Japonya’da Üniversite Okumak | Japonya Eğitim Sistemi

Japonya'da Üniversite Okumak

QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 100’de 5 üniversiteyle eğitim veren Japonya, sunduğu İngilizce programlarla yabancı öğrenciler için oldukça cezbedicidir. 2018 yılında Japonya’da üniversite okumak için başvuru yapanların sayısı 267.042 (dünya geneli). Türkiye’de olduğu gibi Japonya’da da lisans eğitimi 4 yıl olarak kabul edilmektedir. Onun öncesinde ise yine tıpkı Türkiye’deki gibi 12 yıllık bir eğitim geçmişinizin bulunması gerekmektedir. Ayrıca eğitim dili Japonca olan programlar tercih edildiğinde 1,5 yıllık bir hazırlık süreci söz konusudur.

Japonya'da Üniversite Okumak
Japonya’da üniversite okumak

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Japonya’da üniversite okumak oldukça zorlu bir süreçtir. Ancak zorluklarına rağmen Japonya’da eğitim alarak hem dünya görüşünüzü hem kariyerinizi hem de dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Japonya’da Üniversite Okumak

Japonya’da okumak için gitmek istediğiniz üniversite hakkında kesin karar vererek uluslararası öğrenci ofisi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Her üniversitenin başvuru süreçleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapılacak üniversitenin iyi araştırılması gerekiyor. Üniversiteye ya da seçtiğiniz programa doğrudan başvuru yaparak Japon kurumların verdiği talimatları uygulamanızda fayda olacaktır.

Japonya Eğitim Sistemi

Bilindiği üzere Japonlar dikkatli, akıllı, pratik ve en önemlisi çok okuyan insanlardır. Bu nedenle Japonya’da üniversite okumak isteyen kişiler, Japonya eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü Japonya’da verilen eğitim sistemi oldukça sıkıdır. Japonya’da ki eğitim sistemi tamamen bireyin kendisini sorgulaması ve düzenli çalışma alışkanlıklarının edinilmesi üzerine kurulmuştur.

Japon öğrencilerin akademik başarıları uluslararası standartların çok üzerinde olması nedeniyle her öğrenci başarılı olamamaktadır. Derslere devam zorunluluğu şartının bulunduğu Japonya’da yedek öğretmen gibi bir kavram bulunmamaktadır. Aksine 50 kişilik bir sınıfın başıboş kalması Japonya’da tamamen bir kabustur. Ülkede bulunan her okul izinsiz girişlere ve kavgalara karşı kendini korumak zorundadır. Bu nedenle Japonya’daki her okulda eski bir samuray silahı olan sasumata bulunmaktadır. Bu aparatı kullanarak güvenliği zedelemeye çalışan kişileri etkisiz hale getirmek mümkün ve silah taşımaya oranla daha akıllıcadır. Japonya’da okur-yazarlık oranı % 99 oranındadır ve okuyan herkes çok kolay bir şekilde kariyer adımlarını atmaktadır.

Okuyunuz: Ücretsiz Sertifika Programları

En İyi Japonya Üniversiteleri

En iyi Japonya Üniversiteleri
En iyi Japonya Üniversiteleri

Japonya’da üniversite okumak isteyen kişiler, okulların köklü geçmişlerini, kütüphanelerini ve araştırma enstitülerini araştırmalıdır. Hükümetin desteğiyle artan lisans ve lisansüstü İngilizce programları en çok tercih edilen devlet üniversiteleridir. Bu üniversitelerin başında ise Osaka Üniversitesi, Tokyo Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi ve Waseda Üniversitesi gelmektedir.

Japonya’da bir üniversiteye başvuracak uluslararası öğrencilerin öncelikle Japon Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Kabul Testine (EJU) girmesi gerekmektedir. Devlet üniversitelerinin %65’i, özel üniversitelerin ise %44’ü bu giriş sınavına katılma şartı koymaktadır. Genellikle Kasım ve Haziran ayında yapılan bu sınavların ücretleri ise 140 – 250 dolar arasındadır. Japonya’da bulunan 700’den fazla üniversitenin %80’e yakını özel üniversite olmakla birlikte ücretleri de üniversitelere göre farklılık göstermektedir.

Osaka Üniversitesi

Japonya’da toplamda 7 adet devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunlardan en köklü tarihe sahip olanlardan bir tanesi 1931 yılında bu yana hizmet vermekte olan Osaka Üniversitesidir. Japonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler ilk olarak Osaka Üniversitesi’ni tercih etmektedir. Toplamda 23 bine yakın öğrenciye eğitim hizmeti veren üniversitede yaklaşık olarak 2 bin yabancı öğrenci eğitim ve araştırma hizmeti almaktadır. Eğitim dili İngilizce olan 5 yüksek lisans Programı ve 2 lisans programı vardır. 3 farklı kampüs bünyesinde 1 kütüphane 5 araştırma enstitüsü ve 1 eğitim fakültesi ile yabancı öğrencilere uluslararası geçerliliği olan eğitim verebilmektedir.

