İhracat Nasıl Yapılır | İhracat İşlemleri ve Teşvikleri 2022

İhracat yapmak istiyorsanız mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Vergi mükellefi olmadan sadece komisyon ihracatçılığı yapabilirsiniz. Komisyon ihracatçılarına ihracat brokerı denir. İhracat yapabilmeniz için önünüzde bir çok seçenek var. Bu yazı sıfırdan ihracat nasıl yapılır, bilmeyenler için rehber niteliğinde olacak. Bu bilgiler sayesinde işinizi büyütebilirsiniz. Ya da dış ticaret alanında atılım yapabilirsiniz.

İhracat Nasıl Yapılır
İhracat Nasıl Yapılır

Peşin satan, veresiye satan esnaf tablosunu mutlaka görmüşsünüzdür. İhracat yapan esnaf ile yapmayan esnaf da bu tabloda görüldüğü gibidir. İhracat sayesinde müşteri potansiyeliniz artar ve ülke içindeki krizden en az etkilenen siz olursunuz. Tabi avantajları sadece bunlar değil. En büyük kazancınız devletin verdiği ihracat teşvikleri sayesinde olacaktır. İhracat ile ilgili bilmeniz gereken bütün detaylar aşağıda yer almaktadır. İhracat nasıl yapılır ile ilgili aklınıza takılanları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri Listesi

 

İhracat Nasıl Yapılır?

İhracat Nasıl Yapılır
İhracat Nasıl Yapılır

Bu yazıyı okumadan önce ihracat yapmanın zor olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Emin olun ihracat yapmak sadece evrak kalabalığı. İsterseniz bu evrak işlerini gümrük müşavirleri de sizin adınıza halledebilir. Önemli olan yurtdışı piyasasında müşteri bulmaktır. Ülkemizde ilk okul mezunu olup ya da hiç okumamış ihracat şampiyonu olanlar var. Bunu küçümsemek anlamında algılamayın. Sadece azim, kararlılık ve öğrenme isteğiyle siz de kolaylıkla ihracat yapabilirsiniz.

 

Zor olan kısmı müşteri bulması. Ancak emin olun işi biliyorsanız o da kolay. Türk malları yurt dışında hem ucuz hem de kaliteli olarak algılanmakta. Bazı yabancı müşteriler Türk firmalarının web sitelerini çeviri yaparak ziyaret ediyor. Tabi dil konusunda hazırlıksız olan firma, siparişi kapatamaz. Şimdi çok uzatmadan en kolay şekilde ihracat nasıl yapılır ondan bahsedelim.

 

İhracat Nasıl Yapılır Aşamaları

İhracat Aşamaları
İhracat Aşamaları

a) Mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Şahıs şirketi ya da limited şirketi olmanızın bir önemi yok. Fatura düzenleyebilen bir şirket olmanız lazım. Bu sayede devletin verdiği teşviklerden faydalanabilirsiniz. Bu teşvikler küçümsenmeyecek derecede size avantaj sağlayacaktır.

 

b) Bulunduğunuz şehirde yer alan mesleğinizle ilgili ihracatçı birliklerine kayıt olmanız gerekiyor. Her sektörün kendini özel birlikleri var. Bu birliklerde size özel uygulanan teşviklerden haberdar olabilirsiniz. Örneğin; tekstil işiyle uğraşıyorsanız İstanbul Yenibosna’da bulunan  İTKİBe kayıt olmalısınız.

 

c) Yukarıda ki iki işlemi gerçekleştirdikten sonra Ticaret Odasına gidip ihracatçı belgesi alacaksınız. Firmanız aldığınız belgeden sonra ihracat yapabilir unvanı kazanacak.

Not: ihracatçı olma aşaması bu kadar kolay. Önemli olan kısmı bundan sonrası. Normalde çalıştığınız muhasebe firması da bu konuda size yardımcı olabilir. Eğer muhasebe firması bu konuda bilgim yok diyorsa, başka muhasebe firması ile çalışın.

 

d) İhracat İçin Müşteri Bulma

İhracat nasıl yapılır kısmının en önemli aşaması. Müşteri bulmak. Hem üretim hem pazarlama işini aynı anda yapamazsınız. Pazarlama için dış ticaret konusunda uzman ve tecrübeli bir personele sahip olmanız gerekiyor. Eğer ihracata yeni başlıyorsanız bu sizin için büyük bir maliyet olacak. Uzman bir ihracat personeli maaşı 5 bin TL + SSK + Ek Giderler ile birlikte size 8 Bin TL  gibi bir maliyet çıkar. Ancak bu işin en çok başvurulan kolay bir yolu var.

