İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram'dan Nasıl Para Kazanılır

Milyonlarca takipçisi ile İnstagram son derece dinamik sosyal medya mecraları arasında yer alıyor. Hem eğlenceli hem de para kazanma odaklı bir platform olan İnstagram günümüzde birçok kişinin yerini aldığı ortamlardan biridir. İnstagram’dan para kazanmak konusunda birçok kişi farklı fırsatları değerlendirebiliyor. Bu sosyal medya platformunda yerinizi alarak sizler de yüksek standartlarda gelir elde edebilirsiniz. Hemen her yaş grubuna hitap eden platform ilk zamanlarda yalnızca fotoğraf paylaşılan bir ortamdı. Daha sonraları video paylaşımının da yapılmaya başlanması ile birlikte daha da zengin bir ortam haline getirildi. İnstagram son yıllarda kişilerin oldukça fazla zaman geçirdiği ortamlar arasında yer almaya başladı. Gerek hikaye paylaşımları gerekse canlı yayınları ile hem kişilerin hem de firmaların oldukça fazla ilgi gösterdiği bir ortamdır.

İnstagram'dan Nasıl Para Kazanılır
İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır

İnstagram’dan para kazanmak ise son yılların en trend iş fikirleri arasında yer alıyor. Takipçi kasmak, beğeni artırmak yorum sayılarını çoğaltmak para kazanmada son derece önemli noktalardır. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Eğer İnstagram üzerinden para kazanmayı düşünüyorsanız bu işin yasal boyutlarını da bilmeniz gerekiyor. İnstagram ve diğer tüm sosyal medya mecraları para kazanmada en popüler ortamlar olsa da bunun için biraz çalışmanız gerekiyor.

Beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayan bu platformda para kazanabilmek için ilk olarak platformu çok yakından tanımanız gerekiyor. Uygulamanın en trend noktaları neler, kişilerin dikkatini nasıl çekebilirsiniz gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz. Bununla birlikte çok iyi bir sosyal medya yöneticisi olmanız da gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgi sahibi olmak isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

İnstagram’dan Para Kazanmak

İnstagram’dan para kazanmak için farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Ancak hangi yöntemi tercih ederseniz edin mutlaka uygulamayı çok iyi kullanabilmelisiniz. Bu platform üzerinden para kazanmaya başlamadan önce ilk olarak bu işlemi hangi şekilde yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ürün satışı mı yapacaksınız yoksa başka firmaların ürünlerinin reklamları üzerinden mi para kazanacaksınız? Her iki yöntemin de son derece yüksek avantajları bulunuyor. Eğer İnstagram’dan gelir elde etme gibi bir niyetiniz var ise şu noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Kendinize profesyonel bir hesap açmanız gerekiyor.
 • Hesabınızın adı ve profil fotoğrafı gibi detaylara dikkatli karar vermelisiniz.
 • Hesabınızda takipçi sayınızın çok olmasına önem vermelisiniz.
 • Sürekli olarak takipçilerinizle etkileşim halinde olmalısınız.
 • Size yorum yapan kişilere belirli aralıklarla yanıt vererek hesabı dinamik tutmalısınız.
 • Özgün paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Hedef kitlenize uygun paylaşımlar yapmalısınız.

Bu durum tüm sosyal medya fenomeni olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konulardır. Aynı zamanda para kazanabilmek için de gerekli detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. İnstagram binlerce hatta milyonlarca kişinin vakit geçirdiği bir ortamdır. Bazı kişiler bu ortamı para kazanmak için kullanırken bazıları yalnızca kişisel eğlence amacı için kullanabilir. Bu nedenle eğer niyetiniz para kazanmak ise mutlaka hedef kitlenizi çok iyi belirlemeniz gerekiyor.

