Haber Spikeri Nasıl Olunur | Spiker Maaşları Ne Kadar?

Haber Spikeri Nasıl olunur 44

Özel olarak üniversitelere bağlı spikerlik bölümü yoktur. Fakat bu konuda resmi onaylı belgeler veren üniversite kursları, özel kurslar ya da TRT’nin düzenlediği kurslar vardır. Bu programlara devam edilerek gerekli eğitim alınır. Haber spikeri nasıl olunur dendiğinde bu alanın başlı başına tecrübe kazanılması  gereken özel bir bölüm olduğu görülür. Bu nedenle yavaş yavaş ilerlemek çok daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Önce küçük bir haber istasyonunda çalışan profesyoneller ilerleyen aşamalarda daha büyük haber kanallarına geçebilirler.

Haber Spikeri Nasıl olunur 44
Haber Spikeri Nasıl olunur

Haber Spikeri nasıl olunur konusu incelendiğinde üniversitelerin radyo televizyon, radyo televizyon ve sinema, radyo televizyon programcılığı ve iletişim bölümleri mezunu olmak ya da gazetecilik bölümlerinden mezun olmanın büyük avantaj sağladığı görülür.

Okuyunuz: Hostes Nasıl Olunur

 

Haber Spikeri Nasıl Olunur

Haber spikeri nasıl olunur
Haber spikeri nasıl olunur

Spiker en basit tanımıyla izleyiciye haber veya bilgi sağlayan bir televizyon ya da radyo kanalı yayıncısı olarak tanımlanabilir. Radyo/Televizyon haber spikeri nasıl olunur diye düşünüldüğünde öncelikle, haber başlıkları ve/veya güncel haberleri, olayları halka duyurmanın birincil görevleri olduğu görülür. Yine bu dalda  canlı yayınlar sırasında belirli olaylar hakkında ek haberler sağlayan saha ve stüdyo spikerleri vardır. Ayrıca sektörde bir olay ile ilgili görüşleri ya da gerçek bilgileri olan profesyonellerle röportaj yapan spikerler de görev alır.

 

Bir televizyonda haber spikeri nasıl olunur nelere dikkat edilmelidir denildiğinde, kişinin sürekli olarak kamera önünde olmasına ve izleyiciler tarafından izlenmesine izin vermesi gereklidir. Ancak radyo ya da televizyonda yapılacak bu iş çok uzun saatler sürebilir.  Radyo veya televizyonda haber  spikeri nasıl olunur konusuna cevap olarak, kişinin takım çalışması yapabilmesi öncelikli koşuldur. Yani ekip çalışmasına uyumlu bir karakteri olmalıdır. Ayrıca nasıl haber spikeri olunur sorusunun ikinci ve en az birinci kadar önemli bir diğer cevabı ise kişinin fiziksel olarak dayanıklı olması gerekliliğidir.

 

Spor spikeri Nasıl Olunur?

spor spikeri nasıl olunur
Spor spikeri nasıl olunur

Bütün yukarıda anlatılanlara ek olarak spor spikeri olabilmek için de  bazı özel beceriler gerekir.

Bunları kısaca sayarsak:

 • Spor dünyasındaki gündem gelişmelerini yakından izlemek,
 • Spor aktiviteleri kuralları ve incelikleri hakkında bilgili olmak,
 • Ana dil dışında bir başka dil bilmek ,
 • Ana dil Türkçeyi akıcı doğru ve eksiksiz kullanabilmek,
 • Temiz bir diksiyona sahip olmak, gibi özellikler izleyici ya da dinleyicilerin söylenenleri akıcı bir şekilde takibi için gereklidir.

 

Ayrıca spor olayları hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra geçmiş spor olayları hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir. Böylece karşılaşma sırasında oluşan bir olayın daha önce gelişen başka bir olayla ilişkilendirilerek  izleyicilere/ dinleyicilere bilgi verilmesi istenir

Okuyunuz: En Çok Para Kazandıran Meslekler

 

Radyo Spikeri Nasıl Olunur?

Radyo Spikeri
Radyo Spikeri

Radyo spikerliği ayrı bir uzmanlık dalıdır. Radyo endüstrisinde spiker olarak çalışmak için dikkat edilmesi gereken çok önemli kriterler vardır.

 

Öncelikle çalışılacak istasyon ile ilgili her şey (istasyonun tarihçesi, istasyonun çalışma şekli, çalışma saatleri vb.) , hangi müzikleri çaldığı, hedef kitlesi, hedef kitlesinin yaş ortalaması bilinmelidir. Bu bilgiler spikerin konuşmasında tercih etmesi gereken üslup ve kelimeler açısından çok önemlidir.

 

Radyo spikeri çalışması sırasında aşağıdaki noktalar konusunda özellikle hazır olmalıdır.

 • Program yapılacağı saate hazır olmak  

Çalınacak şarkıları bilmek, sanatçıları tanımak, gündemi yakından takip etmek, program saatlerini ilgi çekici bir şekilde duyurmak

 • Kullanılması gereken ekipman hakkında bilgi sahibi olmak

Telefon sistemi, bilgisayar sistemi, kontrol panosu, ses düzenleme programları, spiker masası istasyonun büyüklüğü

 • Program hazırlamak

Sözgelimi hangi şarkıların ne zaman çalınacağının belirlenmesi, hakkında konuşulacak sanatçılar üzerine bilgi sahibi olunması.

 • Sanatçı haberleri, şovlar, yeni albümler hakkında bilgiler hazırlamak
 • Güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmak
 • Tarihte bugün gibi ünlü haberleri dinleyiciler ile paylaşmak

Bu yaklaşım basitçe günlük yaşamla ilişki kurulmasını sağlar.

 • Programı hazırlamak yeterli değildir. Program için daha önceden pratik yapmak gerekir.

Eğer pratik yapmak için vakit ayırılmazsa, programda kaymalar ve hatalar olabilir. Pratik yapmak sunucuya güven verir ve  hata oranını azaltır.

En iyi sonuç için ne söyleneceği  kısa cümleler halinde yazılır ve bunların çevresinde doğaçlamalar yapılır. Doğrudan yazılanları okumak programa suni ve sıkıcı bir hava verir.

 • Diksiyonun kusursuz olması

Bunun için geliştirici çalışmalara ihtiyaç vardır. Çok fazla tonlama gerektiren dil bükümleri ve cümleler üzerinde bolca pratik yapılmalıdır.

 • Entelektüel anlamda bilgi geliştirilmesi

Dünyada ve ülkede olup bitenler hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Bu tahmin edilenden daha önemli bir noktadır. Programın dolu dolu olmasını sağlayacak anahtarlardan biridir.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

 

TRT Spikerlik Kursu

Spikerlik Kursu
Spikerlik Kursu

Radyo televizyonlarda spiker olmak için TRT tarafından diksiyon, spikerlik ve sunuculuk kursları açılıyor. Kursların açılış ve başvuru bilgileri medyada yayınlanır. Bu bilgiler takip edilmelidir.  RTÜK web sayfasında kursların içeriği ve açılma tarihleri belirtilir. Programda 44 saatlik süre boyunca diksiyon, 36 saatlik süre boyunca da sunuculuk ve spikerlik dersleri işlenir. Burada amaç yetişen elemanların özellikle Türkçe konusunda yeterli olmasıdır. Böylece kurum kendi özdenetimini sağlayacağı için sorunsuz yayın akışı sağlanır.

 

Spikerlik Maaşları Ne Kadar?

Haber spikeri olmak
Haber spikeri olmak

Spiker maaşları her meslekte olduğu gibi kişiye özel değişiklik gösterse de ulusal kanallarda en az 5 bin TL’ den başladığı söylenebilir. Özellikle haber spikerlerinin maaşları daha yüksek olduğundan ve medyada sık sık gündeme geldiğinden bunu tam olarak bilmek kolay olmamakla beraber 20 bin ile 50 bin arasında değişebilir. Spor spikerleri için ise ortalama 8 binden başlayan rakamlarda maaş aldıkları bilinir.

 

Tabii ki bu rakamlar sunucunun halk tarafından tanınması, yapılan programın türü ( haber, spor eğlence, magazin kültür-sanat, kanalın izlenme oranı (rayting) , özel ya da devlet kanalı olması, ulusal ya da yerel kanal olması, programın sponsorları (özel geceler, ödül törenleri, yılbaşı vb.) gibi faktörlere göre ciddi boyutta değişiklik gösterir.

Radyo spikerlerinin maaşları televizyon spikerleri ile kıyaslandığında   daha düşük olduğu görülür.

İlgili Makale: En Kolay İş Bulabilen Meslekler

 

Sunucu Olmak İçin Gerekenler

Sunucu olmak yukarıda da bahsedildiği gibi özel bir profesyonellik alanıdır. Bunun için özel beceriler ve pratik kavrama yeteneği gerekir.

Ayrıca sunuculuk mesleği uygulaması sırasında gerekli özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Mükemmel sözlü, yazılı, doğaçlama ve mülakat becerilerine sahip olmak,
 • İzleyicilerle etkileşime girebilmek,
 • Muhabirlerle ve misafirlerle iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmak,
 • Azim ve esneyebilme becerisine sahip olmak,
 • Fiziksel olarak dayanıklı olmak,
 • Takım çalışmasına uyumlu olmak,
 • Profesyonel bir imaj yaratabilecek şekilde giyinebilmek,
 • Sosyal medyaya hakim olmak,
 • Video düzenleyebilmek, yazılım hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Uzaktan izleme cihazları ile yayın ve haber odası ekipmanlarını kullanabilmek sayılabilir.

 

TRT zaman zaman bünyesine ihtiyaç doğrultusunda kadrolu spiker alır. Bunun için gerekli şartlara değinecek olursak:

 • Türk vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Yüz kızartıcı bir suç vb.’den hüküm giymemek
 • Asker kaçağı olmamak
 • Vatandaşlık haklarını kullanmaktan mahrum edilmemiş olmak
 • Bütün yurtta görev yapmayı kabul etmek
 • En fazla 35 yaşında olmak
 • Kurum tarafından yapılan sınavda başarılı olmak. Kurum sınavında 100 puan üzerinden en az 70 almak.
 • Sıralamada KPSS’den alınan puan  göz önüne alacağı için yüksek puan almış olmak gereklidir.

Haber spikeri nasıl olunur ve maaşları ne kadar ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümündne bize ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top