 

İhracat brokerları bu konuda şirketlere yardımcı olmak için var. Diğer bir adıyla ithalat ve ihracat firmaları. Bu firmaların sahipleri daha önce uzun yıllar dış ticaret alanında çalışmış kişiler. Yurt dışında yaptıkları müşteri çevresi ile ihracatçı firmalara komisyonla müşteri bulma işi yapmaktadırlar. Komisyon oranları ise ürüne göre değişiklik gösterir. Bu rakam %1 ile %6 arasında. İhracat yapmak isteyenlerin sadece üretim yapıp bu firmalardan yardım alması yeterlidir. Ama ben komisyon vermek istemiyorum diyorsanız, yapabileceğiniz pazarlama yöntemlerini yazı sonunda bulabilirsiniz.

 

Not: Şimdilerde ihracat brokerlığı tanımı e-broker olarak değişim göstermektedir. Artık müşteri bulma faaliyetleri internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunu yapanlar ise 25-35 yaş arasında internet ile arası iyi olan genç nesil. E-brokerlar ile ihracat faaliyetini daha uygun komisyonlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

e) İhracat Gümrük İşlemleri

Müşterinizi buldunuz ve satış yapmanız gerekiyor. Müşteriye ve ürüne sahip olduğu halde satış aşamasına geçemeyen bir çok firma var. Satış işlemini gerçekleştirmek için gümrük müşavirleri ve muhasebeciniz ile iletişime geçin. Onlar size bu konuda yardımcı olacaklar. Ancak yapmanız gerekenler ve onların yardımcı olacağı konular aşağıda yer alan adımlardır.

 

 • Yaptığınız satış ile ilgili Türkçe fatura düzenlemeniz gerekiyor. Gümrük işlemleri sırasında gümrük memuru tarafından sizden talep edilecek. Aynı zamanda bu fatura ile maliyeden KDV indirimi talep edeceksiniz.

 

 • Çeki listesi oluşturmalısınız. Çeki listesi paketlerde malzemenin içeriğini belirtir. Hangi pakette ne var, kaç kilo, ne cins ürünler var bunlardan oluşur. Çeki listesini ihmal etmeyin. Bu nedenle gümrükten geçmeyen binlerce ürün var. Çeki listesinde detaylara yer vermeniz sizin avantajınıza olacak. Net ağırlık, brüt ağırlık, ambalaj ağırlığı gibi bütün detaylara yer verin.

 

 • İhracat yaptığınız ülkenin dilinde fatura düzenlemelisiniz. Bu faturayı sizin antetli kağıdınıza da düzenleyebilirsiniz. Ürün Türkiye’den çıktıktan sonra, mevcut ülkeye girebilmesi için bu fatura gerekli. Fatura taşıyıcı firmaya verilir.

 

 • Bazı ülkeler için menşe şahadetnamesi düzenlemesi gerekir. Özellikle Afrika ve Arap ülkeleri için geçerlidir. Üretilen malın içeriği ile ilgili bilgiler yer alır. Bazı ülkeler ithal edilen ürünler için kotaya sahiptir. Menşe şahadetnamesi GSP Form, Euro1 Form ve ATR gibi formların doldurulması ile oluşturulur. Bu konuda anlaşmalı olduğunuz gümrük müşavirliği size yardımcı olacaktır. Bazı belgelerde sadece üretim yerini belirtmeniz yeterlidir.

 

 • Çeki listesini aynı zamanda İngilizce olarak düzenlemeniz gerekiyor. Bu listeyi taşıma işlemi yapan firmaya verin. İngilizce karşılığı ”Packing List” olarak belirlenmiştir.

 

 • Gümrük Beyannamesi düzenlenir. En önemli belgedir. Yaptığınız ihracat ile ilgili bütün bilgiler bu beyanname üzerinde yer alır. Hazır bulunan beyanname formunda, ürün cinsi, faturası, ağırlığı, ithalatçı firma bilgisi ve çeşitli bilgiler istenir.

