in

Hostes Nasıl Olunur | En Yeni Hostes Olma Şartları 2021

Hosteslik son zamanların en popüler meslekleri arasında yer almaktadır.Popüler olması demek hostesliğin kolay olduğu anlamına gelmiyor.Hostes maaşlarının iyi olması ve mesleki şartların düzgün olması hostesliği çekici kılıyor.Tabi hostes olmak kolay değil.Hostes nasıl olunur diye merak edenler için detaylı bir yazı hazırladık.Sizde yazımızı okuyarak hostes olmak için gerekli şartları taşıyorsanız, başlangıç adımını atabilirsiniz.

Hostes Nasıl Olunur
Hostes Nasıl Olunur

Hosteslik uzun dönemlerden beri en prestijli ve geliri yüksek meslekler arasında yer almaktadır. Hatta pek çok kişi bu mesleği nasıl icra edebileceğini araştırmakta ve sınavları ile ilgili detaylı bilgi talep etmektedir. Hostes olmak için kişilerin belli kriterleri taşımaları ve bu kriterleri tam olarak da yerine getirmeleri gerekmektedir. Peki hostes nasıl olunur?

Okuyunuz: Dedektif Nasıl Olunur

Hostes Nasıl Olunur?

Hosteslik mesleği, genellikle hava limanının bulunduğu şehirlerde yaşayanlar tarafından icra edilmektedir. Hava limanına yakın olmanın yanı sıra elbette farklı özelliklerin de bu meslek için olması gerekmektedir. Hostes olabilmek için kişilerin öncelikli olarak hangi havayolu şirketinde çalışmak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Türkiye’de ya da dünya genelinde uçuş sağlayan pek çok havayolu şirketi bulunmaktadır. Bu havayolu şirketlerinin de uçuş gerçekleştirdiği ülkeler de farklılık göstermektedir.

 

 

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler aynı zamanda ne gibi yollardan geçerek bu mesleğe başlayacaklarını da bilmek istemektedir. Elbette hosteslik mesleğine sahip olabilmek için öncelikli olarak kişiler sınavlara tabi tutulmakta ve eğitimlere gönderilmektedir. Eğitim esnasında başarılı olan ve eğitimlerini başarı ile bitiren kişiler ise hostes olmaya hak kazanmaktadır.

Okuyunuz: Haber Spikeri Nasıl Olunur

Hostes Olmak İçin Aranan Şartlar

Hostes Olma Şartları
Hostes Olma Şartları

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler aynı zamanda hostes olmak için aranan şartları da merak etmektedir. Hostes olabilmek için belli bir yaş aralığı ve mesleğe uyumluluk gerekmektedir. Bu şartlar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

  • Hostes olmak isteyen kişilerin 18 ile 30 yaş arasında olması gerekmektedir.
  • Bu mesleği başarılı bir şekilde yerine getirebilmek için kişilerin yükseklik korkusu ya da kapalı alan korkusu gibi fobilerinin bulunmaması gerekmektedir.
  • Hostes olmak isteyen kişilerin çok iyi derecede yüzme biliyor olması gerekmektedir.
  • Hosteslik mesleğine başvuracak olan kişiler iletişimi kuvvetli, sabırlı ve nazik kişilerden oluşmalıdır.
  • Hostes olabilmek için bir diğer önemli şart ise yabancı dil bilgisinin olmasıdır. Kişilerden temelde iyi derecede İngilizce talep edilmektedir. Ek diller de adaylara çok daha büyük avantajlar sağlamaktadır.
  • Hostes olmak isteyen kişilerin herhangi bir psikolojik sorunu olmaması gerekmektedir.
  • Evli ya da çocuklu olan kişilerden ziyade, esnek çalışma saatlerine uygun olan bekar kişiler hosteslik için tercih edilmektedir.
  • Hostes nasıl olunur sorusundan çok kriterleri merak eden kişiler için bir diğer önemli faktör ise bakımlı ve kendilerine güvenen kişiler olmaları gerektiğidir.
  • Sürekli yolcular ile iletişim halinde olan hostesler diksiyonu düzgün olan kişilerden seçilmektedir.

