Kanada da memurluk gibi işlerde çalışmaktadır.Haliyle nitelikli eleman ihtiyacı çok fazladır.

Kanada devleti de bu ihtiyacı için sizin eğitim, meslek tecrübesi, dil bilgisi, yaş gibi konularda bilgilerinizi alarak size bir puan vermektedir.En az 75 puan alanlar için Kanada göçmenlik başvuru şartları gerçekleşmektedir.

b)Turist Vizesi Alarak Kanada’ya Gitmek

Eğer Kanada Hükümeti’nin kara listesinde yer almıyorsanız, Kanada Büyükelçiliğinin vize şartlarını yerine getirerek kolaylıkla başvurabileceğiniz yoldur.Kanadaya gidip kaçak olarak kalmayı düşünenlerin tercih ettiği bir yoldur diyebiliriz.Tabi pek tavsiye ettiğimiz bir yöntem değildir.Nedeni ise kaçak durumuna düştüğünüz zaman Kanada hükümetinin size karşı olan davranışının ve tutumunun değişmesidir.

c)Kanada da Bir Şirketin Size İş Teklif Etmesi

Dünyanın çoğu ülkesinde geçerli olan bir oturum izni alma yöntemidir.Tabi eşiniz, dostunuz, akrabanız yok ise sizin için zor olacak olan bir yöntemdir.Kanada iş ilanları sitelerini göz gezdirerek belki size yardımcı olabilecek bir kaç şirket bulabilirsiniz.Ancak bu şirketler basit usulde 3-4 kişi çalıştıran şirketler olamaz.Kanada Hükümeti şartlarınca sermayesi belirli rakamlara ulaşmış en az 10 kişi çalıştırıyor olmaları lazımdır.

d)Kanadaya Öğrenci Vizesi Alarak Gitmek

Eğitim ve maddi durumunuza göre öğrenci vizesi alarak gitmek en kolay oturum izni alma yöntemlerinden birisidir.Lisans, Yüksek Lisans veya doktora gibi üniversitelerin katılım şartlarını araştırarak başvuruda bulunabilirsiniz.Tabi Kanada da eğitim pahalı olduğu kadar aynı zamanda dünya standartlarında kalitelidir.

e)Kanadaya Kaçak Olarak Gitmek(makalemizin sonunda detaylı bilgi yer almaktadır.)

f)Kanadaya İltica Etmek(Detaylı bilgi makale İçerisinde mevcuttur.)

g)Kanada’ya Dil Kursuna Gitmek

 

Kanada Yaşam ve Hayat Şartları Nasıl?

Kanadaya nasıl gidilir diye sorulmasının en büyük nedeni yaşam şartlarının çok iyi olmasıdır.Kanada da yaşam şartları dünya ortalamasının çok çok üstündedir.Kanada halkının yıllık geliri ortalama 68 bin dolardır.Tabi sadece yıllık geliri değil alım gücüde gelirinin çok üstündedir.Halk haliyle temel ihtiyaçlarını karşıladıkları için sanat ve kültürle ilgilenmektedir.

Kanada halkı oldukça özgür ruhlu ve güler yüzlü insanlardan oluşmaktadır.Ülkede Fransızca ve İngilizce gibi iki resmi dil kullanılıyor.İnsanları mozaik misali birbirleriyle kaynaşmış, saygı ve sevgi çerçevesinde hareket etmektedirler.Dini olarak ise çoğu ateisttir diyebiliriz.Tabi insanların bu denli özgür ruhlu olmalarında Kanada Hükümetinin politikaları da yatmaktadır.Kanada başbakanı 46 yaşındaki genç görünümlü Justin Trudeau’dur.Kanada’nın en önemli şehirleri ise Toronto, Ottowa, Ontario ve Vancouver’dir.Genelde nüfusun büyük bir çoğunluğu bu şehirleri paylaşmaktadır.Kanada göçmenlik için en çok bu şehirlerde nitelikle elemanlara ihtiyaç duymaktadır.Kanadaya nasıl gidilir, Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bundan sonra yazıcaklarımız asıl cevabı verecektir size.Dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler Listesine göz atmanızı da tavsiye ederiz.

 

1)Kanadaya Gitmenin En Kolay Yolu Nedir?

Kanadaya gitmenin en kolay yolu size göre değişmektedir.Ancak normal şartlar altında buna en iyi cevap öğrenci vizesiyle gitmek olacaktır.Kanada gerçekten üst düzey bir eğitim kalitesine sahiptir.Kanada dışından gelen sayısız öğrenciye eğitim ve öğrenimlerini tamamlamaları için oturum izni verilmektedir.

Kanada da lisans veya yüksek lisans eğitimi görme şansınız yoksa, şansınızı dil kursundan yana da kullanabilirsiniz.Kanada da dil kursu ücretleri 6 aylık minumum 3 bin kanada dolarından başlamaktadır.Tabi gittiğiniz veya anlaştığınız kurum ile bu ücretlerin taksitlendirilmesini konuşabilirsiniz.

 

2)Kanada İltica Başvurusu Yapmak

Kanada’ya göç etmek isteyenler diğer prosedürleri tamamlayamadıkları için iltica yolu ile gitmeyi tercih etmektedirler.Aslında Kanadaya iltica etmek Kanada hükümetinin sağladığı kolaylıklar yönünden avantajlı gözükmektedir.Bu kolaylıklar kalacak yer, aylık iltica maaşı, gıda yardımı vb. sosyal avantajlardan oluşmaktadır.Peki Kanadaya nasıl iltica edilir?

Kanadaya iltica başvurusu yapabilmeniz için öncelikle normal yollardan ya da kaçak olarak ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir.Tabi kaçak olarak giriş yaptığınızda iyi karşılanmayacağınızı şimdiden size belirtelim.En mantıklı yol turist vizesi ile giriş yapmaktır.

Kanada sığınmacı iltica sistemi Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı yani UNHCR tarafından belirlenmiştir.İltica edebilmeniz için kendi ülkenizde mağdur olduğunuz, engellendiğiniz bir durum olması şarttır.Bu vesile ile Kanada’ya indiğiniz an Kanada Göçmenlik Bürosuna yani IRCC’ye giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.Kanada Göçmenlik Bürosu yani IRCC sizin başvurunuzu BVOR programı kapsamında değerlendirmeye alacaktır.BVOR programı bir nevi karışık bize durumları olarak tanımlanmaktadır.Mahkemeye çıkarsınız ve gerekli karar hakkınızda detaylı inceleme sonucu mahkeme tarafından verilir.Kanadaya nasıl gidilir konusunda diğer seçenekler size uymuyorsa iltica etmek sizin için en mantıklısı olabilir.

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

3)Kanada Göçmenlik Meslek Listesi

Kanada halkının %98’inin üniversite mezunu olması ve bunların masabaşı işlerde çalışması nedeniyle teknik personel ihtiyacı oldukça fazladır.Teknik personelden kasıt, belirli bir meslek grubundan profosyonel olan insanlardır.

Kanada göçmenlik başvurusu sırasında bu mesleklerle ilgili çok titiz davranmaktadır.İcra ettiğiniz meslekle ilgili sertifika ve belirli bir çalışma süresi(belgelenebilir) sizden talep etmektedir.Kanada hükümetinin aradığı meslek sınıfları mühendistlik, marangozluk , aşçılık, yazılımcılık v.b. meslek sınıflarından oluşmaktadır.Detaylı liste için yurtdışı kaynaklı bu siteye göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

4)Kanada Vatandaşlığı Kaç Para?

Kanadaya nasıl gidilir sorusunun en masraflı cevabıdır.Aslında maddi olarak durumu iyi olanlar için gayet en kolay vatandaşlık alınabilecek yöntemdir.Burada yapmanız gereken 800 bin dolarlık bir yatırım yapmak.Kanada büyük elçiliği ile iletişime geçerek bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.Kanada büyük elçiliği sitesine burdan ulaşabilirsiniz.

 

5)Kanada Nasıl Bir Ülke?

Kanada’nın nasın bir ülke olduğunu size maddeler halinde anlatsak daha açıklayıcı olucaktır.

 

###Kanada genellikle çok soğuk bir ülkedir.Yılın sadece iki ayı sıcak olur ve kışın -30’ları dahi görebileceğiniz bölgeleri mevcuttur.

 

###Kanada refah seviyesi oldukça yüksek bir ülkedir.İnsanlar temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşıladıklarından kalan zamanlarını kültür, sanat, turizm ve eğlence gibi faaliyetlere harcamaktadırlar.

 

###İnsanlar birbirlerine karşı inanılmaz saygılıdırlar.Birbirlerinin haklarını yememek için çok hassas ve dikkatli davranırlar.

 

###Hafta içini çalışarak geçiren halk, hafta sonlarını dolu dizgin eğlenerek geçirmektedirler.

 

###Kanada’nın doğal güzellikleri ise inkar edilemeyecek kadar güzeldir.Kanada soğuk olduğu kadar, yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir.Bunun yanında Niagara Şelalesi en gözde turistik mekanlarından birisidir.

 

###Kanada da dinsel, ırksal ve kültürel açıdan herhangi bir ayrım söz konusu değildir.Sadece insanlar kendi aralarında arkadaş gruplarına sahiptirler.Haliyle bu da normal karşılanmaktadır.

 

###Kanada oldukça güvenli ve huzurlu bir ülkedir.Kanda göçmenlik başvurusu yapıp Kanada da para kazanmak isteyen insanları  rahat bir ortam beklemektedir.

 

6)Kanada Göçmenlik Testi, Sınavı

Yukarıda Kanada göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler için bir puanlama sisteminin olduğundan bahsetmiştik.Kanada göçmenlik testi Kanada Hükümetinin sizi daha iyi tanıyabilmek ve sınıflandırabilmek için oluşturmuş olduğu bir puanlama sistemidir.Bu testin amacı sizin meslek, eğitim, dil ve yaş bilgilerinizi alıp, belirli bir algoritmadan geçirerek puan vermektedir.75 puan ve üzeri bir alım yaptığınızda vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanıyorsunuz.

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

7)Kanadaya Kaçak Nasıl Gidilir?

Kanadaya kaçak olarak gitmek illegal bir durumdur.Yani turist olarak gidip veya başka bir şekilde kaçak durumuna gitmediğiniz taktirde deneyeceğiniz her yol yasal değildir.Kanada da kaçak çalışırım diyor olabilirsiniz, ancak emin olun pek tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Kanadaya kaçak olarak gittiğinizde devletin size bakış açısı pek iyi olmayacaktır.Büyük ihtimal gittiğinizde iltica olarak başvurmak isteyeceksiniz.Hükümet bunun sonucunda size diğer iltica edenler gibi saygılı davranmayacaktır.İlk başlarda zorlu bir sorgulanma süreci yaşayacaksınızdır.Tabi Kanada da  kaçak çalışmak istiyorum diyebilirsinizde.Yakalanmadığınız sürece pek bir sorun yaşamazsınız.Normal anlaştığınız bir işyeri ile çalışmaya devam edersiniz.Ancak hastalanmanız ve başınıza bir durum gelmesi gibi sorunlarda büyük sıkıntılar yaşamaya başlarsınız.Çünkü devlette yer alan hiç bir kaydınız yok.

 

8)Kanada’nın Göç Edilebilecek Şehirleri

a)Toronto

Toronto Kanada’nın en büyük şehridir.Nüfusu yaklaşık 6 milyon civarıdır.Amerikanın Newyork’u neyse Kanada’nın Toronto’su da aynıdır diyebiliriz.Tamamen çalışan insanlara yönelik büyük, kalabalık ve gürültülü bir şehirdir.Gelir dağılımındaki fark bu şehirde çok yüksektir.Yani çok zengin insanlar görebileceğiniz gibi, para kazanma umuduyla gelmiş başarısız olmuş fakir insanlarla da karşılaşabilirsiniz.Tabi doğal güzelliği ve şehirleşmeside bir o kadar güzeldir.Sonuçta Kanada’nın megakenti görevnini üstlenmektedir.Toronto görselleri için tıklayınız.

b)Ottawa

Aslında Kanada’nın eksiklikleri en iyi giderilmiş şehri diyebiliriz.Nüfusu 1 buçuk milyon civarı olan bu şehir gelişmiş metro ve ulaşım ağına sahiptir.Toronto’ya göre oldukça düzenli ve alt yapısı iyi olan bir şehirdir.Kanada Devletinin bu şehri dizayn etmek için gerekli zamanı olmuş diyebiliriz.Yoksul sayısı oldukça azdır bu şehirde.Genelde iki katlı villa tarzı evler şehir dışında gözünüze çarpacaktır.Tabi şehir merkezinde gökdelenler yerini korumaktadır.Kültür, sanat ve eğlence açısından oldukça tatmin edici bir şehirdir.

c)Vancouver

Sanat, kültür, edebiyat, doğa ve lüksün iç içe olduğu mükemmel bir şehirdir.Çok sessiz sakin doğa harikası yerleri olduğu gibi, cıvıl cıvıl olan bir şehir merkezide vardır.Vancouve Kanada’nın diğer bölgelerine göre oldukça pahalıdır.Tabi buna istinaden yaşam kaliteside bir o kadar gelişmiştir.30’un üstünde farklı ülkelerden gelmiş yerleşmiş insanları görmeniz mümkündür.Kendi içinde mini ultralüks şehir imajını vermektedir.

d)Ontario

Göçmenlerin en çok yerleşmek istediği şehirdir.Bununla birlikte Kanada’nın en pahalı şehridir diyebiliriz.Kanada’nın güneyinde yer alır ve Newyork’a komşudur.Denizle iç içe olan harika bir şehirdir.Ontario sanayileşmesi yüksek ve gelir adaletinin diğer eyaletlere göre daha eşit olduğu bir şehirdir.

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Kanadaya nasıl gidilir, Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Kanadaya Göçmenlik Başvurusu İle İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yukarıda yurt içi ve yurt dışı kaynaklı sitelerden yaptığımız araştırmalar ile merak ettiklerinizi nacizane gidermeye çalıştık.Tabi son olarak aklınızda yer edinmesi açısından dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili not düşmek istiyoruz.

Kanada Hükümeti göçmenlik politikasını yıllardır uygulamaktadır.Bu konuda oldukça profosyoneldir.Yani kandırılma şansı oldukça zordur.Bu hükümet genelde işine yarayan insanları ülkesine transfer etmek istemektedir.Bu doğrultuda sizin doğru beyanatlar vermeniz önemlidir.Yukarıdaki şartları belki taşımıyor olabilirsiniz.Ancak bu şartları taşımanız zor bir şey değildir.Yapamanız gereken bir yıllık bir plan yapmak ve bu plan çerçevesinde kendinizi gerçekleştirmek.Gerisi emin olun sadece bürokrasidir.Meslek ve dil en önemli olandır.

Kendime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim?

En Çok Kazandıran Sektörler Güncel Liste?

Genç Girişimcileri Bekleyen İş Fırsatları?

Kaynak:

https://www.canada.ca/content/dam/ircc/migration/ircc/english/pdf/pub/discover.pdf

https://www.canadavisa.com/canadian-immigration-visas.html

https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html