Okuyunuz: İnstagram’dan para Kazanmak

İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnstagram’dan nasıl para kazanılır sorusu günümüzün birçok sosyal medya kullanıcısının merak ettiği bir konudur. Bu konuda profesyonel olarak sosyal medya yönetimi hizmeti alabileceğiniz gibi kendiniz de gerekli çalışmaları yapabilirsiniz. İnstagram çok geniş bir mecra olduğundan bu platformda bulunmadan önce belirli kriterleri göz önünde bulundurmaya özen göstermelisiniz. Eğer para kazanma işlemini satış yaparak gerçekleştirmek istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Satacağınız Ürüne Karar Verin

İnstagram’dan ürün satarak para kazanmak en çok tercih edilen yollardan biridir. Bu süreçte ne tür ürün satacağınız kazancınızı doğrudan etkileyen konular arasında yer alıyor. Satmak istediğiniz ürün kendi ürettiğiniz bir süs eşyası ya da giyim ürünü olabilir. Bununla birlikte sanal mağazaların ürünlerini satabilirsiniz. Aynı zamanda ünlü markaların birçok farklı türde ürününü de satışa çıkarabilirsiniz.

 • İnstagram’da En Çok Hangi Ürünlerin Satıldığını Öğrenin

Ürün satışı sırasında acele karar vermek yerine detaylı olarak bir araştırma yapın. Analizlerinizin sonucunda İnstagram üzerinden hangi ürünlere daha çok talep olduğunu öğrenin. Ünlü satış sayfalarında nelerin satıldığı hakkında bilgi edinin. Ancak bu bilgileri edinmeniz bu ürünleri satacağınız anlamına gelmiyor. Farklı bir yol da izleyebilirsiniz. Yalnızca rakiplerinizi yakından tanımak başarı oranınızı doğrudan etkileyecektir. İnstagram’dan ürün satışı yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle fiziksel bir işletme açıyor gibi son derece detaylı bir iş planı hazırlamalısınız. Hangi hedef kitlenin nelere yoğunlaştığını bilmek sizin için iyi bir planlama yapabilme imkanı sunabilir.

 • Hedef Kitlenizi İyi Seçin

İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız önceliğiniz hedef kitleniz olmalıdır. Yanlış hedef kitlesi seçmek boşa kürek çekmenize neden olabilir. Böyle durumlarda sektör araştırmasını detaylı bir şekilde yapmalı ve hangi yaş grubuna hitap edeceğinizi iyi bilmelisiniz. Buna dikkat etmek sizin daha hızlı bir şekilde ürün satışı gerçekleştirmenizi sağlar. Aynı zamanda İnstagram’da çok daha hızlı bir şekilde farkındalık yaratabilirsiniz.

 • İnstagram Profilinizi Dikkatli Oluşturun

İnstagram profilinizi dikkatli oluşturmak bu süreçte son derece önemli bir noktadır. Satış yapacaksanız ve bu işi profesyonel bir seviyede yapmayı düşünüyorsanız mutlaka işletme hesabı açmanız gerekiyor. Bu şekilde hem takipçileriniz üzerinde güven oluşturabilir hem de daha şeffaf bir profil yaratabilirsiniz. Bunun yanında eğer bir e ticaret siteniz var ise bu sitenin linkini de profilinizde paylaşmayı unutmamalısınız.

 • Satılacak Ürünlere Dair Paylaşımlar Yapmak

Satışını yapmak istediğiniz ürünlerle ilgili olarak sık sık paylaşımlar yapmalısınız. Özellikle ürünlerin görsellerini paylaşmak ve açıklama kısmına ürüne dair tüm detayları yazmak bu süreçte sizlere artı bir puan kazandırır. Çünkü kişiler satın almayı düşündükleri bir ürünü enine boyuna incelemek ister. Bu nedenle bir giyim ürünü satıyorsanız farklı açılardan çekilen fotoğraflarını eklemelisiniz. Renk alternatiflerine yer vermelisiniz. Beden seçenekleri sunmalı ve daha iyi bir görsel anlatım için videolar eklemelisiniz.

