İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

İş görüşmesine gidecek olanlar için dikkat edilecek konular,  görüşmenin ilk aşamalarına yönelik olmaktadır. Çünkü iş görüşmesi için gidilen mülakat sürecinde izlenimler, ilk aşama içerisinde oluşmaktadır.

İş görüşmesinde dikkat edilecekler, öncelikle görünüş ile ilgili olmaktadır. Kişilerin ne giydikleri, nasıl konuştukları, ses tonları ve oturuşları ilk izlenime yönelik bildirimler vermektedir. Bu izlenimler, işverenler tarafından özellikle takip edilmekte olan veriler arasında yer almaktadır.

İlk izlenimin yanı sıra mülakat esnasında sorulara veren cevaplar da oldukça önemlidir. Bunun için iş görüşmesine yönelik bazı öneriler sunulmaktadır. Bu öneriler içerisinde belirli davranış kalıpları sunulmaktadır.

Ayrıca en çok para kazandıran mesleklere yazımızdan bakabilirsiniz.

İş Görüşmesinde İlk İzlenim Önerileri

İş görüşmelerinde izlenime yönelik öneriler, çoğunlukla fiziksel durumlarla ilgilidir. Bu öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • İş görüşmelerine giderken aşırı olan renklerden kaçınmak gerekmektedir. Çoğunlukla siyah ve beyaz renklerin tercih edilmesi risk durumunu ortadan kaldırmaktadır.
  • İş görüşmelerine giderken kullanılan ağır parfümler de olumsuz etkiler uyandırabilmektedir. Bunun için hijyen içeren kokuların dışında ağır kokulara başvurmamak gerekmektedir.
  • Beden duruşu iş görüşmelerinde oldukça önemlidir. Kendine güvenen bir duruş sergilemek önemli olmaktadır. Fakat bu durum kibir içeren bir tutum göstermemelidir.

Bu önerilerin uygulanması, mülakat öncesinde işverenlerin ilk izlenimlerinin olumlu olmasını etkilemekte ve bu sayede görüşmenin akışına da katkı sağlamaktadır.

İş Görüşmesinde Konuşma Önerileri

İş görüşmesindeki diyalog içeriklerine yönelik öneriler, öncelikle kişilerin kendi alanlarına yönelik hâkimiyetlerini içermektedir. Bu önerilerden şu şekilde bahsedilebilir:

  • Meslek alanına yönelik literatür incelemesinin detaylı olarak yapılması gerekmektedir. Alan hâkimiyeti iş görüşmesini her zaman olumlu etkilemektedir.
  • Kurulan diyaloglarda siz üslubunu bırakmamak gerekmektedir. Aksi durumda saygınlık oluşmayacak ve olumsuz bir izlenime neden olacaktır.
  • Konuşmalar içerisinde sırayla konuşmaya önem göstermek gerekmektedir. Çok fazla konuşmak da çok az konuşmak gibi olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

İş görüşmesinde dikkat edilecekler, mülakat akışında samimi ve doğal içerikler sunmayı gerektirmektedir. İş görüşmeleri içerisinde kendi olmanın aksine taklit içerikli davranışlar, işverenlere yönelik olumsuz bir izlenim oluşturabilmektedir.

İş Görüşmeleri İçin CV Hazırlama

İş görüşmesi öncesinde hazırlanan CV içerikleri, kişilerin alan hâkimiyetlerine yönelik hazırlanmalıdır. Çok kabarık içerikler ile hazırlanan özgeçmişler her zaman etkili olmayabilir. Bu sebeple içerikte sunulan her şeyin genel meslek kariyerine yönelik olması beklenmektedir.

Özgeçmişte olması gerekenlerden birisi de özel hayat içerisinde neler yapıldığına ilişkin bilgilerin paylaşılmasıdır. Sosyal hayatın aktif olarak değerlendiriliyor olması iş yerleri için olumlu izlenimler oluşturmaktadır.

Hazırlanan özgeçmişlerin şekli de önem içermektedir. Dağınık ve kronolojik sıralama sunmayan içerikler, işverenler için olumsuz bir izlenime neden olmaktadır. Bu sebeple belirlenen bir format üzerine yerleştirilmesi önerilmektedir.

Özgeçmiş içeriklerinde fotoğraf ve iletişim bilgilerinin olması da işverenler için ciddi bir içerik sunmaktadır. Bu şekilde hazırlanmayan özgeçmişlerin profesyonel olmadığı düşünülmekte ve çalışan için olumsuz bir izlenim oluşturabilmektedir.

E-ticaret ile para kazanma yöntemleri yazımızdadır.

İş Görüşmesinde Sorulan Sorular Nelerdir?

Mülakatlarda sorulan sorular, sektör farklılıklarına göre değişebilmektedir. Fakat genel olarak sorulmakta olan sorular da bulunmakta ve çoğunlukla kişilik özelliklerine yönelik olmaktadır. Bu sorular şu şekildedir:

  • Kişilerin güçlü yönlerinin ve zayıf yönlerinin neler olduğu
  • Kişilerin takım çalışmasına yatkınlığı, bireysel çalışma verimleri
  • Meslek grubuna yönelik hedefler ve yapılanların neler olduğu
  • Bu iş yerinin ve iş sahasının tercihinin gerekçelerinin neler olduğu

İş görüşmesinde dikkat edilecekler arasında yer alan bu soruların iş görüşmesi öncesinde düşünülmesi ve kendi içerisinde cevaplanması gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir