Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak | Fotoğraf Satma Siteleri 2022

Fotoğraf çekerek para kazanmak5

Hem sanatla uğraşayım hem de yaptığım sanattan para kazanayım diyenlerdenseniz  fotoğraf çekerek para kazanmak tam size göre olabilir. Fotoğraf çekerek para kazanan gerek ülkemizde gerekse yurtdışında binlerce insan görebilirsiniz. Emin olun yazımızı okuduktan sonra istediğiniz taktirde sizde onlardan birisi olabilirsiniz. Fotoğraf çekerek nasıl para kazanabilirim diyorsanız arkanıza yaslanın ve sabırla yazımızı okumaya devam ediniz.

Fotoğraf çekerek para kazanmak5
Fotoğraf çekerek para kazanmak5

Fotoğraf çekerek para kazanmak ile ilgili tam detaya girmeden önce size hatırlatmamız gereken bir kaç şey var. Öncelikle bu işe başlamayı düşünüyorsanız mutlaka bu konuda kendinize güvenmeniz gerekiyor. Fotoğraf çekerek para kazanılır mı sorusunu kafanızdan atmanız gerekiyor. Çünkü başkaları kazanıyorsa sizin kazanmamanız için hiç bir sebep yoktur. Yeter ki sabırlı, çalışkan ve yaratıcı olun, işinize kendinizi verin ve asla pes etmeyin. Gerisi ip söküğü gibi kendiliğinden gelecektir. Fotoğraf makinesi ile nasıl para kazanılır şimdi size öğreteceğiz.

 

Fotoğraf çekerek para kazanmak başlıklı makalemizi alt başlıklar halinde oluşturduk. Bu alt başlıklarda genelde sık sorulan soruları ve bu işe başlamadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken konuları göreceksiniz. Son olarak ise en önemli olan fotoğraf çekip satmak konusunda yani fotoğrafçılığı paraya dönüşme konusunda altın bilgiler edineceksiniz. Çok uzatmadan makalemize başlayalım.

Not: Sizler için hazırlamış olduğumuz En Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyerek farklı fikirler edinebilirsiniz.

Fotoğraf  Çekerek Para Kazanmak

Fotoğraf çek kazan
Fotoğraf çek kazan

Fotoğrafçılık mesleğini binlerce kişinin yaptığından size bahsetmiştik. Tabi siz tam olarak meslek değil de hobi olarak da yapmak istiyor olabilirsiniz. Tabi haklısınız ki bu hobiyi neden para kazandırmasın? Fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorsanız ve bu pastadan bende pay almak istiyorum diyorsanız  öncelikle bu işin kolay olmadığınız bilmelisiniz.

Fotoğrafçılık kendine ait alt dalları olan bir sektördür. Sizin yapmanız gereken bu alt dallardan birisini seçip o yönde profesyonel olmaktır. Aynı anda mecrada kendinizi gösteremezsiniz veya profesyonel olamazsınız. Mutlaka karar vermelisiniz hangi fotoğrafçılık dalı ile ilgileneceğinize.

Tabi bu konuda kararsız iseniz önce deneyin. Hemen ticari fotoğrafçılık yapmanıza gerek yok. Binlerce fotoğraf çekin ve hangisinden çok zevk aldığınıza karar verin. Bunun ancak deneme yanılma yöntemiyle anlayabilirsiniz. Sonrasında ise işe koyulmaya başlayabilirsiniz. Tabi iyi bir fotoğrafçılık kursuna gitmeyi unutmayınız. Şimdi size fotoğrafçılık alt dallarından bahsedelim biraz.

 

1.Portre Fotoğrafçılığı yapmak

model 2303361 640

Portre fotoğrafçılığı karşımızdaki modelin yüz ve ifadelerinden oluşan fotoğraflardır. Burada önemli olan çektiğimiz fotoğrafa bir kişilik katmaktır. Yani modelin sıcaklığını, kişiliğini ve samimiyetini bakan kişilere yansıtmak. Tabi bu konuda daha detaylı bilgiye girmeyeceğiz. Çünkü bizim amacımız size fotoğraf satarak para kazanmak adına yapmanız gerekenleri anlatmak. Portre fotoğrafçılığı yaparak kişiye özel hizmet sağlayabilirsiniz.