 • Takipçilerinizi Kampanyalardan Haberdar Edin

Satılan ürünler sizin de olsa başka bir firmanın da olsa mutlaka kampanyalardan takipçilerinizi haberdar edin. Kampanya görsellerini ve detaylarını paylaşımlarınızda sık sık belirtin. Böylelikle sizlerden daha fazla ürün satın almak isteyen kişiler olacaktır.

 • Reklam ve Tanıtıma Önem Verin

Reklam ve tanıtım satış sektörünün olmazsa olmazıdır. Bu süreçte mutlaka satış işlemlerine gereken önemi vermeniz gerekiyor. Bir firma ne kadar fazla yerde kendini gösteriyor ise o kadar fazla satış yapar. Müşteri portföyünüzü geliştirmek için özellikle birçok sosyal medya mecrasında tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz. Bu süreçte sattığınız ürünler için gelen olumlu yorumları sayfanızda paylaşın. Bu durum sizlere olan güvenin daha da artış göstermesini sağlar. Takipçilerinizin olumlu yorumlarını paylaşmak daha fazla kitleye daha kolay şekilde ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. İnstagram’dan para kazanmak her yönden sizlere kazandıran bir süreçtir.

 

İnstagram ile Para Kazanma Yöntemleri

İnstagram ile para kazanma yöntemleri bulunduğunuz her yerden kazanç elde etmenize imkan tanır. Sosyal medyada geçirilen zamanı nakde çevirmek isterseniz ürün satışı yaparak ya da reklam yaparak para kazanma şansı bulabilirsiniz. Birçok farklı fırsat sunan İnstagram para kazanmanın en rahat ortamları arasında yer alıyor. Ancak bu ortamda iyi bir takipçi sayısına ulaşmak ve bu takipçilerin güvenini kazanmak sizleri biraz uğraştırabilir.

İnstagram platformu üzerinden para kazanmak isteyenlerin bilmesi gerekenlerin başında İnsta Shop geliyor. İnstagram’ın yeni sayılabilecek özelliklerinden biri olan İnsta Shop dünya genelinde kullanılmaktadır. Bu özellik İnstagram’ın alışveriş özelliği olarak düşünülebilir. İnstagram üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bu özellikten geniş ölçüde yararlanmalısınız. Hizmetlerinizi, kampanyalarınızı ve daha birçok önemli detayı takipçileriniz ile daha pratik bir şekilde paylaşmanıza yardımcı olan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde ürünlere etiketleme yaparak takipçilerinizin daha hızlı bir şekilde ürün fiyatları hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz. İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız şu yolları deneyebilirsiniz:

 • Influencer olarak sponsorlu paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Ortaklık kurarak başkalarının ürünlerini satabilirsiniz.
 • Dropshopping ile ürün satabilirsiniz.
 • Kendi ürünleriniz için sanal butik açabilirsiniz.
 • Çekilen fotoğraf ve videoları satabilirsiniz.
 • Yeni rozet görevi özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Takipçi satabilirsiniz.
 • Canlı yayın açarak para kazanabilirsiniz.

Bunların yanında işletme olarak satış yapmayı düşünüyorsanız İnstagram’ın hikayeler kısmını da aktif olarak kullanmalısınız. Bu hikayeler kısmında alışveriş seçeneklerini de aktif etmeniz gerekiyor. Takipçileriniz buradan direkt ürünü tıkladıklarında rahatlıkla sitenize ulaşabilme imkanı bulabiliyorlar. Bu da sizin İnstagram’dan daha rahat bir şekilde satış yapabilmenize imkan tanıyor. İnstagram para kazanma yöntemleri arasında ürün satışı en çok tercih edilen yöntemdir.

