İnternetten Yapılabilecek Ek İşler 2022 | İnternet Ek İş Fikrileri

Boş zamanınız var ise yapabileceğiniz bir çok ek iş fikri mevcut.Evde ya da başla bir ortamda internete bağlanabilen bir cihaz yardımıyla kolaylıkla ek gelir elde edebilirsiniz.Peki internetten yapılabilecek ek işler nelerdir?Sizlere bu yazıda detaylı olarak yapabileceğiniz bu işlerden bahsedeceğiniz.

Okuyunuz: Kısa Zamanda Para Kazandıracak İşler

İnternetten Yapılabilecek Ek İşler

internetten yapılabilecek ek işler
internetten yapılabilecek ek işler

İnternet üzerinden ek iş yapma durumu, kişilerin yeterlilikleri ve ilgi alanları doğrultusunda belirlenmektedir. İnternetten yapılabilecek ek işler şu şekilde çeşitlendirilmektedir:

 • Fotoğraf paylaşarak para kazanma
 • Twitter üzerinden para kazanma
 • Blog siteleri reklamlarında para kazanma
 • Ürün satışı üzerinden para kazanma
 • Online kitap yazarak para kazanma
 • Online asistan olarak para kazanma
 • E-ticaret yaparak para kazanma
 • Kıyafet tasarımı yaparak para kazanma
 • İçerik üreterek para kazanma
 • Video çekerek para kazanma
 • Tercüme yoluyla para kazanma

Tüm bu işlerin genel olarak kişilerin yetenekleri doğrultusunda yapılabilmesi söz konusu olmaktadır. Örneğin iyi yazı yazan kişiler içerik üretirken, sözel becerileri iyi olanların videolar üzerinden para kazanmaları mümkün olmaktadır.

 

Fotoğraf Paylaşarak Para Kazanma Nasıl Olur?

Fotoğraf paylaşımıyla para kazanma, telif hakkı üzerinden mümkün olmaktadır. Kişilerin kendi çektikleri fotoğraflar üzerinden belirli web sitelerine yükleme yapılarak para kazanmak mümkün olmaktadır.

Stok fotoğraf olarak adlandırılan bu işler, profesyonel ya da amatör olarak fotoğraf çekimi yapan herkesin yapabileceği bir iş olarak bilinmektedir. Yalnızca bir web sitesi üzerinden telif hakkının verilmesi ve her bir telif hakkı için ücret belirtilmesi gerekmektedir.

Online fotoğraf satın alma sistemini sunan web siteleriyle çalışma yapılabileceği gibi aynı zamanda kişilerin kendi web sitelerini kurarak bu sistemlerin üzerinden de fotoğraf yayınlayarak para kazanmaları mümkün olmaktadır.

Okuyunuz: Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Yolları

Twitter Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitter üzerinden para kazanma, aynı zamanda içerik üreterek para kazanma işi olarak da bilinmektedir. Bu iş ile para kazanmak için yeterli sayıda takipçi kazanılması ve sayı üzerinden para kazanılması gerekmektedir.

Twitter üzerinden para kazanmak aynı zamanda reklam işleriyle de mümkün olmaktadır. Yüksek takipçili profillere bazı firmalar tarafından reklam içerikleri sunulmaktadır. Her içeriğin farklı ücretlerle paylaşılması mümkün olmaktadır.

 

E-Ticaret Sistemi Nasıl İşler?

internetten yapılabilecek ek işler 2020
internetten yapılabilecek ek işler 2020

E-ticaret sistemleri, ürünler ve ödemeler olmak üzere tüm süreçlerin internet üzerinden yürütüldüğü sistemler olarak bilinmektedir. Bu sistemlerin birbirinden farklı pek çok ürünlerin satışı için yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir.

E-ticaret sistemleri, var olan bazı internet sitelerine üye olarak yürütülebilmektedir. Örneğin gttigidiyor.com ya da hepsiburada.com gibi adreslere satıcı girişinin yapılmasının ardından ürün eklemesi yapılarak e-ticaret işlemleri sürdürülebilmektedir.

E-ticaret işlemlerini farklı özellikler ile sunmakta olan internet siteleri, satıcıları puanlamakta ya da yorumlarla geri bildirim sunmaktadırlar. Bu sayede satıcıların ürünlerini geliştirmeleri ya da çeşitlendirmeleri mümkün olmaktadır.

Bu sistemlerin yanı sıra kişilerin kendi web sitelerini kurarak ürünlerini siteye eklemeleri mümkün olmaktadır. Bu sayede diğer sitelere herhangi bir ödeme yapmadan ticari faaliyetleri yürütmek mümkün olmaktadır.

E-ticaret sisteminde ödeme şekilleri kapıdan ödeme ya da kart ile ödeme gibi çeşitlenmektedir. Kart ile yapılan ödemeler için bankaların sanal pos çalışmalarından yararlanılabilmektedir. Web siteye tanımlanan Sanal pos cihazlarının yardımıyla güvenli bir şekilde alışverişler yapılabilmektedir.

 

İçerik Üretimi ile Nasıl Para Kazanılır?

İçerik üreterek para kazanma, yazı yazma becerisi olanlar için oldukça avantajlı bir para kazanma yöntemi olarak bilinmektedir. Bazı reklam ajansları ile çalışmaya başlanarak üretilen reklam içerikleri üzerinden para kazanılabilmektedir.

 

İnternetten yapılabilecek ek işler içerisinde çok fazla tercih edilen bu yöntemde ücretler kelime başına hesaplanmaktadır. Hazırlanan yazılar içerisinde ne kadar kelime olması gerektiği ya da ne şekilde planlanması gerektiği firmalar tarafından içerik üreticilerine sunulmaktadır.