Not:Bazı ihracat işlemlerinde özel belgeler doldurmanız gerekir. Bu belgeler gönderdiğiniz ürünün cinsine ve ithalatçı ülkeye göre değişiklik gösterir. Bu belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 

 

f) İhracat Ödeme Şekilleri

İhracat nasıl yapılır diyenlerin en çok takıldıkları kısım burası. Ödemeyi peşin alıyorsanız bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak vade olacaksa veya ürün tesliminden  sonra yapılacaksa bilmeniz gerekenler var. Öncelikle müşteriye teklif ve bilgi amaçlı ”proforma fatura” düzenleyebilirsiniz. Bu faturanın herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Sadece müşteriye bilgi verme amaçlıdır.

 

Ödeme almak için mutlaka orijinal fatura düzenlemeniz gerekiyor. Orijinal faturada yer alan müşteri kaşesi ile bankadan ödeme talep edebilirsiniz. İhracat tahsilat işlemleri genellikle bu şekilde ilerler. Siz malı teslim edersiniz. Sonra bankayı faturayı verdiğinizde, onlar sizin adınıza tahsilat yapar. Vadeli faturalarda aynı şekilde banka tarafından tahsil edilir. Tabi mal teslimi yapmadan önce müşterinizin çalıştığı bankaya faturayı sunmanız gerekiyor. Banka kabul işleminden sonra mal teslimi yapabilirsiniz.

 

İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Her ihracatçının ihtiyacı olan belgeler aynı değildir. Bazı firmalar alanında özel sertifikalara sahip olmak zorunda. Yapılan işin niteliğine ve ithalatçı ülkeye göre bu belgeler değişiklik göstermekte. Aşağıda açıklamaları ile birlikte bu belgeler yer almaktadır. Güvenli bir şekilde ihracat nasıl yapılır diyorsanız mutlaka aşağıdaki kavramları inceleyin. Yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili bu belgelere ihtiyacınız olabilir.

 

Ticari Fatura:

Satılan malı ve müşterinin borçlandığı miktarı göstermek için düzenlenen faturadır. İngilizce ve Türkçe nüshası olmak zorunda. Mal gönderimi yapılmadan önce bu faturanın düzenlenmesi gerekir. Fatura üzerinde düzenleme yeri, tarih, satıcı firma ve alıcı firma adı, adres bilgileri, satış bedeli ve ürün bilgileri yer almaktadır.

 

Proforma Fatura:

Fiyat teklifi yapmak için düzenlenen faturadır. Satış gerçekleşene kadar bir değeri olmayan faturadır. Ödeme emri olarak kullanılamaz. Satış gerçekleştikten sonra orijinal faturaya dönüştürülür.

 

Navlun Fatura:

Malın taşıma ücretini belirten faturadır. Deniz taşımacılığı için kullanılır. Genelde ihracatçı firma tarafından ödenir ve navlunu ödenmiştir diye kaydı tutulur. İthalatçı ülke için bu fatura oldukça kıymetli bir evraktır.

 

Konsolosluk Faturası:

Bazı ithalatçı ülkeler, ithal edilecek ürün için konsolosluk onayı isterler. Malın cinsi, birimi, menşe şahadetnamesi konsolosluğa sunularak onay alınır. İthalatçı ülkenin böyle bir fatura istemesinin nedeni, mal bedelini düşük gösterip vergi kaçırılmasının önüne geçmektir. Genellikle 3. dünya ülkeler tarafından bu fatura istenir.

 

A.TR Dolaşım Belgesi:

Avrupa Birliği ile imzalanan gümrük muafiyeti haklarından faydalanabilmek için bu belgeden 5 nüsha doldurulması gerekir.İhracatçı tarafından düzenlenir ve gümrük memurları tarafından onaylanır. Bu belge ihracatçının kayıtlı olduğu birlikten temin edilebilir.Bu belgenin geçerli olmadığı durumlarda Euro1 ve FORM A belgeleri kullanılır.

Okuyunuz: Hiç Duyulmamış Para Kazanma Yöntemleri

 

İhracat Yaparken Alınması Gereken Zorunlu Belgeler

Bu belgeler ihracatın yapılan ürünün ve ithalatçı ülkenin kanunlarına göre değişir. Yani her ihracatçı için  zorunlu değildir. İhracat nasıl yapılır diyenler ihraç ettikleri ürünün türüne göre bu belgeleri elde etmek zorundadır. Bu belgeler sırasıyla; bitki sağlık sertifikası, hayvan sağlık raporu, kontrol belgesi, meyve analiz belgesi, bal analiz belgesi, ANNEX sertifikası, ticari kalite yeterlilik belgesi, CITES belgesi, hasat belgesi, menşe belgesi, helal sertifikası, AQAP belgesi, GMP belgesi vs.