Reklam yaparak para kazanan sayısı son derece fazla denilebilir. Genç ve yaşlı birçok kişi bu alana yönelerek para kazanma imkanlarını değerlendirebiliyor. Eğer çok fazla takipçiniz varsa ve yüksek beğeni alıyorsanız rahatlıkla ünlü firmaların reklamlarını alabilirsiniz. Yalnızca ünlü firmalar değil aynı zamanda İnstagram’da ürün satışı yapan diğer sayfaların reklamlarını da paylaşma olanağı elde edebilirsiniz. Reklam yaparken direkt hikayelerde ürünün linkini paylaşabilir ya da sizlere reklam için verilen ürünlerin tanıtım videolarını çekebilirsiniz.

 

İnstagram’da Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekli?

İnstagram’da para kazanmak sanıldığı kadar kolay bir alan değildir. Bu alanda para kazanabilmek için binlerce kişi tarafından takip edilmeniz gerekiyor. Yalnızca takip edilmek de yeterli değildir. Aynı zamanda takipçilerinizin etkileşiminin yüksek olması önemli oluyor. Yani paylaşımlarınıza beğeni gelmesi ve yorum yapılması İnstagram başarınızı yakından etkileyen durumlar arasında yer alıyor. Bu süreçte takipçi sayısı önemli olsa da takipçilerinizin durumu da önemli bir konudur. Örnek vermek gerekirse büyük beden elbise satışı yapmayı düşünüyorsanız takipçi listenizin büyük bir kısmının büyük beden kişilerden oluşmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Takipçi sayısı konusunda mutlaka dikkat etmeniz gereken konular arasında şu detaylar yer alıyor:

 • Takipçi sayısını artırırken hedef kitlenize uygun davranmanız gerekiyor.
 • Hangi kitleye hitap etmek istiyorsanız o kitleye yönelik olarak takipçi çalışması yapmalısınız.
 • Takipçilerinizi seçme lüksünüz olmasa da yapay takipçi satın almaktan uzak durmalısınız.
 • Takipçileriniz gerçek ve Türk olursa daha fazla güven verebilirsiniz.
 • Aynı zamanda zaman zaman çekilişler ve kampanyalar düzenleyerek daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Çekilişlerde takipçilerinize birtakım hediyeler dağıtabilirsiniz. Bu hediyelerin çekilişlerini şeffaf bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Takipçi sayısını artırırken beğeni ve yorum gelmesi için de takipçilerinizi teşvik etmelisiniz.
 • Etkileşim sosyal medya hesaplarında büyük bir öneme sahiptir.

Sosyal medya hesapları üzerinde ne kadar geniş bir kitleye odaklanırsanız o kadar fazla para kazanma imkanı elde edebilirsiniz. Ancak İnstagram’dan para kazanmak için takipçi sayısının çok olması yeterli değildir. Bu süreçte daha profesyonel davranmaya önem vermeniz gerekiyor. Başka platformların reklamlarını aldığınızda izlenme, beğeni alma ve yorum sayıları önemli olacaktır. Böyle durumlarda daha fazla firma ve sayfa tarafından tercih edilerek daha fazla kişiye ulaşabilme imkanı bulabileceksiniz. Bu süreçte alacağınız reklamlar için ücretlendirme yapmayı da iyi bilmeniz gerekiyor.

 

İnstagram’da Paylaşım Yaparak Para Kazanma

İnstagram’da paylaşım yaparak para kazanma günümüzde birçok kişinin tercih etmiş olduğu kazanç yöntemleri arasında yer alıyor. Bu süreçte para kazanabilmek için instagram sizlere çok geniş avantajlar sunuyor. Bu paylaşımlar son derece geniş bir skalaya sahiptir. Paylaşımlarınızı yaparken öncelikle özgün olmaya özen göstermeniz gerekiyor. Başkalarının paylaştıklarını paylaşmak sizlere takipçi kazandırmaz. Aynı zamanda herhangi bir gelir imkanı da sunmaz. Bu nedenle ilk olarak kendinize bir alan yaratmalı ve bu alanda çok iyi olduğunuzu takipçilerinize kanıtlamalısınız. Günümüzde birçok genç hanım makyaj yaparak ya da saç modelleri yaratarak para kazanma imkanı bulabiliyor. Bunların yanında sizler eğer bu tarz yeteneklere sahip değilseniz ürün ya da mekan tanıtarak para kazanma imkanı bulabilirsiniz.

