İnovasyon Örnekleri 2022 | Pazarlama, Ürün ve Hizmet İnovasyonu

İnovasyon kelimesi anlam ve okunuş olarak (innovation) İngilizceden dilimize girmiştir. Yenilikçi, yaratıcı ve sıra dışı  anlamını tek başına çağrıştırmaktadır. Günümüzde ise yenilikçi ve yaratıcı olmak hem sosyal hayata hem de iş hayatına katkı sağlar. Bu doğrultuda ürün, hizmet ve pazarlama alanında gerçekleştirilen  inovasyon örnekleri hayatı daha da kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. İnovasyon örnekleri sadece bir icat değil, aynı zamanda tasarım, işlev ve fonksiyonel üretim zenginliği anlamına gelmektedir.

Başarılı ve yaratıcı inovasyon örnekleri
Başarılı ve yaratıcı inovasyon örnekleri

İnovasyon ne demek konusunda karmaşa yaşayanlar için aşağıda detaylı örneklemelerde bulunduk. Bugünlerde yeni bir ürünün icat edilmesi eskiye nazaran oldukça zor. Akla gelebilecek ve hayal gücü sınırlarını zorlayacak bir çok ürün icat edildi diyebiliriz. Bundan sonrası ise bu ürünlere zenginlik ve işlev katmak. Cep telefonu için yapılmış olan bir telefon kılıfına icat gözüyle bakabilirsiniz. Ancak cüzdan tasarımlı telefon kılıfları ise bir inovasyon örneğidir. Tek bir ürüne ek bir fonksiyon katılarak sıra dışı bir ürün geliştirilmiştir. Tabi aynı zamanda işlevsel.

Okuyunuz: En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitabı Listesi

 İnovasyon Örnekleri

Pazarlama, hizmet, ürün, bankacılık ve sosyal hayatta bir çok inovasyon örneği ile karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda tüm bu inovasyon örneklerini detaylı olarak inceleyeceğiz. Ürün inovasyonu ise en çok karşınıza çıkabilecek ve bütün sektörleri doğrudan etkileyen somut eserlerdir. Ürün tasarımlarına katılan ilave yaratıcılıklar ile tüketicilerin fayda ve memnuniyet  değeri arttırılır. Aşağıda yer alan ürün inovasyonu örnekleri ile bu konuyu daha iyi anlamış olacaksınız.

 

1.Otomatik Karıştırıcısı Olan Kupa

Kendinden karıştımalı Kupa
Bu ürüne Amazon üzerinden 10 Euro’ya sahip olabilirsiniz.

İnovasyon örnekleri arasında en basit olanını olabilir, ancak herkes tarafından ihtiyaç duyulan bir ürün. Bu ürünün kulp kısmında bulunan tuşa bastığınız zaman kahveniz otomatik olarak karıştırılır. Bu sayede nerede olursanız olun,  şeker, Nescafe veya toz içecekler için çay kaşığına ihtiyaç duymayacaksınız.

 

2.Lazer Taşınabilir Klavye

Lazer Taşınabilir Klavye
İnternette 30 $ – 40$ arasında satılmaktadır.

Kullanışlı olup olmadığı tamamen tüketiciye bağlı olan bir ürün. İphone veya Android cihazlarınıza Bluetooth yardımıyla bağlayabileceğiniz bu cihaz ile istediğiniz yerde lazer klavye ile çalışma yapabilirsiniz. Ürün sadece bir prototip değil, aktif olarak internet sitelerinde satılmaktadır.

 

3.Kendinden Isıtmalı Bıçak

Kendinden Isıtmalı Bıçak
İnovasyon Örnekleri 

İnovasyon örnekleri arasında  en yaratıcı ve basit olanı. Dolabı konulan yağı bıçak ile keserken zorluk yaşarsınız. Ancak bu bıçakta yer alan düğmeye bastığınızda, ısının etkisiyle kolaylıkla tereyağını kesebilirsiniz. Çok gerekli olmasa da, oldukça yaratıcı bir icat.

