Gümüşçü Dükkânı Açmak l Gümüşçü Açma Maliyeti

   30.04.2021
   A+
   A-

   Gümüş eski dönemlerden bu yana oldukça popüler olan değerli madenler arasındadır. Gerek takılar gerekse farklı aksesuarlar ile birçok farklı alanda kullanılan bir maden olmuştur. Gümüşçü dükkanı açmak ise son yılların çok tercih edilen girişimlerinden biridir. Birçok kişinin merak ettiği bu alanda kar getirisi oldukça yüksektir. Ancak öncelikle gümüşçü dükkânı açma maliyeti konusunda detaylı bilgi edinmek gerektiğini unutmamak gereklidir. Bunun yanında gümüşçü açmak için gerekli belgeler konusunda da detaylı bilgi sahibi olmanız önemli detaylardır.

   Gümüşçü Dükkânı Açmak

   Gümüşçü Dükkânı Açmak

   Hem kısa hem de orta vadeli iş fikirleri arasında yer alan gümüşçü dükkânı günümüzün potansiyeli yüksek işleri arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda altının çok yüksek bir değere ulaşması birçok insanın gümüşe daha da fazla ilgi göstermesini sağlamıştır. Üstelik bu iş fikri için çok geniş bir dükkân yeriniz olmasına da gerek bulunmuyor.

   Yüksek bir kar marjın olması gümüşçü dükkânı açmak birçok kişinin yatırım yapmayı düşündüğü alanlardan biridir.  Eğer tüm sermayeniz hazırsa ve gerekli dükkân yerini de ayarladıysanız bir hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde gümüşçü dükkânınızı açabilirsiniz.

    

   Gümüşçü Dükkânı Açmak

   Son yıllarda oldukça rağbet gören iş alanlarından birisi de gümüşçü dükkânı açmak oluyor. Ancak bu alanda gümüş tamiri yapabilen usta bulabilmek biraz zordur. Eğer sizin de gümüş tamiri konusunda yeterli bilginiz yoksa bu alanda eğitim almanız gerekebilir. Aynı zamanda bir usta maliyetinden de kurtulmuş olursunuz.

   Gümüşçü dükkanı açmak istiyorsanız mutlaka yeterli sermayeniz olmak zorundadır. Bununla birlikte uygun yerde bir dükkan yerinizin bulunması da önemli bir detaydır. Dükkan yeri bu iş fikrinde son derece önemlidir. Eğer cadde üzerinde bir seçerseniz satış bakımından çok daha iyi fırsatlar elde edebilirsiniz. Gümüş ürünlerinde tamir konusunda hizmet vermeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü gümüşçü dükkanlarında en çok da bu alana yönelik olarak hizmetler verilmektedir. Eğer tamir işinden anlamıyorsanız bu alanda kendini yetiştirmiş iyi bir usta ile çalışabilirsiniz.

   Gümüşçü dükkanı açabilmenin herhangi bir ön koşulu da bulunmuyor. Yani bu alanda iş yapabilmek için herhangi bir şarta ya da koşula gerek yok. Bununla birlikte bir sertifikanız da bulunması gerekmiyor. Yeterli sermayeniz varsa kendinizi iyi satış becerileri yüksek biri olarak görüyorsanız gümüşçü dükkanınızı kolaylıkla açabilirsiniz.

    

   Gümüşçü Dükkanı Açma Maliyeti

   İşletme kurmak isteyen ve kendi iş yerine sahip olmak isteyenlerin son yıllarda en çok değerlendirdiği iş çeşitlerinden birisi de gümüşçü dükkanı açma maliyeti oluyor. Bir dükkan açma maliyeti genel olarak yüksektir. Bununla birlikte gümüşçü işi için de maliyetinizin yüksek olacağını bilmeniz gerekiyor. Ortalama olarak 100 bin lira civarında bir işletme sermayesine ihtiyacınız bulunuyor. Ancak marka olarak daha büyük bir işletme kurmak istiyorsanız ihtiyacınız olan gümüşçü dükkanı maliyeti yaklaşık olarak 300 bin liradır.

   Bununla birlikte iyi bir yerden dükkan kiralamak da önemli bir aşamadır. Dekorasyon sürecinde harcamanız gereken ortalama miktar ise 30 bin ile 35 bin lira arasında bir paradır. Tüm sermayenizi de gümüş alımı için kullanabilirsiniz. Eğer bu alanda iyi bir satış gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka modern tasarımlara yer vermeniz gerekmektedir. Kaliteli ve son derece yüksek standartlarda bir işletme kurarak iyi bir gelir elde etme imkanı bulabilirsiniz.

   Masraflarınız içerisinde mutlaka tanıtım ve pazarlama masraflarınız da olacaktır. Eğer işletmenizi tanıtmazsanız bu süreçte beklediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz. Rakiplerinizin yaptırmış olduğu tanıtım çalışmalarını inceleyerek bu süreçte siz de iyi bir tanıtım çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Kazancı son derece iyi olan gümüşçü dükkanı iş fikrinde beklentilerinizi karşılayacak standartlarda bir işletme kurabilirsiniz. Gümüşçü dükkanı açmak için birçok belge hazırlamanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor.

