Guava Meyvesi Yetiştiren Para Kazanıyor

Ülkemizde çok az rekabete sahip olan guava meyvesi dünyada tropikal iklimlerde yetişmektedir.Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu en çok üretildiği yerlerdir.Dış kabuğu sert içi türlerine göre ekşi ve tatlı bir tada sahiptir.Renkleri ise yetiştirildiği yerlere göre farklılık göstermektedir.Guava meyvesi yetiştiren para kazanıyor mu?

Pek tanıdık olmayan bu meyve armuta benzemektedir.Boyları 4-12 cm arası değişmektedir.Sadece meyve olarak değil aynı zamanda tıp dünyasında da kullanılmaktadır.Tarım ürünü olarak inanılmaz karlılık sağlayabilir.3 yıl içerisinde çok kaliteli bir üretim yapabilirsiniz.Ülkemizde ise tropikal ikilimin hakim olduğu yerlerde yetiştirilebilmektedir.Peki Guva meyvesi yetiştiren nasıl para kazanıyor inceleyelim.

 

1-Guava Meyvesi Nedir?

 

Guava meyvesinin 90’nın üzerinde çeşidi bulunmaktadır.Özellikle Meksika da çok fazla üretimi yapılmaktadır.Dünyada en çok elmaya benzeyen guavalar tüketilmekte ve bilinmektedir.Guava meyvesinin yapraklarıda değerlendirilmektedir.Wikipedia detaylı bilgi için tıklayınız.

 

2-Guava Meyvesi Nerede Satılır?

 

Türkiye de guava meyvesini bulmak pek mümkün değildir.Büyük gross marketlerde bulunabilmektedir.Migros, metro market ve macro center da bulabilirsiniz.Aynı zamanda malatya pazarında kurutulmuş hali mevcuttur.

 

3-Guava Meyvesi Türkiyede Nerede Yetişir?

 

Guava Meyvesi tropikal iklimi seven bir meyvedir.Türkiyede tropikal iklimin hakim olduğu akdeniz bölgesinde yetişebilmektedir.Aynı zamanda ege bölgesinde de yetiştirebilirsiniz.Biraz narin bir meyve olduğundan ekin yapmadan önce tarlanızı temizlemeniz gerekmektedir.

 

4-Guava Meyvesi Faydaları Nelerdir?

 

Guava meyvesi sadece meyve olarak tüketilmediğinden bir çok faydası vardır.İçerisinde yüksek miktarda C vitamini, A vitamini, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir bulunmaktadır.Sağlık açısından inanılmaz antioksidan özelliği vardır.Serotonin arttırıcı özelliklere de sahiptir.Tıpta ise yaraları hızlı iyileştirmekte ve kansere karşı kullanılmaktadır.

 

Guava meyvesinin tüketilmeside farklılık göstermektedir.Guava reçel, tatlı ve turşu olarak satılmaktadır.Aynı zamanda kurutulmuş ve meyve suyu olarakta mevcuttur.Çok bildiğimiz bir marka olan nıvea ve loreal guava özlü kremlerede sahiptr.

 

5-Guava Meyvesi Yetiştiriciliği

 

Guava meyvesi tropikal alanlarda ve akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetiştirilebilmektedir.Guava’nın boyları yetiştirildiği iklime göre de değişiklik göstermektedir.Rekolte olarak ise 10 yıl da en iyi ürünü alabilmektesiniz.Tabi 3. yılda mahsül almaya başlarsınız.10 yıl içerisinde en iyi guavaları yetiştirmiş olursunuz.Detaylı üretim bilgisi için tıklayınız.

 

6-Guava Meyvesi Para Kazandırır Mı?

 

Gauva meyvesinin kilosu 40-60 tl arasında alıcı bulmaktadır.Sağlık ve şifa arayanların talep ettiği gıdaların başında gelmektedir.Yapıcağınız yatırım ile guava meyvesi sayesinde büyük paralar kazanabilirsiniz.

 

7-Guava Devlet Desteği ve Hibe Programı

 

Guava tarım bakanlığının açıkladığı hibe programlarına dahil olan mahsüller arasında yer almaktadır.Ayrıca 18-30 yaş arasındaki girişimciler içinde özel hibe teşvik planları oluşturulmuştur.Detaylı bilgi için tıklayınız.

En çok para kazandıran tarım ürünleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir