KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği

KOSGEB’in desteklerinden biri olan gönüllü uzmanlık desteği, firmaların çeşitli alanlarda duyduğu gereksinimleri giderme amacını taşımaktadır. Gönüllü uzmanlık desteği ile üretim faaliyetlerinde, şirketlerin yönetim kadrosunun oluşturulması için gerekli faaliyetlerde ve pazarlama yapmak için gerekli faaliyetlerin tümünde destek sağlanmaktadır. Bu KOSGEB desteği, finans alanlarında duyulan ihtiyaçlar için oldukça iyi bir fırsat olmaktadır. Ancak KOSGEB bu desteği her alana vermemektedir.

KOSGEB kadın kredi desteğine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gönüllü Uzmanlık Desteği Özellikleri

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteğinin sahip olduğu özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

 • Gönüllü uzmanlık desteği finansal destek sağlamaktadır.
 • Gönüllü uzmanlık desteğinden belirli alanlar faydalanabilmektedir.
 • Gönüllü uzmanlardan alınacak olan hizmetler doğrultusunda konaklama ve ulaşım giderleri karşılanmaktadır. Bu harcamalar dışında kalan giderler işletmenin kendi ödemesine aittir.
 • Uzmanlık hizmetinin kendisi destek tarafından karşılanmamaktadır. Bu yüzden işletmeler ödeme planlarını bütçelerine göre oluşturmalıdır.

Gönüllü Uzmanlık Desteği Kapsamı

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteğinin genel çerçevesi işletme sahipleri için önemlidir. Gönüllü uzmanlık desteği kapsamı şu şekildedir:

 • Üretim alanında eğitim vermek
 • İnsan kaynakları ve finans alanında eğitim vermek
 • Yönetim alanında eğitim vermek
 • Pazarlama alanında eğitim vermektir.

Gönüllü Uzmanlık Desteği Limitleri

KOSGEB gönüllü uzmanlık desteğinin belirli bir limiti bulunmaktadır. Gönüllü uzmanlık desteği dâhilindeki limitler:

 • Bu destek kapsamında uzmanların konaklama giderleri en fazla bir gecelik karşılanmaktadır. Bir geceden daha fazla süren konaklamaların giderini işletme kendisi ödemelidir.
 • Gönüllü uzmanların hizmet süreleri sınırlıdır. Her gönüllü uzman olan kişi için en az toplam hizmet süresi 3 gün olarak belirlenmiştir. Gönüllü uzmanlık yapan kişiler bu süreden daha az çalışamazlar. Gönüllü uzmanlar 15 gün üzerinde hizmet vermeye devam edemezler. Bu sürelerden eksik ya da fazla gönüllü uzman çalıştırmak isteyen işletme sahipleri destek dâhilinde gönüllü uzman çalıştıramazlar. Çalıştırılmaları dâhilinde ise giderler iş yeri sahibi tarafından karşılanmalıdır.
 • KOSGEB gönüllü uzmanlık destek miktarı en fazla 2.500 TL olarak belirlenmiştir. Verilen destekler belirlenmiş olan bu miktarı geçemez.
 • İşletme ile gönüllü uzman akraba ilişkilerinde olmamalıdır. Aralarında akrabalık bağı bulunan işletme sahibi ve gönüllü uzmana KOSGEB tarafından destek ödemesi yapılmamaktadır.

Ayrıca KOSGEB kredisi veren bankalara yazımızdan bakabilirsiniz.

KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteğinden Yararlanmak

Gönüllü uzmanlık desteğinden faydalanmak için yerile getirilmesi gerekilen şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Gönüllü uzmanlık desteğinden faydalanacak işletmelerin KOBİ olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak KOBİ’lerin, KOSGEB veri tabanında kaydı olmalıdır. Kaydı bulunmayan kişiler, en yakın KOSGEB il ya da ilçe müdürlüğüne giderek işletmesinin kaydını yaptırmalıdır. KOSGEB veri tabanında kaydı bulunmayan işletmeler, gönüllü uzmanlık desteği ya da başka bir destekten faydalanamazlar.
 • KOSGEB veri tabanında işletmenin kaydı bulunuyorsa ya da kayıt yaptırılmışsa KOSGEB genel destek programı için internet üzerinden başvuru formu doldurulmalıdır.
 • KOSGEB desteği başvurusu ve genel destek programı taahhütnamesinin çıktısının alınması gerekmektedir. Bu çıktılar ve başvuru formu ile beraber KOSGEB il müdürlüklerine gidilmeli ve başvurulmalıdır.
 • İl müdürlüklerinden yapılan başvuru onaylandıktan sonra, KOSGEB resmi internet sitesine girilmesi ve KOSGEB uzmanlık eğitimi desteği için çevrimiçi başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Gönüllü Uzman Olmak için Kimler Başvuru Yapabilir?

KOSGEB’in destek programlarından olan gönüllü uzmanlık için belirli kişiler başvuru yapabilmektedir. Gönüllü uzman olmak için kamu ya da özel sektörde belli bir süre boyunca faaliyet göstermiş olmak gerekmektedir. Gönüllü uzman olmak isteyen bireylerin KOSGEB’e başvurması gerekmektedir. Başvuru talebinde kişinin bu iş için uygun olup olmadığı karar verilmektedir. KOSGEB kurulunun başvuruyu kabul etmesi halinde, kişi anında hizmet vermeye başlayabilmektedir. Kişinin hemen hizmet vermesi için alması gereken azami puan 70’tir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir