Kalorifer Petek Temizleme İşi Nasıl Yapılır

Bu yazımda sizlere pek  bilinmeyen ancak kar marjı yüksek olan bir iş fikrinden bahsetmek istiyorum. Kalorifer ve peteklerin verimli çalışabilmesi için her yıl temizlenmesi şart. Bunun için  ya tüm petekleri tek tek söküp yıkamanız lazım, ya da bir usta çağırmalısınız. İnternetten kalorifer petek temizliği nasıl yapılır diye araştırma yaptığınızda, ustaların sadece bir makine yardımıyla kolaylıkla petek temizleme işlemini gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Üstelik bu makinanın fiyatı ortalama 1500 TL. Evde yapılan kalorifer ve petek temizleme işleminden sonra ödemeniz gereken rakam ise 200 TL. Harcanılan sermayeye göre mükemmel bir kar marjı. Üstelik doğalgaz kullanılan her evde yapılması gereken işlem. Yani müşteri kitlesi de çok fazla. Şimdi sizlere kalorifer petek temizleme işi nasıl yapılır detaylı olarak anlatmaya başlayayım.

Okuyunuz: Petek temizleme işi dışında farklı işler yapmak istiyorsanız, Yeni iş fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kalorifer ve Petek Temizleme İşi

Petek Temizleme Makinesi
Petek Temizleme Makinesi

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz makine yardımı ile 1 saatlik bir zaman diliminde Kalorifer ve Petek temizliği yapmanız mümkün. Bu makinelerin fiyatı ise 1000 TL ile 4000 TL arasında. Aralarındaki fark ise verdikleri sıcak suyun derecesi, bar basıncı, ekstra özellikler ve kalitesinden kaynaklanıyor. Burada tercih tamamen size ait. Alman malı olan bir makine seçmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Makinenin kullanımı ile ilgili size alt başlık halinde ufak bir bilgi vereceğim. Ancak öncelikle bu iş üzerinden nasıl para kazanacağınızı anlatmak istiyorum. Kalorifer ve petek temizleme işi yapanların çoğu müşterilerini ya internet üzerinden ya da bastırdıkları broşürler yardımıyla bulmaktadır. Şuan ülkemizde ekonomik kriz olsa dahi talebinde düşüş yaşanmayacak bir iş fikri. Kriz zamanlarında insanlar daha çok tasarruf etmeye çalışır. Petek temizliği sonrası yayılan ısının derecesi artar ve bu sayede faturalarda düşüş yaşanmış olur.

Bir çok elektrik direğinde, duvarda veya apartman girişlerinden kalorifer, kombi ve petek temizliği ile ilgili sticker görebilirsiniz. Normal de bu tarz reklam çalışması etkili değildir. Ancak çilingir, halı yıkama, böcek ilaçlama ve kombi temizliği gibi iş modellerinde dönüşüm oranı yüksektir. Sonuçta bu hizmeti alacak olan kişiler kendilerine yakın olan bir yer ile çalışmak ister.

Diğer bir reklam modeli ise internet üzerinden yapılandır. Artık bir çok kişi hizmet alımları için internetten araştırma yoluna gidiyor. Google reklamları veya Armut.com üzerinden bu hizmetleri verenleri görebilirsiniz. Bir çok firma ya petek adetine göre ya da sabit ücret üzerinden fiyatlandırma yapmaktadır. Ortalama ise 200 TL’nin altında hizmet verenleri görme şansınız yoktur diyebilirim. Araştırma yaparak sizde bunu teyit edebilirsiniz.

 

Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Kalorifer Petek Temizleme İşi Nasıl Yapılır
Kalorifer Petek Temizleme İşi Nasıl Yapılır

Resimde gördünüz gibi bir makine ve temizleme kimyasalı satın aldığınızı varsayarak size anlatmaya başlıyorum. Öncelikle aşırı teknik bir iş yapmanız gerekmiyor. İngiliz anahtarı tutmayı bilen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir iş. Sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulamanız yeterli.

 • Genellikle banyoda bulunan havlupan peteğini yani radyatörünü sökün. Karşınıza iki tane hortum çıkacak. Bunlardan birisi sıcak su girişi, diğeri de çıkışıdır.
 • Su giriş vanasına makinadan çıkan hortumlardan birisini bağlayın.
 • Su dönüş vanasına ise bir hortum bağlayıp, hortumun diğer ucunu da klozet veya lavaboya sabitleyin. Bu hortum pis su tahlisiye yapacaktır.
 • Sırada radyatör tesisatına su verme aşaması var. Makina su tankını musluk suyu ile doldurun.
 • Bütün peteklerin açık olduğuna emin olduktan sonra önce normal su ile temizlik yapmaya başlayın.
 • İlk başta oldukça fazlasıyla kirli su akacaktır. Bu aşamadan sonra musluk suyu takviyesi yaptığınız tanka özel petek temizleme kimyasalı ekleyin.
 • Bu kimyasal ile 15-20 dakika boyunca aynı temizliği yapmaya devam edin.
 • Kimyasal ile temizleme işi bittikten sonra 20-30 dakika aralığında temiz su ile temizlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kullandığınız kimyasallar petek borusunda delinmeye neden olabilir.
 • Son aşama ise petek koruma kimyasalı ile tekrar makine çalıştırılır.
 • Tüm bu işlemler peteğin kirlilik oranı, petek sayısı ve sizin tercihinize göre değişir. Ancak ideal olan 1,5 -2 saat aralığında temizlik yapmanızdır.
 • Tüm bu işlemlerin anlatıldığından daha basit olduğuna emin olabilirsiniz. Hatta aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Okuyunuz: Makale Yazarak Para Kazanmak

 

Petek Temizleme Makinası Seçimi

Piyasada bu alanda yerli ve yabancı bir çok marka görebilirsiniz. Genelde Alman malı makinaların daha kaliteli olduğu söylenir. Ancak önemli olan Türkiye’de garanti ve servislerinin olmasıdır. Aksi takdirde makinada çıkacak ufak bir sorunda tamir ettirmeniz size daha pahalıya maal olacaktır.

Piyasada en çok bilinen markalar ise : Kammak, Rothenberger, Ridgid, Kampa, Eryıl Makina gibi markalardır.Satın alma işlemi yapmadan önce özelliklerini iyi araştırmanız gerekiyor. Örneğin bazı makinalarda ısıtıcı, çift yönlü ve basınç dereceleri gibi farklılıklar mevcut. İleride pişman olup tekrar alım yapmak istemiyorsanız, kaliteli bir makina tercih etmeniz gerekir.

Not: Petek temizliği yapılmadığı zaman belirli bir süre sonra peteklerin altı ısınmıyor. Bunun için mutlaka petek temizleme işlemi yapılması gerekir.

 

Petek Temizleme Kimyasalları

Bunun için öncelikle internetten araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Fark edeceksiniz ki fiyatlar arasında büyük farklılıklar var. Hatta bazı petek temizleme makinalarının açıklamasında ilaç gerekmez yazmaktadır. Peki bu ilaçları veya kimyasalları kullanmalı mısınız?

Öncelikle karşılaşacağınız tüm müşteriler bu işin ilaçla yapıldığını biliyor. İlaç kullanmanızı gerektirmeyecek bir durum olsa dahi kullanmanızı tavsiye ederim. Müşteriyi tatmin etmek çok önemli. Pahalı markalar ile ucuz kimyasal markalar arasında büyük farklılıklar var. Verdiğiniz hizmetin ücretine göre bu markaları tercih edebilirsiniz.

Kalorifer Petek Temizleme İşi Nasıl Yapılır ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top