 

En Önemli İhracat Teşvikleri

İhracat nasıl yapılır diyenlerin mutlaka bu teşviklerden haberi olması gerekiyor. Zira cari açığın ülkemizde fazla olmasından dolayı, ihracat yapan firmalar için bir takım devlet teşvikleri söz konusundur. Bu teşviklerden faydalanarak riskinizi azaltabilirsiniz. Bu teşvikler için bağlı olduğunuz ihracatçı birliklerinden destek alabilirsiniz. İhracatçı birlikleri bu konuda broşürlere sahiptirler. En bilinen ihracat teşviklerini sıralayalım.

 • İhracatçıların %95’ine devlet tarafından KDV indirimi desteği sunulmaktadır. Mal satış işlemi sonrası faturanızı maliyeye sunduğunuzda kestiğini KDV oranında indirim alırsınız. Tabi bunu sizin yapmanız gerekmiyor. Sizin adınıza muhasebeci bunu yapmak zorundadır.
 • Yurtdışında müşteri bulmak için fuarlara katılan işletmelere fuar maliyetinin %70’i geri ödenir. Özellikle tekstil alanında bu hibe ihracatçı firmalara sunulmaktadır.
 • Yurtdışında açacağınız bayinin kira giderinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır.
 • Yurtdışı reklam harcamalarının %70’ini devletten geri alabilirsiniz.
 • Global tedarik zincirlerine katılım desteği.
 • Hedef ve Öncelikli ülkelere ihracat teşvik desteği
 • Yurtdışı birim, marka ve reklam tanıtım desteği
 • Tasarım ve ürün proje geliştirme destekleri
 • Pazar araştırması ve pazara giriş desteği

Hayali İhracat yöntemleribaşlıklı yazımızı okuyarak, sizlerin sahip olduğu ihracat teşviklerinden dolandırıcıların nasıl yararlandığını mutlaka görmelisiniz.

 

İhracat Yapmak İçin Müşteri Bulma Yöntemleri

İhracat nasıl yapılır ve aşamaları
İhracat nasıl yapılır ve aşamaları

Ürettiğiniz bir ürünü satmak için dış ticaret firmaları bu konuda size yardımcı olabilir. Bu firmalara ihracat brokerı denir. Sattığınız mal üzerinden %1 ile %6 arası komisyon alırlar. Bu komisyonları vermek istemiyorum diyorsanız, yapabileceğiniz bir takım pazarlama faaliyetleri var. İhracat nasıl yapılır diyenler bu adımları uygulayarak, pazarlama maliyetinden kurutulabilir.

 

