Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Kazancı 2022

Hediyeleşmek çok güzel bir davranış biçimidir. Hediyelik eşya dükkanı açmak çok akıllıca bir seçim olacaktır. Sevdiğimizi, değer verdiğimizi elle tutulur gözle görülür bir şekilde ifade edebilmenin en güzel yolu hediye vermektir. Hediyenin büyük veya küçük olması değil veriş şekli ince düşüncenin bir göstergesidir. Hediye grubu adı altında satılan birçok ürün çeşidi bulunmaktadır. Hediye kategorisi inanılmaz renkli bir dünyadır. Çok çeşitli ve sınırsız bir ürün seçeneği olduğu için herkesin zevkine göre şekillendirilebilmektedir. Herkesin hediye anlayışı farklıdır. Kimi insan incik boncuk tarzı takıları hediye etmekten zevk alırken, kimi bibloları, farklı cam aksesuarlarını ya da herhangi bir başka hediye seçeneğini tercih edebilir. Bu tamamen kişinin ne hediye etmek istediğine bağlı olarak değişim gösterir. Hediyelik eşya dükkanı açmak, her zaman ayrıcalık sağlar. Hediye vermenin herhangi bir zamanlaması olmasa da bazı özel günler sektörün canlanmasında önemli etkendir. Yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü hediyeleşmek sevgimizi sunmak için en güzel günlerden birkaç tanesidir.

Hediyelik Eşya Dükkanı AÇmak
Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik eşya dükkanı açmak oldukça keyifli bir fikirdir. Tüketicisi yoğun bir sektör olduğundan zarar edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu yüzden hediye sektörüne girişim yapacaksanız öncelikle hangi hediye grubunda hizmet edeceğinizi keşfetmeniz gerekir. Hediyelik eşya dükkanı açma maliyet olarak oldukça sermaye isteyen bir iştir. Aslında nasıl bir hediye grubu ile satış yapacaksanız maliyette ona göre değişkenlik gösterir.  Hediyelik eşya sektörüne baktığımızda hem online hem de yerel olarak satış özgürlüğü sağlayabilen geniş bir paneli vardır. Önemli olan hangi hediyelik eşyaya yöneleceğinizdir. Bu hediyelik eşyaların hedef kitlesi kimler olmalı gibi soruları kendinize sorarak hediyelik eşya dükkanı açmak için alt zemin oluşturmanız gerekir.

Her işte olduğu üzere hediyelik eşya dükkânı açmak emek ve sermayenin birleşiminden oluşur. Önce hayal edersiniz, eğer elinizde birikmiş bir sermayeniz var ise hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek oldukça kolaydır. Elbette ki sıfır sermaye ile hiçbir şey bilmeden yola çıkmak sizi çok yıpratır ve zarara uğratır. Zarar durumu ile karşılaşmamak için küçük adımlar atmanızı sağlayacak araştırmalar yapmanız çok sağlıklı olacaktır. Hediyelikçi açmak isteyenlere öneriler veren kişileri dinlemek, onların gösterdiği yoldan ilerlemek çok yararlı olacaktır. Farklı insanlardan alınan tavsiyeler, farklı bakış açıları sunacağından sizin gelişip size en uygun olanı bulmanızı sağlayacaktır.

Okuyunuz: En Yeni İş Fikirleri Listesi

Hediyelik Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

Her işin bir yolu yordamı vardır. Her ne kadar sermaye ilk şart olarak bilinse de hediye sektöründe de bilinmesi gereken püf noktaları sizi başarılı bir iş insanı olmanıza vesile olacaktır. Hediyelik eşya dükkânı açmak aynı zamanda insanlarla diyalog kurmanız gerektiren bir meslektir.  Bu yüzden müşterilerle sağlıklı iletişim kurmak sizi bu alanda tecrübeli kılacaktır. Hediyelik Dükkanı açmak isteyenlere öneriler sunmak fikirlerinizin gelişmesine, net karar vermenize ve kurmak istediğiniz işe odaklanmanızda yararlı olacaktır. Tavsiyeleri bilgileriniz ile harmanladığınızda ortaya çok orijinal ve parlak fikirler çıkabilmektedir. Şimdi dilerseniz hediyelik eşya dükkanı açmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor, kısaca birkaç öneride bulunalım.

  • Her şeyden önce ne istediğinizi bilin. Kararlı olduğunuz takdirde her konuda gerçek başarıyı sağlayacak olduğunuzu bilmenizi isteriz. Özellikle hediye sektörü hakkında bilgi edinmeniz çok yararlı olacaktır. Hangi ürünler tercih ediliyor, nasıl satılıyor, maliyeti nedir konularında bilgi sahibi olmak yapacağınız işi belirleyecektir.
  • Hangi hedef kitlesine hitap edeceğinizi bilmek, satış ürünlerinizi seçmenizde yarar sağlayacaktır. Kadınlar için hemen her ürün hediyelik eşya sayılabilecekken erkeklere hediye seçmek çok daha zordur bu yüzden hediye kategorisi oluşturmanız isterinizi kolaylaştıracaktır.
  • Araştırmacı olun, eğer hediye sektörü içerisinde yer almak istiyorsanız size yakın gelen hediyelikçileri keşfedin. Son moda hediye ürünlerini görerek mali olanaklarınızla tartın.
  • Bütçeniz bir iş kurabilmeniz için en önemli kısımdır. İş planlaması yaparken bir yandan bütçe planlaması oluşturmak gerekir.  Planlı programlı bir şekilde ilerlemek işlerinizi kolaylaştırır.
  • Hediyelik eşyaya dair her ne ürün satmak istiyorsanız onlar için bir dükkân kiralamak veya satın almak kurulu bir düzen oluşturmanızı sağlar.  Bunun yanı sıra dükkânın çok dar olmaması müşterilerinizin rahatça alışveriş yapmasını sağlayacaktır.
  • Hediyelik eşya dükkanı açmak için öncelikle sizi müşterilerinize temsil edecek bir isim, unvan yaratmanız gerekir. İsim her şey demektir. Seçeceğiniz isim, dükkanınızın adı olacağından göze ve kulağa hitap etmelidir. İnsanlara güven verip aynı zamanda hediye alma isteğini çağrıştırmalıdır.
  • Bireysel olarak çalışabileceğiniz gibi size yardımcı olabilecek elemanlarınızın olması iş yükünü hafifletmek açısından oldukça yararlı olacaktır. Aynı zamanda dükkânda eleman sayısının çok olması hırsızlık olaylarına karşı geliştirebileceğiniz en doğal alarmdır.
  • Hediyelik eşya dükkanınızda çalışacak elemanlarınızın sabırlı ve güler yüzlü olması altın kuraldır. Müşteriler ilgilenilmek, ürünlerle ilgi genel bir bilgi ister. Bu yüzden eleman seçimlerinde dikkatli olmanızda yarar vardır.
  • Hediyelik eşyalar genelde müşteriler tarafından elle tutulmak, incelenmek isterler bunu en doğal hak olarak kendilerinde görürler. Müşteri her zaman haklıdır ilkesinden yola çıkarak sizin dükkanınızdan hediye almak isteyen birine asla müdahale etmeyin. Negatif bir izlenim vermemek adına sakince bekleyip, müşterinizin size soru yöneltmesi çok daha akıllıca olacaktır.
  • Müşterilerinizle tatlı dille iletişim kurun. Satışın en önemli kuralı tatlı dil, güler yüzdür. Hani derler ya tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Bir müşterinin ürün satın alması için, satıcıdan aldığı pozitif enerji yüzde yüz etkili bir yöntemdir.

 

Hediyelik Eşya Dükkanı Açma Maliyeti

Hediyelik eşyalar genel olarak pahalı ürünlerdir. Elbette ki bu ürünün türüne göre değişmektedir. Genel olarak hediye eşya sektöründe iş kurmak için elinizde mutlaka belirli miktarda para olması gerekir.  Hediyelik eşya dükkanı açma maliyet olarak sizi biraz zorlasa da işi kurduktan sonra dükkânı çevirmek daha kolay olacaktır.

Hediyelik eşya dükkanı açmak için ortalama kırk bin liralık bir sermayenizin olması gerekir.  Kimi iş alanında maliyet daha az olsa da hediyelik eşyaların gerek yurt dışından ithal edilmesi ve dolar üzerinden satışı, dükkân sahiplerini biraz sıkıntıya sokmaktadır. Bununla birlikte maliyeti en çok zorlayan aşamalardan biri satış sağlayacağınız dükkânı tutmaktır. Birçok iş sahibi kiralık dükkân tutarak mali açıdan kar etmeye odaklanmıştır. Bazı hediyelikçiler dükkanları depo olarak kullanıp online satışa yönelmektedir. Elbette buda bir seçenektir, ancak işlek bir yerde hediyelikçi dükkânı açmak görsel olarak müşteriye hitap etmek çok daha caziptir.

Eğer hediyelik eşyaları seviyorsanız, gelecek için kendinizi bu iş sektöründe başarılı bir şekilde hayal edebiliyorsanız hediyelik eşya dükkanı açmak sizin için hayallerin gerçeğe yansıması olacaktır. Hayallerinizin peşinden gidin, istediğiniz işi yapın.  Şüphesiz kendi istediği işi yapanlar daha mutlu ve işlerinde daha başarılı olabiliyorlar.  Bu yüzden kendi işinizi kurmak için kendinize bir şans vermeniz geleceğiniz açısından çok kıymetlidir. Özellikle sizi negatif olarak etkileyecek kişi yada kişileri dinlemeden yolunuza devam edin.  Ancak uyarıları size sunulan tavsiyeleri de kulağınıza küpe olarak takın. Eğer ne yapmak istediğinizden eminseniz hediyelik eşya dükkânı açmak için gerekli belgelerin başvurularınızı yaparak hayallerinize bir adım yaklaşabilirsiniz. Hayırlı olsun.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlar bölümünden bizlerle paylaşarak, blog sitemize destek olabilirsiniz.

Scroll to Top