 

2.Sosyal Medya Fotoğrafçılığı

Bu fotoğrafçılık çeşidi henüz daha popüler olmamıştır. Yapan kişi sayısı ise oldukça azdır. Sosyal medya fotoğrafçılığı sadece insanların sosyal medya paylaşımlarını profesyonelleştirmek adına oluşturulmuş bir daldır. Dikkat ettiyseniz ünlüler veya yarı ünlülerin paylaştıkları fotoğrafların hepsi çok kaliteli. Dış ortamlarda olsun evlerinde olsun inanılmaz kalitede ve pikselde fotoğraf paylaşmaktadırlar. Bunlar için ise fotoğrafçılarla anlaşma yoluna gidiyorlar.

Eğer siz de bu konuda yeterli girişimciliği sağlarsanız bu tarz ünlülerle anlaşmalar yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken reklamınızı yapmak, referans ağı kurmak ve iyi bir eğitim.

3.Düğün Fotoğrafçılığı Yapmak

Düğün Fotoğrafçılığı derken aklınıza öyle basit tarzda düğünler gelmesin. Mesela Çırağan sarayında ki bir düğünün fotoğrafçılığını yaptığınızı hayal edebilirsiniz. Bu tarz düğünlerde çektiğiniz fotoğrafları satmakla uğraşmazsınız. Düğün öncesi anlaşmanızı yaparsınız ve düğün esnasında sadece fotoğraf çekersiniz. Tabi burada bu tarz yerlerle anlaşmak zor diyebilirsiniz. Ama hiç gözünüzde büyütmeyin. Bu tarz yerlerin işlerini alan fotoğraf stüdyoları daima 2. ve 3. fotoğrafçılara ihtiyaç duymaktadır. Sizde bunlardan birisi olabilirsiniz.

 

4.Drone Fotoğrafçılığı Yapmak

Drone fotoğrafçılığı da yeni gündemde olan bir fotoğrafçılık alt dallarından birisidir. İnsanlar önemli anlarının havadan görüntüsünü oldukça merak etmektedir. Bunun için daha önce çok zengin insanlar helikopter kullanmaktaydı. Ancak şuan drone sayesinde bu tarz maliyetlere girmeye hiç gerek kalmamıştır. Sizin yapmanız gereken bir drone sahibi olmak ve insanlara bu tarz deneyimler yaşatmak için reklamınızı paylaşmak.

 

5.Doğum Günü Fotoğrafçılığı Yapmak

parayla fotoğraf çekmek
parayla fotoğraf çekmek

Aslında size bahsetmek istediğimiz konu niş bir dalda fotoğrafçılık yapmanızdır. Yani uzmanlık alanınız. Google’daki arama hacmine baktığımız zaman bile insanların fotoğrafçı arıyorum diye değil de, direkt doğum günü fotoğrafçısı arıyorum diye arattıklarını görebilirsiniz. Sizde bu konuda istekliyseniz ve keyifle yapabilirim diyorsanız, sadece doğum günlerine özel fotoğrafçılık yapabilirsiniz.

 

6.Ürün Fotoğrafçılığı Yapmak

Ürün fotoğrafçılığı yapmak e-ticaretin inanılmaz popüler olduğu şu günlerde inanılmaz paralar kazandırmaktadır. Her şeyden önemlisi ise herkese yetecek kadar pasta da payın olması. Ticari satış şirketleri ürünlerinin fotoğraflarını çektirmek için sürekli bir arayış içerisindedirler. Yapmanız gereken bu konuda kendinizi geliştirmek. Tabi Photoshop ve Corel gibi programlardan da anlıyor olmanız gerekiyor.

 

7.Moda Fotoğrafçılığı Yapmak

Moda fotoğrafçılığı kiraladığınız bir manken ile firmalara ait kreasyonların ön planda olduğu çekimlerdir. Moda fotoğrafçılığı yaparak dergilere, gazetelere ve firmalara fotoğraf satışları yapabilirsiniz. Tabi bu konuda daha detaycı bilgilere de ihtiyacınız vardır.