 • Zaman e-ticaret devri. Artık en basit bir iş için bile internet üzerinden araştırma yapılıyor. Müşteri bulabileceğiniz en iyi mecra internet. Bunun için mutlaka İngilizce bir siteye sahip olmanız gerekiyor. Türkiye de üretilen bazı ürünleri Avrupa da yada Amerika da bulmak zor. Üstelik bulunsa bile fiyat açısından Türkiye de ki ürünler her zaman daha avantajlı. İnternet siteniz olduğu zaman emin olun ithalat yapmak isteyen müşteriler sizi kolaylıkla bulacaktır.
 • İşinizin sektörüne göre mutlaka fuarlara katılın. Gerçek müşteriyi, satın alabilecek müşteriyi fuarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Ürün satmaktan çok firmanızı tanıtmanız daha önemli. Broşür ve kartvizit dağıtarak  akılda kalıcılık sağlayabilirsiniz.
 • Alibaba, Ebay, Kompass, Google gibi sitelere firmanızı kaydedin. Normal internet sitenize kullanıcıların ulaşması zor. Bir arama yapıldığından siteniz büyük ihtimal reklamsız üst sıralarda yer almayacak. Bunun için kullanıcıların sizi daha kolay görebileceği e-ticaret sitelerine ve firma rehberi sitelerine abone olun. Bunlar üzerinden daha hızlı geri dönüş yakalayabilirsiniz.
 • Yurtdışında pazar aramak için ortak katılımların olduğu birliklere katılın. Firma rehberleri, ihracatçılar grubu, hizmet ilan grupları vb. gruplarda aktif olun. Sürekli verilen ilanları kontrol edip, ürünlerinizle ilgili paylaşımda bulunun.
 • Toplu ürün satışını hedefliyor olabilirsiniz. Ancak perakende olarak ürünleri satışa sunmanız sizin avantajınıza olacaktır. Yurtdışı satış sitelerine ürün ilanı verdiğinizde, bu siteler üzerinden toplu ürün alımları için mesaj alabilirsiniz. Etsy sitesinde perakende ürün satıp, toplu siparişler alan Türk satıcılar var.
 • Rakiplerinizi takip edin. Nasıl ihracat yapılır, öğrenmenin en kolay yolu bu. Rakipleriniz nasıl başarılı oluyorsa, sizin de o yoldan gitmeniz başarılı olacağınız anlamına gelir. Yapacağınız ekstra katkılar ile daha iyi konuma gelebilirsiniz.
 • Google Adwords reklamlarından faydalanın. Sizin için en avantajlı ve en uygun müşteri bulma yöntemi Google. Müşteriler direkt olarak Google üzerinden araştırma yapar. Karşısına çıkacak bir kaç şirketten birisi siz olursanız, satışı gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bunun için dolu bir web sitesine sahip olmalısınız.
 • İngilizce bilmelisiniz ya da İngilizce bilen bir personele sahip olmalısınız. Eğer İngilizce bilmiyorsanız ya da İngilizce bilen bir personele sahip değilseniz bütün bu yazılanları unutun. İş yapma şansınız imkansız gibi. Nasıl ihracat yapılır diyenlerin ilk önce İngilizce dil olayını halletmesi gerekir.

En güvenilir 35 Yurtdışı Alışveriş Listesibaşlıklı makalede yer alan siteler üzerinde satış yaparak firmanızın tanıtım faaliyetlerini yürütebilirsiniz.

 

İhracat Brokerlerı ve Aracı İhracat Firmaları

Piyasada bilinen ve güvenilir ihracatta aracılık yapan firmalar var. Bu firmalar destek ve teşvik konularında da sizlere yardımcı olacaktır. Eğer yeni ihracat yapacaksanız, ilk başlarda bu firmalar ile çalışın. Kar marjınız biraz düşecektir, ama en iyi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Sizlere bu konuda şirket tavsiyesi vermeyeceğiz. Google üzerinden dış ticaret şirketleri diye arama yaptığınızda hepsi karşınıza çıkacaktır. Arayıp tek tek bilgi alabilirsiniz. Onlar size bilgi vermek için hevesli. Hem kendi adınıza pazarlığınızı da yapmış olursunuz. İhracat nasıl yapılır konusunda onlardan ücretsiz bilgi ve katalog talep edebilirsiniz.

 

Türkiye de En Çok İhracat Yapan Firmalar

Bu veriler Türkiye İhracatçılar Meclisi üzerinden alınmıştır. İlk 10 da yer olan firmalar arasında yabancı şirketler ağırlıkta. Ancak üretimlerini Türkiye de yaptıkları için yapılan ihracata katkı sağlamışlardır.

 • Ford Otomotiv – 4.76 Milyar $
 • Toyota Otomotiv – 4.44 Milyar $
 • Tofaş Türk Otomotiv – 3.2 Milyar $
 • OYAK -Renault Otomotiv – 3.18 Milyar $
 • Türkiye Petrol Rafineleri- 2.76 Milyar $
 • Kibar Dış Tic. A.Ş. – 2.51 Milyar $
 • Vestel Tic. A.Ş – 2.1 Miyar $
 • Arçelik Tic. A.Ş – 1.8 Milyar $
 • BOSCH San. Ve Tic. A.Ş – 1.052 Milyar $
 • Mercedes Benz Türk – 1.049 Milyar $

 

En Çok Satılan Türkiye ihracat Ürünleri

Otomotiv sektörü her yıl ihracat şampiyonu olmaya devam ediyor
Otomotiv sektörü her yıl ihracat şampiyonu olmaya devam ediyor
 • Otomotiv
 • Tekstil ve Hazır Giyim
 • Beyaz Eşya
 • Gıda ve Tarım Ürünleri
 • Demir Çelik
 • Bor Madeni
 • Ham Petrol
 • Yedek Parça
 • Gemi Sanayi
 • Tütün
 • Savunma Sanayi

 

