Hırdavatçı Dükkanı Açmak | Nalbur Açmak Maliyeti Ve Kazancı

   Yüksek kâr oranları sebebiyle hırdavatçı dükkanı açmak iyi bir iş fikri olabilir. Hırdavatçı yani nalbur evde tamirat, bakım ve onarım yapmak isteyen tüketicilere gerekli malzemeleri satan dükkanlardır. Nalburlarda inşaat malzemeleri, otomotiv malzemeleri, tesisat malzemeleri, elektronik alet malzemeleri, boya malzemeleri ve boya, elektrik malzemeleri, ev eşyaları, bahçe aletleri gibi ürünler satılır. Hırdavatçı dükkanında satılabilecek ürünler çeşitlendirilebilir.

   Hırdavatçı dükkanı nasıl açılır

   Hırdavatçı dükkanı nasıl açılır

   Nalbur dükkanı açıp kısa sürede kazanç sağlamak istiyorsanız planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Satacağınız ürünlerin planlanması ve tedariği konusunda iyi düşünmelisiniz. Hırdavatçıda ürünlerin kâr oranı yüksek olsa da kazanç sağlamak biraz sabır isteyecektir.

   Şu an tüm dünyada ‘kendin yap’ fenomeni yayılmaktadır. Insanlar artık arızalanan ürünleri atıp yenisini almak yerine evde kendileri tamir etmeyi tercih etmektedir. Bu da hırdavatçı dükkanlarına olan talebi arttırmaktadır. Bu nedenle hırdavatçı dükkanı açmak ve kazanç sağlamak iyi bir iş fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hırdavatçı dükkanı nasıl açılır sorusunun cevabını ise bu yazıda tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

    

   Hırdavatçı Dükkanı Nasıl Açılır?

   Hırdavatçı Dükkanı Açmak

   Hırdavatçı Dükkanı Açmak

   Hırdavatçı dükkanı açmak istiyorsanız bu işi yapıp yapamayacağınızı düşünerek başlamalısınız. Aşırı teknik bilgi istemeyen bir iş olsa da ne satacağınızı bilmeniz ve genel hatlarıyla bu aletlere hakim olmanız bu işi daha iyi yapmanızı sağlar. Hırdavatçı dükkanını her yerde açabilirsiniz. Ancak yoğun yerler ve inşaat alanlarına yakın yerler bu dükkan için uygun olacaktır. Inşaat ve tamir sektöründe çalışan insanlarla aranızı iyi tutmanız kemik bir müşteri kitlenizin oluşmasını sağlayacaktır.

   Hırdavatçı dükkanı açmak için 150 metrekare ile 300 metrekare arasında bir dükkan yeterli olacaktır. Açacağınız bölgedeki esnaf profili ve rekabet ortamı da dikkat etmeniz gereken unsurlar arasındadır. Dükkanınızdaki ürünleri sergilemeniz için vitrin ve raflar edinebilirsiniz. Ne kadar çok ürünü bünyenizde barındırırsanız müşteri ile temasınız o kadar çok olacaktır.

   Hırdavat sektöründe kurumsal firmalar ve satış zincirleri büyük yer kaplamaktadır. Ancak küçük işletmelerin de sektörde yer edinmesi mümkündür. Dükkanınızı açtığınız bölgede isim yapmanız ve müşterilerinizle aranızı iyi tutmanız kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Zamanla müşterileriniz artacaktır. Hedef kitleniz başta bölgenizdeki müşterileriniz olmalıdır.

   Nalbur dükkanında satacağınız ürünleri bir kaç yoldan satın alabilirsiniz. Öncelikle toptancılardadan yararlanabilirsiniz. Imalatçılar ya da özel distiribütörler de sizin için stok kaynağı olabilir. Küçük işletmeli nalburlar genellikle narbur toptancılarından ürünlerini satın almaktadır. Ürünlerinizi baştan stoklamanız size ilk bir kaç için fayda sağlayacaktır.

    

   Hırdavatçı Dükkanı Açmak İçin Gereken Belgeler

   Hırdavatçı dükkanı açmak için gereken belgeler belediyenize göre zaman zaman değişiklik gösterse de temel olarak şu belgeleri edinmeniz gerekmektedir:

   • Nüfus cüzdanı fotokopisi
   • İkametgah belgesi fotokopisi
   • Tapu fotokopisi
   • 2 adet vesikalık fotoğraf
   • Yapı kullanım izni belgesi
   • Vergi levhası
   • İlgili esnaf ve ticaret odası kaydı fotokopisi
   • İş yeriniz kiralıksa kira mukavelesinin aslı ya danoter onaylı sureti
   • Sigorta ya da BAĞ-KUR belgesi
   • Emeklilik cüzdanının fotokopisi
   • Kimlik bildirimi belgesinin fotokopisi
   • Şirket olarak açılacaksa imza sirküleri ile Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi
   • Cumhuriyet Başsavcılığı’ ndan yeni tarihli sabıka kaydı
   • İtfaiyeden alınmış yangın tedbir belgesi
   • İş yerinizde su olacaksa su sayacı kartı
   • Aynı adres için önceden verilen iş yeri açma ruhsatı varsa ise belediyeye geri iade etmeniz gerekmektedir.

    

   Hırdavatçı Açma Maliyeti Ne Kadardır?

   Hırdavatçı açma maliyeti değişiklik gösterebilir. Hırdavatçıda satacağınız ürün çeşidi sınırsızdır. Küçük ölçekli bir hırdavatçı dükkanı açmak için 25-30 bin TL ile başlangıç yapabilirsiniz. Ancak bu miktar pek yeterli gelmeyebilir. Bu kadar düşük bütçe ile bu işe başladığınızda ilk etapta zorluk yaşayabilirsiniz.

   Tam anlamıyla dizayn edilmiş ve düzenlenmiş bir nalbur dükkanı açmak için ise minimum 70 bin TL sermaye gerekmektedir. 70 bin TL ile güzel bir dükkan açıp içini güzel ürünlerle doldurabilirsiniz. Bu sermaye orta halli bir hırdavatçı dükkanı açmak için yeterli olacaktır. Sermayeniz ne kadar büyükse açacağınız dükkan da o kadar para getirecektir.

   Nalbur dükkanı kâr marjı yüksek olan olan bir sektördür. Bu nedenle ürün fiyatlarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Fiyatlar giderek artmaktadır. Bu nedenle kazandığınız parayı tekrar ürüne yatırmanız ve tekrar kâr elde etmeyi amaçlamalısınız.

   Okuyunuz: Dükkanı Açmak İstiyorum Diyenlere 30 Fikir

   Hırdavatçı Aylık Kazancı Ne Kadardır?

   Hırdavatçı dükkanı açmak isteyenler bu işten aylık ne kadar para kazanacağını da düşünüyor olabilir. Hırdavatçılıkta ürünlerin kâr oranı yüzde 20’ den yüzde 500’ e kadar çıkabilir. Özellikle de müşterisi bol bir yerde dükkan açmışsanız iyi kazançlar sağlayabilirsiniz. Bir hırdavatçı dükkanından kazanacağınız aylık ciro 2 bin TL’ den 50 bin TL’ ye kadar çıkabilir. Ortalama olarak ise ayda 15 bin TL ciro yapabilmeniz mümkündür.

   Hırdavatçı dükkanı açarak aylık kazanacağınız para bu işe ayırdığınız sermayeye, müşteri yoğunluğunuza ve ürün çeşidinize göre artabilir. Ürünlerinizi uygun fiyata satın almanın yollarını bulmalısınız. Ve satış yapmak için mütahitlerle ve inşaatçılarla iletişim halinde olmalısınız. Bu şekilde sürekli satış yapacağınız sürekli müşterileriniz olacaktır. Bu da kazancınızı sürekli aynı düzeyde tutmanızı sağlayacaktır.

    

   Hırdavatçı Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

   • Hırdavatçı dükkanı açmak için bu iş hakkında uzman olmanız gerekmez ama temel olarak bazı seyleri bilmeniz ve genel hatları ile sektöre hakim olmanız gerekir. Bunun için özel bir eğitime ihtiyacınız yok küçük bir piyasa araştıması ve internet yoluyla öğrenmeniz gereken temel şeylere ulaşabilirsiniz. Yaklaşık bir iki aylık bir süre zarfında öğrenmeniz gereken şeylerin bir çoğunu öğrenirsiniz. Ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız müşterilerinizin size olan güvenini arttıracaktır.
   • Toptancı ve tedarikçi araştırmanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Sürekli ortama hakim olup yeni imkanları yakalamanız gereklidir. Hırdavatçıda satılan ürünlerin çoğu yurt dışından gelen ürünlerdir. Iyi bir araştırma ile tedarikçilerinizi bulup farklı ve kaliteli ürünlere uygun fiyatla erişebilirsiniz.
   • Eğer ucuz ürün ve kaliteli ürün arasında kaldıysanız tercihiniz kaliteden yana olsun. Ucuz ürünleri satmanız daha kolay olur ancak özellikle inşaat sektöründe kaliteli ürün kullanımı çok önemlidir. Bunun için bünyenizde kaliteli ürünler bulundurmak özellikle de inşaat sektörü için çok önemlidir.
   • Her zaman güler yüzlü olmanız ve müşterilerinizle ilgilenmeniz çok önemlidir. Sonuçta bir esnafsınız ve müşterilerinizin sizi tercih etmesi için sizi sevmesi gereklidir. Bunun için de güler yüz ve alak göstermeniz gerekmektedir. Bölge halkının sizi sevmesi esnaf olarak önem taşımaktadır.
   • Nalbur dükkanları genelde yapı malzemeleri satsa da pandemi döneminde talep gören maske, dezenfektan, siperlik gibi ürünler de satabilirsiniz. Bu ürünler şu an salgınla mücadele ettiğimiz için fazla talep görmektedir. Siz de bu piyasa ortamından yararlanarak bu ürünleri satmayı deneyebilirsiniz. Bunun gibi farklı zamanlarda talep gören ürünleri o zamanın ihtiyaçlarına göre bünyenizde bulundurmanız gereklidir.
   • Nalbur dükkanları uzun bir süre daha varlıklarını sürdürmeye devam edecektir. Tıpkı kasap, fırın gibi dükkanlar toplumun ihtiyaçlarına karşılık veren temel dükkanlarsa nalburlar da öyledir. Doğru bir planla açtığınız nalbur size kazanç sağlayacak ve uzun zaman varlığını devam ettirecektir. Doğru yeri belirledikten ve sermayenizi ayarladıktan sonra nalburunuzu açıp kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz

   Hırdavatçı ve nalbur dükkanı nasıl açılır başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.