in

Haşhaş Yetiştiriciliği |Yasal Haşhaş Üreten Para Kazanıyor 2020

Haşhaş üretimi tarihte çok eski zamanlara dayanmaktadır.3000 yıl önce asurlar, hititler ve sümerler tarafından haşhaş yetiştiriciliği yapıldığı kanıtlanmıştır.Haşhaş sütü ile modern tıpta kullanılmaktadır.Tohumları ise gıda, boya ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.Peki yasal haşhaş üreten para kazanıyor mu?Haşhal yetiştirmek karlı bir iş mi?Tüm bu soruların cevabını yazımızda sizlere detaylıca anlattık.

Haşhaş Yetiştiriciliği
Haşhaş Yetiştiriciliği

Devletten gerekli izinleri aldığınız taktirde yasal haşhaş yetiştiriciliği ile para kazanmanız mümkün.Hem gıda sektörü hem de endüstri de aranan tarım ürünleri arasında yer alır.Türkiye’de en çok Afyon ilinde yetiştirilmektedir.Yetiştirmek isteyenlere ilçe tarım müdürlükleri yol haritası sunmaktadır.

Not: Haşhaş yetiştiriciliği haricinde farklı fikirler edinmek için mutlaka Topraksız Tarım Yapmak başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Yasal Haşhaş Yetiştiriciliği

Haşhaş Yetiştiriciliği 2
Haşhaş Yetiştiriciliği 2

Günümüzde yasal haşhaş yetiştiriciliği13 il ile sınırlı tutulmuştur.Bu da Birleşmiş Milletler kararı ile verilmiştir.Nedeni ise haşhaş sütünün aynı zamanda uyuşturucu etkisinin olmasıdır.Osmanlı tarihinde de afyonhaneler kurularak keyif verici madde olarak kullanılmıştır.Tabi bunların sıkıntılarından bahsedilmiştir.Hatta VI. Murat tarafından bizzat yasaklanmıştır.

 

1-Haşhaş Bitkisi Nedir?

Haşhaş Fiyatları 2020 Ne Kadar
Haşhaş Fiyatları 2020 Ne Kadar

Gelincikler familyasından bir bitkidir.Yağış alan yerleri sever ve akdeniz ikliminde yetişmektedir.Kapsülünden uyuşturucu yani morfin, kodein, tebain, noskopin gibi ilaç hammedeleri üretilmektedir.Dünyada  da sınırlı ülkelerde üretim izini verilmiştir.

 

2-Haşhaşın Faydaları Yararları Nelerdir?

Haşhaşın Faydaları Yararları Nelerdir
Haşhaşın Faydaları Yararları Nelerdir

Haşhaş gıda olarak tüketilirken tohumları kullanılmaktadır.Haşhaş tohumu yağ oranı yüksektir.İçeriğinde ise karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, demir bakımından zengindir.Ağız yaralarını iyileştirme, uykusuzluk, astım, mide sorunları, cilt enfeksiyounu, egzama, kalp, böbrektaşı ve sinir sistemi ile ilgili sorunlarda şifa olmaktadır.Ağrı kesici ve ağrı gidericidir bizzat.

 

3-Haşhaş  Nerede Hangi Bölgelerde Yetişir?

Haşhaş  Nerede Hangi Bölgelerde Yetişir

Haşhaş  Nerede Hangi Bölgelerde Yetişir

Haşhaş Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişmektedir.Yağış alan bölgelerde rekolte yüksek olmaktadır.Türkiye de Ege ve Orta Anadolu bölgelerinde yetişmekte olup Afyon en çok üretildiği yerdir.Sırasıyla Burdur, Uşak, Konya, Denizli, Amasya, Çorum, Isparta, Kütahya gibi yerlerde yetiştirilmektedir.Afyon da ise Alkaloidleri fabrikası bulunmaktadır.

 

4-Haşhaş Nerelerde Kullanılır?

Haşhaş tıp dünyasında, gıda, kozmetik , boya ve yağ sanayisinde kullanılmaktadır.Tıpta ağrı kesici özelliği olan morfin, kodein, teboin, noskopin üretiminde, gıda da ise tohumlarından faydalanılmaktadır.Kozmetik sanayisinde cilt, ağız, el yaralarını iyileştirme amaçlı hammade olarak değerlendirilir.

 

5-Haşhaş Sütü Ne İşe Yarar?

Yaş halde toplanan haşhaşlara kesik atılarak çıkan sütü kurutulup toz haline getirilir.Toz haline getirilen bu madde ağrı kesme özelliğine sahiptir.Aynı zamanda tüketildiğinde yada sakız olarak kullanıldığında keyif verici madde etkisini göstermektedir.Yasal olarak kullanılması yasaktır.

 

6-Haşhaş Yetiştiriciliği ve Üretimi Nasıl Yapılır?

Haşhaşın tohumları çok küçüktür.Bu nedenle ekiminde dikkat edilmesi gereken faktörler vardır.Tabi ekilecek yerlerde bu işi yapıcaksınız detaylı ekim nasıl yapılır linkine tıklayınız.

 

7-Haşhaş Fiyatları 2020 Ne Kadar?

Haşhaş kapsül olarak satışı yapılmaktadır.Kapsül fiyatları ortalama 2017 yılı için 4,25 TL’dir.Tohum fiyatları ise hazır halde kilogram fiyatı 25 TL’den alıcı bulmaktadır.

Tarımda en çok kazandıran bitkiler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    internette en çok satılan ürünler 2017

    İnternette en çok satılan ürünler 2021 | 25+ Ürün Listesi

    Budva’ya Nasıl Gidilir 2021 | Budva Nerede ve Hangi ülkede?