İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok | Ne Yapabilirim?

iş kurmak istiyorum sermayem yok

Özellikle yeni iş kurmak isteyenler için sermaye üretmek sıkıntı olabilmektedir. Bu yazımızda iş kurmak istiyorum sermayem yok ya da dükkan açmak istiyorum param yok diyenler için yaratıcı ve sektörde öncü olan sermayesiz iş fikirlerini bir araya getirdik. Tabi sermayenizin olmaması vazgeçmeniz için bir neden olmamalıdır. Bu fikirlerin bazılarını sıfır maliyetle, bazılarını da 1000 TL’ye kadar olan maliyetlerle gerçekleştirebilirsiniz.

İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok
İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok

Aynı zamanda sıfır maliyetle kuracağınız iş sizin için risksiz bir yatırım olacaktır. Eğer işinizde kaybedeceğiniz bir sermaye yoksa, bu sizin daha da rahat etmenizi sağlayacaktır. Emin olun ki işinizde daha rahat olacaksınız ve yaratıcılığınız artacaktır. Memnun kalmadığınız da ise işinizi değiştirme konusunda size baskı uygulayacak bir sermaye baskısı olmayacaktır.

Maddeler iş fikirlerine geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var. Yazdığımız iş fikirlerini emin olun çoğunuz  biliyorsunuzdur. Burada amaç bu fikirleri bir araya getirip yapılan yorumlarla da  bir beyin fırtınası oluşturmaktır. Bazı iş fikirleri basit gibi gözükebilir, ancak bu işlerden milyonlar kazanan insanlar vardır. Mevcut bulunan örnekler sizin de bu işte başarılı olmanızı sağlayacak motivasyon kaynağı olacaktır. İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok diyenler için altın fikirler sizi bekliyor. Arkanıza yaslanıp sonuna kadar okumanızı ve yorumlarda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Not: Sizler için hazırlamış olduğumuz 75+ Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi okuyarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok

iş kurmak istiyorum ama param yok
iş kurmak istiyorum ama param yok

İş kurmak için sermayeniz olmayabilir. Bu güncel olarak ülkemizde çoğu kişinin yaşadığı ortak bir sıkıntı. Ancak bunu bahane ederek pes ederseniz kaybeden siz olursunuz. Şuan bulunduğunuz konum emin olun sizin eseriniz. Nasıl olmak istiyorsanız, başlangıç yaparken de isteklerinizi göz önünde bulundurun. Emin olun iş kurmak istiyorum ama sermayem yok diyen çok insan var. Yaratıcı fikirlere sahipseniz emin olun sermayesiz iş fikirleri ile kendinize yeni bir sermaye yaratabilirsiniz.

1)Gayrimenkul Danışmanlığı

gayrimenkul danışmanlığı
gayrimenkul danışmanlığı

Hemen hemen hepimizin bildiği bir iş fikri. Gayrimenkul danışmanlığı yani emlakçılık yapmanız için bir işletmeniz olması gerekmez. Herhangi bir emlak firmasına gittiğiniz zaman kar ortaklığıyla yani % 50 ile ortak bir şekilde çalışma yapabilirsiniz. Eğer çalışacağınız bölge ile ilgili fazla fikir sahibi değilseniz komisyon ortaklığı ilk başlarda çok mantıklı gözükmektedir. Bir iki yıl içerisinde yaptığınız çalışma ve çevreyle o bölgede aranılan bir gayrimenkul danışmanı olabilirsiniz.

Ama ben yine de iş kurmak istiyorum sermayem yok diyorsanız  klik emlak bu noktada tam size göre olabilir. Sizin yapmanız gereken sadece  bir dükkan göstermek. Geri kalan ise gerek eğitim , gerek malzeme, gerekse de mobilya, tabela olsun her şey firma tarafından karşılanmaktadır. Size kalan çalışmaktır.

Not: Klik emlak bayilik yoluyla çalışmaktadır. Evet bayilik sistemi tamamen ücretsiz diyebiliriz. Bu tarz ücretsiz bayilik veren firmalar ile anlaşarak sermayesiz iş kurabilirsiniz. Yeter ki başarılı olabileceğinizi gösterin. Görüşmelerde iş kurmak istiyorum sermayem yok diyebilirsiniz. Bu firmalar sizinle kar ortaklığı yapmaya dünden razı. Buna emin olabilirsiniz. Kazan kazan politikası tamamen.