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler 2022

 1. Almanya
 2. İngiltere
 3. Birleşik Arap Emirlikleri
 4. Irak
 5. Amerika
 6. Rusya
 7. İtalya
 8. Fransa
 9. İspanya
 10. Hollanda

 

İhracat Yapmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

İhracat nasıl yapılır ile ilgili bilmeniz gerekenleri yukarıda sizlerle paylaştık. Şimdi daha hızlı adım atmanızı sağlayacak bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. İhracat yapmak için bir plana sahip olmanız gerekir. Sadece üretim yapmanız yeterli değil. Hedef ve plan çerçevesinde ilerlerseniz başarı şansınız artar. Aynı zamanda daha fazla kazanmış olursunuz.

 

1.Üretim de Yeterlilik ve Kalite

İhracat nasıl yapılır diye araştırma yapıyorsanız, önce kendinizi değerlendirerek başlayın. Yaptığınız ürünlerin kalitesi ihracat için uygun mu? Bazı ülkeler üretim kalite standartlarına uymayan ürünlerin ülke sınırına girmesine izin vermez. Hadi siz bunu başardınız diyelim. Anca ürünleriniz mevcut piyasadaki ürünler ile fiyat ve kalite konusunda rekabet edemiyorsa başarısız olursunuz.

 

2.Hedef Pazar Belirleme

Ürünlerinizi hangi ülkelere satmayı düşünüyorsunuz? Bunun için rastgele bir ülke olsa da olur demeyin. Her ülkenin kuralı kendisine göre değişir. Ayrıca maliyetlerde aynı olmayacaktır. Örneğin; Türk firmaları genelde Avrupa pazarını seçer. Bunun nedeni; serbest ticaret anlaşması, lojistik maliyeti, kar marjı, pazarlama kolaylığı vs. Sizin ürünlerinize en çok hangi ülkede ihtiyaç var ve o ülkede rekabet ortamı nasıl bunları sorgulamalısınız.

 

3.Teşvik ve Hibeleri Araştırın

Teşvik ve hibeler ihracatçının dostudur. Verilen teşvikler sizin en büyük şansınız. Üretim maliyetli bir iş. Son yıllarda kar marjı da oldukça düşük. Eğer bu teşvikler konusunda araştırma yapıp, fayda sağlamazsanız kaybeden siz olursunuz. Teşvikler sayesinde masraflarınızı %70’e kadar düşürebilirsiniz. Emin olun Amerika da ihracat yapan bir firma sizin sahip olduğunuz teşvik fırsatlarına sahip değil.

 

4.Pazarlama Kanallarını Araştırın

Pazarlama ve Reklam giderleri bir firmanın en büyük maliyetleri arasında yer alabilir. Pazarlamaya yapılan harcama mutlaka yerinde olmalı. Yani verimli bir pazarlama faaliyeti yürütün. Web sitesi, Sosyal Medya, Tanıtım Forumları, E-ticaret bu gibi uygun reklam avantajlarından faydalanın. İnternet teknolojilerini kullanmadığınız sürece pazarlama giderleriniz sizin için maliyetli olacak. Bu maliyet emin olun beklenen verimi sağlamayacaktır.

 

5.Yasalarla Aranızı İyi Tutun

Sorunsuz bir şekilde ihracat nasıl yapılır diyenlerin yasalar konusunda tam donanımlı olması gerekir. Yasaları personelinizin bilmesinden çok sizin bilmeniz daha önemli. Yapılan ufak bir yanlışta dahi altından kalkamayacağınız cezalar alabilirsiniz. Ya da mallarınıza el konulabilir. Bu başınıza gelebilecek en kötü olaylardan birisi. İşinizde tesadüflere yer vermeyin. Her konuda bilginiz olduğuna emin olun.

 

6.Lojistik Anlaşmalarınızı Yapın

Ups en büyük uluslararası kargo taşımacılık firmalarından biris.
Ups en büyük uluslararası kargo taşımacılık firmalarından birisi.