 

4.Tablet Şeklinde El Sabunu

el sabunu tableti
Ülkemizde henüz satışa sunulmamıştır.

El sabununu tablet, yani mini şeker boyutuna getirmiş olan bu girişim Amerika’da fazlasıyla talep görüyor. Gittiğiniz her yerde kendinize ait kokusuyla seçmiş olduğunuz el sabunu yanınızda taşıyabilirsiniz. Ayrıca bu tabletler sayesinde çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılabileceği söyleniyor.

 

5.Otomatik Ev Temizleme Robotu

Akıllı Ev Robotu
Narwal Kickstarter üzerinden 549$’a satılmıştır.

Teknolojik inovasyon örnekleri alanında işinizi kolaylaştıracak olan bir temizlik robotu. Örneklerini ülkemizde görmüş olabilirsiniz. Ancak Narwal özellikleri açısından diğerlerinden farklı. Bu robot hem kendini temizleme hem de şarj etme özelliğine sahip. Sizin yapmanız gereken ise robotun temizlik deposunu dolum ışığı yandığı zaman temizlemek.

 

6.Mini Dolaba Dönüşen Bavul

Mini Dolap Bavul
Hayatı kolaylaştıran bir inovasyon örneği.

İnovasyonların hayatı kolaylaştırması en büyük şart. Seyahat esnasında veya sonrasında bavulumuzda yer alan ürünleri çıkarması oldukça büyük bir sorun. Bu sorunu göz önünde bulunduran girişimci ise, kendinden dolaba dönen bir bavul üreterek çözüm bulmuş. Bu sayede kıyafetleriniz kırışmadan kolaylıkla aradığınızı bulabileceksiniz.

 

7. İnteraktif Pet Oyuncağı

İnteraktif Pet Oyuncağı
Hayvanlar için İnovasyon Örneği

Evinde köpek veya kedi besleyenlerin mutlaka sahip olması gereken bir icat. İşe gittiğinizde veya hayvanınızı evde tek başına bıraktığınız zaman canı sıkılacağı kesin. Gomi ise cep telefonu ile uzaktan kontrol edebileceğiniz bir top.8 Farklı hareket modu ile otomatik hareketler yaptırabilirsiniz. Ya da oturduğunuz yerde topu istediğiniz yönde hareket ettirmeniz mümkün. Bu sayede pet hayvanınızın evde canı sıkılmayacak.

 

8.Akıllı Kapı Kilidi

Akıllı Kapı Kiliti
Akıllı Kapı Kiliti

Güvenlik inovasyon alanında en çok ihtiyaç duyduğumuz sektörlerden bir tanesi. Resimde gördüğünüz akıllı kilit aksesuarını tüm kapıları montaj etmeniz mümkün. Montajı yapılan akıllı kilidi cep telefonunuzdan kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca uzaktan kapı açmanız da mümkün. Özellikle zil çaldığında yerinden kalkmak istemeyenler için güzel bir inovasyon örneği.

Okuyunuz: Başarılı ve Zengin İş Adamlarından Tavsiyeler

9.Su Arıtıcı Terimleri

Su arıtıcı Termos
Su arıtma özelliğine sahip termos

Resimde gördüğünüz termos gezginlerin ve seyahat edenlerin su ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş. Dünyanın neresinde olursanız olun bu termos sayesinde suyu 8 saniye içerisinden içilebilir hale getirebileceksiniz. Aslında sadece gezginler değil su sorununun olduğu bir çok ülkede kullanılabilecek inovaktif bir ürün.

 

10.Scooter Bebek Arabası

Scooter Bebek Arabası
Ürün İnovasyonu Örnekleri

Gerekli midir bilinmez ama oldukça yaratıcı bir ürün inovasyon örneği. ABD’de ise tahminlerin üzerinden bir satış rakamına ulaşmıştır. Bu ürün sayesinde bebeğinizle daha uzun mesafeleri kolaylıkla kat etmeniz mümkün.