    

   Gümüşçü Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

   Gümüşçü dükkanı açmak her ne kadar birçok kişinin hayali olsa da bu süreçte birçok önemli püf noktaya önem vermek gerekiyor. Bir işletme açmak sanıldığından çok daha kolay değildir. Bu süreçte mutlaka kişilerin dikkat etmesi gereken doğru ve eksiksiz bir belge dosyası ile başvuru yapmaktır. Gümüşçü dükkanı açmak için gerekli belgeler şunlardır:

   • İşletmeyi açacak kişinin TC kimlik belgesi
   • İşletme sahibinin ikametgah adresi
   • Başvuran kişinin iki tane vesikalık fotoğrafı
   • Kiralık bir dükkan tutulmuş ise kira sözleşmesi
   • Satın alınmış ise tapu senedi
   • Yapının kullanılabileceğine dair alınmış izin belgesi
   • Vergi dairesinde işletme adına oluşturulan Vergi Levhası fotokopisi
   • Sigorta, BağKur ya da emeklilik cüzdan fotokopisi de gereklidir.

   Bunların yanında daha önceden alınmış bir iş yeri açma ruhsatı varsa bunun da belediyeye verilmesi gerekiyor. Eğer işletme sahibi olarak Odaya kayıtlıysanız buradan alacağınız kayıt belgesinin de fotokopisini işletmeye ulaştırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda belgeleriniz içerisinde adli sicil kaydı, itfaiyeden alınmış yangın önlem raporu belgeleriniz de bulunması gerekiyor. Buna ek olarak eğer şirket sahibiyseniz imza sirküleri ile Ticaret Sicil Gazetesi fotokopilerinin de belgeleriniz arasında olması gerekli durumlardandır. Eğer gümüşçü dükkanı açmak istiyorsanız mutlaka yeniliklere açık olmanız gereklidir. Modern tasarımlar sunmalı ve daima gelişmeleri takip etmelisiniz. Aynı zamanda ürün hizmet tanıtımlarını çok iyi bir şekilde gerçekleştirmeniz de gerekli durumlar arasındadır.

    

   Gümüşçü Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

   İş kurmak istiyorsanız tercihlerinizi gümüşçü dükkanından yana yapabilirsiniz. Gümüşçü dükkanları son derece yüksek standartlarda iş yapan işletmeler arasında yer almaktadır. Ancak iyi bir işletme kurmak ve kar elde etmek istiyorsanız birtakım detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Gümüşçü dükkanı açmak isteyenlere öneriler arasında şunları saymak mümkündür:

   • Önce ne kadar sermaye ayırmak istediğinizi belirlemelisiniz. Yatırım miktarınız hangi boyutlarda bir dükkan açmak istediğinizi belirleyen önemli bir unsurdur.
   • İş planı oluşturmadan kesinlikle eyleme geçmeyin. Ürünlerinizi toplan nereden almanız gerektiğini bilmeniz gereklidir. Bununla birlikte işe nasıl başlayacağınıza da karar vermeniz gereklidir.
   • Dükkan kiralamak için acele etmeyin. Öncelikle lokasyon araştırması yapın. Nerede yaya trafiği fazla, genç nüfusun yoğunlukta olduğu yer neresi gibi tüm detayları bilmeniz gerekmektedir. Dükkan yeri için en az 20 metrekare bir yere ihtiyacınız bulunuyor.
   • Dükkan kiralama işlemi sonrasında iş vergi levhası almanız gerekiyor. En geç iki gün içerisinde alınmış olmalıdır.
   • Tadilat yapabilmek ve vitrin oluşturmak için de özel bir çaba göstermeniz gerekmektedir. Gümüşçü dükkanları için tasarlanan özel raflar bulunuyor. Camlı olan bu raflar hem çok estetik duruyor hem de ürünlerinizi kolayca sergileme imkanı sunar. Bununla birlikte ortama çok iyi bir ışıklandırma yapmış olmanız da gerekmektedir.
   • Dükkanınızı hazırladıktan sonra ise ürünlerinizi satın alabilirsiniz. Toptan almak her zaman için daha fazla kar elde etmenizi sağlayacaktır.

   Almış olduğunuz ürünleri mutlaka satışını yapan kişilerin önerileri doğrultusunda müşterilerinize sunun. Aynı zamanda mutlaka güncel ürünler satmaya özen gösterin. Trendleri takip edin ve modaya uygun ürünler satışa çıkarın. Açılışınızı mutlaka duyurmalısınız. Gerekirse el ilanları dağıtarak pratik bir reklam da yapabilirisiniz. İş yerinizde ilk günlerde çeşitli kampanyalar yapmak daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olacaktır. Burada müşteri kitleniz hızla oturacak ve zamanla daha da iyi satışlar gerçekleştirme imkanı elde edebileceksiniz.

   Gümüşçü Dükkanı Açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.