2)Sigorta Danışmanlığı

sigorta danışmanlığı
sigorta danışmanlığı

İş kurmak istiyorum sermayem yok diyenler için en rahat ve risksiz olan sermayesiz işlerden birisidir. Sigorta acenteleri ortak çalışmalar yapmak için inanın sizden çok daha fazla isteklidir. Nedeni ise sizler yani ortakları, sigorta acenteleri için ekstra bir gelir oluşturmaktadır.

Mutlaka çevrenizde aracını sigortalatmak, evini sigortalatmak ya da sağlık sigortası yaptırmak isteyen insanlar vardır. Bu portföyünüzün sigortasını siz yaparsanız, yaptığınız kasko bedeli üzerinden %8 ile %12 arasında komisyon kazancı sizi beklemektedir. Yapmanız gereken müşterilerinizin sigorta bilgilerini acente ile paylaşıp, acentenin verdiği fiyatı müşteriye sunmaktır.

Fiyatlar bütün şirketlerde aynıdır, önemli olan müşteriyi ikna etmek ve sigortasını sizden yaptırmasını sağlamaktır.

 

3)Cep Telefonu Tamirciliği

cep Telefonu Tamirciliği
cep Telefonu Tamirciliği

Bu konuda bilgimiz yok diye hemen es geçmeyin. Piyasada cep telefonu tamirciliği eğitimi veren sayısız kurs vardır. Üstelik bu kurslar maksimum 15 gün sürmektedir. 3000-9000 TL arasında size eğitim maliyeti çıkmaktadır.

Cep telefonu tamiri inanın sadece parça değişimlerinden ibarettir. Yani devreleri alıp yeni baştan yapmanız gerekmez. Tek öğrenmeniz gereken hangi parçanın ne olduğu ve nasıl sökülüp takıldığıdır.

Peki dükkanım yok nasıl yapacağım diyorsanız, hemen şunu söylemekte fayda var.Çoğu cep telefonu tamircileri, telefon bayileri ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Bu anlaşma size bağlıdır, ancak piyasada ortalama %50-50’dir.

Kar marjı ise inanılmazdır.300 TL’ye maâl olan bir İphone ekranını 1000 TL’ye kadar değiştirip %400 kazanabilirsiniz. İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok diyenler için mükemmel bir olduğuna inanmaktayız.

4)Dövme Sanatçılığı

Yine gözünüzü korkutabilecek ancak temelde basit olan işlerden birisidir. İşi size şöyle özetleyelim. Öncelikle yapmanız gereken 5000 TL’ye bir dövme makine seti almaktır. 250 TL’ye ise bir eğitim dvd seti alarak 15 günde bu işi öğrenebilirsiniz. Bu işte tek yapmanız gereken hazır bulunan dövme modellerini karbon kağıdı ile insan derisine transfer edip, makine ile üzerinden geçmek. Tabi bu kulağa kolay geliyor ancak önce suni deri üzerinde çalışmanızda yarar var. Sonrası ise bir dövme veya bijuteri dükkanıyla kar ortaklığı anlaşması yapmak. İnternet üzerinden de kendinize müşteri bulabilirsiniz. Çevreniz ise cabası.

 

5)Kitap Yazarak Sermayesiz İş Yapın

Evet yanlış duymadınız kitap yazmak. Yeteneğim yok demeyin bu konuda. İyi bir araştırmacıysanız, yaptığınız araştırmaları kitap haline getirerek para kazanabilirsiniz. Üstelik yayın evleri basım için sizden hiç bir şekilde para talep etmeyip kar ortaklığı yapmaktadır. Size bu konuyu bir örnekle açıklamakta fayda var.

 

İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok
İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok

D&R kitapçısında gördüğümüz ”YDS’de en çok çıkan kelimeler” ya da ”basit pratik bilgiler” kitabını ele alalım. Yds de en çok çıkan kelimeler kitapçığını çıkaran yazar son 10 yılın YDS sorularını incelemiş ve en çok kullanılan kelimeleri Türkçe karşılığı ile yazıya dökmüş. Bu kitapçık ise 20 bin adet satmış.(10 TL kitap fiyatı).Kazancı ise en az 100 bin TL.

Basit pratik bilgiler kitabı ise artık hepimizin bildiği internette yer alan bilgileri içermektedir. Bunu bir kitapta bir araya getiren yazar 10 bin adet gibi bir satış rakamına ulaşmıştır.

Benim yazım dilim çok kötü demeyin. Yazım dili editörler tarafından 500 TL gibi bir rakamla düzeltilmektedir. Buna redaksiyon hizmeti de denmektedir.

 

6)Pazarlamacılık Sermayesiz İşler Arasında Yer Alır

Pazarlamacılık yapmak için bir şirkette çalışmanıza gerek yok. Bu konuda inandığınız ürünleri müşterinin ayağına ihtiyacı olduğu anda ulaştırarak para kazanabilirsiniz.

Piyasada tüm ürünler internette bulunmaktadır. Ancak insanlar hem güven sorunu hem de kargo için beklenen süreden dolayı satın almaktan vazgeçmektedir.

Örnek vermek gerekirse internette toptan olarak 7 TL ye bulabileceğiniz sahte güvenlik kamerasını size sunabiliriz. Emin olun çoğu insanın bu ürüne ihtiyacı vardır. İnsanların amacı hırsızı yakalamak değil, uzaklaştırmaktır. Tüketici 700 TL den başlayan fiyatlarla evine kamera sistemi kurdurtmaktansa kapısının önüne bir sahte kamera koymayı tercih eder. Ancak hem montajı, hem ürünü görmemesi, hem de 7 TL’lik ürüne 10 TL kargo parası ödemesi ya da  bu üründen haberdar olmaması onu satın almadan uzaklaştırmaktadır. Halbuki bu işi montajıyla birlikte 40-50 TL ye yapacak olan kişi güzel paralar kazanabilir. Tabi bu bir örnek sadece. Bizim aklımıza gelmeyen sizin aklınıza gelebilecek bunun gibi binlerce fikir olabilir.

 

7) Sosyal Medya Reklamcılığı

İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok diyenler için geçtiğimiz 6 madde de harekete dayalı işler sunduk. Ancak bilgisayar ile aranız iyiyse ve oturduğunuz yerden para kazanmak istiyorsanız sosyal medya reklamcılığı süper altın iş fikirlerinden birisidir.

Yapmanız gereken İnstagram, Facebook ve Twitter’dan bir hesap açmaktır. Bu mecralarda her gün paylaşımda bulunsanız emin olun 4-5 ay sonra 40 bin gibi bir takipçi rakamına ulaşabilirsiniz. Yeter ki bir hedef  kitleniz olsun ve disiplinli bir şekilde paylaşımlarda bulunun. Nereden bulacağım bu paylaşımları diyorsanız internet sizin için en büyük kaynak. Önemli olan bilgileri, paylaşımları bir araya getirmek.

İyi güzel bunları yaptım müşteriyi nereden bulacağım diyorsanız size örnek olarak bu sayfaya bir göz atın deriz. Tek paylaşımla 20-30 TL gibi bir kazanç elde edebilirsiniz. Bir şey satmanıza gerek yok. Sadece müşterilerinizin istediği içeriği paylaşmanız yeterli. Ayrıca bu işi yapan ajanslarda mevcuttur. Yani size sürekli müşteri sağlayan ajanslar.

 

8)Antika Alım Satımı Yapmak

Gözünüze basit gelebilir ya da her yerde görüyoruz diyebilirsiniz. Ancak hiç hafife almayın. Antikanın nerede ne kadar kazandıracağı hiç belli olmaz. Önemli olan siz ucuza bir ürün alın veya bulun. Nasıl bulabilirim diyorsanız size bir tavsiye verelim.

Mutlaka hepiniz kağıtçıları görmüşsünüzdür. Hani sırtında tekerlekli çuval arabalarıyla gezenleri. Bu kağıtçı kardeşlerimizin ellerine günde binlerce antika ürünler geçmektedir. Peki her gün kağıtçı mı arayacağız derseniz Hayır! Bu kağıtçılar bulduklarını ortak bir depoda toplarlar. Bu depolar minimum 2-3 dönümlük atık toplama merkezleridir. Her bir merkez de çalışan 200-300 kağıtçı vardır. Bu yerleri öğrenin ve gidin. Onlar bu tarz ürünleri değerini bilmeden ya parçalamakta ya da isteyene satmaktadır. Sizde o tarz yerlerden değer edeceğine inandığınız ürünleri bulup internette üzerinden yüksek karlarla satın.

Ancak size tavsiyemiz sadece antika satışı yapmanızdır.2. el ürünlerden fazla kar etmeniz oldukça zordur. Çünkü hemen hemen herkes bu ürünlerin piyasasını bilmektedir. Kimse değerini bildiği ya da kolay satabileceği ürünü değerinin altına vermez. Ama antika ürünler bu konuda biçilmiş bir kaftandır.

İş kurmak istiyorum sermayem yok diyenler için bulunduğunuz lokasyona göre yapılacak bir iş var. Altın nasıl bulunur başlıklı yazımızı okuyarak hobi olarak bu işe başlayabilirsiniz.

 

9)Evde Yemek Üretimi

Çok iyi bir aşçı olmanıza gerek yoktur. Önemli olan tek bir işi iyi derecede öğrenip sadece ona odaklanmaktır. Piyasada çoğu restoranlar bazı ürünlerini dışarıdan almaktadırlar. Bunun  nedeni dışarıdan temin ettikleri ürünler hem daha lezzetli hem de daha ucuza mal olmaktadır.

Peki ne olabilir bu ürün diye soruyorsanız size bunu basit bir örnek vererek açıklayacağız.

İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok
İş Kurmak İstiyorum Sermayem Yok

Mesela içli köfte. Açın yemeksepeti.com’u ve bakın. Restoranların %90’ının menüsünde içli köfte vardır. Bunların sadece %10’u kendisi yapıyor ve geri kalanı ise dışarıdan temin ediyor.

İçli köfte yaptığınızı düşünün .Öğrenmesi ne kadar zor olabilir ki? Tek ürün ve malzeme sayısı çeşitli baharatlarla birlikte en fazla 10. Bir kaç gününüzü  verseniz en iyi içli köfteyi üretmek ne kadar zor olabilir ki?

Sonrasında ise yapmanız gereken ürününüzü restoranlara fiyat kalite performansına göre pazarlamaktır. İş kurmak istiyorum sermayem yok diyenler için mükemmel bir fikir.

10)Evde Aksesuar Üretimi

Artık fakirlik edebiyatı eski günlerde kaldı diyebiliriz. İnsanlar istedikleri ürünü alabilme potansiyeline bir şekilde sahiptirler. Liberal ekonomi sayesinde pırlantadan tutun da elmas kolyelere kadar çoğu insanda bu aksesuarlardan görebilirsiniz. Haliyle herkesin ulaşabileceği bu ürünle trendini kaybetmektedir.

Günümüzde bu ürünlerin yerine el emeğiyle yapılan orijinal ürünler geçmektedir. Size yine eğitim almanızı tavsiye edeceğiz. Çünkü en iyi sermaye sahip olduğunuz bilgilerdir. Alacağınız on günlük eğitimle çok orijinal fikirler üretebilirsiniz.

Örneğin doğal taşlardan oluşan kişiye özel bileklik üretimi yapabilirsiniz. Peki nasıl orijinal olacak bu? İnsanlar neden alsın diye sorabilirsiniz.

Doğal Taşlar günümüzde oldukça popülerdir. İnsanlar doğal taşların vücutlarına olumlu enerjiler yaydığını düşünmektedirler.

Orijinalliğe gelince bir fikirde bizden size. Her burcun kendisine ait 6 ile 10 arasında değerli ve uğurlu taşı mevcuttur.İnsanların burcunu öğrenin. Onlara özel doğal taşlardan tasarımlar yapabilirsiniz. Bu taşların ne anlama geldiğini de belirttiğiniz taktirde müşteriniz bunu daha çok benimseyecektir.

Yazımızı noktalamadan önce son olarak bir kaç tavsiyede bulunmakta yarar var. Sizlere yazdığımız bu fikirler gerçekten orijinal ve altın fikirlerdir. İş kurmak istiyorum sermayem yok diyenler için yaratıcı fikirler yer almaktadır.

Ancak ne kadar yaratıcı olursa olsun her şeyin sizde bittiğini unutmamalısınız. Öncelikle yaptığınız işi mutlaka sevmeniz ve benimsemeniz gerekmektedir. Geriye kalan ise en önemli olan mücadele ruhunuz ve azminizdir. Eğer bunlar varsa; sermayeniz, paranız olsun veya olmasın mutlaka bir yolunu bulup başarıyı ve hak ettiğiniz hayatı yaşayabilirsiniz.

İş kurmak istiyorum sermayem yok başlıklı makalenin gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorsanız, yorum yaparak ya da paylaşarak destek olabilirsiniz.

Scroll to Top