Taşıma işi en önemli kısımlardan birisi. Bir malı ne kadar maliyet ile gönderdiğinizi önceden kararlaştırın. Müşterilerinizin sorularına karşı hazırlıklı olun. Lojistik maliyeti iki taraf içinde oldukça önemlidir. İhracat yapmadan önce firmalardan bilgi alın. Size nasıl destek sağladıklarını avantajlarının ne olduğunu öğrenin. Taşıma maliyetleri arasında yüksek farklar olabiliyor. Bir firma 2 Euro’ya kg taşıması yaparken, başka bir firma 1 Euro’ya yapabiliyor. Bunların arasında büyük ihtimalle hizmet farkı var. Arayın ve bilgi alın. Anlaşma ve pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

 

7.Ödeme Yöntemlerini Belirleyin

Satış işlemini ödeme aldıktan sonra bitirmiş olursunuz. Ancak müşteriye sunacağınız ödeme yöntemleri oldukça önemli. İthalatçı firmaların çoğu peşin ödeme yapmaya yanaşmaz. Almanya da genellikle banka aracılığıyla ödeme yapılır. Siz bu konuda müşterinize risk almadan avantajlar sunmalısınız. Nasıl siz karşı tarafa tam güvenmiyorsanız, onlar da size tam güvenmiyorlar. İlk başlangıcı iyi yapmanız adına ödeme seçeneklerini genişletin.

Yurtdışına Kargo Gönderme Yöntemleri başlıklı yazımızı inceleyerek uygun fiyatlara lojistik firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

8.Donanımlı Bir Muhasebe

Çalıştığınız muhasebe firması mutlaka gümrük hizmeti sunan bir firma olsun. Bütün işlemleri tek bir çatı altında halletmeniz önemli. Bu firmalar size danışmanlık yapacaktır. Vergi iadesi ve teşvik konularında bilgi sahibi firma ile çalışarak avantaj sağlayabilirsiniz. Eğer mevcut firmanız bu konuda bilgi sahibi değilse, duygusal davranmayın. Mutlaka değiştirin. Aksi taktirde yüksek maliyetlere riskli bir şekilde katlanmak zorunda kalacaksınız. Bu kural ihracat nasıl yapılır diyenler için olmazsa olmazlardan.

 

 

İhracat Yapmak İçin Nereye Başvurulur?

 • Akdeniz İhracatçılar Birliği
 • Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği
 • Denizli İhracatçılar Birliği
 • Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği
 • Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği
 • Ege İhracatçılar Birliği
 • Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği
 • İstanbul İhracatçılar Birliği
 • İstanbul Maden ve Metaller İhracatçılar Birliği
 • İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği
 • Karadeniz İhracatçı Birliği
 • Orta Karadeniz İhracatçı Birliği
 • Uludağ İhracatçı Birliği

Yukarıda yazılı bulunan ihracatçılar birliğine kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra ihracat belgesini alıp faaliyet gerçekleştirebilirsiniz.

 

İhracatçılar İçin Verilen Kredi Destekleri

İhracat nasıl yapılır diyenlerin mutlaka bu kredilerden haberi olması gerekir. Bu krediler oldukça avantajlı. Hem faizi düşük hem de geri ödemesi esnek. Bazı kredilerde ödemeye 2 yıl sonrasında başlayabilirsiniz.

 • Reskont Kredisi
 • Sevk Yapmak İçin Hazırlık Kredisi
 • Dış Ticaret İhtiyaç Kredisi
 • Kobiler İçin Hazırlık Kredisi
 • Sevk Sonrası Reskont Kredisi
 • Marka Kredisi
 • Avrupa Yatırım Bankası Kredisi
 • Gemi Sanayi İhracatçıları Kredi Desteği
 • Yurtdışı Mağaza Yatırım Kredisi
 • Detaylı İhtiyaç Kredisi

 

Vergi Mükellefi Olmadan Nasıl İhracat Yapılır?

Vergi mükellefi olmadan ihracat yapmanız normal şartlarda mümkün değil. Bunun için aracı olmanız gerekmektedir. Tabi yine gelirinizi belgelemeniz şartıyla. E-brokerların çoğu fatura kesmeden, vergi mükellefi olmadan ihracatta aracılık görevini yürütmektedirler. Ancak bu riskli bir durum. İhracat yapan firma komisyon faturası düzenleyebilir. Bu fatura düzenlendiğinde sizin alacağınız komisyon maliyeye iletilecektir. Bir gün maliyenin sizin kapınızı çalması muhtemeldir. Ancak kendinizi firma çalışanı gibi gösterirseniz bu konuda sıkıntı yaşamazsınız.

Sizler için hazırladığımız ”ihracat nasıl yapılır” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Bu konuda uzman olduğumuzu bilmenizi isteriz. Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Scroll to Top