Halı Mağazası Açmak | Kar Marjı ve Bayilik Veren Firmalar

Halı, bir evin olmazsa olmaz eşyalarındandır. Bu yüzden halı mağazası açmak çok cazip bir fikirdir. Halı olmayan bir ev bomboş bir daireye benzer. Kısacası evi ev yapan ince detaylardandır. Halılar dekorasyon aracı kullanılabileceği gibi, evin sıcaklığını da sağlamaktadır.  Çünkü soğuk genellikte yerden hissedilmektedir. Halı kullanarak evin soğuk zeminlerinden korunmak mümkündür. Halı mağazası açmak bu yüzden oldukça akıllıcadır.  Her evde en az bir halı bulunmaktadır.  Halı kullanmak bir gelenek gibi kültürümüze yer atmıştır. Eğer akılınızda halı mağazası fikri dönüp dolaşıyorsa çok doğru bir yoldasınız.  Çünkü modası eskimeyen, odalarımızı şenlendiren halılar bizim olmazsa olmazımdır. Bir evde halının yerini hiçbir şey dolduramaz. Birçok insan sağlık sorunu yüzünden halı kullanmaktan vazgeçse de artık alerjik bünyeler için özel olarak üretilen halılar bulunmaktadır.

Halı Mağazası Açmak
Halı Mağazası Açmak

Halı mağazası açmak fikir olarak çok güzel olsa da halı dediğimiz eşyalar neredeyse ateş pahasıdır. Elinizde kayda değer bir sermaye olmadıkça bu iş biraz sıkıntılı ve ağır işleyebilir.  Bu yüzden öncelikte maddi olanaklarınızı tartmanız çok akıllıca olacaktır. Elbette ki herkes hayalindeki işi yapmak ister. Ancak maddi olanaklar sağlanmadığında o hayali gerçekleştirmek ne yazık ki mümkün değildir. Baştan söylemeniz ki halı mağazası açma maliyeti gerçekten ciddi parasal güç gerektirir. Eğer ki kendinize bu konuda güven duyuyorsanız bu iş için kolları sıvayıp, işinizi yapılandırmaya geçmeniz çok akıllıca olacaktır.  Genel bir piyasa araştırması ile halı mağazanız için nelere ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır. Halı sektöründe mağaza alanı çok büyük önem taşımaktadır. Alanın halı gösterimine uygun olması gereklidir. Özellikle Kapalıçarşı halıcılık adeta görsel şov halindedir.

İşinizi kurduktan sonra halı işletmesi olarak müşteri çekebilmeniz çok önemlidir. Çünkü halı mağazası aylık kazancı satışlardan elde eder. Ne kadar çok halı satabilirseniz o kadar kazanç sağlarsınız. Bu işe girmeden önce araştırmacı olursanız mağazanızı kalkındırabilmek için daha doğru tutumlar sergilersiniz. Özellikle halı toptancıları ile konuşup, fikir edinmek halı sektörüne girişim yapacak bir insan için çok akıllı bir davranış olacaktır. Bununla birlikte halı değip geçmemek gerek tarihten bugüne birbirinden güzel cins halılar bulunmaktadır.  Yün halı, ipek halı, el dokuması, İran halısı en kıymetli halı çeşitlerindendir. Mağazanızda hangi çeşit ürünleri tercih edeceğinizi belirlemek sermayenizle uyuşmalıdır. Halı satış ürünleriniz kar ve zarar olarak bütçenize yansıyacağını unutmamalısınız.

Halı sektörüne yapacağınız iş girişiminde halı mağazası açmak isteyenlere öneriler tüyoları mutlaka kulağınıza küpe olmalıdır.  Yapacağınız bir hata tüm emeklerinizi ziyan eder. Bu yüzden zeki davranışlarla girişim yapabilmek çok önemlidir. Dik başlı olmadan nezaketle verilen tavsiyeleri dikkate alın.

Halı Mağazası Açmak İsteyenlere Öneriler

Halı mağazası açmak kimine göre çok zorken kimine göre çok basittir. Maddi olanaklar çok büyük önem taşırken elbet girişimlerin manevi yönleri de çok kıymetlidir. Halı sektörüne adım atacak biri olarak size verilecek birkaç öneri ufkunuzu genişletip size pusula olacaktır. Halı mağazası açmak isteyenlere Öneriler vermek nasıl bir yol izleneceği konusunda detaylı fikirler sağlamaktadır.

 • Öncelikle halı sektörüne girmek konusunda kararlı olmak, ne istediğinizi bilmek girişimlerinizi hızlandırmak için önemli bir unsurdur.
 • Halı mağazası açmak için maddi olanakların sağlam olması gerekir. Hali hazırda yeterince bütçeniz yoksa kredi almak sizin için uygun olabilir.  Hesap kitap yapmanız çok akıllıca olacaktır.
 • Seçtiğiniz sektör dev bir statüdedir. Küçücük bir dükkân halı çeşitlerinizi müşterilere sunmanız için yeterli gelmeyecektir.
 • Mağaza tutmak için girişim yaparken, geniş bir ortam olmasına özen gösterin. Halı ebatları oldukça geniş olduğundan alana ihtiyacınız olacaktır. Geniş bir mağazanın yanı sıra birkaç kattan oluşan binaları da tercih edebilirsiniz.
 • Halılar narindir. Dikkatle muhafaza edilmedir. Birçok halı bir araya geldiğinde koku yapabilmektedir. Bu yüzden mağazanızın sıkış tıkış olmamasına dikkat edin. Müşteri boğulacakmış gibi hissetmemelidir.
 • Halı mağazası açmak için maddi durumunuz iş binalarına yeterli gelmiyorsa geniş bir mağaza tutup asma kat taktırmak ideal olacaktır.
 • Mağaza yeri işlek caddeler üzerinde olması büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Görünür bir logo ile dikkat çekici bir isim oluşturmak müşterilerin halı alışverişinde etkili olacaktır.
 • Halı satış ürünü olarak mutlaka araştırma yapmanız gerekir. Toptancılardan fikir almak, hangi halı gündemde piyasa değerlendirmesi yapmak sizin yararınıza olacaktır.
 • Ürünlerin zarar görmeden muhafaza edilmesi için depo oluşturmak veya kiralamak kayda değer bir detaydır.
 • Halı konusunda yetişmiş, eğitimli elemanlar en büyük yardımcılarınız olacaktır. Eleman konusunda ince eleyip sık dokumak gerekir.
 • Müşteri halı hakkında detay sorduğunda açık ve anlaşılır cevap verebilmek çok önemlidir. Bununla birlikte elemanların güler yüzlü ve konuşkan olması müşterileri olumlu etkilemektedir.
 • Halı mağazası açmak sizin en büyük hayaliniz olabilir. Bu yüzden hoş bir açılış yapmak kendinizi mutlu hissettirecek hem de müşterilerin ilgisini çekecektir.
 • Halı kampanyaları oldukça meşhurdur. Müşteri çekmenin en iyi yöntemlerinden biri de kampanya yapmaktır. Akıllıca yöneteceğiniz kampanyalar kar etmenizi sağlayacaktır.

Halı Mağazası Açma Maliyeti

Halı mağazası açmak gibi bir hayaliniz varsa öncelikle işin maliyetini hesaplamanız gerekir. Bilinçsizce bu işin peşini kovalamak akıllı bir davranış olmaz. Aksine zamanınızdan çalar. Halı mağazası açma maliyeti hakkında bilgi almak ilerleyen zamanlarda huzursuz olmamak adına çok doğru olacaktır. Bu sektörde kendinizi bir yer edinmek, bir iş kurmak istiyorsanız en az üç yüz bin liranız olması gerekiyor. Bu miktar maddiyat dahilinde bir milyona kadar artış gösterebilmektedir. Halı dediğimiz ev ihtiyacı çok pahalı olduğundan işi kurmakta maddi sıkıntılara yol açmaktadır. Sadece ürünler değil kullanacağınız alanda geniş ve ferah olması para pul demektir.

Halı mağazası açmak aslına bakarsanız orta sınıf bir insan için maddi sınırların çok zorlanması demektir. Akıllıca girişimler yapmak gerekir. Bir atasözümüz der ki ayağını yorganına göre uzat…Herkes maddi olanaklarının el verdiğince hayalperest olmadan girişimde bulunursa iş şartları çok daha sağlıklı olacaktır.

Okuyunuz: En Karlı İş Fikirleri

Halı Mağazası Aylık Kazancı

Halı sektörü ciddi paraların döndüğü sektörler arasında yer almaktadır. Kısacası bir nevi zengin işidir. Sürekli satış yapan bir halı mağazası ile satış yapamayan arasında elbette ki kazanç farkı olacaktır. Ayrıca klasik halı satan bir halıcı ile antika halıcının kazancıda bir değildir. Aylık kazanç kıyaslaması hoş olmasa da genel olarak bir halıcının aylık kazancı yaptığı satışlara göre değişkenlik gösterir. Satışları iyi giden bir halıcı aylık en az otuz bin lira kazanç sağlayabilir.

Halı mağazası açmak için acele etmeyin. Olanaklarınızı iyileştirmeye başladığınızda hayalini kurduğunuz alana doğru yönelmeniz akıllıca olacaktır. Kar oranı yüksek işlere bilmeden giriş yapmak oldukça risklidir. Kaş yaparken göz çıkarmanın alemi yoktur. Birikim yaparak, kredi alaraktan iş kurma çabasına girebilirsiniz. Ancak unutmayın iş kurmak değil önemli olan işi devam ettirebilmektir. Halı sektörü de her ne kadar tüketicisi olsa da işi yapamadığınız sürece iflas etmeniz kaçınılmazdır. Bu yüzden kararlarınızı alırken işin en ince detayına kadar düşünmek zorunda olduğunuzu farkına varın.  Hayırlı olsun.

Scroll to Top