Giyim Bayiliği Veren Firmalar | Giyim Bayilik 2022

Bayi olarak adlandırılan işletmelerin ürün ya da hizmetleri hedef kitle ya da potansiyel müşterilerle buluşturduğu görülür. Giyim bayilik için yapılan müracaatlarda da tekstil sektöründe yer alan işletmelerle çalışılır.

Giyim Bayiliği Veren Firmalar - Giyim Bayilik
Giyim Bayiliği Veren Firmalar – Giyim Bayilik

Bu sektörde birçok marka adından söz etmek mümkün olurken yapılan anlaşmalar sonucunda bayilik açmak mümkündür. Her firmanın kendine özgü kriterleri vardır ve yatırımcı bu koşulları sağladığı takdirde bayi açılışı yapmak mümkün olur.

Ürün ya da hizmeti veren firma ile yatırımcı taraf arasında imzalanan bayi sözleşmeleri aracılığı ile pazarda yer almak mümkün olur ve marka güvencesi altına ticaret yapan girişimci açısından risk unsuru azaltılır.

Bundan dolayı da bayilik çalışmaları ticari faaliyetler açısından sık yararlanılan yöntemler arasında yer alır. Giyim sektörü geniş bir çalışma alanına sahiptir ve çok fazla marka adından söz etmek mümkün olur.

Tekstil konusunda Türkiye dünya genelinde önemli bir paya sahip ülkeler arasında yer alır. Bazı firmaların isim hakkı bedeli talepleri söz konusu olurken bazı işletmelerin böyle bir isteği olmadığı görülür. Giyim bayilik veren firmalar aşağıdaki gibidir:

Giyim Bayilik Fırsatları

Polo & Garage

Yatırım sermayesi isteyen firmalar arasında yer alan markanın ülke genelinde 28 şubesi ile hizmet verdiği bilinir. Firma 1994 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Girişimcilerin en az 100 metrekare dükkân açması gerekirken firmanın çeşitli talepleri olmaktadır.

Bilinen bir marka olması nedeni ile bayilik almak isteyenlerin yatırım maliyetlerini karşılayabilecek güçte olması gerekir. Firma bayilik vereceği zaman AVM ya da cadde mağazası gibi dükkanları tercih etmektedir. Giyim bayilik çalışması kapsamında hizmet veren firmalar arasında yer alan markanın geniş bir alıcı kitlesi bulunur.

Catch

Firma 2007 yılından bu yana faaliyet verir. Giyim sektöründe yer alan markanın yatırım sermayesi talep edenler arasında olduğu görülür. 25’ten fazla şubesi bulunur. Bu firma ile anlaşma yapılacağı zaman başvuru formunu doldurmak gerekirken kriterleri karşılayan girişimcilerle başvuru süreçlerinde görüşme yapılır.

Altınyıldız

Bilinen markalar arasında yer alan Altınyıldız da çeşitli koşullara bağlı olarak bayilik veren firmalar arasındadır. Marka erkek giyimi üzerine sektörde yer alır. Altınyıldız Türkiye genelinde tanınan bir marka olarak çalışmalar yapmaktadır.

Firmanın geniş bir alıcı kitlesi bulunur ve hedef kitlesi ya da potansiyel müşterileri açısından daha fazla insana ulaşmak için bayilik anlaşmaları yapmaktadır. Altınyıldız firmasından bayilik almak isteyen girişimcilerin öncelikle bayilik müracaatı yapması gerekirken müracaat formunun doldurulmasının ardından marka yetkilileri uygun buldukları adaylara geri dönüş yapar.

Defacto

Firma reklam desteği ve yer seçimi konusunda girişimcilerini destekleyen bir markadır. Pazarlama desteğinin yanı sıra bölge koruması ile de girişimcilerini teşvik eder. Firmadan bayilik alınmak istendiğinde yapılan başvurulara bağlı olarak bir maliyet çıkarılması mümkün olur.

De Facto geniş bir alıcı kitlesine hitap eden işletmeler arasında yer alırken bir marka olarak tanınan isimler arasında yer alır. Ürün çeşidi açısından da geniş bir yelpazede hizmet veren markanın bayilik başvurularında müracaat formu dolduran girişimcilere yönelik olarak koşulları sağlamaları durumunda dönüş yaptığı bilinir.

Giyim bayilik seçenekleri arasında yer alan Defacto’nun bayilerine yönelik olarak bazı kriterleri vardır. Kaliteli ve ekonıomik ürünleri ile tekstil sektöründe yer alan firmanın bayilik koşulları konusunda da zaman zaman değişiklikler olduğu bilinir. Bundan dolayı da yetkili birimlerle iletişim kurmak gerekir.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan marka kadın, erkek, genç ve çocuk giyimi konusunda piyasada yer alan ürünleri ile dikkat çeker. Birçok kesime hitap edebilme kapasitesinde olan firmanın Türkiye genelinde alışveriş merkezleri ve ana caddelerde mağazaları bulunur.

Bu marka ile çalışmayı düşünen yatırımcılar açısından ise firma ürünleri dışında mağazalarda farklı bir ürün satışına izin verilmez. Ayrıca bayilerin sektörel anlamda tecrübeli olması da marka talepleri arasında yer alır.

Collezione

Firma verdiği bayiliklerde belirli bir dükkân büyüklüğünü gerekli görür. Yatırım sermayesi de talep ettikleri arasında yer alır. Bayilerinden istedikleri arasında yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde dükkân açmak gelir. Açılacak mağazaların 125 metrekare ve üzeri olması istenir.

Bu firma ile bayilik anlaşması yapmayı düşünen girişimcilerin öncelikle bir form doldurması gerekir. Firma yetkililerinin bu müracaatları incelemesinin ardından uygun bulunan adaylarla görüşme yapılır.

RUBYS

Firmanın yatırım talepleri imzalanacak anlaşmaya bağlı olarak şekillenir. Belirli bir büyüklüğe sahip olan dükkân isteği olan markanın Türkiye geneline yönelik olarak hizmetleri bulunur. Firma 1992 yılından bu yana tekstil sektöründe çalışmalar yapmaktadır.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da satış yapan işletmenin yaklaşık olarak ülke genelinde 1150 satış noktasında hizmet verdiği bilinir. Rubys Shoplar açılacağı zaman işlek merkezlerde dükkân açma koşulu aranır ve yaya trafiğinin yoğun olduğu lokasyonlar tercih edilir.

Bayi olarak çalışacak olan girişimcilerin en az 100 metrekare dükkâna sahip olması markanın istekleri arasında yer alır. Girişimcide aranan özelliklerden biri de tekstil sektöründe deneyim sahibi olmaktır. Bunun yanı sıra bayinin marka standartlarıyla uyumlu bir çalışma anlayışına sahip olması gerekir.

Firma, bayisi olmak isteyen girişimcilerden isim hakkı bedeli almayan kuruluşlar arasında yer alır. Bu markaya ait ürünler garantili satış kapsamında yer alırken firma bayilerine tercih edilen bir isim olmanın avantajını sunar.

Ayrıca markanın yer seçimi ve mağaza düzeni konularında bayilerine desteği olurken aynı zamanda reklam ve eğitim çalışmalarında da onların yanında yer alır. Giyim bayilik almak isteyen girişimcilerin firmanın web adresleri üzerinden form doldurması gerekir.

Kriterleri karşılayan yatırımcılara marka yetkilileri dönüş yaptıklarında yüz yüze görüşme yapılır. Karşılıklı olarak anlaşma sağlanması durumunda da bayi olarak hizmet vermek mümkün olur.

Penti

Bilinen markalar arasında yer alan Penti de bayilik çalışmaları yapan firmalar arasında yer alır. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da bayileri olan firmanın geniş bir tüketici kitlesine hitap ettiği görülür.

Ev giyimi, pijama, iç giyim ve çorap konseptinde ürünler satan mağazanın gelişmekte olan ülkeleri hedef aldığı görülür. Bundan dolayı da markanın bayisi olmayı planlayan yatırımcıların bu kriterlere uygun olarak hizmet vermesi gerekmektedir.

Panço Çocuk Giyim

Bilinen markalar arasında yer alan Panço Çocuk Giyim de bayilik veren firmalar arasında yer alır. Bayilik açmak isteyen girişimcilerin 100 metrekareden az olmamak koşulu ile mağaza açması gerekir. Mağaza konsepti konusunda da girişimcilerinden talepleri olan firmanın iç dekorasyonda diğer mağazaları ile birlik içerisinde hizmet vermek gerekir.  Girişimciler açısından ise personel desteği, eğitim destekleri verilir.

HOGG Mağazacılık

Firma bayilik veren markalardan biridir ve girişimcisinde bazı kriterler arar. Bunlar arasında açılacak mağazaların 250 metrekare ve üzerinde olması yer alır. Aynı zamanda bir depo alanına sahip olması da koşulları arasındadır.

Açılacak mağazaların 10 metre cephesinin olması da bayide aranan kriterler arasındadır. Ayrıca girişimcinin tekstil sektöründe deneyim sahibi olması ve marka adıyla uyumlu çalışma yürütebilme kapasitesinde faaliyet göstermesi gerekir.

Bu marka Fransa merkezli olarak hizmet veren firmalardan biridir. Türkiye’de 2015 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren firmanın bayilik katılım bedeli talep ettiği görülür. Bu ücretin açılışı yapılacak mağaza boyutlarına bağlı olarak şekillendiği görülmektedir. Bundan dolayı da başvuru süreçlerinde görüşmeler sırasında bu bedellerden söz etmek daha doğru olur.