Resimlere beğeni yapmak da İnstagram’da para kazanmak için tercih edilen yollardan biridir. İnstagram hesabınız üzerinden özgün içerikler üretmek her zaman çok fazla takipçi çekmenizi sağlar. Bu içerikler güzel yazı ve söz paylaşımları olabilir. Spor ya da moda içerikleri olabilir. Kendi uzmanlık alanlarınıza giren hemen her alanda paylaşımlar gerçekleştirerek takipçi sayınızı çoğaltabilirsiniz. Takipçi sayınız çoğaldıkça firmalardan da daha fazla reklam geliri elde edebilirsiniz.

İnstagram’da para kazanmak konusunda bir diğer yöntem ise başkalarının paylaşımlarına yorum yapmaktır. Yaptığınız her yorum üzerinden az da olsa bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun yanında takipçi artırmak için karşılıklı takip furyasına sizler de katılabilirsiniz. Günümüzde instagram sizlere birçok avantaj sunuyor. Bu avantajları değerlendirerek yüksek gelir elde etmeniz mümkün olabilir. Ancak İnstagram’ın bu konuda kişilerden beklediği birtakım kurallar olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin çok hassas içerikler yayınlamak ve toplum huzurunu bozacak türden paylaşımlar yaparak dikkat çekmeye çalışmak İnstagram’dan engellenmenize neden olabilir. Bu ortamda dikkati her zaman için olumlu bir yönde çekmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

 

İnstagram’dan Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

İnstagram çok geniş bir mecra olarak birçok farklı yaş grubuna hitap eder. Bu da bu ortamın son derece dinamik olmasını sağlar. İnstagram’dan para kazanmak istiyorsanız mutlaka bu ortama gerektiği şekilde uyum sağlamanız gerekiyor. Canlı yayın özelliğini kullanabilmeniz ve IGTV paylaşımlarını yapabilmeniz başarınızı doğrudan doğruya etkilemektedir. İnstagram’dan para kazanmak isteyenlere tavsiyeler arasında ise şunlardan bahsedilebilir:

 • İnstagram hesabınızın yüksek etkileşime sahip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • İnstagram sayfanızın son derece şeffaf olmasına özen göstermeniz gerekiyor.
 • Takipçilerinize olabildiğince değer vermelisiniz.
 • İnstagram hesaplarınızı her zaman güncel tutmalısınız.
 • Ürün ya da reklam paylaşımları yapmasanız da alanınız ile ilgili güncel olarak paylaşımlar gerçekleştirmelisiniz.
 • Takipçi satın alma işlemi her ne kadar hızlı sayı artışı olarak görülse de hesabınızın gerilemesine neden olabilir.
 • Hesaplarınızı doğal yollardan büyütmeye özen göstermelisiniz.
 • İnstagram’ın trendlerine her zaman ayak uydurmaya özen gösterin.
 • Kaliteli ve özgün içerikler üretin.
 • Takipçilerinizin yazdığı mesajlara mümkün olduğunca geri dönmeye çalışın.
 • İnstagram’da ulaşılabilir biri olmaya özen gösterin.
 • Mavi tikli bir hesabınız olması da başarınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Tüm bu detayları göz önünde bulundurmak İnstagram’da daha kolay fark edilebilir haline gelmenizi sağlar. Bu da sizin reklam ve ürün satışı gibi konularda dikkati çekmenize yardımcı olur. Aynı zamanda takipçi sayınız fazla olduğunda canlı yayın açarak para kazanabilir ve buradan rozet satışı ile de para kazanabilirsiniz. Canlı yayınlarınıza katılmak isteyen kişilerin rozet satın alması gerekir. Alınan rozetler üzerinden de para kazanma şansınız olabilir. İnstagram sizlere her yönden para kazandırabilecek mecralar arasında yer alır.

Scroll to Top