File Market Çalışma Şartları ve Çalışan Maaşları

File Market çalışma şartları

2015 yılında faaliyetlerine başlayan File Market, Türkiye genelinde büyümeye devam etmektedir. Firma her yeni açtığı şubesi için yeni elemanlar almaktadır. Bu nedenle File Market çalışma şartları ve maaşları iş arayanların ilgisini çekmektedir. BİM marketler zincirinin desteği ile hizmetlerine başlayan firma hakkında merak edilenleri yazımızın devamında paylaştık. Sizler de bu yeni marketler zincirini merak ediyorsanız bilgilere birlikte göz atabiliriz.

File Market çalışma şartları
File Market çalışma şartları

FİLE Market Çalışma Şartları

BİM’in destekleri ile hizmete giren yeni marketler zinciri kendi kendine bağımsız olarak büyümektedir. Bu sebeple firmanın kendine has çalışma şartları bulunmaktadır. File Market çalışma şartları ve saatleri genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır.

 • File Marketler şubeleri sabah 09:00’da hizmetlerine başlayıp akşam 22:00’da kapanmaktadır.
 • Personeller mağazada iki vardiya şeklinde çalışmaktadır. Sabah vardiyası olarak isimlendirilen vardiya açılışı yapmaktadır. Çalışma saatleri 08:30 ile 17:30 arasındadır. Kapanışı yapan ikinci vardiya ise akşam vardiyasıdır. Akşam vardiyası 13:30 ile 22:00 saatleri arasında çalışmaktadır.
 • Personeller günde 8,5 saat çalışmaktadır. Bu çalışma saatlerinde bir kere yemek molası verilmektedir. Yemek molası 1 saattir.
 • Yemek molası dışında mağaza yönetimine bağlı ek olarak dinlenme molaları da yoğun zamanlarda verilmektedir.
 • Haftalık sadece bir gün izin kullanma hakkı vardır. Bu izin günü mağaza sorumlusu ve personellerin ortak kararı ile belirlenmektedir.
 • 1 sene çalışmasını dolduran elemanlara 14+2 günlük senelik izin kullanma hakkı verilmektedir. Bu hakkı tek seferde ya da parçalar halinde kullanmak çalışanların isteklerine göre belirlenmektedir.
 • File Market çalışanlarına maaşların dışında yol ve yemek ücreti verilmektedir. Bunlara ek olarak fazla mesai ve primler de eklenmektedir.
 • Part time çalışanların haftanın belirli günlerinde 6 saatten 30 saati doldurmaları gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz File Market çalışma şartları genel olarak bütün pozisyonlar için geçerlidir. Özel bir pozisyonda çalışan elemanların şartlarında da değişiklik olmaktadır.

FİLE Market Çalışan Yorumları

Sektörde yeni olmasına karşılık hizmetleri ve elemanlarına verdiği değer ile olumlu değerlendirme alan bir firmadır. Bunda temellerinin atılmasına katkı sağlayan BİM marketler zincirinin önemli rolü vardır. Yeni marketler zincirini merak edenler için File Market çalışan yorumları ve değerlendirmelerine kısaca göz attık.

 • File Market çalışanlarının neredeyse tamamı maaşlarının günü gününe yatmasından memnun. Eksiksiz olarak yatırılan sigorta, yemek ve yol ücreti olması da firmanın artı değerlendirmeler arasındadır.
 • Prim sistemi ile maaşların yükselmesi de çalışanların olumlu olarak değerlendirdiği bir özellik.
 • File Marketlerde kariyer yapıp yükselme imkanı vardır. Bu özelliği de özellikle kariyer odaklı çalışanlar için artı değerlendirmeye alınmıştır.
 • Yoğun iş temposu ve zaman zaman yaşanan eleman sıkıntısı %30 gibi çalışanın olumsuz değerlendirmesine sebep olmuştur. Ancak bu olumsuzluklar tamamen çalışılan şubelere göre değişmektedir.
 • Arkadaş ortamı ve insanlar ile sürekli iletişimde olmak olumlu bir yön olarak yorumlarda dikkat çekmektedir.

File Market çalışma şartları ve iş ortamı hakkında genel olarak yorumlar olumludur. Şartlar ve yorumların ardından çalışmanın ekonomik boyutuna geçebiliriz.

Okuyunuz: Market Açmak

FİLE Market Personel Maaşları

File Market çalışanları yıllık asgari ücrete göre maaş almaktadır. Personellerin maaşları pozisyonlarına göre değişmektedir. Güncel olarak File Market personel maaşları şu şekildedir…

 • File Market kasiyer ve mağaza personeli maaşı: 6.ooo-6.500 TL
 • File Market reyon görevlisi maaşı: 6.000-6.500  TL
 • File Market depo personeli maaşı: 6.000-6.500  TL
 • File Market şoför maaşı: 6.000-6.500  TL
 • File Market mağaza müdürü maaşı: 8.000-9.500  TL

Yukarıdaki maaşlar personellere verilen net maaşlardır. Bunlara ek olarak prim ya da fazla mesai ücretleri de yatırılmaktadır. Ayrıca bazı pozisyonlarda personellere 200 TL’lik alışveriş kartı da verilmektedir. Part time olarak haftada toplam 30 saat çalışanların ücretleri ise daha farklıdır. File Market part time çalışan personelleri 3.000 ile 3.200 TL arasında değişen maaş almaktadır.

File Market çalışma şartları uygun olup işe başlayanlar her ayın 1’inde maaşlarını almaktadır. Net maaş ile birlikte yemek parası, yol parası, fazla mesailer ve ek ücretler de aynı gün yatmaktadır.

File Market İş Başvurusu Şartları

Yeni marketler zincirine iş başvurusunda bulunmak için bazı şartların uygun olması gerekir. File Market iş başvurusu şartları maddeler halinde şu şekildedir…

 • Başvuruda bulunacak adayların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Reyon, depo ya da kasa görevlisi için 35 yaş sınırı bulunmaktadır. Daha yüksek pozisyonlar için yaş sınırı yoktur.
 • Başvuru yapacakların en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekir. Daha yüksek pozisyonlar için üniversite eğitimi şartı aranmaktadır.
 • Erkeklerin askerliklerini yapmış olmaları gerekir.
 • Bazı işler için ehliyet olması gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin tablet ve bilgisayar kullanmayı bilmesi gerekir.
 • İnsan ilişkileri güçlü, güler yüzlü ve daha önce market sektöründe deneyimi olanlar tercih sebebidir.

Genel olarak aranan şartlar bu şekildedir. Göreve göre bu şartlarda bazı değişiklikler olabilir. Bunun için mülakat aşamasında şartların yeniden konuşulması gerekir.

File Market İş Başvurusu

Şartlarınızın uygun olduğunu düşünüyorsanız başvuru için firmanın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada yer alan File Market İş Başvurusu formunu doldurarak gerekli yerlere iletebilirsiniz. Formu doldururken eksiksiz ve doğru bilgiler vermeye özen gösterin. Özellikle ikamet ettiğiniz adresi doğru girmeniz yakınlarda bir şubede görev almanızı sağlayacaktır. İletişim bilgileri ise size ulaşım için gereklidir.

İnternet üzerinden başvuru yapmak için bir diğer yöntem ise İş-Kur ya da diğer eleman arama sitelerindeki ilanlardır. Bu web sitelerinde yer alan iş ilanlarına uygun deneyimlerinizi ve eğitimlerinizi girerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Son olarak ise yakınlarınızda bulunan bir şubeden başvuru yapabilirsiniz. Bunun için File Market çalışma şartları ve isteklerine uygun olduğunuzu belirten bir CV bırakabilirsiniz. CV’nizde kendiniz, eğitimleriniz ve tecrübeleriniz hakkında açıklayıcı bilgiler vermeniz değerlendirme aşamasında size artı bir puan kazandıracaktır.

File Market Genel Merkez İletişimi

File Market hakkında görüş ve önerilerinizi firmanın genel merkezine iletebilirsiniz. Firmanın merkezi adresi;  Hamidiye Mh. Mimar Sinan Cd. No:42A Çekmeköy / İstanbul, olarak geçmektedir. File Market genel merkez iletişimi telefon numarası ise 0216 217 35 35 olarak belirtilmektedir. Bu telefon numarası üzerinden firma yetkilerine ulaşıp istek ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

File Market’de Çalışmak İsteyenlere Öneriler

File Market çalışma şartları, maaşları, iş başvuruları hakkında detaylardan sonra son olarak öneri vermek istiyoruz. Özellikle ilk defa market sektöründe çalışacak olanlar için bu öneriler önemlidir. File Market’de çalışmak isteyenlere öneriler maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir.

 • File Market de diğer zincir marketler gibi yoğun tempolu çalışma ortamına sahiptir. Günün büyük kısmında ayakta ve hareket halinde olmak ilk zamanlar yorucu olabilir. Ancak zaman içinde bu tempoya alışıp eğlenmek mümkün.
 • Çalışma ortamı son derece kalabalıktır. İnsanlarla iletişim kurmayı seviyorsanız bu iş alanı sizin çok hoşunuza gidecek.
 • Belirli bir deneyime ulaştıktan sonra yükselme imkanınız vardır. Bunu değerlendirmek için sürekli kendinizi geliştirin. Mümkünse dışarıdan eğitim hayatınıza devam ederek kariyer yapabilirsiniz.
 • Hem müşterilerle hem de çalışma arkadaşlarınız ile pozitif diyaloglar kurun. Bu sizin için büyük bir artı olacaktır.
 • Gün içinde sürekli dikkatli olmanız gerekir. Sadece kendi işiniz değil diğer pozisyonlardaki işleri de dikkatle inceleyip gerektiğinde bu pozisyonlara da geçmeniz gerekebilir.

File Market çalışma şartları, saatleri, maaşları ve çalışanların yorumları bu şekildedir. Yazımızda verdiğimiz bilgiler zaman içinde ya da şubeye göre değişiklik gösterebilir.

Scroll to Top