Mağazaların alışveriş merkezi ya da ana cadde üzerlerinde olması gerekirken yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde de bunu gerçekleştirmek mümkündür. Marka girişimcilerine personel desteği, pazarlama, reklam ve eğitim desteği konularında da yardımcı olur.

Giyim bayilik almak isteyen yatırımcılar açısından geniş bir alıcı kitlesine hitap eden firma aynı zamanda girişimcilere alt yapı ve kurulum süreçlerinde de gerekli yardımı yapar. Bu firma ile de bayilik formu doldurduktan sonra iletişime geçilebilmektedir. Marka yetkililerinin uygun bulduğu adaylarla yüz yüze görüşme yapılmaktadır.

Bücürük

Bücürük markası da bayilerine reklam desteği, bölge koruması ve yer seçimleri konusunda yardımcı olan firmalar arasındadır. Ayrıca eğitim desteği pazarlama ve personel destekleri de markanın girişimcilerine sunduğu olanaklar arasında yer alır.

Yatırımcıların sağlaması gereken şartlar arasında 150 metrekareden az olmamak koşulu ile mağaza açmak gelir. Aynı zamanda açılacak dükkanların merkezi lokasyonlarda olması istenirken yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeler tercih edilmelidir.

İç dekorasyon konusunda da mağaza konseptiyle uyumlu hareket etmek gerekir. Ayrıca marka vitrin tasarımı, mağaza yerleştirmeleri ve personelin yetiştirilmesi konusunda da birlikte çalışacağı bayileri ile koordineli hareket eder.

1996 yılında kurulmuş olan firmanın Türkiye genelinde hizmet vermek üzere bayileri aracılığı ile çalışmalar yaptığı görülür. Web adresinden ya da telefon numaralarından iletişime geçildiğinde firmanın bayilerinden talep ettikleri hakkında bilgi almak mümkün olmaktadır.

Mite Love

E-ticaret sektöründe yer alan firmalardan biri olan Mit Love 7 yıllık bir deneyime sahiptir. Kadın giyimi konusunda tekstil sektöründe yer alan firmanın ayrıca erkek giyimine yönelik olarak da ürünleri pazarladığı görülür.

Giyim bayilik alınacağı zaman firma ile iletişime geçilebilir. Ayrıca işletmenin XML yöntemi ile de bayilik çalışmaları yaptığı görülür. Bu yöntemle satış yapmayı planlayan girişimciler açısından @-50 aralığında kâr marjı veren işletme ürün fiyat etiketinin altında satışa izin vermez.

Pierre Cassi Erkek Giyim

1965 yılında faaliyetlerine başlayan firmanın erkek giyim ürünleri bulunur. Hazır giyim sektöründe çalışmalar sürdüren işletmenin Türkiye’de ve Avrupa’da bayileri vardır. Yarı bayi, outlet bayisi ve tam bayilik çalışmaları olan işletmenin yatırımcılara sektörel anlamda eğitim desteği sağladığı görülür.

Firma hem Türkiye pazarında hem de Avrupa pazarında hizmet vermektedir. Markanın yerli üretim olarak hizmet verdiği görülür ve dünya geneline ihracat yapar. Firmanın toplam çalışan sayısı 250 kişidir. Açılacak dükkanların yaya yoğunluğunun bulunduğu bölgelerde olması gerekir.

Reklam katılım ücreti ya da gelirden pay alma gibi hususlar anlaşma şartlarına bağlı olarak değişir. Bundan dolayı da firma ile yapılacak görüşmelere bağlı olarak sözleşme şartları şekillenir. Bayilik başvuru formu doldurularak firmaya müracaat yapılabilir.

Not: Farklı iş fikirleri ile ilgili bilgi almak için sizler için hazırlamış olduğumuz dükkanı açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Maserto Erkek Klasik Giyim

2010 yılında kurulmuş olan firmanın Türkiye’deki ticari faaliyetlerinde bayileri aracılığı ile geniş bir pazara açılmayı hedeflediği görülmektedir. Bayilik açmak isteyen girişimcilerin yaya trafiğine uygun alanlarda dükkân açması gerekir. Bunun yanı sıra merkezi lokasyonlar dükkân açılışı için uygun bulunur.

İsim hakkı bedeli talep etmeyen kuruluşlardan biridir. Ayrıca reklam katılım ücreti ve gelirden pay gibi kalemler de yatırımcıdan istenmez. Yatırımcılarına verdiği destekler arasında personel, eğitim, proje ve pazarlama yardımları başta gelir.

Giyim bayilik veren firmalar çeşitli taleplerine bağlı olarak anlaşmalar yapar. Karşılıklı görüşme süreçlerinde taraflar arasında anlaşma sağlanması durumunda bayilik almak mümkün olur. Bu sayede girişimci ve marka arasında ticari bir bağ kurulur.

Okuyunuz: Bayilik Veren Firmalar

Scroll to Top