Hemşire Nasıl Olunur | Hemşire Maaşları ve Okunacak Bölüm

Hemşire nasıl olunur

Sağlık günümüzde her insan için son derece önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle her şehirde kurulan büyük şehir hastaneleri, tıp merkezleri ve sağlık ocakları kişilerin akınına uğrayan mekânlar arasındadır ve bu kurumlarda hizmet veren sağlık personellerinden birisi de hemşirelerdir. Hemşire nasıl olunur sorusu da bu bakımdan büyük bir önem taşıyor.

Hemşire nasıl olunur
Hemşire nasıl olunur

Hemşirelik mesleğine ilgi bir hayli fazladır. Çünkü sağlık sektörü hiçbir zaman popülaritesini kaybetmeyecek iş alanlarından biridir. İnsan nüfusu tükenmediği sürece hastanelere ve hemşirelere olan ihtiyaç da hiçbir zaman bitmeyecektir. Bu mesleği seçecek olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi de hemşire maaşları ne kadar sorusu oluyor.

Hemşirelerin maaşları kişilerin evlerini geçindirmelerine yetecek standartlardadır. Bununla birlikte hemşireler arasında da kıdem farkı olduğunu unutmamak gerekir. Bir başhemşire ile göreve yeni başlamış olan hemşirenin alacağı maaş da aynı olmayacaktır. Bu durumda birçok hemşire olmak isteyen ya da henüz adaylık aşamasında olan kişilerde baş hemşire nasıl olunur sorusunun merakı oluşuyor.

Farklı meslekler ile ilgili bilgi edinmek için Önü açık olan geleceğin meslekleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire nasıl olunur 2
Hemşire nasıl olunur 2

Eskiden yalnızca kadınların tercih ettiği hemşirelik bölümünü günümüzde erkeklerde fazlası ile tercih ediyor. Kadınların hemşire erkeklerin ise hemşir unvanı aldıkları bu bölümü okumak için kişilerin iki farklı alternatifi vardır. Üniversitelerin Hemşirelik Yüksekokullarını bitirmek ya da Sağlık Bilimleri Fakültelerinden mezun olmaktır.

Hemşire nasıl olunur sorusunu soran birçok meslek lisesi öğrencisi de bulunuyor. Sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler 2 yıllık ön lisans bölümüne kayıt yaptırabilirler. Bu öğrenciler Sağlık Meslek Yüksek Okullarında eğitim alarak meslek yaşamlarına adımlarını atabilirler. Sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenciler sağlık kuruluşlarında hemşire yardımcısı olarak da görev alabilirler.

Hemşire yardımcılığı sırasında kişiler 2 yıllık eğitim veren hemşirelik bölümünden mezun olunduğunda öğrenciler sağlık kurumlardan normal hemşire olarak çalışmaya başlarlar. Bununla birlikte düz liseden mezun olanlar da hemşire olabilme şansına sahiptir.

Düz liseyi ya da açık liseden mezun olan kişiler üniversite sınavlarına girerek 4 yıllık bir sağlık bilimleri fakültesini tercih edebilirler. Bu fakültelerde bulunan hemşirelik bölümünü başarı ile tamamlayanlar yine rahatlıkla görevlerine başlayabilirler. Hemşire nasıl olunur sorusunu soran kişiler bu bölümleri bitirdikten sonra özel ya da kamu hastanelerinde görevlerine devam edebilirler.  Kısacası kişilerin hemşirelik unvanını alabilmesi için ya iki yıllık ön lisans programını ya da dört yıllık bir programı bitirmesi gerekiyor.

 

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hemşire Maaşları Ne Kadar
Hemşire Maaşları Ne Kadar

Hemşire olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de hemşire maaşları ne kadar sorusu oluyor. Hemşirelerin maaşları çalışma durumuna, kıdeme ya da çalıştığı zaman dilimine göre farlılık gösteriyor. Maaşlar hakkında şu şekilde bilgiler verilebilir:

  • Yeni işe başlayan hemşireler ayda 4500 TL
  • Meslekte en az 5 yıl çalışanlar 4600 TL
  • 15 yıldır meslekte olanlarda 4850 TL
  • 20 Yıldır meslekte olanlara 5150 TL maaş veriliyor.

Bununla birlikte 25 yıldır mesleğini icra etmeye devam eden hemşirelerin maaşları ise 5250 TL şeklindedir. Bu maaşlar yalnızca mesleğin getirisi olan maaş tutarlarıdır. Kişiler aynı zamanda çocuk sayısına ve evlenme durumlarına göre de maaşlarında farklılık olabiliyor. Hemşireler bunlara ek olarak çalıştıkları mesai saatlerine göre de ek ücretler alırlar.

Tüm bu detaylar düşünüldüğünde hemşirelerin maaşlarında 500 TL gibi bir artış olduğundan da bahsetmek mümkün olmaktadır. Ancak bu rakamlar kamu hastanelerinde hemşire olanlar içindir. Özel hastanelerde çalışan hemşirelerin maaşları biraz daha düşüktür ve kurumdan kuruma da farklılıklar gösterir. Özel hastanelerde hemşire maaşları 2500- 4500 arasında değişim gösterebiliyor.

 

Baş Hemşire Nasıl Olunur?

Sağlık sektöründe bir meslek düşünen kişilerin çok merak ettiği bir soru ise baş hemşire nasıl olunur sorusu oluyor. Başhemşireler sağlık kurumlarında diğer hemşireleri yöneten kimseler olarak tanımlanabilir. Başhemşirelik unvanı son yapılan düzenlemeler neticesinde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak değiştirilmiştir.

Hemşire nasıl olunur sorusu kadar merak edilen başhemşirelik sorumlulukları çok fazla olan bir kademedir. Bu kişilerin yönettikleri ekiplere liderlik yapabilmeleri, kurumların politikalarına uygun davranabilmeleri, hastalık tedavileri yapabilmeleri son derece önemlidir. Aynı zamanda görevleri sırasında ki eksikleri ve hataları görebilme potansiyelleri olmalıdır. Ekiplerinde çalışan ve diğer sağlık personellerinin gelişmesine de katkı sağlayabilmelidirler. Kurumlarda ki hasta bakım ve tedavi işlerinin düzeninden sorumludurlar.

Başhemşire olma konusunda ki şartlar kamu ve özel sektör kurumlarına göre farklılık gösterir. Ancak bu alanda 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak son derece önemlidir. Bu ön koşula sahip olan kişilerden özel sektörde deneyim beklentisi de vardır. Bu görevi genelde kadınlar yerine getirse de erkeklerin olamaması için de bir problem yoktur.

 

Hemşire Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Hemşire olmak için okunması gereken bölüm farklılık gösterebilir. Sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenciler Sağlık Meslek Yüksek Okulunda okuyarak hemşire olabilirken, düz ya da diğer liselerden mezun olan öğrenciler üniversite sınavlarına girerek dört yıllık bir Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni bitirerek hemşire olabiliyor.

Sağlık Meslek Lisesi’nde hemşirelik bölümü bitiren öğrenciler normal hemşirelerin yanında hemşire yardımcısı olarak çalışabilme şansına da sahiptirler. Ancak maaş olarak normal bir hemşireden daha düşük ücretleri vardır.

 

Lise Mezunu Nasıl Hemşire Olur?

Kişilerin mezun oldukları okullar da hemşire olabilmelerinde etkilidir. Kariyer planlaması yapan birçok öğrencinin merak ettiği konulardan birisi de lise mezunu nasıl hemşire olur sorusu oluyor. Kişilerin mezun oldukları liseler meslek sahibi olabilmelerinde son derece önemlidir.

Öğrenciler Sağlık Meslek Lisesinde okuyorsa sınavsız, direkt olarak iki yıllık Sağlık Meslek Yüksekokuluna kayıt yaptırabilirler. Bu bölüm kamu üniversitelerinde olduğu gibi birçok özel üniversitede burslu, %50 burslu ya da burssuz olarak okunabiliyor.

Düz liseden mezun olanların ise yapması gereken üniversite sınavına girmek olacaktır. Hemşire nasıl olunur sorusunun yanıtını merak eden kişiler için bu bölüm de yine özel ve kamu üniversitelerinde bulunuyor. Alanın gerektirdiği puanı alan öğrenciler bölüme kayıtlarını yaptırarak meslek için eğitimlerine başlayabilirler.

 

Uzman, Yüksek ve Ameliyat Hemşiresi Farkları

Hemşire olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli konulardan birisi de uzman, yüksek ve ameliyat hemşiresi farkları oluyor. Uzman hemşire olarak görev alan kişiler mezun oldukları alanlarda ki klinik bilgi ve becerilere tam olarak hâkim olan kişilerdir. Bu kişiler gerektiğinde hasta sorumluluğunu alır, uygular ve uygulamaya göre de değerlendirme yapar.

Yüksek hemşireler ise, kendi alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans yapan hemşirelerdir. Sağlık kurumlarında normal bir hemşireden daha yüksek maaş alırlar. Hem yüksek hem de uzman bir hemşire olabilme imkânı elde edenler kurumlarında yöneticilik konumuna kadar yükselebilme şansı elde ederler.

Ameliyat hemşireleri ise, görev ve sorumlukları ağır kimselerdir. BU kişiler cerrahi bir uygulama yapılmadan önce ameliyathaneyi hazır hale getiren ve ekibini asiste eden kişilerdir. Kendisine atanan diğer tüm sorumlulukları yerine getiren bu sağlık personelleri aynı zamanda ameliyat anında da önemli görevler üstlenirler. Bu hemşireler de çalıştıkları kurumlarda normal hemşirelere göre maaş farklılıkları olan sağlık personelleri arasındadırlar. Hemşirelik bölümünün birçok avantajı vardır ve kişiler de bu avantajları değerlendirerek iyi bir meslek kariyeri edinebilirler.

Scroll to Top