 

11.Ecovia- Araba Kazanlarına Karşı Reklam

Araba Kazanlarına Karşı Ecovia Reklamı
Pazarlama İnovasyonu Örnekleri

Ecovia tarafından Brezilya’lı bir reklam ajansına, alkollü araç kullanılmaması için yaptırılmış olan bir reklam afişi. Oldukça dikkat çeken bu afiş en pazarlama inovasyonu alanında ödül almış bir reklamdır.

 

12.Diyetisyen İnovaktif Reklam Örneği

Diyetisyen İnovasyon Örneği
İnovasyon Örnekleri – Pazarlama

Diyetisyen tarafından yaptırılmış bu reklam oldukça dikkat çekici. Bu afiş sonrası müşteri sayısında aşırı bir yükseliş meydana gelmiştir.

 

13.Orion Teleskopları – Texas Üniversitesi

Orion Teleskopları Teksas Üniversitesi
Orion Teleskopları Viral Reklam

Orion Teleskopları için Teksas Üniversitesi tarafından tasarlanmış bir reklam. 200 kat yakınlaştırma ile ayı, 400 kat yakınlaştırma ile Amerikan Bayrağını, 800 kat yakınlaştırma ile de Amerikan bayrağındaki ”made in China ” yazısını bile görebilirsiniz.

 

14.Nvea Man Kırışıklık Reklamı

Nvea Kırışıklık Reklamı Viral
Pazarlama İnovasyon Örnekleri

Nvea Man tarafından kırışıklıklara karşı oluşturulmuş olan bu reklam inovasyon örnekleri arasında en iyilerden bir tanesi. Kırışıklık kremleri bayanlar tarafından tercih edilir. Pazar payını arttırmak isteyen firma, erkekleri bu reklam ile ürünlerine yönlendirmeyi hedeflemiş.

 

15.Rejoice Şampuan Reklamı

Rejoice Saç Kırışıklığına Son
Şampuan Viral Reklamı

Saç kırışıklığını azaltmak istiyorsanız bu şampuanı kulanmanız gerekiyor. Dikkat çekicilikte son nokta olan bu reklam ile Rejoice şampuan viral olmayı başarmış diyebiliriz.

 

16.McDonald’s Süpriz Alarm Uygulaması

McDonalds Süpriz Alarm Uygulaması
Hizmet İnovasyonu Örnekleri

McDonald’s süpriz alarm uygulamasını indirenlere sabahın erken saatlerinde, ya da sizin uyanmak istediğiniz saatlerde McDonald’s tarafından hediye ürün getiriliyor.Bu sayede uyku davranışlarınızı kontrol etmeniz hedefleniyor.Bu uygulaması ile kar amacı gütmeyen McDonald’s, müşteri sadakatini arttırmayı hedeflemiştir.

 

17.Starbucks Dilediğin Kadar Otur

Starbucs inovasyon örneği
Starbucks Hizmet İnovasyonu

Hizmet alanında inovasyon adına en etkin kurumlardan birisi de Starbucks.Bu kahve zincirinin herhangi bir şubesinde hiç bir şey satın almadan dilediğiniz kadar oturabilirsiniz.Bu hizmet inovasyonu ile müşterileri tarafından taktir toplamıştır.

 

18.Cleveron Mobil Teslimat Dolabı

Cleveron Kargo Dolabu
Hizmet Alanında İnovasyon Örnekleri

Cleveron ABD merkezli bir parekende şirketi.Market alışverişleri tüketiciler tarafından online olarak yapılıyor.Kargo geldiği zaman evde olmamanız büyük problem.Üstelik aldığınız ürünler bozulabilir de. Cleveron şirketi müşterileri için kargo dolabı tasarladı.Siz evde olmasanız bile kargonuz sizin için evinizin önüne kurulan bu dolaba bırakılır.

 

19.Live Feather Mobilya Aboneliği Sistemi

Mobilya Kiralama Şirketi
Mobilya Kiralama İnovasyonu

Live Feather firması hem tasarruf hem de doğayı koruma adına mobilya abonelik sistemi başlattı.Web sitesi üzerinden ihtiyacını olan mobilyaları seçip ne kadar kullanacağınızı belirliyorsunuz.Sonrasında ödemeniz gereken tutar aylık olarak karşınıza çıkıyor.Kiralayacağınız mobilyaların bir çoğu ikinci el.Bu sayede daha fazla ağaç kesilmemiş ve mobilya hurdası ortaya çıkmamış oluyor.

 

20.Matcha Works Kısa Mesaj Servis İnovasyonu

Matcha inovasyon örneği
Matcha inovasyon örneği

İngiltere merkezli bir gıda firması tüketicilerin sms ile sipariş vermesini sağlayan bir sistem geliştirdi.Sistem üzerinde kayıtlı olan numaranızla tek bir mesaj atarak sipariş vermeniz mümkün.Aynı zamanda Matcha çayının satıldığı otomatlardan sms sistemi ile de içecek alabilirsiniz.

 

21.Kulak Enfeksiyonları Hunisi

Kulak Enfeksiyonları Uygulaması
Sağlıkta İnovasyon Örnekleri

Cep telefonlarınıza indireceğiniz bir uygulama ve ek olarak üretilmiş olan bu huni ile kulak enfeksiyonlarını erken teşhis edebilirsiniz.Geliştirilen bu uygulama ile kulak içerisinden gelen seslere dayalı olarak ölçüm yapılır.Araştırmalar sonucunda %85 oranında başarı sağlanmıştır.

 

22.UrgoNight Uyku Eğitici

Uyku Eğitim Sensörü
Uyku Eğitim Cihazı

UrgoNight cihazı sayesinde daha rahat uykuya geçebileceğiniz söyleniyor.Bu cihazı kafanıza takıp uygulama ile etkileşime geçmelisiniz.Beyin dalgalarınızı ölçen bu uygulama, beyninize size uykuya geçirecek sinyaller gönderiyor.10-15 seans sonrası uykusuzluğa kesin çözüm getirileceği söyleniyor.

 

23.Kan ve Ter Ölçüm Cihazı

Kan ve Ter Ölçüm Cihazı
Akıllı Sağlık Uygulamaları

Gaston Crepso tarafından geliştirilen bu cihaz ile vücudun bir çok fonksiyonu ölçülebiliyor.Hem kandaki ısı hem ter analizi yaparak böbreklerin çalışması hakkında dahi bilgi sahibi olunabiliyor.Cihaz içerisinde yer alan mikro iğneler canınızı acıtmadan vücudunuzla ilgili veri alınmasını sağlıyor.Buna vücut sıvısındaki denge de dahil.

 

24.Sanal Beyin İmplantı

Sanal Beyin İmplantı
Sanal Beyin İmplantı

Kendilerini kaybeden veya konuşma güçlüğü çeken insanlar için geliştirilmiş bir implant.Cihaz insanların düşüncelerini okumak gibi bir özelliğe sahip değil.Sadece insanların konuşmak için beyne gönderdiği sinyalleri takip ederek bilgisayara ses gönderiyor.Bu sayede konuşamayan insanlar için sanal bir ses oluşturulmuş oluyor.Sağlık alanında yapılmış inovasyon örnekleri arasında ödüllü bir girişimdir.

 

25.Manyetik Nano Robotlar

Manyetik nanorobotlar
Nanoteknoloji İnovasyonu

Sağlık alanında en çok nano teknolojik gelişmelere ihtiyacımız var.Toronto Üniversitesinde hücrelerin dışarıdan kontrolünü sağlayan nano teknoloji bir robot geliştirildi.Bu robot sayesinde dışarıdan ameliyatsız olarak hücrelere temas edilebilecek.Bu sayede hastalıklı olan hücreler yok edilip veya kök hücre entegre edilip iyileşmesi sağlanabilecek.

 

Dünyadan İnovasyon Örnekleri

Ürün, hizmet ve pazarlama alanında dünyandan inovasyon örnekleri daha fazla ön plana çıkmaktadır.Ülkemizde en çok karşılaşacağınız inovasyon çeşiti hizmet alanındadır.Yukarıda yer alan inovasyon örneklerinin büyük bir bölümü Türkiye dışındaki ülkelere aittir.İnovasyonda Güney Kore, Amerika, Japonya, Çin, İngiltere ve Hollanda gibi ülkeler ön plana çıkmaktadır.

OECD‘nin verdiği raporlara göre Türkiye inovasyonda 16. sırada yer almaktadır.İnovasyon örnekleri konusunda ilk 5 ülke ise aşağıdaki gibi yer almakadır.

  • İrlanda
  • Avustralya
  • Belçika
  • Finlandiya
  • Lüksemburg

 

Kolay ve Basit İnovasyon Örnekleri

İnovasyon alanında yapılan çalışmaların kolay veya basit olarak nitelendirilmesi bir öneme sahip değil.Önemli olan yapılan inovasyonun sosyal hayata etkileridir.En basit inovasyon örnekleri toplumda büyük etki ve kolaylık yaratırken, zor olan teknolojik inovasyonlar uygulamada yetersiz kalabiliyor.

Örneğin yukarıda yer alan Starbucks inovasyon örneğinde tüketicilerin markaya olan sadakatinin artması sağlanmıştır.Hatta Starbucks bardaklarına müşteri isimlerinin yazılması ile de aidiyet duygusu ortaya çıkmıştır.

 

Hizmet İnovasyonu Örnekleri

Hizmet alanında yapılan inovasyon örnekleri, diğerlerine göre daha etkili olmaktadır.İnsanlar aldıkları hizmeti ağızdan ağza pazarlama yoluna giderler.Firmalarında en çok hedeflediği inovasyon modelidir.Her firma bunu başaramasa da başarılı olan örnekleri oldukça adından söz ettiriyor.

Okuyunuz: En Yeni İş Fikirleri Listesi

Pazarlamada  İnovasyon

Günümüzde herkes tarafından bilinen pazarlama faaliyetleri geçerliliğini yitirmiştir denilebilir.Bunun nedeni reklam maliyetlerinin eskiye nazaran yüksek olmasıdır.Haliyle ortaya çıkan inovaktif pazarlama örnekleri hem daha uygun hem de daha fazla tüketiciye ulaşılmasını sağlamıştır.Yaratıcı reklam fikirleri konusunda hayal gücünün yok.

 

Sağlıkta İnovasyon

Aslında hayatımızda en çok inovasyona ihtiyaç duyduğumuz sektörlerden birisi de sağlık.Her ne kadar 21. yüzyıl da olsakta gerekli inovasyonlar gerçekleşmiş sayılmaz.Biyoteknoloji, giyilebilir sağlık ürünleri, acil yardım kitleri güncel olarak çalışma yapılan sektörler arasında.

.

İlginç İnovasyon Örnekleri

Bir inovasyonun yaratıcılığı ile ilginçliği eş değerdir.Büyük markaların ilginç inovasyon örnekleri ile ilgili yaratıcı reklamları ve çalışmaları yer almaktadır.Bu örnekleri birlikte inceleyelim.

 

KFC’nin İlginç Baharatlı Tavuk Reklamı

KFC viral reklam
İlginç İnovaktif Reklam – inovasyon örnekleri

 

Dikkatleri Üzerine Çeken İlginç Nike Reklamı

İlginç Nike Reklamı
Nike sadece yap – inovasyon örnekleri

İnovasyon Örnekleri ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Sizde beğendiğiniz inovasyon örneklerini yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Scroll to Top