 

Hostes Maaşları Ne Kadar?

Hostes Olma Şartları
Hostes Olma Şartları
Hostes Maaşları Ne kadar
Hostes Maaşları Ne kadar

Hostesler, sürekli havada olduklarından ve herhangi bir can güvenlikleri olmadığından dolayı yüksek maaşlar kazanmaktadır. Özellikle mesleğe yeni başlayanlar da yine yüksek rakamlar ile maaşlarını almaktadır. Çalışma saatleri diğer sektörlere göre farklı olan hosteslikte, uçuşun ertesi günü tatil verilmekte, sonraki gün yeniden mesai başlamaktadır.

 

Havayolu şirketleri, uçuş mesafeleri ve yurt dışı seferlerine gidilip gidilmediği de yine hosteslerin maaşlarını etkilemektedir. Hostes nasıl olunur sorusundan çok maaşların ne kadar olduğunu soran kişiler için havayollarına göre hostes maaşları aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.
Türk Hava Yolları’nda çalışan bir hostesin maaşı 5 bin TL’den başlamaktadır. Bu rakam elbette 1 yıllık hostesler için geçerlidir. 5 yıl ve daha üzeri zamandan beri hosteslik yapan kişiler ise 7 ile 8 bin TL arasında maaş almaktadır. Yılda 4 defa 1 maaş ikramiye alan hostesler aynı zamanda harcırah, fazla mesai ve prim de almaktadır. Yani Türk Hava Yolları’nda çalışan bir hostesin ortalama aylık geliri 12 bin TL civarındadır.

 

Pegasus’ta çalışan hosteslerin maaşları 4000 TL’den başlamakta ve kıdeme göre artış göstermektedir. Yıl arttıkça, hosteslerin maaşları da artmaktadır. Prim, fazla mesai ya da ikramiye gibi uygulamalar Pegasus’ta da bulunmaktadır. Aylık geliri 6000 TL’yi bulan hostesler kıdemi arttıkça daha fazla gelir elde etmektedir.

 

Sun Express’te çalışan hosteslerin maaşları ise 4000 TL civarından başlamaktadır. Yine kıdeme göre artan bu maaşlara prim, harcırah ve ikramiye de eklenmektedir. Hosteslerin Sun Express’teki ortalama geliri yine 5000 ile 6000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler aynı zamanda hosteslerin çalışma saatlerini de merak etmektedir. Hostesler, sadece uçuş saatleri arasında çalışmakta, kalan sürelerde ise dinlenmektedir. Harcırah, uçuş yapılan ülke ya da şehirler için hosteslerin hesaplarına yatırılmaktadır. Maaş dışında yatırılan bu tutarlar ise uçuş sağlanan şehirlerde ya da ülkelerde hosteslerin otel ve yemek ihtiyaçlarını karşılamaları için verilmektedir.

 

Bir diğer önemli husus ise hosteslerin ne zaman izinli olduklarıdır. Uçuş sağlayan ve rotaya ulaşan hostesler ertesi günü izin kullanmakta ve sonraki gün yeniden uçuşa geçmektedir. Son derece bakımlı olmaları gereken hosteslerin tüm kuaför ve bakım masrafları da yine şirket tarafından karşılanmaktadır.

 

Hosteslik Okulu Var Mıdır?

hostes nasıl olunur
hostes nasıl olunur

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler aynı zamanda hosteslik okulu olup olmadığını da merak etmektedir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler için belli kurslar bulunmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara ya da Antalya gibi büyük şehirlerde yer alan bu kurslarda hostes adaylarına hem yabancı dil hem de hostesliğe dair eğitimler verilmektedir.

 

Hosteslik okulları mezun olunduktan sonra sertifika vermektedir; ancak bu sertifikaların mesleki anlamda bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu sertifikalar sadece kursun başarı ile tamamlandığını göstermektedir. Tüm bunların yanında kurslara giden kişilere belli firmalar tarafından iş imkanı da sunulmaktadır. Kursta çok başarılı olan ve ilk 3’e giren kişiler özel hava yolu şirketlerine yerleştirilmektedir.

Türkiye’nin pek çok şehrinde bulunan ve adayların ilgi gösterdiği kurslar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Deulcom Hosteslik Okulu

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler bu kursların nerelerde olduğunu da merak etmektedir. Deulcom, İzmir’de ve İstanbul’da şubeleri olan hosteslik okulları arasında yer almaktadır. Bu kurslara isteyen herkes kayıt olabilmekte ve belli tutarlar karşılığında eğitim alabilmektedir. Hosteslik kurslarında en önemli faktör ise bu mesleğe yatkın olan kişilerin kurslarda başarı göstermesidir. Yaklaşık 2 ay kadar süren bu kurslar sonunda kişiler küçük sınavlara tabi tutulmakta ve sonrasında sertifika alarak kursu tamamlamaktadır. Deulcom, pek çok kişiye özel hava yolu şirketlerinde iş imkanı da sunmaktadır.

 

Normacademy Hosteslik Okulu

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler hangi kursa gitmeleri gerektiği konusunda büyük kararsızlıklar da yaşamaktadır. Normacademy de yine kişileri hosteslik için hazırlamakta ve bu doğrultuda eğitim imkanı sunmaktadır. Kurstan başarılı olan kişiler için iş imkanları da sunulmaktadır. İş imkanları doğrultusunda kişiler bekleyebilmekte ya da hemen bir pozisyona da yerleştirilebilmektedir.

Hosteslik mesleğinde önemli kriterlerden birisi de yabancı dil bilgisidir. Özellikle istihdam edilecek olan hosteslerin iyi derecede İngilizce biliyor olması gerekmektedir. Bu nedenle hosteslik okulunda adaylara İngilizce kursu da verilmektedir. Yeterli seviyede İngilizce bilgisine erişilebilmesi için kişilere gereken destek de kurs tarafından sağlanmaktadır.

 

Hosteslik Sınavları Nasıl Oluyor?

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler aynı zamanda sınavlar ile ilgili detayları da merak etmektedir. Pek çok havayolu şirketi yazılı sınav, mülakat ve eğitim şeklinde sınav sunmaktadır. Bu sınavlardan başarılı olan kişiler meslek hayatına başlamaktadır. Hosteslik sınavlarının aşamaları ve açıklamaları aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Yazılı Sınav

Hostes nasıl olunur sorusuna verilecek ilk cevaplardan birisi yazılı sınavdır. Hostes olabilmek için sınav başvurusu yapan kişiler öncelikli olarak hangi hava yoluna başvuruda bulunduysa o firmanın yazılı sınavına tabi tutulmaktadır. Sınav test şeklinde uygulanmakta ve kişilerin İngilizce bilgisini ölçmektedir. İsteyen kişiler farklı bir dil biliyor ise ekstra dil seçenekleri ile de sınava girebilmektedir. Her iki sınav notunun ortalaması alınmakta ve puan hesaplaması yapılmaktadır.

 

Yazılı sınav sonuçları yaklaşık 3 gün içinde kişilerin e posta adreslerine gönderilmekte ve telefon aracılığı ile de bilgilendirme sağlanmaktadır. Sınavdan başarılı olan kişiler ise ikinci bir aşama olan mülakata girmeye hak kazanmaktadır. Yazılı sınav için baraj pek çok firmada 100 üzerinden 60’tır. 60 puanı geçemeyen kişiler ise sınavdan başarısız sayılmakta ve elenmektedir.

 

Sözlü Sınav

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler aynı zamanda sözlü sınavın ne aşamalardan oluştuğunu da merak etmektedir. Bu noktada yazılı sınavdan başarılı olan kişiler İngilizce sözlü sınava girmektedir. Gramer bilgisi test edilen kişilerin bu sınavda pratikte nasıl oldukları ölçülmektedir.

Komisyon eşliğinde yapılan bu sınavda kişilere İngilizce bilgisini ölçen sorular sorulmaktadır. Bu sınavdan başarılı olan kişiler ise psikoloji sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Sözlü sınavın başarılı geçip geçmediğinin bilgisi belli firmalar tarafından anında verilirken, belli firmalar birkaç gün içinde e posta ya da telefon ile bilgilendirme sağlamaktadır. Sözlü sınavın hemen ardından uygulanacak olan psikoloji sınavı için ise yer ve zaman komisyon tarafından belirlenmektedir.

 

Psikoloji Sınavı

Hostes nasıl olunur sorusunu soran kişiler psikoloji sınavı ile ilgili detayları da merak etmektedir. Psikoloji sınavında kişilerin ne kadar sabırlı oldukları ve olaylara ne şekilde tepki verdikleri ölçülmektedir. Sınavın en zorlu kısmı ise psikoloji sınavıdır. Pek çok kişi burada kalmakta ve sınavdan elenmektedir.

 

Boy Kilo Ölçümü

Hostes olabilmek için kişilerin belli bir kilo ve boy orantısına sahip olması gerekmektedir. 1.60’tan kısa ve 1.80 cm’den uzun olan kadınlar hostesliğe kabul edilmemektedir. Bu nedenle boy kilo ölçümü yapılmakta ve kişiler sınavlardan başarılı olsalar dahi boy ve kilo ölçümü yeterli gelmez ise elenebilmektedir. Bu nedenle de kriterleri taşıyan kişilerin sınavlara başvuru yapması sonradan hayal kırıklığı yaşanmaması için tavsiye edilmektedir. Nasıl hostes olunur sorusunu soran kişiler bu aşamadan da başarılı bir şekilde geçtikleri takdirde eğitim için eğitim merkezlerine yönlendirilmektedir. Boy kilo ölçümünde önemli faktörlerden biri de vücudun görünen bölgelerinde dövme olmaması gerektiğidir. Dövmesi olan kişiler komisyon tarafından elenmekte ve sınavlarda başarılı olsalar dahi hosteslik için kabul edilmemektedir.

 

Eğitim

Hostes olmak isteyen kişiler eğitimi tamamladıktan ve mesleğe başladıktan sonra sözleşmeli personel niteliği taşımaktadır. Bu nedenle eğitim döneminde de elemeler devam etmektedir. Kişilerin eğitim esnasında ne kadar başarılı oldukları ve ne kadar kendilerini gösterdikleri de önemlidir. Eğitim aşamasında kimlerin sözleşmeli olarak alınacakları belirlenmekte ve firmanın belirlemiş olduğu eğitim süresi tamamlandıktan sonra meslek hayatı başlamaktadır.

Hostes olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bir diğer önemli faktör ise sözleşmelerin uzun süreli olduğu ve kişilerin sözleşmeyi feshedip işten ayrılmaları durumunda yüksek tazminatlar ödediğidir. Bu nedenle hosteslik tekrar tekrar düşünülmesi ve iyice tartıldıktan sonra icra edilmesi gereken bir meslektir.

Okuyunuz: En Çok Para Kazandıran Meslekler

Hostes nasıl olunur

Hostes nasıl olunurAyrıca THY Kariyer sayfasından açıklanan ilanları da görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarım Yaparak Para Kazandıracak Muazzam İş Fikirleri 2017

Getirisi Yüksek En Karlı Tarım Ürünleri 2021 | Tarımsal iş Fikirleri

satış ortaklığı veren firmalar

Satış Ortaklığı Veren Firmalar | Türk Affiliate Marketing Siteleri 2021