Tsukuba Üniversitesi

Japonya da yaklaşık olarak 150 yıllık bir tarihe sahip olan Tsukuba Üniversitesi devlet üniversitesi olarak hizmet vermektedir. 140 yıllık geçmişiyle bünyesinde 3 farklı fakülte bulunduran Tsukuba Üniversitesi, çok sayıda İngilizce lisans, yüksek lisans ve doktora programı sunmaktadır. Tsukuba yaklaşık 17 bin öğrencisiyle çok büyük bir araştırma üniversitesidir.

Tohuku Üniversitesi

Ülkede bulunan 7 devlet üniversitesinden birisi olan Tohuku Üniversitesi, 1600’ü yabancı olmak üzere yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bünyesinde İngilizce olarak 3 lisans ve birçok yüksek lisans programı sunan Tohuku Üniversitesi’nin 5 farklı kampüsü bulunmaktadır.

Nagoya Üniversitesi

Bünyesinde yaklaşık 2000 yabancı öğrenci barındıran Nagoya Üniversitesi, İngilizce eğitim veren lisans programları sınırlı olsa da yüksek lisans programlarının geniş seçenekleri bulunmaktadır. Araştırma alanına büyük önem veren Nagoya, 1871 yılında kurulan köklü bir üniversitedir. Ayrıca bu üniversite araştırma yapmak isteyen öğrencilere ve bilim insanlarına çeşitli burs ve hibe desteği sunmaktadır.

Tokyo Üniversitesi

1900 yılında kurulan Tokyo Üniversitesi, 3 kampüsüyle birlikte bünyesinde ormanlar, deney çiftlikleri ve araştırma merkezleri bulundurmaktadır. Araştırma üniversitesi olarak bilinen Tokyo Üniversitesi, birçok alanda İngilizce lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır.

Hokkaido Üniversitesi

17 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Hokkaido Üniversitesi, 1876 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 2 kampüs barındıran Hokkaido Üniversitesi, devlet üniversitesi olmakla birlikte birçok alanda İngilizce eğitim programı sunmaktadır.

Kyushu Üniversitesi

1903 yılında Fukuoka şehrinde kurulan Kyushu Üniversitesi, 1700’ü yabancı olmak üzere 18 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası öğrencilere konaklama seçenekleri sunan Kyushu Üniversitesi, çeşitli İngilizce lisans ve yüksek lisans programlarına sahiptir.

Okuyunuz: İnovasyon Örnekleri  

Japonya Üniversite Fiyatları

Japonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, Asya’da ki diğer ülkelerin üniversitelerine kıyasla daha maliyetlidir. Ancak Amerika ve İngiltere’deki eğitimle kıyaslandığında Japonya’da üniversite okumak çok daha uygun olacaktır. Japonya’da gideceğiniz şehre ve okumak istediğiniz bölüme göre eğitim ücretleri değişmektedir. Online başvurular esnasında ödemeniz gereken ücretlerde değişiklik göstermektedir. Genel olarak Japonya’da herhangi bir devlet ya da ulusal üniversitede öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin lisans programları için yıllık 4.000 dolar ile 8.000 dolar arasında bir bütçe ayırması gerekmektedir. Kayıt yaptırmak istediğiniz üniversiteye göre de giriş ücretleri 2000 dolardan başlamaktadır. Ancak en doğru fiyat bilgilerine doğrudan üniversitelerden ulaşabilirsiniz. Japonya’da bulunan özel üniversitelerden birinde eğitim görmek istiyorsanız ise 8000 dolar ile 30000 dolar arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca ek masraflar için ayırabileceğiniz bir bütçeniz yoksa devlet seçtiğiniz programlara yönelik aylık 1000 dolardan başlayan kira, gıda, yaşam masrafları için burs imkanları sunmaktadır.

Japonya İş İmkanları

japonya'da iş imkanları
Japonya’da iş imkanları

Japonya’da üniversite okumak kadar iş bulma fırsatı yakalamak isteyen uluslararası öğrenciler de bulunmaktadır. Bu durumda Japonya’da iş fırsatı yakalamak isteyen kişilerin ilk olarak anadili gibi İngilizceyi ya da iyi seviyede Japoncayı bilmesi gerekmektedir. Herhangi bir alanda tecrübeniz olmasa dahi iyi derecede İngilizce bildiğiniz takdirde öğretmen ya da çevirmen olarak Japonya’da iyi bir maaş ile çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra IT sektöründe, web tasarımı, oyun tasarımı, grafik tasarımı, program yazılımı alanlarında uzmansanız, yapmanız gereken tek şey ilanlara bakmak olacaktır. Ancak az biraz Japonca bilmeniz gerekmektedir. Herhangi bir yabancı firmada çalışsanız dahi sizden en azından N2 seviyesinde Japonca bilmeniz istenebilir.

Ayrıca Japonya’da iş bulmak isteyen kimyager, biyolog, kimya mühendisi, gıda mühendisi ve diğer fen bilimleri alanında proje deneyiminiz varsa Japonya tam size göre. Bu alanlarda çalışmalarınız ve yüksek lisansa sahip olmanız ister part-time isterseniz ise tam zamanlı olarak bir sürü iş fırsatı yakalamanızı sağlayacaktır. Oldukça çeşitli iş imkanı sunan Japonya’nın iş ilanlarına WDB’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top