 

Size sadece 7 fotoğrafçılık alt dalından bahsettik ancak daha fazlası da var. Bunları maddeler halinde yine yazalım sizlere. Ancak hepsi detaylı bir anlatım istemektedir. Size fotoğraf çekerek para kazanmak adına yapmanız gerekenleri anlatmak şimdilik bizim için daha önemli. Kalan teknik konuları ise işin uzmanlarından öğrenmeniz daha iyi olur.

 • Bebek Fotoğrafçılığı yapmak
 • Aile Fotoğrafçılığı yapmak
 • Müzik Konser Fotoğrafçılığı yapmak
 • Spor Fotoğrafçılığı yapmak
 • Mimari Fotoğrafçılık yapmak
 • Macera ve Doğa Fotoğrafçılığı
 • Yiyecek ve İçecek Fotoğrafçılığı
 • İş Dünyası Fotoğrafçılığı
 • Dergi Fotoğrafçılığı yapmak
 • Pet Hayvan Fotoğrafçılığı
 • Seyahat Fotoğrafçılığı
 • Bilimsel Fotoğrafçılık yapmak vb. devam etmektedir.
dslr fotoğraf makinesi
Fotoğraf çekerek para kazanmak

 

8.Stok Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

Bizim dilimize oldukça yabancı olan bir kelimedir stok fotoğrafçılığı. Anlamı ise fotoğrafların internet ortamında bir depoda tutulması ve oradan satışa çıkarılmasıdır. Tabi burada aracı olan şirket fotoğrafları yüklediğiniz web sitesi. Bu web sitesine fotoğrafları yüklersiniz ve alıcılar ise ihtiyacı olan fotoğrafları satın alır. Bunun üzerinden de siz de para kazanırsınız. Peki bu fotoğrafları kimler satın alır?

Yayın evleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri, reklam ajansları, fotoğrafçılar, firmalar vb. ihtiyacı olan herkes maliyetini düşürmek için ihtiyacı olan fotoğrafları bu sitelerden alırlar. Bu siteler üzerinden yapılan alım sonuca telif hakkı konusunda sıkıntı yaşamazlar.

Sizlerde çektiğiniz fotoğraflarınızı bu sitelere yükleyerek para kazanma yoluna girebilirsiniz. Tabi sabırlı olmak burada işinize yarayacaktır. Emin olun çok büyük paralar dönüyor dersek sizi kandırmış oluruz. Ancak günlük ihtiyaçlarınızı bu sitelerden gelen parayla karşılayabilirsiniz diyebiliriz. Peki fotoğraf satabileceğiniz bu siteler nelerdir? 

 

Fotoğraf Satma Siteleri

Nikon İle fotoğraf çek
Nikon İle fotoğraf çek
 • https://photodune.net
 • http://www.alamy.com
 • http://www.crestock.com
 • https://www.123rf.com
 • https://www.dreamstime.com
 • https://www.gettyimages.com
 • http://www.stockxpert.com
 • https://tr.fotolia.com
 • https://www.bigstockphoto.com
 • https://www.istockphoto.com
 • https://www.veer.com
 • http://www.alaskastock.com
 • https://www.smugmug.com
 • https://tourphotos.com

 

Fotoğraf Satmak (Stok Fotoğrafçılığı Kazanç)

Yukarıda yazdığımız fotoğraf satma sitelerine, çektiğiniz fotoğrafları yükleyerek para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken fotoğrafları yüklemek ve satın alınıp alınmadığını kontrol etmek için günlük göz atmak. Stok fotoğrafçılığı kazanç miktarları için ana gelir değil de yan gelir olarak bakarsanız bu açıdan hayal kırıklığına uğramamış olursunuz.

 

Dergilere Fotoğraf Satmak

Dergi fotoğrafçılığından bir alt sektör olarak yukarıda bahsetmiştik. Basın yayın, dergi ve gazete kuruluşları fotoğraf alım hizmetlerini genellikle dışarıdan yürütmektedirler. Tabi ihtiyaçlarına göre stok fotoğraf sitelerini kullanırlar ya da size özel olarak fotoğraf siparişleri verirler. Örneğin size kırmızı bir bere takmış sarışın mavi gözlü bayan fotoğrafına ihtiyacımız var derler. Sizde anlaşırsınız ve aldığınız sipariş için dergi adına fotoğraf çekimine başlarsınız.

 

Fotoğraf çekerek para kazanma Uygulamaları

Yukarıdaki siteler gibi fotoğraf satış hizmeti veren cep telefonu uygulamaları vardır. Bu uygulamaları kullanarak da cep telefonundan çektiğiniz fotoğraflar üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Bunları size maddeler halinde vereceğiz. Tabi size tavsiyemiz bütün uygulamaları kullanmanız ve kazanç oranınızı yükseltmenizdir. Çünkü bir fotoğrafı birden çok satma hakkına sahipsiniz.

 • https://marketplace.500px.com
 • https://www.foap.com
 • https://www.eyeem.com
 • https://pro.scoopshot.com
 • https://www.snapwi.re
 • http://clashot.com
 • https://www.stockimo.com

Fotoğrafçı Ne Kadar Kazanır?

sunset 1777352 640 1

Yukarıda fotoğrafçılığın sanatçılık dallarından birisi olduğundan bahsetmiştik size. Sanat maddiyat ile ölçülebilecek bir durum olmadığından pek bir tahmin yürütmek kolay değil. Ancak bu konuda şunu söyleyebiliriz ki; fotoğrafçının kazancı size göre değişebilecek bir eylemdir. Emin olun çok zengin olan fotoğrafçılar da var , hiç kazanamayan fotoğrafçılarda. Fotoğrafçılık bir sanat olduğu gibi, para kazanmakta bir sanattır. Bu iki sanatı bir arada yürütmeye çalışmalısınız.

 

Fotoğrafçılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fotoğrafçılıktan para kazanabilmeniz için parasal konuda biraz rahat olmanız gerekmektedir. Yani hızlı para kazanayım diye bir düşünceniz olamaz. Mutlaka zamana ve sabra ihtiyacınız vardır. Bu sektörde isim yapmak gerçekten kolay değildir.
 • Fotoğrafçılık sektöründen referans önemlidir. Yani belirli bir noktadan sonra müşteri portföyleriniz tavsiye usulü artmaya başlayacaktır. Sizin verdiğiniz hizmetten memnun olanlar mutlaka sizi eşine, dostuna veya bir arkadaşına tavsiye edecektir.
 • Fotoğrafçılıkta markalaşma çok önemlidir. İsminiz ne kadar duyulursa ve ne kadar kaliteli işler çıkartırsanız, kazancınız o derece artmaya başlayacaktır. Fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorsanız mutlaka markalaşmaya özen göstermek zorundasınız.
 • Fotoğrafçılıkta sezon odaklı gelir modelleri vardır. Yani yazın genellikle işleriniz daha iyi olur. Özellikle düğünler, etkinlikler veya sosyal organizasyonlar sizin işinizi arttırır.
 • Eğitim olmazsa olmazdır. Ben bir makine alayım kendi kendime öğreneyim derseniz bu uzun bir sürenizi alacaktır. Ücretsiz İSMEK kurslarına giderek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Fotoğraf makinası olarak mutlaka DSLR bir makinaya sahip olmanız gerekiyor. Bizim kullandığımız makine NIKON D5300 fotoğraf makinesi. Sizde kendiniz için araştırma yapıp güzel bir makineye sahip olmalısınız.
 • Reklam yapmayı asla unutmayın. Size rekabetin ne kadar yoğun olduğundan bahsetmiştik. Aradan sıyrılmak adına mutlaka reklamlarınızı aksatmadan yapın. Bir sergiye ücretsiz olarak katılabilirsiniz veya bir fotoğraf yarışmasına. Bunlar sizin kazansanız da kazanmasanız da reklamınızı yapmaya yardımcı olacaktır.
fotoğraf çekerek para kazanmak
fotoğraf çekerek para kazanmak

Son olarak aklınıza takılan herhangi bir konuda yorumlardan bizimle iletişime geçmeyi unutmayınız. Sizin yönelteceğiniz sorular bir başka arkadaşımızın da işine yarayabilir. Beğendiyseniz de aşağıdaki paylaş butonuna basıp bizi tavsiye edebilirsiniz.

Scroll to Top