 

Makale yazımı olarak bilinen içerik üreticiliği tek bir konu üzerinden değil farklı konular üzerinden sürdürülmektedir. Bu konu başlıkları internet aramalarına göre belirlenmekte olup reklam kazancını arttırmaktadır.

Okuyunuz: Makale Yazarak Para Kazanmak

Kıyafet Tasarımı Yaparak Para Kazanmak

Kıyafet tasarımı üzerinden para kazanma, genel olarak tasarım yapmayı sevenlerin tercih edebilecekleri bir para kazanma yöntemi olarak bilinmektedir. Yapılan tasarımlar genellikle fotoğraf uygulamaları üzerinden mümkün olmaktadır.

Kıyafet tasarımları dahilinde baskılı tasarımlar bulunmaktadır. Örneğin baskılı tişört tasarımı yapmak için fotoğraf uygulamaları kullanılarak özgün tasarımlar hazırlanabilmektedir. Bunun için küçük bir tasarım bilgisi yeterli olmaktadır.

Tasarım yapmak için bazı web siteleri üzerinde bulunan kalıp tasarımlar da kullanılabilmektedir. Örneğin www.tish-o.com adresi üzerinden istenen tasarımlarla özgün bir tişört hazırlamaya yönelik alt yapı bulunmaktadır.

Tasarım yapan profesyonel uygulamalar da bulunmaktadır. Fakat bu uygulamaların yeterlilik istemesi nedeniyle kullanılması kolay olmamaktadır. Konuya ilişkin ilgisi olanların tasarımları yaparak istedikleri platformlarda yayınlamaları mümkün olabilmektedir.

 

E-Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

E-kitap yazarak para kazanma, son yıllarda artış gösteren bir sektör olarak bilinmektedir. Online kitap okuma platformlarının alt yapılarında kitap yazarak yayınlamak da oldukça kolay olmaktadır.

En yaygın olan görüşmelerin arasında Amazon, Kobo gibi farklı platformlar bulunmaktadır. Bu platformlarda yayınlanan içeriklerde, web sitelerine düşük meblağlarda ödeme yapılarak kazanç sağlanabilmektedir.

İnternet siteleri üzerinden yayınlanmakta olan kitapların ortalama %70 oranında kar sağladığı bilinmektedir. Bu kar tutarlarının genel olarak belirlenmiş oran olduğu bilinmesine rağmen farklı oranlarda da uygulanması söz konusu olmaktadır.

E-kitap yazmanın normal kitaptan daha az masraflı olmasının yanı sıra, okunan kitapların normal matbu şekilde yayınlanmasına da ön ayak olmaktadır. Buna ek olarak kitap yazma konusunda da kişilerin cesaretlendirilmesini sağlamakta olan bir girişim olarak bilinmektedir.

 

Blog Siteleri Üzerinden Para Kazanılabilir Mi?

Blog siteleri üzerinden para kazanmak, reklam gelirleri ile mümkün olmaktadır. Örneğin web siteye verilen bir reklam üzerinden site sahibin talep etmiş olduğu bir tutar bulunmakta ve bu tutarlar iyi kazançlar sunmaktadırlar.

Blog siteleri üzerinden para kazanmak için öncelikle sitenin çok fazla ziyaret edilmesi gerekmektedir. Her site üzerinden firmaların reklam vermeleri söz konusu olmamaktadır. Her firma, en çok okunan ya da en çok ziyaret edilen blog sitelerini tespit ederek reklamları buradan vermeyi tercih etmektedirler.

Blog sitesi sahiplerinin öncelikli olarak kendilerinin belirli bir sermaye üzerinden reklam vermeleri ve bu şekilde tanınmaları gerekmektedir. Bu reklamların olumlu sonuçlanmasının ardından yüksek meblağlarda kazançlar elde edilebilmektedir.

 

İnternetten Tercüme Yoluyla Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten çeviri yaparak para kazanma, uzun yıllardır yapılmakta olan internet çalışmaları arasında yer almaktadır. Yazılı ya da sözlü biçimde çeviri yapmak farklı internet platformlarından mümkün olmaktadır.

İnternet çevirileri, web sitesindeki makaleler üzerinden mümkün olmaktadır. Örneğin bir internet sitesinin hem İngilizce hem de Türkçe bir biçimde yayınlanabilmesi için çeviri destekleri alınmaktadır.

Çeviri ücretleri, internette yapılmakta olan pek çok internetten para kazanma yoluna göre daha iyi kazançlar sunmaktadır. Bu kazançların dile göre de değişmesi söz konusu olmaktadır. Örneğin İngilizce çeviri hazırlayacak çok fazla kişi bulunurken Rusça içerik hazırlayacak kişilerin sayısı daha az olması nedeniyle farklı ücretlerle çalışılmaktadır.

 

İnternetten yapılabilecek ek işler içerisinde yer alan çeviri çalışmaları, sözlü olarak da yapılabilmektedir. Örneğin mevcut içeriklerin video şeklinde seslendirilmesi ve sistemlere yüklenmesi çok fazla tercih edildiği bilinmektedir.

Yazılı çeviri çalışmaları çoğunlukla otel ya da restoran tanıtımları gibi alanlarda tercih edilirken sesli olarak hazırlanan içerikler daha çok seyahat temelli olmaktadır. Örneğin Türkiye’de gezilecek yerler içeriğinin farklı dillere çevrilmesi talep görmektedir.

İnternetten Yapılabilecek Ek İşler ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

kaynak: https://alidropship.com/part-time-online-business/

Scroll to Top